Prezident Shavkat Mirziyoyev 15-mart kuni Qashqadaryo viloyatida hamda elektr energiyasi tarmog‘ida amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Qashqadaryo viloyatida hamma tarmoqlar bo‘yicha salohiyat yuqori. Sanoat uchun zarur xomashyo resurslari, xizmat ko‘rsatish uchun infratuzilma, qishloq xo‘jaligi uchun yer-suv va tajriba bor. Shulardan kelib chiqib, to‘qimachilik, qurilish materiallari, kimyo va oziq-ovqat sanoati, turizm, uzumchilik, bog‘dorchilik va chorvachilik asosiy “o‘sish nuqtalari” sifatida belgilab olingan.
Joriy yil uchun umumiy qiymati 11 trillion 300 milliard so‘m bo‘lgan 1 ming 125 ta hududiy loyiha shakllantirilgan. Xususan, sanoat sohasida 296 ta, xizmat ko‘rsatishda 449 ta, qishloq xo‘jaligi tarmog‘ida 380 ta korxona tashkil etilishi rejalashtirilgan. Bunda iqtisodiy samaradorlik va bandlikka alohida e’tibor qaratilgan. Bo‘lg‘usi korxonalarda yiliga 6 trillion so‘mlikdan ziyod mahsulot ishlab chiqarish quvvati yaratiladi. Bu 131 million dollarlik import o‘rnini bosish, 180 million dollarlik eksport qilish imkonini beradi. 19 mingdan ziyod kishi ish bilan ta’minlanadi.
Masalan, paxta-to‘qimachilik klasterlari tomonidan 26 ta loyiha taklifi bildirilgan. Shundan 10 tasi tayyor mahsulot ishlab chiqarishga qaratilgan. Bularning natijasida paxta xomashyosini viloyatning o‘zida qayta ishlash darajasiga sezilarli oshadi. Birgina shu tarmoqda 7 ming 600 dan ziyod ish o‘rni tashkil etiladi.
Qashqadaryoda yiliga 106 ming tonna gipsokarton, 102 ming kvadrat metr kafel va boshqa qurilish materiallariga talab bor. Lekin, kerakli xomashyo bo‘lishiga qaramay, viloyatda bu mahsulotlar umuman ishlab chiqarilmas edi. Shu bois bu sohada bir nechta loyiha rejalashtirilgan.
Misol uchun, Chiroqchi tumanida 210 milliard so‘mlik loyiha evaziga gipsokarton, pardozbop toshlar, gazobeton, temir-beton konstruksiyalar ishlab chiqarish mo‘ljallangan. Buning natijasida uy-joylar qurilishida 1 kvadrat metr tannarxini 25 foizgacha qisqartirish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Shuningdek, Chiroqchi tumanida kafel ishlab chiqarish, Shahrisabz shahrida granit va marmarni qayta ishlash bo‘yicha loyihalar ham bor.
Qashqadaryoning tog‘li tumanlari meva-sabzavot, uzum, kartoshka, kovrak kabi bozorbop mahsulotlar yetishtirishga, dasht hududlar chorvachilikka ixtisoslashtirilgan. Jumladan, Nishon tumanida chorva kompleksi tashkil etib, sutni qayta ishlash bo‘yicha 110 milliard so‘mlik loyihaga kirishilgan. Bu majmuada 614 bosh naslli qoramol boqilib, yiliga 5 ming 760 tonna sut mahsulotlari tayyorlanadi. 230 nafar qishloq aholisi ishli bo‘ladi.
Shahrisabz tumanining tog‘oldi qishloqlarida kartoshka va sabzavotlar yetishtirish loyihalari ham iqtisodiy, ham ijtimoiy jahatdan muhim. Buning uchun aholiga yer ajratib berilib, mahsulotlar kooperatsiya asosida sotib olinadi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, shu hududning o‘zidan viloyatda kartoshkaga bo‘lgan talabning 34 foizini ta’minlash mumkin. Bu ishlarga 6 ming 500 dan ziyod aholini jalb etib, ularga daromad manbai yaratish maqsad qilingan.
Davlatimiz rahbari loyihalarni bir-biriga yaqin, ixcham joylashtirib, kommunikatsiya xarajatlarini kamaytirish, hududiy korxonalarni yirik sanoat tarmoqlari bilan bog‘lash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Har bir loyiha zamirida aholini ish bilan ta’minlash masalasi yotgani uchun ularga mablag‘larni tezroq ajratish zarurligini ta’kidladi.
Taqdimotda joriy yilda elektr energetikasi sohasida amalga oshiriladigan loyihalar ham ko‘rib chiqildi.
Ma’lumki, aholi va iqtisodiyot tarmoqlarining elektr energiyasiga bo‘lgan talabi yildan-yilga ortib bormoqda. Buni ta’minlash maqsadida eskirgan podstansiyalar va uzatish tarmoqlari bosqichma-bosqich yangilab kelinmoqda.
Xususan, bu yil magistral elektr tarmoqlari bo‘yicha umumiy qiymati 140 million dollar bo‘lgan 6 ta loyiha rejalashtirilgan. Ulardan biri 14 ta podstansiyani modernizatsiya qilish loyihasidir. Buning samarasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda jami 1 ming 430 MVt qo‘shimcha quvvat yaratiladi. Yana bir muhim jihati, ushbu podstansiyalardagi yillik elektr energiyasi isrofi 1,5 million dollarga, ta’mirlashga sarflanadigan xarajatlar qariyb 16 million dollarga kamayadi. Hisobga olish tizimidagi xatoliklar barham topadi.
Qolgan 5 ta loyiha yangi podstansiyalar va magistral elektr uzatish tarmoqlarini qurish hamda tiklashga qaratilgan.
Past kuchlanishli elektr tarmoqlarini modernizatsiya qilish bo‘yicha ham keng ko‘lamli ishlar belgilangan. Xususan, 15 ming kilometr elektr uzatish tarmoqlarini, 4 mingta transformatorni yangilash choralari ko‘rilgan. Bu ishlar natijasida yurtimizdagi 5 ming 377 ta mahallaning elektr ta’minoti yaxshilanadi.
Prezidentimiz bu loyihalarning iqtisodiy samardorligi va ijtimoiy ahamiyatini alohida ta’kidlab, ularni sifatli bajarish, elektr energiyasi ta’minoti barqarorligini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Projects implemented in Kashkadarya considered
On March 15, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of investment projects that are planned to be implemented in Kashkadarya region, as well as in the electric power industry.
Kashkadarya region has a high potential in all sectors. The region possesses the necessary raw materials and infrastructure for industry, water and land resources and experience for agriculture. In this regard, the main growth points of the region are the textile, building materials, the chemical and food industries, tourism, viticulture, horticulture and animal husbandry.
1,125 projects worth 11,300 billion have been developed for implementation this year. It is planned to create 296 industrial enterprises, 449 enterprises in the service sector and 380 enterprises in agriculture. The main attention is paid to economic efficiency and employment. Future enterprises will be able to produce products for more than 6 trillion UZS per year. This will provide import substitution for $131 million and exports for $180 million. It is planned to employ more than 19 thousand people.
These include 26 project proposals from cotton and textile clusters, including 10 projects for manufacturing finished products. As a result, the level of processing raw cotton in the region will significantly increase. More than 7.6 thousand people will be employed in the textile sector alone.
Construction organizations in Kashkadarya use 106 thousand tons of drywall, 102 thousand square meters of tiles and other building materials per year. However, despite the availability of the necessary raw materials, these products are not produced in the region itself. In this regard, several projects have been prepared.
So, the project worth 210 billion UZS provides for the organization of the production of drywall, decorative stone, aerated concrete, reinforced concrete structures in Chiroqchi district. As a result, it will be possible to reduce the cost of 1 square meter of housing under construction by up to 25 percent.
Projects for the production of tiles in Chiroqchi district, processing of granite and marble in the city of Shakhrisabz were also presented.
The mountainous districts of Kashkadarya specialize in the cultivation of fruits and vegetables, grapes, potatoes, cousins, and the steppe districts – in animal husbandry. In particular, a project was launched to create a livestock and dairy complex in Nishan district for 110 billion UZS. The complex will raise 614 heads of thoroughbred cattle and produce 5,760 tons of dairy products per year. 230 villagers will be employed.
Projects for the cultivation of potatoes and vegetables in the foothill villages of Shakhrisabz district have both economic and social significance. For this, the population will be allocated land plots. The grown products will be purchased based on cooperation. It is estimated that this will provide 34 regional demand for potatoes. Due to this, it is planned to provide work and sources of income for 6.5 thousand residents.
The Head of the state gave instructions to place projects close to each other to reduce communication costs, to establish interactions between regional enterprises and large industrial sectors. He emphasized that the issue of employment is at the heart of each project, so it is necessary to quickly resolve financing issues.
During the presentation, the projects that are scheduled to be implemented in 2021 in the electric power industry were also considered.
As is known, the demand of the population and the economy for electricity is growing every year. Outdated substations and transmission networks are being modernized to meet this demand.
In particular, 6 projects worth $140 million are planned to be implemented this year. Among them is a project to modernize 14 substations. As a result, 1,430 MW of additional capacity will appear in the Republic of Karakalpakstan and the regions. Moreover, electricity losses at these substations will be reduced by $1.5 million and maintenance costs by almost $16 million per year. Errors in the accounting system will disappear.
The remaining 5 projects are aimed at the construction of new substations, the laying and restoration of main power transmission lines.
Large-scale activity is also planned to modernize low-voltage electrical networks. In particular, measures will be taken to update 15 thousand kilometers of power lines and 4 thousand transformers. As a result, the power supply of 5,377 mahallas of the country will improve.
Emphasizing the economic efficiency and social significance of these projects, the President gave instructions on high-quality implementation and increasing the power supply stability.