Shavkat Mirziyoyev buxoroliklarni o‘zining saylovoldi dasturi bilan tanishtirdi
O‘zLiDePdan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 12-oktabr kuni Qorako‘l shahrida buxorolik saylovchilar bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirni nomzodning Buxoro viloyati bo‘yicha ishonchli vakili S.Husenov ochdi.
Shavkat Mirziyoyev aholini o‘zining saylovoldi dasturi bilan tanishtirdi. Bu dastur iqtisodiyot, tadbirkorlik, qishloq xo‘jaligi, ta’lim, tibbiyot, hududlar rivoji, davlat boshqaruvi, qonun ustuvorligi, tashqi siyosat, madaniyat sohalariga oid o‘nta ustuvor yo‘nalishni qamrab olgan.
Nomzod kelgusi yillarda viloyat sanoatida keskin burilish davri bo‘lishini ta’kidladi. Jumladan, jami 8 milliard dollarlik 5 mingta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan. Bularning natijasida 100 mingta yangi ish o‘rni yaratilishi ko‘zda tutilgan.
Qorako‘l tumanida gaz-kimyo majmuasi barpo etish loyihasi ulardan eng yirigidir. Qiymati 2,7 milliard dollar bo‘ladigan ushbu zavodda yiliga 1,3 milliard kub metr tabiiy gaz qayta ishlanib, 770 ming tonna polimerlar ishlab chiqariladi.
Shuningdek, to‘qimachilik sanoatida jami 450 million dollarlik 180 ta, qurilish materiallari bo‘yicha 10 trillion so‘mlik 282 ta loyiha rejalashtirilgani aytildi. Bu korxonalar va aholini energiya bilan ta’minlash uchun shamol, quyosh va issiqlik elektr stansiyalari barpo etiladi.
Qishloq joylardagi aholining asosiy daromad manbasi ziroatchilik ekanini inobatga olib, bu sohani rivojlantirishga ham alohida e’tibor qaratilgan. Shu maqsadda 8 ming kilometr kanal va kollektorlarni ta’mirlash, 126 ming gektarda suv tejovchi texnologiyalar joriy qilish rejalashtirilgan. 100 ming gektar yer meva-sabzavot yetishtirishga ajratilishi, 15 ming gektar paxta va g‘alla maydonlari qisqartirilib, ochiq tanlov asosida aholiga ijaraga berilishi qayd etildi.
- Buxoro azal-azaldan tadbirkor va hunarmandlar yurti bo‘lib shuhrat qozongan. Bu salohiyatni ishga solish uchun aholiga dastak bo‘ladigan sharoitlar yaratib, kasbga o‘rgatsak va ozgina ko‘mak bersak, bemalol 90 ming aholining bandligini ta’minlasa bo‘ladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu ishlarni manzilli tashkil etish uchun har bir mahallada “hokim yordamchilari” faoliyati yo‘lga qo‘yilishi mo‘ljallangan.
Buxoro viloyatida 829 ta madaniy yodgorlik bo‘lib, 287 tasining tarixi ming yilliklarga oid. Shu bois, Buxoroda turizmni rivojlantirish bo‘yicha alohida dastur ishlab chiqish ko‘zda tutilgan. Unga ko‘ra, kelgusi besh yilda viloyatda 255 ta mehmonxona, 60 ta yangi turizm yo‘nalishi tashkil etiladi. 800 dan ziyod madaniy ob’ektlar restavratsiya qilinadi. Ark qo‘rg‘onining yuz yil oldin vayron qilingan qismlari qayta tiklanadi. G‘ijduvonda hududlararo ulgurji savdo markazi quriladi.
Umuman olganda, kelgusi besh yilda Buxoro viloyatini iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish uchun davlat hisobidan 50 trillion so‘m ajratish va jami 280 mingta yangi ish o‘rni yaratish maqsad qilingan.
Nomzod, shuningdek, uy-joy, ichki yo‘llar, muhandislik tarmoqlari qurish, tibbiyot va ta’lim sohalarini rivojlantirish chora-tadbirlariga to‘xtalib o‘tdi.
Uchrashuvda saylovchilar so‘zga chiqib, nomzodning dasturi yuzasidan o‘z fikrlarini bildirdi. Bo‘lajak Prezident saylovida Shavkat Mirziyoyevga ovoz berishini ta’kidlashdi.

Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от УзЛиДеП Шавкат Мирзиёев 12 октября провел в городе Каракуле встречу с избирателями Бухарской области.
Мероприятие открыл доверенное лицо кандидата в Бухарской области С.Хусенов.
Шавкат Мирзиёев ознакомил собравшихся со своей предвыборной программой, которая охватывает десять приоритетных областей: экономика, предпринимательство, сельское хозяйство, образование, здравоохранение, региональное развитие, государственное управление, обеспечение верховенства закона, внешняя политика и культура.
Кандидат отметил, что ближайшие годы станут периодом коренных преобразований в промышленности региона. В частности, планируется реализовать 5 тысяч проектов на общую сумму 8 миллиардов долларов. В результате намечено создать 100 тысяч новых рабочих мест.
Проект строительства газохимического комплекса в Каракульском районе - самый крупный из них. Завод стоимостью 2,7 миллиарда долларов будет перерабатывать 1,3 миллиарда кубометров природного газа в год и производить 770 тысяч тонн полимеров.
Также заявлено о планах реализовать 180 проектов на 450 миллионов долларов в текстильной отрасли и 282 проекта на 10 триллионов сумов в индустрии строительных материалов. Для энергоснабжения этих предприятий и населения будут построены ветряные, солнечные и тепловые электростанции.
Учитывая, что основным источником доходов сельского населения является сельское хозяйство, развитию этой отрасли в программе уделено особое внимание. Так, планируется отремонтировать 8 тысяч километров каналов и коллекторов, а также внедрить водосберегающие технологии на 126 тысячах гектаров. Отмечалось, что 100 тысяч гектаров земли будут выделены для выращивания овощей и фруктов, 15 тысяч гектаров хлопковых и зерновых полей будут сокращены и переданы в аренду населению на основе открытого конкурса.
- Бухара издавна известна как край предпринимателей и ремесленников. Если мы, используя этот потенциал, создадим условия населению, обучим профессиям и окажем небольшую помощь, то без труда сможем обеспечить работой 90 тысяч человек, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Для организации этой работы в каждой махалле планируется организовать деятельность помощников хокима.
В Бухарской области имеется 829 памятников культуры, история 287 из которых насчитывает несколько тысячи лет. Поэтому планируется разработать специальную программу по развитию туризма в Бухаре. Так, в ближайшие пять лет в области будет создано 255 отелей и 60 новых туристических маршрутов, отреставрировано более 800 объектов культуры. Части крепости Арк, разрушенные сто лет назад, будут восстановлены. В Гиждуване будет построен межрегиональный центр оптовой торговли.
В целом на социально-экономическое развитие Бухарской области в ближайшие пять лет из государственного бюджета будет выделено 50 триллионов сумов, будет создано 280 тысяч новых рабочих мест.
Кандидат также коснулся мер по строительству жилья, внутренних дорог, инженерных сетей, развитию здравоохранения и образования.
Выступившие на встрече избиратели поделились мнениями о программе кандидата и высказались в поддержку Шавката Мирзиёева на предстоящих президентских выборах.