“Yashil ipak yo‘li”ni barpo etish yo‘lidagi muhim tashabbuslar va samarali muloqotlar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning taklifiga binoan 17-18 oktyabr kunlari “Bir makon, bir yo‘l” uchinchi xalqaro forumida ishtirok etish uchun amaliy tashrif bilan Pekin shahrida bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari 18 oktyabr kuni “Bir makon, bir yo‘l” uchinchi xalqaro forumining ochilish marosimida hamda “Inson va tabiat uyg‘unligi yo‘lida “Yashil ipak yo‘lini” birgalikda barpo etish” mavzusidagi yalpi yig‘ilishida ishtirok etdi.
Xitoy vitse-prezidenti Xan Chjen moderatorligida o‘tgan sammit ishida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antoniu Guterrish, davlat va hukumatlar yetakchilari, moliyaviy institutlar rahbarlari ham qatnashdi.
Prezidentimiz o‘z nutqida barcha ishtirokchilarni “Makon va yo‘l” tashabbusining o‘n yilligi bilan samimiy qutladi.
Buyuk ipak yo‘lini qayta tiklashga qaratilgan ushbu ulug‘vor g‘oya tarixan qisqa davrda ko‘plab tarafdorlariga ega bo‘lgani va xalqaro hamkorlikning yangi modeliga aylangani ta’kidlandi.
Xitoyning har tomonlama strategik sherigi sifatida O‘zbekiston birinchilardan bo‘lib “Makon va yo‘l” tashabbusini qo‘llab-quvvatlagan va mazkur tashabbusning asosiy maqsad va vazifalarini yanada ilgari surishning qat’iy tarafdoridir.
Davlatimiz rahbari “Yashil ipak yo‘li” tashabbusi mohiyat e’tibori bilan umumiy “yashil” kelajak kun tartibini shakllantirishini ta’kidladi.
XXR Raisi Si Szinpin tomonidan ilk bor 2016 yilda aynan bizning mamlakatimizda ilgari surilgan ushbu tashabbusni O‘zbekiston har tomonlama qo‘llab-quvvatlaydi.
Mintaqamizdagi anomal ob-havo sharoitlari, tez-tez yuz berayotgan qurg‘oqchilik va chang bo‘ronlari, yerlarning shiddat bilan degradatsiyaga uchrashi va cho‘llanishi, bioxilma-xillikning yo‘qolishi ko‘rinishida namoyon bo‘layotgan murakkab ekologik vaziyatga to‘xtalib, davlatimiz rahbari Markaziy Osiyo jahondagi iqlim o‘zgarishi oqibatlaridan eng ko‘p zarar ko‘rayotgan mintaqalardan biri ekanini qayd etdi.
O‘zbekiston Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan maxsus rezolyutsiya doirasida Orolbo‘yida ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududlarini yaratish bo‘yicha keng ko‘lamli dasturni amalga oshirayotgani ta’kidlandi.
Shu ma’noda, joriy yilning sentyabr oyida BMT Bosh kotibi tashabbusiga ko‘ra o‘tkazilgan Iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq ulkan vazifalar sammiti yakunlariga yuqori baho berildi.
Markaziy Osiyoda “yashil” taraqqiyot sohasidagi maqsadlarga erishish yo‘lida fikr almashish va sa’y-harakatlarni birlashtirish uchun O‘zbekiston rahbari 2024 yilda Samarqand xalqaro iqlim forumini o‘tkazish tashabbusi bilan chiqdi.
– Umid qilamizki, ushbu forum barqaror rivojlanish yo‘lidagi global xavf-xatarlarga javob topish uchun “Kelajak uchun – Samarqand muloqoti”ni tashkil etishda amaliy qadam bo‘lib xizmat qiladi, – dedi Prezidentimiz.
Mamlakatimiz “Yashil ipak yo‘li” doirasida keng ko‘lamli xalqaro hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekani qayd etildi.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston yetakchisi Xitoy hamda “Makon va yo‘l” tashabbusining boshqa ishtirokchilari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.
“Yashil ipak yo‘li”ni barpo etish yo‘lidagi yana bir muhim vazifa – “yashil” ishlab chiqarish zanjirlari va innovatsiyalarni rivojlantirish.
Davlatimiz rahbari kam uglerodli iqtisodiyot va “toza” texnologiyalarni rivojlantirish, shuningdek, mintaqa mamlakatlarida yuqori ekologik standartlarni joriy etish maqsadida O‘zbekistonda “Yashil moliyalashtirish” jamg‘armasini ta’sis etishni taklif qildi.
Shuningdek, O‘zbekiston yetakchisi “yashil” mahsulotlar, ayniqsa, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining o‘zaro savdosidagi cheklov va to‘siqlarni kamaytirishga chaqirdi.
“Yashil” energetikaga o‘tish bo‘yicha muloqotni faollashtirish va “Makon va yo‘l” tashabbusiga qo‘shilgan mamlakatlar vazirlarining muntazam uchrashuvlarini o‘tkazish taklifi bildirildi.
O‘zbekiston Prezidenti Orolbo‘yi xalqaro innovatsiyalar markazi negizida “yashil” bilim va yechimlarni transfer qilish bo‘yicha ilmiy-axborot platformasini ishga tushirish tashabbusini ilgari surdi.
“Yashil” taraqqiyot va ekologiya sohasi uchun malakali kadrlar tanqisligi ortib borayotganini hisobga olib, davlatimiz rahbari Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universiteti negizida yetakchi xorijiy oliygohlar va ta’lim markazlari bilan hamkorlikda “Yashil” taraqqiyot va ekologiya sohasida mutaxassislar tayyorlash va akademik almashuvni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma dastur ishlab chiqishni taklif etdi.
Bundan tashqari, Prezidentimiz tabiiy resurslar va atrof-muhitga nisbatan ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo‘lish masalasiga to‘xtaldi.
“Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasida taniqli jamoat arboblari, fan, biznes va madaniyat namoyandalari ishtirokida etno-ekologik festivallar, forumlar, taqdimotlar va boshqa tadbirlar o‘tkazishni nazarda tutuvchi “yashil” madaniyatni rivojlantirish bo‘yicha Global dasturni ishga tushirishni taklif qildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev so‘zining yakunida forum yakunlari, unda bildirilgan g‘oya va takliflar insoniyatning “yashil” kelajagini barpo etish yo‘lida muhim hissa bo‘lishiga ishonch bildirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoyga tashrifining ikkinchi kuni Xalq siyosiy maslahat kengashi Butunxitoy qo‘mitasi Raisi Van Xunin, "China CAMC Engineering" kompaniyasi raisi Van Bo, “China Energy Engineering Corporation” raisi Sun Xaylyan, “State Grid” kompaniyasi raisi Sin Baoan bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Xalq siyosiy maslahat kengashi Butunxitoy qo‘mitasi Raisi Van Xunin davlatimiz rahbari “Makon va yo‘l” uchinchi xalqaro forumida ilgari surgan muhim tashabbuslarni yuksak baholadi va buning uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
O‘zbekiston – Xitoy do‘stlik va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlash istiqbollari muhokama qilindi.
Konstruktiv siyosiy muloqotning bugungi darajasi va xalqaro tashkilotlar doirasidagi o‘zaro ko‘mak alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Samarqand va Sian shaharlarida o‘tgan sammitlar davomida erishilgan kelishuvlar izchil amalga oshirilmoqda.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik ijobiy sur’at bilan rivojlanib bormoqda. Hududlar o‘rtasidagi aloqalar faollashdi. Oxirgi oylarda O‘zbekistonga Shinjon-Uyg‘ur avtonom hududi, Shandun, Shensi, Szyansu va Szyansi muzofotlari delegatsiyalari tashrif buyurdi.
Madaniy-gumanitar aloqalar va ta’limdagi almashinuvni faollashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
"CAMCE" Xitoyning injiniring xizmatlarini ko‘rsatuvchi hamda sanoat va infratuzilma sohalarida yirik investitsiya loyihalarini amalga oshiruvchi yetakchi korporatsiyasidir.
Kompaniya yurtimizda katta ish tajribasiga ega. Bugungi kunda "CAMCE" 2025 yilda O‘zbekistonda o‘tkaziladigan yoshlar o‘rtasidagi Osiyo o‘yinlariga tayyorgarlik doirasida olimpiya shaharchasi qurilishida ishtirok etmoqda.
"China CAMC Engineering" kompaniyasi raisi Van Bo bilan uchrashuvda qo‘shma loyihalarni ko‘paytirishning amaliy jihatlari, jumladan, mamlakatimiz hududlarida gidrotexnik inshootlar va Yangi Toshkentda zamonaviy infratuzilmani barpo etish, ilg‘or agrotexnologiyalarni joriy qilish masalalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari qo‘shma loyihalar va erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha alohida “yo‘l xaritasi”ni qabul qilishga topshiriq berdi.
Zamonaviy energetika, infratuzilma va sanoat ob’ektlarini loyihalashtirish va qurish borasida katta tajribaga ega Xitoyning «China Energy» yetakchi korporatsiyasi dunyoning ko‘plab mamlakatlarida yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirmoqda. Kompaniya aktivlarining qiymati 150 milliard dollardan ortiq.
“China Energy Engineering Corporation” raisi Sun Xaylyan bilan uchrashuvda kompaniya O‘zbekiston energetikasini texnologik modernizatsiya qilishda faol ishtirok etayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
«China Energy» Qashqadaryo va Buxoro viloyatlarida quyosh va shamol elektr stansiyalari, Sirdaryo viloyatida issiqlik elektr stansiyasini qurish loyihalarini amalga oshirmoqda.
Kompaniya Navoiy viloyatida gibrid elektr stansiyasini barpo etishda ishtirok etish niyatida.
Bundan tashqari, joriy yil sentyabr oyida Samarqand viloyatida sement ishlab chiqarish bo‘yicha zamonaviy quvvatlar birgalikda ishga tushirildi.
“China Energy” bilan sheriklik istiqbollari, shu jumladan, infratuzilma ob’ektlarini modernizatsiya qilish, energiyani saqlash tizimlarini tashkil etish, energetika tarmog‘ini 2030 yilgacha rivojlantirish dasturi doirasida malakali mutaxassislarni tayyorlash masalalari muhokama qilindi.
Suv xo‘jaligida kooperatsiya qilish, sanoatning turli tarmoqlarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga ham alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha kompleks dasturni tayyorlash yuzasidan kelishuvga erishildi.
Xitoyning “State Grid” elektr tarmoqlari korporatsiyasi ushbu sohadagi global yetakchi bo‘lib, Fortune Global 500 reytingida yuqori o‘rinlarni egallab kelmoqda.
Kompaniya elektr uzatish tarmoqlarini barpo etish va ularni ekspluatatsiya qilish bo‘yicha keng ko‘lamli loyihalarni amalga oshirish borasida, shu jumladan, xorijiy mamlakatlarda katta tajribaga ega. Aktivlari qiymati 800 milliard dollar atrofida.
“State Grid” kompaniyasi raisi Sin Baoan bilan ushbu kompaniya ishtirokida istiqbolli loyihalarni amalga oshirish, jumladan, yuqori voltli elektr uzatish liniyalarini qurish va infratuzilma ob’ektlarini modernizatsiya qilish, bunda ilg‘or injiniring yechimlari va yuksak texnologiyalarni joriy etish masalalari muhokama qilindi.
Mamlakatimiz energetika tarmog‘i uchun yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashga alohida e’tibor qaratildi.
Qo‘shma loyihalarni jadallashtirishga qaratilgan “yo‘l xaritasi”ni qabul qilishga kelishib olindi.
Shu bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Xitoy Xalq Respublikasiga amaliy tashrifi yakunlandi.

Важные инициативы и эффективные встречи для строительства «Зеленого шелкового пути»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина 17-18 октября посетил город Пекин для участия в третьем Международном форуме «Один пояс, один путь».
Глава государства 18 октября принял участие в церемонии открытия третьего Международного форума «Один пояс, один путь» и его пленарном заседании на тему «Совместное строительство «Зеленого шелкового пути» в интересах гармоничного сосуществования человека и природы»
В работе саммита, прошедшего при модераторстве вице-президента КНР Хань Чжэна, также участвовали Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш, главы государств и правительств, руководители финансовых институтов.
В своем выступлении глава нашего государства искренне поздравил всех участников мероприятия с десятилетием инициативы «Пояса и пути».
Отмечено, что за короткий период эта грандиозная идея возрождения Великого шелкового пути обрела множество сторонников, став новой моделью международного сотрудничества.
Узбекистан как всесторонний стратегический партнер Китая в числе первых поддержал инициативу «Пояса и пути». Выражена твердая приверженность Узбекистана дальнейшему продвижению ее основных целей и задач.
Президент нашей страны подчеркнул, что инициатива «Зеленый Шелковый путь» по сути формирует повестку общего зеленого будущего.
Узбекистан всецело поддерживает данную инициативу, которую Председатель КНР Си Цзиньпин впервые выдвинул в нашей стране в 2016 году.
Указав на сложную экологическую ситуацию в регионе, проявляющуюся в виде аномальных погодных условий, засух, пыльных бурь, деградации земель и опустынивания, утраты биоразнообразия, глава нашего государства заявил, что Центральная Азия становится одной из наиболее уязвимых к последствиям изменения климата.
Отмечено, что Узбекистан реализует масштабную программу по созданию в Приаралье зоны экологических инноваций и технологий в рамках принятой специальной резолюции Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций.
В данном контексте дана высокая оценка итогам саммита амбициозных задач в связи с изменением климата, прошедшего по инициативе Генерального секретаря ООН в сентябре этого года.
Для обмена мнениями и объединения усилий в достижении целей зеленого развития в Центральной Азии глава Узбекистана выдвинул инициативу проведения Самаркандского международного климатического форума в 2024 году.
– Рассчитываем, что этот форум станет практическим шагом в создании «Самаркандского диалога во имя будущего» для поиска ответов на глобальные угрозы устойчивого развития, – заявил Президент нашей страны.
Отмечена заинтересованность в развитии широкого международного сотрудничества в рамках «Зеленого Шелкового пути».
В этой связи лидер Узбекистана поделился своим видением дальнейшего углубления партнерства с Китаем и другими участниками «Пояса и пути».
В рамках сопряжения концептуальных инициатив – «Зеленой повестки Центральной Азии» и «Зеленого Шелкового пути» предложено разработать полномасштабную Программу зеленого развития, включающую меры и проекты зеленой трансформации и цифровизации отраслей экономики, создания устойчивой инфраструктуры в транспортной и энергетической отраслях, запуска зеленых промышленных мощностей, сокращения бедности, а также развития умного сельского хозяйства.
Еще одна важная задача на пути строительства «Зеленого Шелкового пути» – развитие зеленых производственных цепочек и инноваций.
Выражена готовность создать в Приаралье Специальный демонстрационный технопарк с привлечением ведущих китайских компаний и других зарубежных партнеров для продвижения индустриальных и социально-значимых программ на основе широкого внедрения зеленых технологий.
Глава нашего государства предложил учредить в Узбекистане Фонд зеленого финансирования для развития низкоуглеродной экономики и чистых технологий, внедрения высоких экологических стандартов в странах региона.
Лидер Узбекистана также призвал к снижению ограничений и барьеров во взаимной торговле зелеными товарами, особенно сельхозпродукцией.
Предложено также активизировать диалог по переходу к зеленой энергетике и проводить регулярные встречи министров стран инициативы «Пояса и пути».
Президент Узбекистана выдвинул инициативу создания научно-информационной платформы по трансферу зеленых знаний и решений на базе Международного инновационного центра Приаралья.
C учетом растущего дефицита квалифицированных кадров для сферы зеленого развития и экологии лидер нашей страны выступил за разработку Программы подготовки специалистов и развития академических обменов в сфере зеленого развития и экологии на базе Центральноазиатского университета изучения окружающей среды и изменения климата совместно с ведущими зарубежными вузами и образовательными центрами.
Кроме того, глава нашего государства остановился на вопросах бережного отношения к природным ресурсам и окружающей среде.
Предложено запустить Глобальную программу развития зеленой культуры в рамках инициативы «Один пояс, один путь», предусматривающую проведение этно-экологических фестивалей, форумов, презентаций и других мероприятий с участием известных общественных деятелей, представителей науки, бизнеса и культуры.
В завершение выступления Президент Шавкат Мирзиеёв выразил уверенность, что плодотворные результаты форума станут важным вкладом в общее дело строительства зеленого будущего человечества.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках мероприятий второго дня пребывания в КНР провел встречи с Председателем Всекитайского комитета Народного политического консультативного совета Ваном Хунином, председателем компании «China CAMC Engineering» Ваном Бо, председателем компании «China Energy Engineering Corporation» Суном Хайляном, председателем компании «State Grid» Синь Баоанем.
Председатель Всекитайского комитета Народного политического консультативного совета Ван Хунин дал высокую оценку и выразил искреннюю признательность за выдвинутые главой нашего государства важные инициативы в ходе третьего Международного форума «Пояса и пути».
Были обсуждены перспективы дальнейшего расширения и укрепления узбекско-китайских отношений дружбы и всестороннего стратегического партнерства.
С особым удовлетворением отмечены современный уровень конструктивного политического диалога и взаимная поддержка в рамках международных организаций.
Последовательно выполняются договоренности, достигнутые в ходе саммитов в городах Самарканде и Сиане.
Наблюдается положительная динамика развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. Активизировались межрегиональные контакты. Только за последние месяцы Узбекистан посетили делегации Синьцзянь-Уйгурского автономного района, провинций Шаньдун, Шэньси, Цзянсу и Цзянси.
Особое внимание уделено вопросам активизации культурно-гуманитарных связей и образовательных обменов.
«CAMCЕ» является ведущей китайской корпорацией, оказывающей инжиниринговые услуги и осуществляющей крупные инвестиционные проекты в области промышленности и инфраструктуры.
Компания имеет большой практический опыт работы в нашей стране. В настоящее время «CAMCЕ» участвует в строительстве олимпийского городка в рамках подготовки к проведению молодежных Азиатских игр в Узбекистане в 2025 году.
На встрече с председателем компании «China CAMC Engineering» Ваном Бо были обсуждены практические аспекты расширения портфеля совместных проектов, включая строительство гидротехнических сооружений в регионах страны и современной инфраструктуры в Новом Ташкенте, внедрение передовых агротехнологий.
Глава нашего государства поручил принять отдельную «дорожную карту» по ускорению реализации совместных проектов и достигнутых договоренностей.
Имея большой опыт в области проектирования и строительства современных объектов энергетики, инфраструктуры и индустрии, ведущая китайская корпорация «China Energy» широко вовлечена в реализацию крупных инвестиционных проектов во многих странах мира. Активы компании превышают 150 миллиардов долларов.
В ходе встречи председателем компании «China Energy Engineering Corporation» Суном Хайляном с удовлетворением отмечено активное участие компании в технологической модернизации энергетического сектора Узбекистана.
«China Energy» осуществляет проекты строительства солнечных и ветряных электростанций в Кашкадарьинской и Бухарской областях, теплостанции в Сырдарьинской области.
В планах компании участие в возведении гибридной электростанции в Навоийской области.
Кроме того, в сентябре этого года совместно запущено современное производство цемента в Самаркандской области.
Были обсуждены перспективы партнерства с «China Energy», в том числе по модернизации объектов инфраструктуры, созданию систем хранения энергии и подготовки квалифицированных специалистов в рамках Программы развития отрасли до 2030 года.
Отдельное внимание также уделено кооперации в водохозяйственном секторе и осуществлению совместных проектов в разных отраслях промышленности.
По итогам встречи достигнута договоренность о подготовке комплексной программы по расширению взаимовыгодного сотрудничества.
Электросетевая корпорация Китая «State Grid» является ведущей глобальной компанией отрасли, занимая лидирующие позиции в рейтинге Fortune Global 500. Имеет большой опыт реализации масштабных проектов по строительству и эксплуатации сетей электропередачи, в том числе в зарубежных странах. Активы достигают 800 миллиардов долларов.
С председателем «State Grid» Синь Баоанем были обсуждены вопросы реализации перспективных проектов с участием этой компании, в том числе по строительству высоковольтных линий электропередачи и модернизации инфраструктурных объектов с внедрением передовых инжиниринговых решений и высоких технологий.
Особое внимание уделено подготовке квалифицированных специалистов для энергетической отрасли нашей страны.