Taraqqiyot strategiyasi doirasida O’zLiDePning “yo‘l xaritasi” ishlab chiqildi
O’zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi va Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi partiya fraksiyasining qo‘shma majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolangan "2022–2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O’zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida"gi Farmonidan kelib chiqadigan partiya oldidagi ustuvor vazifalar muhokama qilindi.
Ta’kidlandiki, Farmon bilan keng jamoatchilik muhokamasi natijasida “Harakatlar strategiyasidan – Taraqqiyot strategiyasi sari” tamoyiliga asosan ishlab chiqilgan 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O’zbekistonning taraqqiyot strategiyasi va uni “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi tasdiqlandi.
Yettita ustuvor yo‘nalish va 100 ta maqsaddan iborat bo‘lgan Taraqqiyot strategiyasining barcha yo‘nalishlari aholi farovonligi, inson qadrini ulug‘lash g‘oyasi mujassam etilgan bo‘lib, unda xalqimizning farovonligini yanada oshirish, iqtisodiyot tarmoqlarini transformatsiya qilish va tadbirkorlikni jadal rivojlantirish, inson huquqlari va manfaatlarini so‘zsiz ta’minlash, faol fuqarolik jamiyatini shakllantirish kabi qator yangi marralarni zabt etish ko‘zda tutilmoqda.
Taraqqiyot strategiyasida belgilangan ushbu ustuvor vazifalarni amalga oshirish borasida O’zLiDePning aniq chora-tadbirlar rejasi “yo‘l xaritasi” ishlab chiqildi va uni amalga oshirish bo‘yicha ishchi guruh a’zolari shakllantirildi.
Kelgusi besh yillikda mamlakatda tadbirkorlik faoliyatini tashkil qilish va doimiy daromad manbalarini shakllantirish uchun sharoitlarni yaratish, xususiy sektorning yalpi ichki mahsulotdagi ulushini 80 foizga va eksportdagi ulushini 60 foizga yetkazish ko‘zda tutilmoqda. Bu maqsadlarni amalga oshirishda mamlakatda qulay biznes va investitsion muhitni shakllantirish, ayollar va yoshlar tadbirkorligini ko‘llab-quvvatlash, hududlarda yangi sanoat zonalarini tashkil etish, davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish muhim ahamiyatga egadir. Shundan kelib chiqqan holda partiya ushbu yo‘nalishda qator loyihalarni, tadbirlarni amalga oshirishni maqsad qilgan. Xususan, tadbirkorlik rivojiga xalal berayotgan omillarni aniqlash va shundan kelib chiqib, sohaga doir qonunchilikka o‘zgartirishlar kiritish, xususiy biznesga daxldor jarayonlar ustidan qat’iy partiyaviy va deputatlik nazoratini o‘rnatadi. Shuningdek, ayollar va yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan “Yosh innovatorlar klubi”, “O’zLiDeP yoshlar biznes turi”, “Yosh muvaffaqiyatli tadbirkor”, “Ishbilarmon ayol”, “Bugunning tadbirkor ayoli”, “Mening biznes g‘oyam” kabi bir qator partiyaviy loyihalar amalga oshiriladi.
Strategiyada raqamli iqtisodiyotni “drayver” sohaga aylantirib, uning hajmini kamida 2,5 barobar oshirishga qaratilgan ishlarni olib borish, dasturiy mahsulotlar industriyasi hajmini 5 barobar, ularning eksportini esa 10 barobar oshirish maqsad qilindi. Bu borada “Raqamli O’zbekiston – 2030” strategiyasi doirasidagi chora-tadbirlar ijrosi ustidan hududlar kesimida jamoatchilik va deputatlik nazoratini amalga oshirish, parlament eshituvini tashkil qilish, “Raqobatbardosh O’zbekiston konsepsiyasi”ni ishlab chiqish bo‘yicha partiyaning aniq asoslantirilgan takliflarini berish ko‘zda tutilgan.
Iqtisodiyotning yana bir muhim yo‘nalishlardan biri mamlakatda investitsiya muhitini yanada yaxshilash va uning jozibadorligini oshirish,
kelgusi besh yilda 120 mlrd dollarlik, jumladan 70 mlrd dollarlik xorijiy investitsiyalarni jalb etish choralari ko‘riladi. Ushbu maqsadlar yo‘lida partiya fraksiyasi va deputatlik korpusi vakillari tomonidan investitsiyalar bilan bog‘liq munosabatlarni tartibga solish maqsadida yagona Investitsiya kodeksi ishlab chiqiladi.
Taraqqiyot strategiyasida qishloq xo‘jaligini ilmiy asosda intensiv rivojlantirish orqali dehqon va fermerlar daromadini kamida 2 baravar oshirish, qishloq xo‘jaligining yillik o‘sishini kamida 5 foizga yetkazish, yer va suv resurslaridan oqilona foydalanish borasidagi ilg‘or texnologiyalarni joriy etish, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash borasida ham yirik loyihalar amalga oshirilishi belgilandi. Ushbu loyihalarning bajarilishi ustidan parlament va deputatlik nazorati o‘rnatiladi, shuningdek “Bir mahalla bir mahsulot” tamoyili asosida mahallalarni aniq bir ekin turiga ixtisoslashtirish, tajribali fermer va tadbirkor ayollar tajribasini ommalashtirishga qaratilgan “Namunali tomorqachi” loyihasi amalga oshiriladi.
Partiya yo‘l xaritasida qonun ijodkorligi va parlament nazoratini amalga oshirish borasida ham qator vazifalarni belgilab olmoqda. Xususan, mahalliy kengashlar faoliyatining huquqiy asoslarini yanada takomillashtirishga qaratilgan “Xalq deputatlari viloyat, tuman, shahar kengashlari reglamenti to‘g‘risida”gi qonun loyihasi tayyorlanadi. Shuningdek “Davlat nazorati to‘g‘risida”, “Davlat boshqaruvi asoslari to‘g‘risida”, “Elektr energetikasi to‘g‘risida”, “Tabiiy gaz to‘g‘risida”, “Tabiiy monopoliyalar to‘g‘risida”, “Mehnat migratsiyasi to‘g‘risida”, “Tuproq unumdorligi to‘g‘risida”gi va boshqa zarur qonun loyihalari ishlab chiqiladi, ba’zi qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritiladi.
Umuman olganda, partiya Taraqqiyot strategiyasida belgilangan maqsadlarni amalga oshirishda o‘z hissasini qo‘shadi, bu yo‘lda bor kuch va imkoniyalarini to‘liq safarbar etadi.

Состоялось совместное заседание Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП и фракции партии в Законодательной палате Олий Мажлиса. На заседании обсуждались приоритетные задачи партии, намеченные в рамках Указа Президента Шавката Мирзиёева «О Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы».
Отмечалось, что в результате широкого общественного обсуждения на основе принципа “От Стратегии действий - к Стратегии развития” разработана Стратегия развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы, а также утверждена Государственная программ по ее реализации в “Год обеспечения интересов человека и развития махалли”.
Стратегией развития, включающей семь приоритетных направлений и сто целей, основанных на идее обеспечения интересов человека и повышения благосостояния народа, предусмотрено достижение таких рубежей, как улучшение уровня жизни, трансформация отраслей экономики, неукоснительное обеспечение прав и интересов человека, формирование активного гражданского общества.
Со своей стороны, в рамках общегосударственной задачи по реализации намеченных в Стратегии развития задач УзЛиДеП разработана собственная «дорожная карта» практических мероприятий партии. Например, в ближайшие пять лет Стратегией предусмотрено создание в стране условий для организации предпринимательской деятельности и созданию источников постоянного дохода, доведение доли частного сектора в ВВП до 80 процентов и доли в экспорте - до 60 процентов. В реализации поставленных задач, важную роль будет играть формирование в стране благоприятной бизнес и инвестиционной среды, поддержка женского и молодежного предпринимательства, развитие государственно-частного партнерства.
В этой связи, УзЛиДеП поставила перед собой задачу по претворению в жизнь ряд партийных проектов и мероприятий в этом направлении. В частности, по выявлению проблем, препятствующим развитию предпринимательства, чтобы на этой основе вносить соответствующие изменения и дополнения по их устранению в законодательство. Также, запланировано совершенствование контроля процессов, связанных с частным бизнесом, со стороны партии и ее депутатского корпуса.
Намечена и реализация партийных мер, направленных на поддержку женского и молодежного предпринимательства, в рамках проектов “Клуб молодых инноваторов”, “Молодежный бизнес-тур УзЛиДеП”, “Успешные молодые предприниматели”, “Женщина-предприниматель”, “Современная женщина-предприниматель”, “Моя бизнес-идея” и т.д.
На заседании отмечалось, что в Стратегии намечено преобразование цифровой экономики в “драйвер” роста, в частности, повышение ее объема в 2,5 раза, объема индустрии программной продукции - в 5 раз, экспорт продукции - в 10 раз. Исходя из этого, предусмотрено дальнейшее расширение общественного и депутатского контроля за исполнением мероприятий в рамках стратегии “Цифровой Узбекистан - 2030” в разрезе территорий, организация парламентских слушаний, предоставление аргументированных рекомендаций партии по разработке “Концепции конкурентоспособный Узбекистан”.
УзЛиДеП предпримет также меры по улучшению и повышению привлекательности инвестиционной среды - одного из важных направлений экономики, чтобы обеспечить в ближайшие пять лет привлечение инвестиции в объеме 120 млрд долларов, в том числе, 70 млрд долларов иностранных инвестиций. Важным вкладом призвана стать активизация законопроектной работы фракции УзЛиДеП в Олий Мажлисе в рамках принятия Инвестиционного кодекса.
На заседании затронуты вопросы участия партии в реализации Стратегии в части интенсивного и научно обоснованного развития сельского хозяйства, увеличения доходов дехкан и фермеров по меньше мере в 2 раза, внедрения передовых технологий при использовании водных ресурсов, реализации крупных проектов по обеспечению продовольственной безопасности. Так, наряду с осуществлением необходимого депутатского контроля, будут претворены в жизнь партийные проекты по специализации махаллей на одном виде предпринимательской деятельности на основе принципа “Одна махалля - одна продукция”, а также программы “Образцовый приусадебный участок”, направленной на популяризацию опыта успешных фермеров и женщин-предпринимателей.
В “Дорожной карте” партии намечены и другие задачи, в числе которых можно выделить сферу законотворчества, в частности, относительно законопроектов “О государственном контроле”, “Об основах государственного управления”, “Об электоэнергетике”, “О природном газе”, “О природных монополиях”, “О трудовой миграции”, “О плодородии почвы”, внесение изменений и дополнений в некоторые законодательные документы. Так, это касается проекта закона “О регламенте областных, районных, городских Кенгашей народных депутатов”, направленный на дальнейшее совершенствование правовых основ деятельности местных органов представительной власти.
В целом, подчёркнуто на заседании УзЛиДеП, что партия внесет собственный вклад в реализацию целей, намеченных в Стратегии развития и на этом пути мобилизует все свои силы и возможности.