O'zLiDeP ishchi guruhlari faoliyati tahlil qilindi
Bugun O'zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi vakillari, Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi partiya fraksiyasi a’zolari va partiyaning hududiy kengashlari ishtirokida videokonferensiya shaklidagi onlayn muloqot tashkil qilindi.
Tadbirda 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O’zbekistonning taraqqiyot strategiyasi va uni “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash bo‘yicha tuzilgan partiya ishchi guruhi tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar sarhisob qilindi.
Yig‘ilishda ishchi guruh a’zolari o‘zlarining yo‘nalishlari bo‘yicha hisobot berib o‘tishdi.
O’tgan vaqt davomida partiya ishchi guruhlari tomonidan taraqqiyot strategiyasining barcha yo‘nalishlari bo‘yicha tizimli ravishda ishlar tashkil qilinyapti.
Xususan, hududlar kesimida joylarda tadbirkorlik (oilaviy tadbirkorlik)ni rivojlantirish, 200 ta yangi sanoat zonalarini tashkil etish, biznes-inkubatorlar tizimini rivojlantirish, Raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishga to‘siq bo‘layotgan omillarni o‘rganish, qishloq xo‘jaligiga intensiv rivojlanish mexanizmlari, fermer va dehqonlarning daromadlarini oshirish yo‘llarini joriy qilishga qaratilgan aniq takliflar ishlab chiqish, investitsiyalarni jalb qilish holati ustidan doimiy monitoringni yo‘lga qo‘yish yo‘nalishlari bo‘yicha o‘rganishlar olib borilmoqda.
Shu bilan birga ijtimoiy sohani amalga oshirish ya’ni xotin-qizlar va yoshlar masalasi ham eng muhim yo‘nalishlardan biri sanaladi. Bu borada joylarda, ayniqsa eng chekka qishloqlarda bir qator partiyaviy loyihalar hamda tadbirkorlik sub’ektlariga biznes turlar tashkil qilinyapti. Bu orqali ishsiz xotin-qizlar, yoshlar turli kasb-hunarlarga o‘qitilib, o‘z bizneslarini boshlashdi va bandligini ta’minlashga erishildi.
Shuningdek davlat boshqaruvi, ta’lim, tibbiyot, ma’naviyat va umumbashariy muammolar yo‘nalishida ham partiya ishchi guruhlari tomonidan ijobiy ishlar amalga oshirildi.
Mazkur o‘rganishlarda tegishli vazirlik va idoralarning axborotlari tinglanib, partiya elektorati bilan sohadagi kamchiliklar muhokama qilinyapti, tegishli taklif va tavsiyalar shakllantirilmoqda. Mazkur takliflar doimiy ravishda vazirliklarga berib borilmoqda.
Tadbirda taraqqiyot strategiyasida belgilangan ushbu vazifalar ijrosini ta’minlashda tizimli ravishda samarali faoliyatni yo‘lga qo‘yish borasida aniq ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputat yordamchilari ish samaradorligini yanada oshirish masalasi bo‘yicha ham muhokamalar bo‘lib o‘tdi.

Analysis of the activities of UzLiDeP working groups
On May 18 this year, a dialogue was held via videoconference with the participation of representatives of the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP, members of the party faction in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and territorial councils of the party.
The activities of the party’s working group on the implementation of the tasks outlined in the State Program for the Implementation of the Development Strategy of New Uzbekistan for 2022-2026 in the Year of Ensuring Human Interests and Mahalla Development were considered at the event.
Members of the working group presented reports on the work carried out in their areas.
Over the past period, the working group of the party carried out systematic work in all areas of the Development Strategy.
In particular, work continues to study such areas as the development of local entrepreneurship (family business) in the context of territories, the creation of 200 new industrial zones, the development of a system of business incubators, the identification of factors hindering the development of the digital economy, the development of proposals for the introduction of mechanisms for the intensive development of agriculture farms, increasing the incomes of farmers and dehkans, regular monitoring of investment attraction.
An important direction is the solution of the women’s and youth issue. In this regard, several projects are being implemented at places, especially in remote villages, business tours are organized for business entities. As a result, vocational guidance was provided to unemployed women and youth, many of whom started their own businesses.
At the same time, positive work was carried out by working groups in the areas of public administration, education, medicine, spirituality and universal problems.
During the study of problems, hearings are held on reports from relevant ministries and agencies. Shortcomings in areas are discussed with the electorate of the party and relevant proposals and recommendations are developed and submitted to ministries on a regular basis.
At the event, specific instructions were given on the establishment on a systematic basis of ensuring the fulfillment of the tasks outlined in the Strategy.
During the event, the issue of increasing the efficiency of the activities of assistants to deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis was also discussed.