O'zLiDeP ishchi guruhlari faoliyati tahlil qilindi
Bugun O'zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi vakillari, Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi partiya fraksiyasi a’zolari va partiyaning hududiy kengashlari ishtirokida videokonferensiya shaklidagi onlayn muloqot tashkil qilindi.
Tadbirda 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O’zbekistonning taraqqiyot strategiyasi va uni “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash bo‘yicha tuzilgan partiya ishchi guruhi tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar sarhisob qilindi.
Yig‘ilishda ishchi guruh a’zolari o‘zlarining yo‘nalishlari bo‘yicha hisobot berib o‘tishdi.
O’tgan vaqt davomida partiya ishchi guruhlari tomonidan taraqqiyot strategiyasining barcha yo‘nalishlari bo‘yicha tizimli ravishda ishlar tashkil qilinyapti.
Xususan, hududlar kesimida joylarda tadbirkorlik (oilaviy tadbirkorlik)ni rivojlantirish, 200 ta yangi sanoat zonalarini tashkil etish, biznes-inkubatorlar tizimini rivojlantirish, Raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishga to‘siq bo‘layotgan omillarni o‘rganish, qishloq xo‘jaligiga intensiv rivojlanish mexanizmlari, fermer va dehqonlarning daromadlarini oshirish yo‘llarini joriy qilishga qaratilgan aniq takliflar ishlab chiqish, investitsiyalarni jalb qilish holati ustidan doimiy monitoringni yo‘lga qo‘yish yo‘nalishlari bo‘yicha o‘rganishlar olib borilmoqda.
Shu bilan birga ijtimoiy sohani amalga oshirish ya’ni xotin-qizlar va yoshlar masalasi ham eng muhim yo‘nalishlardan biri sanaladi. Bu borada joylarda, ayniqsa eng chekka qishloqlarda bir qator partiyaviy loyihalar hamda tadbirkorlik sub’ektlariga biznes turlar tashkil qilinyapti. Bu orqali ishsiz xotin-qizlar, yoshlar turli kasb-hunarlarga o‘qitilib, o‘z bizneslarini boshlashdi va bandligini ta’minlashga erishildi.
Shuningdek davlat boshqaruvi, ta’lim, tibbiyot, ma’naviyat va umumbashariy muammolar yo‘nalishida ham partiya ishchi guruhlari tomonidan ijobiy ishlar amalga oshirildi.
Mazkur o‘rganishlarda tegishli vazirlik va idoralarning axborotlari tinglanib, partiya elektorati bilan sohadagi kamchiliklar muhokama qilinyapti, tegishli taklif va tavsiyalar shakllantirilmoqda. Mazkur takliflar doimiy ravishda vazirliklarga berib borilmoqda.
Tadbirda taraqqiyot strategiyasida belgilangan ushbu vazifalar ijrosini ta’minlashda tizimli ravishda samarali faoliyatni yo‘lga qo‘yish borasida aniq ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputat yordamchilari ish samaradorligini yanada oshirish masalasi bo‘yicha ham muhokamalar bo‘lib o‘tdi.

Анализ деятельности рабочих групп УзЛиДеП
17 мая текущего года в формате видеоконференции состоялся диалог с участием представителей Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП, членов партийной фракции в Законодательной палате Олий Мажлиса и территориальных кенгашей партии.
На мероприятии анализировалась деятельность рабочей группы партии по исполнению задач, намеченных в Государственной программе по реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы в «Год обеспечения интересов человека и развития махалли».
Члены рабочей группы представили отчеты о проводимой работе в своих направлениях.
За прошедший период рабочей группой партии проводилась системная работа по всем направлениям Стратегии развития.
В частности, продолжается работа по изучению таких направлений, как развитие на местах предпринимательства (семейного предпринимательства) в разрезе территорий, создание 200 новых промышленных зон, развитие системы бизнес-инкубаторов, выявление препятствующих развитию цифровой экономики факторов,  разработка предложений по внедрению механизмов интенсивного развития сельского хозяйства, повышения доходов фермеров и дехкан, регулярный мониторинг привлечения инвестиций.
Важным направлением считается решение женского и молодежного вопроса. В этом плане на местах, особенно в отдаленных кишлаках реализуется ряд проектов, организовываются бизнес-туры для субъектов предпринимательства. В результате проведена профессиональная ориентация безработных женщин и молодежи, многие из которых начали свой бизнес.
Вместе с тем, положительная работа проведена рабочими группами и в направлениях государственного управления, образования, медицины, духовности и общечеловеческих проблем.
В ходе изучения проблем проводятся слушания отчетов соответствующих министерств, ведомств, недостатки в сферах обсуждаются с электоратом партии и разрабатываются соответствующие предложения и рекомендации и на регулярной основе предоставляются в министерства.
На мероприятии были даны конкретные указания по налаживанию на системной основе обеспечения исполнения намеченных в Стратегии задач.
В ходе мероприятия также обсуждался вопрос повышения эффективности деятельности помощников депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса.