Ishchi guruh faoliyati: Izboskanlik xotin-qizlarning tadbirkorlik faoliyati bilan tanishildi
O‘zLiDeP Izboskan tuman Kengashi, mahalliy kengash deputatlari, tuman Bandlikka ko‘maklashish markazi vakillaridan tuzilgan ishchi guruh 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O’zbekistonning taraqqiyot strategiyasining 69-maqsad ijrosini ta’minlash xotin-qizlarning ta’lim va kasbiy ko‘nikmalar olishlari, munosib ish topishlariga har tomonlama ko‘maklashish, tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash, “Ayollar daftari”ni yuritish orqali xotin-qizlar muammolarini hal etish tizimini yanada takomillashtirish maqsadida  xondonma-xonadon yurib o‘rgandi.
O’rganishlar davomida ishchi guruh a’zolari Izboskan tumanidagi  “Ayollar daftari”ga kiritilgan, tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish istagini bildirgan “Istiqlol” MFYda yashovchi Shamsuddinova Dilnozaxon xonadonida bo‘lishdi. Tuman Xalq banki tomonidan hunarmandchilikning tikuvchilik yo‘nalishi bo‘yicha 30 mln miqdorida kredit olib, o‘zidan tashqari hududda yashovchi 3 nafar ishsiz ayollarni ham hunarmandchilik yo‘nalishida bandligini ta’minlagan.
Ishchi guruh vakillari tumandagi “Yuqori “MFY da bo‘lib, mazkur hududda yashovchi Maksimova Muazzam xonadonida bo‘lib, yashash sharoiti va tadbirkorlik faoliyati bilan tanishildi.
-Tuman xalq banki bo‘limi tomonidan 20 million miqdorda imtiyozli kredit olib, hozirda oilaviy tadbirkorni yo‘lga qo‘yganman, - deydi Muazzam Maksimova. - Mahallamizdagi o‘zimga yaqin ishsiz xotin-qizlarni 5 nafarini ish bilan ta’minladim.
Ishchi guruh vakillari bandlik masalalariga ham alohida to‘xtadilar. Izboskan tumani “Istiqlol” MFYda yashovchi “Ayollar daftari”ga kiritilgan Mustafaqulova Maxfiratxon 25-MTT ga doimiy ishga joylashtirildi.
“Markaz” MFY da yashovchi Xojiyeva Muattar, Kamolova Marg‘ubaxon, Umrzaqova Ra’no, Mamajonova Zarnigorlar tumanda faoliyat olib borayotgan "CHINAR AND" MChJga doimiy ishga joylashtirilib, bandligi ta’minlandi.
Ishchi guruh vakillari ushbu xotin-qizlarning faoliyatini kengaytirishda O‘zLiDeP Izboskan tuman Kengashi hamisha ko‘makchi bo‘lishligini bildirdi.

Activities of the working group: The work of women entrepreneurs in Izbaskan studied
A working group consisting of representatives of Izbaskan District Council of UzLiDeP, deputies of the local council, representatives of the district employment promotion center conducted a similar tour to study the implementation of the 69th goal of the New Uzbekistan Development Strategy in 2022-2026, which provides for increasing the knowledge and professional skills of women, ensuring their employment, creating conditions for their involvement in entrepreneurship, solving women’s problems by maintaining the “Women’s Notebook”.
Members of the working group visited the house of a resident of the CAM “Istiqlol”, included in the “Women’s Notebook” of Izbaskan district and engaged in entrepreneurship Shamsuddinova Dilnozakhon. Having received a loan in the amount of 30 million UZS from the district branch of the People’s Bank, she started her own business and provided employment for 3 women.
At “Yuqori” CAM, members of the working group visited Maksimova Muazzam’s house, and got acquainted with her living conditions and entrepreneurial activities.
“At the expense of a preferential loan from the district branch of the People’s Bank and in the amount of 20 million UZS, she established a family business”, said Muazzam Maksimova. – We have 5 residents of the mahalla.
Representatives of the working group paid special attention to the issue of employment. Mustafakulova Makhfiratkhon, a resident of the “Istiqlol” CAM of Izbaskan district, who was included in the “Women’s Notebook”, was provided with a permanent job.
Residents of the CAM “Markaz” Khojiyeva Muattar, Kamolova Margubakhon, Umrzakova Rano, Mamajonova Zarnigor received a permanent job in the district LLC CHINAR.
Members of the working group noted that Izbaskan District Council of UzLiDeP will constantly assist these women in expanding their activities.