Toshkent deklaratsiyasi: Afg‘onistonda tinchlik, barqarorlik va rivojlanishni ta’minlashning «yo‘l xaritasi»
29.03.2018, 10:21
Toshkent deklaratsiyasi:  Afg‘onistonda tinchlik, barqarorlik va rivojlanishni ta’minlashning «yo‘l xaritasi»
Poytaxtimizda yuqori darajada bo‘lib o‘tgan yirik anjuman – «Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy sheriklik» mavzusidagi Toshkent xalqaro konferensiyasini mamlakatimiz Prezidentining Markaziy Osiyoni tinch, barqaror, iqtisodiy rivojlangan va farovon mintaqaga aylantirishga qaratilgan tashqi siyosat sohasidagi eng muhim tashabbuslaridan biri sifatida alohida e’tirof etamiz. Bu yaxshi qo‘shnichilik aloqalarini mustahkamlash yo‘lida katta ishlar amalga oshirayotgan O‘zbekiston tomonidan navbatdagi muhim qadam bo‘ldi.
Mubolag‘asiz aytish mumkinki, Afg‘oniston masalasi bo‘yicha o‘tkazilgan mazkur nufuzli konferensiya nafaqat Afg‘onistonda, balki mintaqada va butun dunyoda xavfsizlikni ta’minlashda sifat jihatdan yangi bosqichni boshlab berdi hamda ushbu sohadagi muzokaralarni mutlaq yangi – amaliy darajaga olib chiqdi.
Ushbu mantiqiy xulosa, konferensiya doirasida ilgari surilgan hamda Afg‘onistonda yuzaga kelgan vaziyatni tubdan o‘zgartirishga qodir bo‘lgan bir qator muhim g‘oyalar bilan bog‘liq.
Xususan, bu borada so‘z ketganda, O‘zbekiston Prezidenti tomonidan ta’kidlab o‘tilgan, Afg‘onistondagi nizoning nihoyatda murakkabligi, unda turli kuchlar ishtirok etayotganini hisobga olgan holda hamda BMT Xavfsizlik Kengashining tegishli rezolyutsiyalaridan kelib chiqib, tinchlik jarayonini uchta o‘zaro bog‘liq darajada amalga oshirishni ta’minlash nihoyatda zarurligi to‘g‘risidagi g‘oya alohida ahamiyat kasb etadi. Bunda davlatimiz rahbari tomonidan ham Afg‘oniston ichida, ham mintaqa va global darajada tezkorlik bilan hal etishni talab etuvchi aniq vazifalar qat’iy belgilab berildi. E’tiborlisi, bu kabi tizimli va keng qamrovli yondashuv Toshkent konferensiyasi, Toshkent formatining afg‘on muammosini hal etishdagi muhim, o‘ziga xos konseptual jihati bo‘ldi, desak mubolag‘a qilmaymiz.
Davlatimiz rahbari ma’ruzasida qayd etilgan va Toshkent deklaratsiyasida o‘z ifodasini topgan asosiy g‘oyalardan yana biri bu – markaziy hukumat va qurolli muxolifatning asosiy kuchlari, avvalambor, “Tolibon” harakati o‘rtasida dastlabki shartlarsiz bevosita muloqotni yo‘lga qo‘yishga chaqiruvdir. Mavjud muammolarni tinch yo‘l bilan, muzokaralar orqali hal qilish bugun mamlakatda turli kuchlar o‘rtasida yuz berayotgan qurolli to‘qnashuvlarni bartaraf etishga imkon beradi. Muhimi, bir qarashda imkoni yo‘qdek tuyuladigan ushbu masalani amalga oshirish yo‘li ham Toshkent konferensiyasida ko‘rsatib o‘tildi. Bu afg‘on xalqi o‘z taqdirini o‘zi mustaqil belgilashga haqliligi, qolaversa, mavjud ixtiloflarni hal qilish borasida ham aynan ushbu davlat xalqi asosiy rolni o‘ynashi lozimligi to‘g‘risidagi tezisda o‘z aksini topdi. Xaqiqatan ham, shu davrgacha Afg‘oniston muammosi borasidagi ko‘plab formatlardagi yig‘ilishlarda hal qiluvchi rol asosan xalqaro ishtirokchilarga berilib, ushbu davlatning o‘zi, uning xalqi bir muncha e’tibordan chetda qolib ketayotgani ko‘zga tashlanayotgan edi. Toshkent konferensiyasida o‘rtaga tashlangan tinchlik jarayonining muvaffaqiyatli bo‘lishini ta’minlash uchun afg‘onistonliklarning o‘zlariga tashabbus ko‘rsatish, muzokaralar qanday formatda, qachon va qayerda olib borilishi bo‘yicha tanlash imkonini berish kerakligi to‘g‘risidagi fikr bu borada nihoyatda muhim qadam bo‘ldi. Yurtboshimizning ushbu fikriga ko‘plab xalqaro ekspertlar alohida e’tibor qaratgani ham bejiz emas, albatta.
O‘zLiDeP O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning mintaqaviy darajada qat’iy konsensusga, avvalambor, Pokiston, Hindiston, Eron, Turkiya, Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Qatar va Markaziy Osiyo mamlakatlari ko‘magida erishishni ta’minlash zarurligi haqidagi tashabbusini to‘la qo‘llab-quvvatlaydi. Shuningdek, global darajada – tinchlik jarayonini prinsipial siyosiy qo‘llab-quvvatlash va Afg‘onistonni jahondagi yetakchi davlatlar va donor tashkilotlar tomonidan ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishiga moliyaviy ko‘maklashuvini ta’minlash zarurligi konferensiyada ilgari surilgan muhim qadamlardan biri bo‘ldi deb hisoblaymiz. Aytilganlarning o‘ziyoq Toshkent konferensiyasida Afg‘onistondagi ziddiyatlarni bartaraf etish borasida barcha darajalarda qilinishi lozim bo‘lgan ishlarning aniq va lo‘nda tarzda belgilab berilgani, ushbu jarayonda muammoning tub negizlarini bartaraf etishga to‘siq bo‘layotgan eski ramkalardan chiqqan holda masalaga yondashilganini yaqqol ko‘rsatadi.
Muhimi, ushbu yondashuvlarning barchasi konferensiya yakuniga ko‘ra qabul qilingan Toshkent deklaratsiyasida o‘z aksini topdiki, mazkur hujjatni hech ikkilanmasdan Afg‘onistonda tinchlik, barqarorlik va rivojlanishni ta’minlashning «yo‘l xaritasi» deb atash mumkin. Endi gap ushbu deklaratsiyada belgilangan vazifalarning barcha manfaatdor tomonlar tomonidan so‘zsiz bajarilishini ta’minlashda qoldi.
Toshkent konferensiyasining ahamiyatini belgilovchi xususiyatlardan yana biri Afg‘oniston muammosini hal qilishda iqtisodiy omillarning ahamiyatiga yetarli baho berila olinganidadir. Mamlakatning mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarga integratsiyalashuviga har tomonlama ko‘maklashish, haqiqatan ham, nizoli holatlarni yengib o‘tishda alohida ahamiyat kasb etadi. Afg‘onistonni qo‘shni o‘lkalar bilan savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya va madaniy-gumanitar aloqalarga jalb qilish vaziyatni maqbullashtirish hamda mamlakatni tinch hayotga qaytarish jarayoniga salmoqli hissa bo‘ladi. Bu borada O‘zbekiston namuna ko‘rsatmoqda. Xususan, elektr energiya yetkazib bermoqda, yangi elektr o‘tkazish tarmoqlarini barpo etmoqda, temir yo‘l qurmoqda, Afg‘oniston iqtisodiyotini tiklash, yangi ish o‘rinlari yaratish va mamlakatning tranzit salohiyatini oshirishga amaliy ulush qo‘shayotgan boshqa strategik loyihalarni amalga oshirmoqda.
Alohida ta’kidlash kerakki, Afg‘onistonda tinchlikka erishish vazifasi bugun global xavfsizlik va rivojlanishga tahdid solayotgan terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashishga qaratilgan sa’y-harakatlar bilan uzviy bog‘liq. Hozirgi kunda barcha mamlakatlar muayyan darajada terrorizm, diniy ekstremizm, transmilliy jinoyatchilik va narkotrafik xavfiga duch kelmoqda.
Partiyamiz nuqtai nazaricha, mamlakatimiz Prezidenti tomonidan bu borada ilgari surilgan xavf-xatarlarning ba’zi birlarini “o‘zimizniki”, boshqasini esa “birovniki”, deb qabul qilmasligimiz kerak, degan fikr xavfsizlik masalalariga to‘g‘ri yondashuvlarni shakllantirishda muhim o‘rin tutadi. Ushbu tahdidlarga samarali qarshi kurashishni davlatlar o‘rtasida amaliy hamkorlik mexanizmlari doirasida faqat birgalikda ta’minlash mumkinligini anglash imkonini beradi.
O‘zbekiston ko‘pincha endigina mustaqil hayotga qadam qo‘yayotgan yoshlar salbiy ta’siriga tushib qoladigan terrorizm, ekstremizm va radikalizm mafkurasiga qarshi kurashish masalalarida har doim o‘z prinsipial qarashlariga ega bo‘lib kelgan. Bu borada ma’rifat va ta’limni tinchlik va bunyodkorlik sari eng to‘g‘ri yo‘l deb hisoblaymiz.
Milliy va xalqaro tajribadan ma’lumki, ekstremizmga qarshi kurashishning eng samarali usuli bu – ma’rifat, avvalambor, yoshlarga ta’lim berish, ularning ongiga islomning insonparvarlik mohiyati, islom madaniyatining asl qadriyatlarini yetkazishdan iborat. Shu ma’noda davlatimiz rahbarining Afg‘onistonda ta’limni qo‘llab-quvvatlash maxsus xalqaro fondini tashkil etish to‘g‘risidagi taklifi nihoyatda muhim tashabbus ekanligini alohida e’tirof etamiz.
Ishonch bilan qayd etish lozimki, Afg‘oniston bo‘yicha Toshkent konferensiyasi afg‘on tinchlik jarayoni, terrorizmga va noqonuniy narkotiklar aylanmasiga qarshi kurash, mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikka oid keng qamrovli masalalar bo‘yicha ochiq va har tomonlama muhokamalar uchun qulay imkoniyat yaratdi hamda o‘zaro maqbul qarorlarni ishlab chiqishga xizmat qildi. Ko‘pyillik muammolarni hal etish uchun mutlaqo yangi imkoniyatlarni namoyon etdi. Mazkur yo‘nalishda O‘zbekistonning sa’y-harakatlari va amaliy tashabbuslarining katta ahamiyatini yaqqol ifodaladi.
O‘zLiDeP O‘zbekistondagi yetakchi siyosiy kuch sifatida nafaqat Toshkent konferensiyasi qarorlarini to‘liq qo‘llab-quvvatlaydi, balki ularni hayotga tadbiq etish, afg‘on tinchlik jarayoniga doir keng qamrovli masalalar bo‘yicha amaliy natijaga erishish, terrorizm va narkobiznesga qarshi kurashish, mintaqaviy iqtisodiy hamkorlik borasida barcha kuch va imkoniyatlarini ishga soladi. Bunda biz davlatimiz rahbarining Afg‘oniston xavfsizligi bu –  O‘zbekiston xavfsizligi, butun bepoyon Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqasi barqarorligi hamda taraqqiyotining garovidir, degan fikriga tayanamiz.

#UzAfg2018. Ташкентская декларация: «дорожная карта» обеспечения мира, стабильности и устойчивого развития Афганистана
28.03.2018, 20:36
Мы рассматриваем прошедший форум высокого уровня в качестве одной из важнейших внешнеполитических инициатив Главы Узбекистана, нацеленных на превращение Центральной Азии в мирный, экономически развитый и процветающий регион. Это – важный шаг со стороны Узбекистана, прилагающего огромные усилия к тому, чтобы регион стал зоной стабильности, устойчивого развития и добрососедства.
Без преувеличения можно сказать, что Ташкентская международная конференция по Афганистану: «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие» стала началом качественно нового этапа в деле обеспечения безопасности не только в Афганистане, но и в регионе и мире в целом, перевела на абсолютно новую, а именно, в практическую плоскость переговоры в этой сфере.
Данный логический вывод основывается на ряде важных идей, выдвинутых в рамках данной конференции, реализация которых в силе кардинально изменить ход внутри афганского кризиса.
Останавливаясь на этом важном вопросе, в первую очередь, хотели бы отметить выдвинутую Президентом Узбекистана идею о важности обеспечения, с учетом крайней сложности и противоречивого характера конфликта в Афганистане, вовлеченности в него различных сил, а также, исходя из соответствующих резолюций СБ ООН, продвижения мирного процесса на трех взаимосвязанных и взаимозависимых уровнях. При этом, Главой нашего государства четко обозначены конкретные задачи, требующие безотлагательного решения, как на внутриафганском, так и на более глобальном уровнях. Такой системный и всеобъемлющий подход является важнейшим, можно сказать, концептуальным отличием Ташкентской конференции, Ташкентского формата в решении афганской проблемы.
Одной из ключевых идей, прозвучавших в докладе Президента нашей страны и нашедшей свое отражение в Ташкентской декларации, является призыв к запуску прямого диалога, без предварительных условий, между центральным правительством и основными силами вооруженной оппозиции, прежде всего движением «Талибан».
Отмечая особую значимость такой постановки вопроса, мы в УзЛиДеП уверены, что выбор в пользу мирного процесса остается единственным решением продолжающегося противостояния для всех внутриафганских сторон. Мы считаем, что афганский народ вправе самостоятельно определять свою судьбу, поддерживаем мнение, что наступило время, когда нельзя бездействовать и нужно решать проблему, либо она будет тянуться бесконечно. Уверены, что настал благоприятный момент для разрешения конфликта, где нет побежденных или победителей, а откладывать начало внутриафганского политического процесса больше нельзя. Его затягивание, к сожалению, будет стоить жизни еще многим невинным людям.
УзЛиДеП полностью разделяет мнение Президента страны Ш.М. Мирзиёева о необходимости обеспечения на региональном уровне достижения твердого консенсуса, прежде всего, при поддержке Пакистана, Индии, Ирана, Турции, Саудовской Аравии, Объединённых Арабских Эмиратов, Катара и стран Центральной Азии. Одновременно на глобальном уровне – необходимо обеспечить принципиальную политическую поддержку мирного процесса и финансовое содействие социально-экономическому восстановлению Афганистана со стороны ведущих держав и донорских организаций.
По нашему мнению, одна из первоочередных задач – всестороннее содействие интеграции Афганистана в региональные экономические процессы. Вовлечение этого государства в систему торгово-экономических, транспортно-коммуникационных и культурно-гуманитарных связей с соседними странами внесет существенный вклад в процесс нормализации ситуации и возвращения ее к мирной жизни.
В данном контексте отметим, что Узбекистан уже вносит посильный вклад в социально-экономическое возрождение Афганистана: поставляет электроэнергию, строит новые линии электропередачи; прокладывает железную дорогу; реализует иные стратегические проекты, вносящие реальный, практический вклад в восстановление экономики Афганистана, способствующие повышению транзитного потенциала страны и созданию новых рабочих мест.
Следует особо отметить, что задача достижения мира в Афганистане тесно взаимоувязана с усилиями, направленными на борьбу с терроризмом и экстремизмом, которые в настоящее время стали поистине беспрецедентной угрозой глобальной безопасности. Сегодня все страны, в той или иной степени, сталкиваются с угрозами терроризма, религиозного экстремизма, транснациональной преступности и наркотрафика.
При этом партия всецело поддерживает мысль, прозвучавшую в докладе  Президента страны о том, что необходимо отказаться от деления угроз безопасности на «свои и чужие», на деле придерживаясь принципа «неделимости безопасности». Эффективное противодействие этим вызовам можно обеспечить только сообща, в рамках механизмов практического сотрудничества стран.
Здесь следует отдельно подчеркнуть, что Узбекистан всегда занимал принципиальную позицию в вопросах борьбы с терроризмом, идеологией экстремизма и радикализма, под влияние которой чаще всего попадают молодые люди, только вступающие в жизнь. Как показывает наш национальный и международный опыт, наиболее эффективным инструментом противодействия экстремизму является просвещение, прежде всего молодежи, доведение до нее гуманистической сути ислама, истинных ценностей исламской культуры. В данном контексте мы отмечаем особое значение и ценность инициативы Главы нашего государства о создании специального Международного фонда поддержки образования в Афганистане.
В целом, можно с уверенностью отметить, что Ташкентская конференция по Афганистану предоставила уникальную возможность для открытых и всесторонних обсуждений по широкому спектру вопросов, касающихся афганского мирного процесса, борьбы с терроризмом и незаконным оборотом наркотиков, регионального экономического сотрудничества, а также дала стимул для разработки взаимоприемлемых решений.
Если ранее многие пытались разрозненно разрешить афганский кризис гуманитарным содействием, финансовыми вливаниями, вооружением и военным оснащением, то прошедший форум открыл  совершенно новые возможности для его решения. Конференция продемонстрировала огромное значение усилий и практических инициатив Узбекистана для продвижения мирного процесса и социально-экономического развития Афганистана, его вовлечения в региональные политические и экономические процессы, а также развития сотрудничества на региональном и глобальном уровнях в этих целях.
Учитывая, что в ближайшие два года в Афганистане ожидаются важные политические события – парламентские и президентские выборы, претворение в жизнь предложенных в принятой Ташкентской декларации практических мер будет способствовать последовательному продвижению этой многострадальной страны по пути стабильного демократического развития.
В свою очередь, УзЛиДеП, как ведущая политическая сила Узбекистана, не только полностью поддерживает решения Ташкентской конференции, но приложит все усилия для их реализации, достижения практического результата по широкому спектру вопросов, касающихся афганского мирного процесса, борьбы с терроризмом и незаконным оборотом наркотиков, регионального экономического сотрудничества и другим. При этом мы основываемся на позиции Главы нашего государства о том, что безопасность Афганистана – это безопасность Узбекистана, гарантия и залог стабильности, процветания и устойчивого развития всего обширного региона Центральной и Южной Азии.