O‘zLiDeP Xorazm viloyati kengashi tashabbusi bilan Yangiariq  tumanidagi amfiteatrda ochiq osmon ostida “O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi to‘g‘risida”gi konstitutsiyaviy qonun loyihasining mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan event-tadbir tashkil qilindi.
“Insonga farovonlik,  jamiyatga  erkinlik,  davlatga  mas’uliyat!” shiori ostida o‘tkazilgan ushbu tadbirda O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi Aktam Xaitov, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, senatorlar va partiya viloyat kengashi xodimlari, xalq deputatlari viloyat, tuman kengashlari deputatlari, keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda so‘z olgan partiya vakillari  shu kunlarda O’zbekistonda judayam qizg‘in jarayon kechayotgani – mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning ortga qaytmasligini ta’minlashga qaratilgan, har jihatdan mukammal, yurtimizda yuz berayotgan yangilanishlarga mos konstitutsiyaviy-huquqiy asos vujudga keltirilganini e’tirof etishdi. Asosiy qonunimizdan o‘rin olayotgan normalar mamlakatimizning buguni va ertasi uchun ulkan ahamiyatga ega. Jamiyatimizni liberallashtirish, demokratlashtirish tarafdori bo‘lgan O‘zLiDeP hozirgi jarayonlarda “Biz ochiqlik va oshkoralikni tanlaymiz!”, “Birgalikda ochiq jamiyat sari!” kabi shiorlarni ham ilgari surmoqda.  Siyosiy kuchning g‘oyat faolligi nafaqat konstitutsiyaviy islohotlarning tashabbuskorlaridan biri ekanligi bilan, balki Asosiy qonun takomillashtirilishi asosida turuvchi g‘oyalar partiya dasturiy qarashlariga hamohang ekanligi ta’kidlandi.
Notiqlar qayd etganidek, hujjatda kambag‘allikni qisqartirish, bandlikni ta’minlash, ishsizlikdan himoya qilish bo‘yicha davlat o‘ziga qator yangi majburiyatlar olishi belgilanmoqda. Umuman davlatning ijtimoiy majburiyatlariga doir normalar uch barobarga oshmoqda.
Ilk marotaba davlat zimmasiga aholining ijtimoiy jihatdan ehtiyojmand toifalarining hayot sifatini oshirish, nogironligi bo‘lgan shaxslarning jamiyat va davlat hayotida to‘laqonli ishtirok etishi va o‘z huquqlarini amalga oshirishi uchun shart-sharoitlar yaratish choralarini ko‘rish majburiyati yuklanmoqda.
Deputatlar tomonidan davlat o‘z zimmasiga nogironligi bo‘lgan shaxslarning ijtimoiy, iqtisodiy va madaniy soha ob’ektlari va xizmatlaridan to‘laqonli foydalanishi uchun shart-sharoitlar yaratish, ularning ishga joylashish, ta’lim olishiga ko‘maklashish majburiyatini olayotgani ham ijtimoiy davlat tamoyilining yaqqol ifodasi ekanligi ta’kidlandi.
Tadbirda  partiya faollari, tadbirkor va  ishbilarmonlar, faxriylar, yoshlar ham so‘zga chiqib, xalqimiz taqdiri va ertangi kunini belgilab beradigan tarixiy qonunga befarq bo‘lmasdan 30 aprelda bo‘lib o‘tadigan referendumda Yangilanayotgan Konstitutsiya uchun ovoz berishga chaqirdi. Tadbir konsert dasturiga ulandi, estrada xonandalarning kuy-qo‘shiqlari qatnashchilarga zavq ulashdi.

По инициативе Хорезмского областного кенгаша УзЛиДеП в амфитеатре под открытым небом Янгиарыкского района состоялось эвент-мероприятие, посвященное сути и значению проекта Конституционного закона «О Конституции Республики Узбекистан».
В мероприятии, проводившемся под девизом “Благополучие человеку, свободу обществу, ответственность государству!”, приняли участие председатель исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП Актам Хаитов, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, сенаторы, работники областного кенгаша партии, депутаты областного, районного кенгашей народных депутатов, представители широкой общественности.
Выступившие на мероприятии представители партии отметили, что в эти дни происходит важный политический процесс – создается важная, всесторонне разработанная конституционно-правовая основа, направленная на обеспечение необратимости проводимых в стране реформ и соответствующая происходящим в стране обновлений. Внесенные в основной закон нормы имеют важное значение для нынешнего дня и будущего страны. В этом процессе УзЛиДеП – сторонник либерализации и демократизации общества - продвигает лозунги “мы выбираем открытость и гласность!”, “Вместе к открытому обществу!”. Отмечалось, что идейная активность политической силы - это инициативность продвижения конституционных реформ, созвучие идей о совершенствовании Основного закона и программных взглядов партии.
Как подчеркнули выступавшие, документом определены нормы, в соответствии с которыми государство возлагает на себя обязательства по сокращению уровня бедности, защиты граждан от безработицы. В целом, число норм по социальным обязательствам государства увеличено в три раза.
Впервые на государство возлагаются обязательства по повышению качества жизни социально нуждающихся слоев населения, созданию условий для полнокровного участия лиц с инвалидностью в жизни общества и государства.
Депутаты отметили, государство возлагает на себя обязательства по созданию для лиц с инвалидностью условий для доступа к социальным, экономическим, культурным объектам и услугам, содействию в трудоустройстве и организации отдыха, что является ярким отображением принципа социального государства.
На мероприятии выступили активисты партии, предприниматели, представители молодежи и призвали участников мероприятия не быть равнодушными к судьбе народа, историческому закону, определяющему наш завтрашний день и 30 апреля проголосовать за обновленную Конституцию. Мероприятие продолжилось большой концертной программой с участием известных артистов.