O‘zLiDeP Xorazm viloyati kengashi tashabbusi bilan Yangiariq  tumanidagi amfiteatrda ochiq osmon ostida “O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi to‘g‘risida”gi konstitutsiyaviy qonun loyihasining mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan event-tadbir tashkil qilindi.
“Insonga farovonlik,  jamiyatga  erkinlik,  davlatga  mas’uliyat!” shiori ostida o‘tkazilgan ushbu tadbirda O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi Aktam Xaitov, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, senatorlar va partiya viloyat kengashi xodimlari, xalq deputatlari viloyat, tuman kengashlari deputatlari, keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda so‘z olgan partiya vakillari  shu kunlarda O’zbekistonda judayam qizg‘in jarayon kechayotgani – mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning ortga qaytmasligini ta’minlashga qaratilgan, har jihatdan mukammal, yurtimizda yuz berayotgan yangilanishlarga mos konstitutsiyaviy-huquqiy asos vujudga keltirilganini e’tirof etishdi. Asosiy qonunimizdan o‘rin olayotgan normalar mamlakatimizning buguni va ertasi uchun ulkan ahamiyatga ega. Jamiyatimizni liberallashtirish, demokratlashtirish tarafdori bo‘lgan O‘zLiDeP hozirgi jarayonlarda “Biz ochiqlik va oshkoralikni tanlaymiz!”, “Birgalikda ochiq jamiyat sari!” kabi shiorlarni ham ilgari surmoqda.  Siyosiy kuchning g‘oyat faolligi nafaqat konstitutsiyaviy islohotlarning tashabbuskorlaridan biri ekanligi bilan, balki Asosiy qonun takomillashtirilishi asosida turuvchi g‘oyalar partiya dasturiy qarashlariga hamohang ekanligi ta’kidlandi.
Notiqlar qayd etganidek, hujjatda kambag‘allikni qisqartirish, bandlikni ta’minlash, ishsizlikdan himoya qilish bo‘yicha davlat o‘ziga qator yangi majburiyatlar olishi belgilanmoqda. Umuman davlatning ijtimoiy majburiyatlariga doir normalar uch barobarga oshmoqda.
Ilk marotaba davlat zimmasiga aholining ijtimoiy jihatdan ehtiyojmand toifalarining hayot sifatini oshirish, nogironligi bo‘lgan shaxslarning jamiyat va davlat hayotida to‘laqonli ishtirok etishi va o‘z huquqlarini amalga oshirishi uchun shart-sharoitlar yaratish choralarini ko‘rish majburiyati yuklanmoqda.
Deputatlar tomonidan davlat o‘z zimmasiga nogironligi bo‘lgan shaxslarning ijtimoiy, iqtisodiy va madaniy soha ob’ektlari va xizmatlaridan to‘laqonli foydalanishi uchun shart-sharoitlar yaratish, ularning ishga joylashish, ta’lim olishiga ko‘maklashish majburiyatini olayotgani ham ijtimoiy davlat tamoyilining yaqqol ifodasi ekanligi ta’kidlandi.
Tadbirda  partiya faollari, tadbirkor va  ishbilarmonlar, faxriylar, yoshlar ham so‘zga chiqib, xalqimiz taqdiri va ertangi kunini belgilab beradigan tarixiy qonunga befarq bo‘lmasdan 30 aprelda bo‘lib o‘tadigan referendumda Yangilanayotgan Konstitutsiya uchun ovoz berishga chaqirdi. Tadbir konsert dasturiga ulandi, estrada xonandalarning kuy-qo‘shiqlari qatnashchilarga zavq ulashdi.

UzLiDeP hosts an event in Khorezm
At the initiative of Khorezm Regional Council of UzLiDeP, an event dedicated to the essence and significance of the draft Constitutional law “On the Constitution of the Republic of Uzbekistan” was held in the open-air amphitheater of Yangiariq district.
The event, held under the motto “Well-being of a person, freedom to society, responsibility to the state!”, was attended by the Chairman of the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP Aktam Khaitov, deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, senators, employees of the regional council of the party, deputies of the regional, district councils of people’s deputies, members of the general public.
Representatives of the party noted that an important political process is taking place these days – an important, comprehensively developed constitutional and legal framework is being created, aimed at ensuring the irreversibility of the reforms being carried out in the country and corresponding to the updates taking place in the country. The norms introduced into the Basic Law are of great importance for the present day and the future of the country. In this process, UzLiDeP, a supporter of the liberalization and democratization of society, promotes the slogans “We choose openness and transparency!”, “Together towards an open society!”. It was noted that the ideological activity of a political force is the initiative to promote constitutional reforms, the consonance of ideas about improving the Basic Law and the program views of the party.
As the speakers emphasized, the document defines the norms in accordance with which the state assumes obligations to reduce poverty and protect citizens from unemployment. In general, the number of norms on social obligations of the state has been tripled.
For the first time, the state is obliged to improve the quality of life of socially needy segments of the population, to create conditions for the full participation of persons with disabilities in the life of society and the state.
The deputies noted that the state assumes obligations to create conditions for persons with disabilities to access social, economic, cultural facilities and services, to assist in employment and recreation, which is a clear reflection of the principle of a welfare state.
Party activists, entrepreneurs, youth representatives delivered speeches at the event and called on the participants not to be indifferent to the fate of the people, the historical law that determines our tomorrow and on April 30 to vote for the updated Constitution. The event continued with a large concert program with the participation of famous artists.