O‘zLiDePning xalqaro tashabbuslari
Osiyo siyosiy partiyalari xalqaro konferensiyasi (ICAPP) Osiyo mintaqasining 370 dan ortiq siyosiy partiyalarini birlashtirib, mintaqaviy va global dolzarb masalalar davlatlarning yetakchi siyosiy partiyalari darajasida muhokama qilinadigan, fikr va tajriba almashiladigan nufuzli platformadir. So‘ngi yillarda O‘zLiDeP bilan mazkur tuzilma o‘rtasidagi xalqaro hamkorlik sezilarli darajada faollashdi.
ICAPP Doimiy qo‘mitasining 2021 yil 3 sentyabrda bo‘lib o‘tgan 36-yig‘ilishida mikro, kichik va o‘rta korxonalarda COVID-19 oqibatida yuzaga kelgan iqtisodiy inqirozdan iqtisodiyotni tiklashga ko‘maklashish maqsadida ICAPPning sho‘ba organi sifatida Ishbilarmonlar kengashini tashkil etish to‘g‘risida kelishuvga erishildi. Ushbu g‘oyani amalga oshirish doirasida Pusan ​​shahrida (Koreya Respublikasi) shu kunlarda ICAPP Ishbilarmonlar kengashining “Iqlim inqirozi davrida Osiyo biznesi imkoniyatlari va muammolari” mavzuida birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda. Unda partiyamiz vakillaridan - O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi rais o‘rinbosari Sardor G’iyosov, partiya faoli tadbirkor Iftixor Ziyoyev ishtirok etayapti.
Partiyamizda ICAPP Ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishining tanlangan mavzusi dolzarb hisoblanadi. Zero, dunyo mamlakatlari barqaror rivojlanish istiqbolini belgilovchi aniq tavsiyalarga muhtoj. Bundan tashqari, O‘zLiDeP vakillarining fikricha, iqlim inqiroziga toza va samarali energiyani rag‘batlantirish maqsadida jahon iqtisodiyotini isloh qilish imkoniyati sifatida qarash muhim.
O‘zLiDeP faollari ICAPP Ishbilarmonlar kengashida so‘zlagan nutqlarida ishtirokchilar e’tiborini siyosiy partiyalar nafaqat bugun, balki kelajak avlodlar haqida ham o‘ylashi lozimligiga qaratdi. O‘zLiDeP “yashil iqtisodiyot”ga o‘tish strategiyasini amalga oshirish orqali energiya va resurslarning energiya sig‘imini kamaytirish, ishlab chiqarishga iqtisodiy texnologiyalarni keng joriy etish, qayta tiklanadigan texnologiyalardan foydalanishni kengaytirish, atom energetikasini rivojlantirish tarafdori.
Partiyamiz qayta tiklanuvchi va muqobil energiya manbalaridan foydalangan holda elektr energiyasi ishlab chiqarish ulushini ko‘paytirishni, ishonchli, xavfsiz, tejamkor va samarali elektr energiyasi manbalarini ta’minlashni muhim, deb hisoblaydi. Muhokama chog‘ida O‘zLiDeP vakillari quvvatlarni kengaytirish, ishlab chiqarishni modernizatsiya va diversifikatsiya qilish orqali elektr energiyasi ishlab chiqarishni ko‘paytirishga e’tibor qaratish muhimligini ta’kidladilar.
ICAPP Ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishida O‘zLiDeP vakillari yangi tahrirdagi Konstitutsiya loyihasini qabul qilish bo‘yicha umumxalq referendumi jarayoni natijalari, tashabbuskorlaridan biri mamlakat parlamentidagi O‘zLiDeP fraksiyasi faoliyatiga oid savollarga javob berdi. Bular, xususan, inson huquq va erkinliklarini ta’minlashni kuchaytirish, “ijtimoiy davlat” tamoyili va boshqalarni amalga oshirish, alohida ekologik standartlarga oid yangiliklarni qamrab oldi. Yangilangan Konstitutsiyada tabiiy resurslar, jumladan, suv havzalari va yer osti boyliklarini muhofaza qilish talablari mustahkamlangan, shuningdek, Orolbo‘yi hududining ekologik tizimini muhofaza qilish va tiklash, ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘rish kafolatlangan.
Shuningdek, tadbirda O‘zLiDeP vakillari qator xalqaro tashabbuslarni ilgari surdi. Bu, ayniqsa, kichik va o‘rta biznesda vodorod energetikasi infratuzilmasini amalga oshirish va barpo etish mexanizmlari haqida ma’lumotlarning yetarli emasligi bilan bog‘liq. Shu bois Ishbilarmonlar kengashi tarkibida vodoroddan foydalanish sohasida tajriba, texnologiya va sarmoya almashinuvini tashkil eta oladigan maslahat organini tuzishga ehtiyoj mavjud.
Shuningdek, O‘zLiDeP vakillari Ishbilarmonlar kengashi huzurida turli forum va ko‘rgazmalar tashkil etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish tashabbusi bilan chiqdilar. Bu ishtirokchi davlatlarning tashqi savdo aylanmasini kengaytirishga qaratilgan innovatsion loyihalari bilan ishbilarmon doiralar vakillarini birlashtiradi.
Xulosa qilib aytganda, tashkil etilgan ICAPP Ishbilarmonlar kengashi yirik biznes hamjamiyatlari o‘rtasidagi tarmoqlarni kengaytirish orqali mintaqada biznesni rivojlantirish hamda potensial biznes va tijoriy hamkorlikka ko‘maklashishda siyosiy partiyalarning rolini kengaytirishga xizmat qiladi. Shunday qilib, ICAPP partiyalararo hamkorlik orqali iqtisodiy rivojlanishning innovatsion yo‘liga, raqobatni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlashga, tadbirkorlik faoliyati uchun teng imkoniyatlar yaratishga yordam beruvchi raqobatbardosh Osiyo bozorini shakllantirishga hissa qo‘shadi.

The international initiatives of UzLiDeP
The International Conference of Asian Political Parties (ICAPP) unites more than 370 political parties of the Asian region, being an authoritative platform where current regional and global issues are discussed at the level of leading political parties of states, and ideas and experience are exchanged. In recent years, UzLiDeP has significantly stepped up its international cooperation with this structure.
At the 36th meeting of the ICAPP Standing Committee, held on 3 September 2021, an agreement was reached to establish a Business Council as an affiliated body of ICAPP to promote economic recovery from the economic crisis caused by COVID-19 in micro, small and medium-sized enterprises. As part of the implementation of this idea, in the city of Busan (Republic of Korea), the first meeting of the ICAPP Business Council is taking place on “Opportunities and Challenges of Asian Business in the Era of Climate Crisis”. It is attended by UzLiDeP representatives - Deputy Chairman of the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP Sardor Giyosov, an active member of the party, entrepreneur Iftikhor Ziyoyev.
In our party, the chosen topic of the meeting of the ICAPP Business Council is considered relevant, as the countries of the world need specific recommendations that determine the future of sustainable development. Moreover, according to UzLiDeP, it is important to view the climate crisis as an opportunity to reform the global economy to stimulate clean and efficient energy.
In their speeches at the ICAPP Business Council, UzLiDeP activists focused the attention of the participants on the fact that political parties must think not only about today, but also about future generations. In this regard, UzLiDeP advocates reducing the energy intensity of energy and resources through the introduction of a transition strategy to a “green economy”, the widespread introduction of economical technologies into production, the expansion of the use of renewable technologies, and the development of nuclear energy.
Our party considers it important to increase the share of electricity production using renewable and alternative energy sources, providing reliable, safe, economical and efficient sources of electricity. During the debate, UzLiDeP representatives noted the importance of concentrating efforts on increasing electricity production by expanding capacities, modernizing and diversifying production.
At the meeting of the ICAPP Business Council, UzLiDeP representatives answered questions about the course and results of the national referendum on the adoption of the renewed Constitution, one of the initiators of which was the UzLiDeP faction in the country’s parliament. In particular, this concerned innovations that will strengthen the provision of human rights and freedoms, introduce the principle of “welfare state”, liberalize economic relations, etc., there are separate environmental standards. Thus, the renewed Constitution strengthens the requirements for the protection of natural resources, including water bodies and subsoil, as well as guarantees the adoption of measures to protect and restore the ecological system, social and economic development of the region near the Aral Sea.
At the event, UzLiDeP representatives put forward several international initiatives. So, this concerns the lack of information about the mechanisms for the implementation and construction of hydrogen energy infrastructure, especially in the context of small and medium-sized businesses. In this regard, the creation of an advisory body within the Business Council, which could organize the exchange of experience, technologies and investments in the field of hydrogen use, is increasing.
UzLiDeP representatives also came up with the initiative to consider the possibility of organizing various kinds of forums and exhibitions based on the Business Council to directly bring representatives of business communities with their innovative projects to expand the foreign trade turnover of the participating countries.
In conclusion, we would like to note that the established ICAPP Business Council will expand the role of political parties in promoting business and facilitating potential business and commercial cooperation in the region by expanding networks between major business communities. Thus, ICAPP, through inter-party cooperation, will contribute to the formation of a competitive Asian market that promotes an innovative path of economic development, the development and support of competition, and the creation of equal opportunities for entrepreneurial activity.