Shavkat Mirziyoyev qoraqalpog‘istonlik saylovchilar bilan uchrashdi
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O’zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev joriy yilning 12 iyun kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi saylovchilari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv avvalgilardan boshqacha formatda, Nukus shahrining “Nao‘qan Bag‘” mahallasida ochiq muloqot tarzida o‘tdi.
Tadbirni nomzodning Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘yicha ishonchli vakili B.Otemuratov ochdi. U o‘z so‘zida Shavkat Mirziyoyev rahbarligida Qoraqalpog‘iston Respublikasini har tomonlama rivojlantirish, tadbirkorlik va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, odamlarning turmush sifatini oshirish bo‘yicha erishilgan natijalarni e’tirof etdi.
Tadbirda ta’kidlandiki, keyingi olti yilda hududda 15 trillion so‘m investitsiya hisobiga 5 ming 300 dan ziyod loyiha amalga oshirilgan. Dotatsiyada bo‘lgan 12 ta tuman bugungi kunga kelib, o‘z daromadiga ega bo‘lgan. 51 ming oilaning uy-joy sharoiti yaxshilangan, 401 ta mahallada 2 trillion 200 milliard so‘mlik qurilish ishlari amalga oshirilgan. Orol dengizning qurigan tubida 1 million 800 ming gektar saksovul o‘rmonlari barpo etilgan.
Tadbirkorlik uchun eng ko‘p imkoniyat va imtiyozlar aynan Qoraqalpog‘iston Respublikasiga taqdim etilgan. Xususan, jozibador biznes muhitini yaratish maqsadida foyda, aylanmadan soliq, yer va mol-mulk soliqlari 2 baravar pasaytirildi, ijtimoiy soliq 1 foiz qilib belgilandi. Natijada Qoraqalpog‘iston tadbirkorlari ixtiyorida yiliga 500 milliard so‘m qolyapti.
Uchrashuvda Shavkat Mirziyoyev o‘zining saylovoldi dasturi yuzasidan ma’ruza qildi. Dastur beshta strategik maqsadni qamrab olgan:
Birinchi maqsad – har bir insonga o‘z salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun munosib sharoit yaratish. Ikkinchi maqsad – odamlarni hayotdan rozi qilish uchun barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash. Uchinchi maqsad – suv resurslarini tejash va atrof muhitni muhofaza qilish. To‘rtinchi maqsad – qonun ustuvorligini ta’minlash, xalq xizmatidagi davlat boshqaruvini tashkil etish. Beshinchi maqsad – Yangi O’zbekiston xavfsiz va tinchliksevar davlat.
Nomzod mazkur yo‘nalishlarning har biri bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasiga oid rejalarini bayon etdi. Umuman, bu hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish uchun alohida yetti yillik dastur qabul qilib, unga jami 25 milliard dollardan ziyod mablag‘ yo‘naltirilishi aytildi.
Shavkat Mirziyoyev mahalla tizimiga e’tiborni kuchaytirish, ularni institutsional takomillashtirish masalasiga alohida to‘xtaldi. Unga ko‘ra, endi mahalla aholi hayotini yaxshilashda oddiy ishtirokchi yoki ijrochi bo‘lmaydi, balki qaror qabul qiladigan markazga aylanadi. Joylardagi muammolarni hal qilishda uning roli kuchaytirilib, “mahalladagi yettilik” tizimiga o‘tiladi. Professional ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish ham mahallalarda tashkil etiladi.
Uchrashuvda partiya vakillari so‘zga chiqib, O’zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida Shavkat Mirziyoyev nomzodini qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi va boshqalarni ham shunga da’vat etdi.

Шавкат Мирзиёев встретился с избирателями из Каракалпакстана
12 июня текущего года кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев провел встречу с избирателями Республики Каракалпакстан.
Встреча прошла в махалле «Наукан Баг» г. Нукуса в ином формате, отличающимся от предыдущих, в форме открытого диалога.
Мероприятие открыл доверенное лицо кандидата по Республике Каракалпакстан Б. Отемуратов. В своем выступлении он отдельно отметил достигнутые под руководством Шавката Мирзиёева результаты по всестороннему развитию Республики Каракалпакстан, улучшению предпринимательской и деловой среды, повышению качества жизни людей.
Отмечалось, что за последние шесть лет в регионе за счет 15 трлн сумов инвестиций реализовано более 5 300 проектов.
На сегодня 12 дотационных районов получили собственные доходы. Улучшены жилищные условия 51 тысячи семей, в 401 махалле проведены строительные работы на сумму 2 триллиона 200 миллиардов сумов. На высохшем дне Аральского моря создано 1 800 000 га леса из саксаула.
Больше всего возможностей и преимуществ для предпринимательства предоставлено Республике Каракалпакстан. В частности, в целях создания привлекательной деловой среды в два раза снижены налог на прибыль, налог с оборота, земельный и имущественный налоги, установлен социальный налог в размере 1 процента. В результате в распоряжении предпринимателей Каракалпакстана остается 500 миллиардов сумов в год.
На встрече Шавкат Мирзиёев выступил со своей предвыборной программой. Программа охватывает пять стратегических целей:
Первая цель – «Создание наиболее подходящих условий для реализации каждым человеком его потенциала». Вторая цель – «Обеспечение устойчивого экономического роста, чтобы люди были довольны жизнью». Третья цель – экономия водных ресурсов и защита окружающей среды». Четвертая цель – обеспечение верховенства закона, организация государственного управления на службе народа». Пятая цель – Новый Узбекистан, безопасное и мирное государство.
Кандидат остановился на каждом направлении, которые намечено реализовать в Республике Каракалпакстан. В целом отмечено, что для социально-экономического развития данного региона будет принята отдельная семилетняя программа, на которую намечено выделить более 25 миллиардов долларов.
Шавкат Мирзиёев акцентировал внимание на вопросе усиления внимания к системе махалли и их институционального совершенствования. В соответствии с этим, махалля перестанет быть простым участником или исполнителем в улучшении жизни жителей, а станет центром принятия решений. Его роль в решении местных проблем будет усилена, и будет переведена в систему «семерка в махалле». Предоставление профессиональных социальных услуг также будет организовано в махаллях.
Выступившие на встрече представители партии, подчеркнули, что поддержат кандидатуру Шавката Мирзиёева на выборах Президента Республики Узбекистан и призвали других принять активное участие в этом.