MDH Parlamentlararo assambleyasi kuzatuvchilari bilan uchrashuv
2023 yilning 7 iyul kuni O’zLiDePda MDH Parlamentlararo assambleyasining xalqaro kuzatuvchilari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Qozog‘iston Respublikasi Parlamenti Senati Raisining o‘rinbosari, MDH Parlamentlararo assambleyasining guruh koordinatori Asanov J.K., Bosh kotib - MDH Parlamentlararo assambleyasi Kengashi Kotibiyati rahbari Kobitskiy D.A.; MDH Parlamentlararo assambleyasi Kengashi Kotibiyatining rahbar o‘rinbosari – MDH Parlamentlararo assambleyasiga a’zo davlatlarda demokratiya, parlamentarizmni rivojlantirish va fuqarolarning saylov huquqlariga rioya etilishini monitoring qilish xalqaro instituti direktori Mushket I.I. va boshqalar ishtirok etdi.
Xalqaro kuzatuvchilar partiyaning O’zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazish bo‘yicha saylov kampaniyasi boshlangani e’lon  qilinganidan buyon  amalga oshirayotgan faoliyati bilan tanishdilar. Saylovoldi kampaniya amaldagi qonunchilikka qat’iy muvofiq tarzda amalga oshirilayotgani qayd etildi. Bugungi kunda mamlakatimizning turli viloyatlarida prezidentlikka nomzod va uning ishonchli vakillarining saylovchilar bilan uchrashuvlari o‘tkazilmoqda, ular yurtimiz OAV da keng yoritilmoqda.
O’z navbatida, mehmonlar tashkil etilgan uchrashuv uchun minnatdorchilik bildirib, o‘z maqsad va vazifalarini qisqacha so‘zlab berishdi. Xalqaro kuzatuvchilarning ishi kompleks xususiyatga ega bo‘lib, ular bir tomondan o‘tkazilgan monitoring bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirsa, boshqa tomondan, saylov jarayonini tartibga soluvchi amaldagi qonunchilikning umume’tirof etilgan demokratik standartlarga  muvofiqligini tahlil qilishadi.

7 июля 2023 года в УзЛиДеП прошла встреча с международными наблюдателями от МПА СНГ, от которой участвовали заместитель Председателя Сената Парламента Республики Казахстан, координатор группы от МПА СНГ Асанов Ж.К., Генеральный секретарь – руководитель Секретариата Совета МПА СНГ Кобицкий Д.А.; заместитель руководителя Секретариата Совета МПА СНГ – директор Международного института мониторинга развития демократии, парламентаризма и соблюдения избирательных прав граждан государств – участников МПА СНГ (МИМРД МПА СНГ) Мушкет И.И. и другие.
Международные наблюдатели были ознакомлены с деятельностью партии с момента объявления начала кампании по досрочным выборам Президента Республики Узбекистан. Отмечено, что она осуществляется в строгом соответствии с действующим законодательством. На сегодня, в регионах страны проведены встречи кандидата в президенты и его доверенных лиц с избирателями, ход которых широко освещался в СМИ страны.
Со своей стороны, гости, поблагодарив за организацию встречи, кратко изложили свои цели и задачи. При этом, работа международных наблюдателей носит комплексный характер, с одной стороны, они выскажут свои мнения относительного проведенного мониторинга, с другой, проанализируют действующее законодательство, регулирующие процесс выборов, на их соответствие общепризнанным демократическим стандартам.