MDH tashkil topganidan buyon Hamdo‘stlik doirasida savdo-iqtisodiy munosabatlar, kommunikatsiya va transport tarmoqlarini yanada rivojlantirish, xavfsizlikni ta’minlash hamda gumanitar aloqalarni mustahkamlash kabi ustuvor yo‘nalishlarni o‘z ichiga oluvchi qator hayotiy  muhim yo‘nalishlar bo‘yicha keng ko‘lamli huquqiy asos yaratildi va hamkorlikning vosita va mexanizmlari ishlab chiqildi.
Xususan, o‘tgan haftada O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov raisligida o‘tgan Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisida ishtirok etdi. Kun tartibiga muvofiq, MDH doirasidagi ko‘p qirrali munosabatlarning holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi, amaliy hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi. Ushbu sammit ham, boshqa muhim tadbirlar kabi O’zbekiston  faol tashqi siyosatini  namoyish etadigan maydonga aylandi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida Hamdo‘stlik doirasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha qator tashabbuslarni ilgari surdi.
O’zbekiston Prezidenti mavjud imkkoniyatlarni birgalikda baholash va o‘zaro muvofiqlashtirilgan choralar ko‘rish uchun MDHdek noyob platformani ishga solish muhimligini alohida qayd etdi. Shu ma’noda, ko‘p tomonlama hamkorlikning yangi uzoq muddatli kun tartibini ishlab chiqish maqsadida MDH mamlakatlarining yetakchi tahlil markazlari va ekspertlarining konferensiyasini tashkil etish taklif qilindi.
Mamlakatimiz yetakchisi Hamdo‘stlik mamlakatlarida barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash zarurligini ta’kidladi. Shu sababli,  Tashkilot makonida istisno va cheklovlarsiz to‘laqonli erkin savdo hududini shakllantirish muhim deb hisoblaymiz. Ming afsuski, dunyoning turli mintaqalaridagi keskinlashib borayotgan ziddiyatlarning oqibatlari barcha mamlakatlarimizning barqaror rivojlanishiga o‘ta salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Shu bois, bunday vaziyatda MDH mamlakatlari bilan hamkorlikning yangi yo‘llari va mexanizmlarini izlash davom etmoqda. Bu muqobil savdo-logistika yo‘nalishlarini shakllantirish, qo‘shilgan qiymatning qisqa va yanada samarali zanjirlarini yaratish, MDH mamlakatlari iqtisodiyotidagi bir-birini to‘ldiradigan zahiralardan imkon qadar yuqori darajada foydalanish, biznes aloqalarini rag‘batlantirishda o‘z aksini topmoqda.
Ayni damda, 2023 yil boshidan buyon O’zbekistonning Hamdo‘stlik mamlakatlari bilan tashqi savdo hajmi atigi 5 foizga oshdi. Bu o‘sish sur’atlarining sekinlashganini ko‘rsatadi. O’z navbatida, bu holat to‘laqonli erkin savdo zonasini shakllantirish yo‘lida hali ham ko‘plab to‘siqlar mavjudligidan dalolat beradi.
Shu munosabat bilan O’zbekiston erkin savdo hududi to‘g‘risidagi shartnomaning tovarlarni olib qo‘yishga doir qoidalarini qayta ko‘rib chiqishni muhim deb hisoblaydi. Bu mazkur hujjatni  zamonaviy bosqichdagi  asosiy maqsad va vaziflarga to‘liq moslashtirish imkonini beradi.
Mamlakatimiz o‘zaro savdodagi texnik to‘siqlar va muvofiqlikni baholash bo‘yicha ishlar natijalarini tan olish to‘g‘risidagi MDH bitimlarining qabul qilinishini jadallashtirish tarafdori.
Shuningdek, Shavkat Mirziyoyev iqtisodiyot haqida gapirganda, import o‘rnini bosishga qaratilgan milliy dasturlarni o‘zaro uyg‘unlashtirish va  davlat xaridlari bozoriga imtiyozli kirish huquqini o‘zaro kelishuv asosida taqdim etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishni taklif etdi. O’zbekiston qo‘shma ulgurji taqsimlash va logistika markazlarini tashkil etishni qo‘llab-quvvatlash dasturini qabul qilish hamda  elektron savdoni rivojlantirishni, jumladan, mavjud platformalarni kengaytirish yo‘li bilan rag‘batlantirish tashabbusini ilgari surdi.
Prezident sanoat kooperatsiyasi istiqbollari masalasiga alohida to‘xtaldi. Bugungi kunda MDH mamlakatlari bilan qo‘shma investitsiya loyihalariga doir portfelimiz hajmi 25 milliard dollardan oshdi. Yaqinda qabul qilingan Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish konsepsiyasiga muvofiq, Hamdo‘stlikka a’zo davlatlarning Sanoat siyosati bo‘yicha kengashi doirasida o‘zaro investitsiyalarni rag‘batlantirish va loyihalarni ilgari surish hamda texnoparklarni tashkil etish bo‘yicha Qo‘shimcha kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqish taklif qilindi.
O’zbekiston energetika sohasida MDHga a’zo har bir mamlakatning elektr energiyasini ishlab chiqarish va iste’mol qilish imkoniyatlarini hisobga olgan holda, energiya tizimlarimiz yaxlit holda ishlay oladigan sharoitlarni yaratish zarur, deb hisoblaydi.
Hamkorlikning alohida yo‘nalishi oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash masalalari hisoblanadi. Hamdo‘stlik davlatlarida iste’molchilarni yuqori sifatli va arzon oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlashdan iborat. Shu munosabat bilan agrosanoat komplekslari, logistika va “ekspress” koridorlarning o‘zaro bog‘liqligini kuchaytirish, tarmoqni texnologik modernizatsiya qilish va  tizimli ilm-fan almashinuvi masalalarini hal etish talab etiladi, dedi davlatimiz rahbari.
O’zbekiston Transport sohasida transportning barcha turlarida multimodal tashuvlarni tashkil etish orqali transport koridorlarini rivojlantirish,  asosiy mintaqaviy koridorlar orqali yuklarni tashishda biznes uchun jozibador shartlarni shakllantirish,  yo‘lovchi va yuk tashishda boshqarish jarayonlarini va ko‘rsatiladigan xizmatlarni raqamlashtirish,  transport infratuzilmasi va harakat tarkibini modernizatsiya qilish dasturlari va loyihalarini amalga oshirish tarafdori.
Xulosa o‘rnida shuni qayd etamizki, bu kabi sammitlar MDH ga ko‘p rejali munosabatlarni muvofiqlashtiruvchi mexanizm va bevosita  muloqotlar olib borish, davlatlararo muzokaralarni tashkil qilish, jumladan, MDH formatida davlat rahbarlari va tegishli idoralar boshliqlari darajasida ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazish maydoni, shuningdek, ko‘p tomonlama hamkorlik shart-sharoitlarini yaratishda manfaatdor bo‘lgan suveren davlatlarning birlashmasi bo‘lib qolish imkonini beradi.

С момента своего образования в рамках Содружества независимых государств (СНГ) было создано обширное правовое поле, наработаны инструменты и механизмы взаимодействия по многим направлениям, в частности, по дальнейшему развитию торгово-экономических отношений, коммуникационных и транспортных связей, вопросы гуманитарной сферы и т.д.
Так, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на днях принял участие в очередном заседании Совета глав государств Содружества, которое прошло под председательством Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова. В соответствии с повесткой дня состоялся обмен мнениями о состоянии и перспективах многоплановых отношений в рамках СНГ, были обсуждены актуальные вопросы практического взаимодействия.
Данный саммит, как и другие значимые мероприятия, стал площадкой, где Узбекистан продемонстрировал свою проактивную внешнюю политику. В частности, в своем выступлении Глава нашего государства выдвинул ряд инициатив по дальнейшему расширению взаимовыгодного сотрудничества в рамках Содружества.
Президент Узбекистана особо отметил важность задействования уникальной платформы СНГ для совместной оценки потенциальных возможностей и принятия скоординированных мер. В этом контексте предложено организовать конференцию ведущих аналитических центров и экспертов стран СНГ для выработки новой долгосрочной многосторонней повестки.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость обеспечения устойчивого экономического роста в странах Содружества. В этой связи, важным считаем скорейшее формирование на пространстве СНГ полноценной зоны свободной торговли без изъятий и ограничений. Это тем более важно, что к большому сожалению, последствия обостряющихся конфликтов в разных регионах мира оказывают крайне негативное воздействие на устойчивое развитие стран.
Поэтому, в этой ситуации страны СНГ продолжают искать новые пути и механизмы сотрудничества. Это находит свое отражение в плане формирования альтернативных торгово-логистических маршрутов, создания коротких и более эффективных цепочек добавленной стоимости, максимального использования резервов взаимодополняемых экономик стран Содружества, стимулировании бизнес-контактов.
В то же время, с начала 2023 года объём внешней торговли Узбекистана со странами СНГ увеличился всего на 5%, что говорит о замедлении темпов роста. В свою очередь, такое положение дел свидетельствует о наличии множества барьеров на пути формирования полноценной зоны свободной торговли. В этой связи, Узбекистан считает важным начать работу по пересмотру положений Договора о зоне свободной торговли в части изъятий. Это позволит привести этот документ в полное соответствие с основными целями и задачами на современном этапе. Наша страна выступает за ускорение принятия в рамках Содружества и Соглашения о технических барьерах во взаимной торговле и признании результатов работ по оценке соответствия.
Говоря об экономике Шавкат Мирзиёев также предложил провести синхронизацию национальных программ импортозамещения и рассмотреть возможность предоставления на взаимной основе преференциального доступа к рынку государственных закупок. Узбекистан вышел с инициативой принять программу поддержки создания совместных оптово-распределительных и логистических центров и стимулировать развитие электронной торговли, в том числе путём расширения действующих площадок.
Отдельно Президент остановился на перспективах промышленной кооперации, портфель совместных инвестиционных проектов которой со странами СНГ превышает 25 млрд долларов. Предложено в рамках Совета по промышленной политике СНГ разработать Комплекс дополнительных мер по стимулированию взаимных инвестиций и продвижению проектов, включая организацию технопарков, в соответствии с недавно принятой Концепцией развития промышленной кооперации. Это повлечет за собой необходимость и проработки вопросов финансовой поддержки, страхового покрытия и офф-тейк закупок.
В энергетической сфере Узбекистан считает необходимым создать такие условия, при которых энергосистемы стран СНГ смогут работать как единое целое, учитывая возможности каждой из стран Содружества по генерации и потреблению энергии.
Отдельный пласт сотрудничества заключается в вопросах обеспечения продовольственной безопасности. Приоритетной задачей является обеспечение потребителей в государствах СНГ качественной и доступной продовольственной продукцией. В этой связи требуют решения вопросы усиления взаимосвязанности агропромышленных комплексов, логистики и экспресс-коридоров, технологической модернизации отрасли и системного научного обмена, сказал глава государства.
В сфере транспорта Узбекистан выступает за развитие транспортных коридоров с организацией мультимодальных перевозок всеми видами транспорта, формирование привлекательных для бизнеса условий транспортировки грузов по основным региональным коридорам, цифровизацию процессов управления и оказываемых услуг при пассажирском и грузовом сообщении, реализацию программ и проектов модернизации транспортной инфраструктуры и подвижного состава.
В завершение выделим, что такого рода саммиты позволяют оставаться СНГ как координационный механизм многопланового взаимодействия и площадкой для прямого общения и поддержания межгосударственного диалога, в том числе двусторонних встреч в формате СНГ, на уровне руководителей стран и соответствующих структур, а также как объединение суверенных государств, заинтересованных в создании условий для многостороннего сотрудничества.