O’zLiDeP Vetnam delegatsiyasini qabul qildi
O’zLiDeP partiya faoliyatining yo‘nalishlaridan biri xalq diplomatiyasi tamoyillarini rivojlantirish nuqtai nazaridan  partiyalararo hamkorlikni kengaytirishdan iborat. Bugungi kunda O’zLiDeP partiyalararo hamkorlik doirasida ham partiyalararo tashkilotlar, ham bevosita horijiy partiyalar bilan izchil ishlarni davom ettirmoqda.
Shu yilning 13 oktabr kuni O’zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasida Vetnam Kommunistik partiyasi Xalqaro bo‘lim mudirining birinchi o‘rinbosari Nguyen Txi Xoang Van boshchiligidagi  delegatsiya a’zolari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Suhbat boshida mehmonlar O’zLiDeP ning dasturiy maqsad va vazifalari, partiyaning bugungi faoliyati, Prezident va parlament saylovlardagi ishtiroki, Yangilangan Konstitutsiya loyihasining mohiyati, jumladan joriy yilda bo‘lib o‘tgan umumxalq referundumi haqidagi ma’lumotlar bilan tanishdilar.
O’z navbatida, Vetnam delegatsiyasi rahbari uchrashuv uchun minnatdorchilik bildirib, O’zLiDeP vakillarini partiya  faoliyati,  partiya markaziy organlarining qarorlari va ularning hayotdagi ijrosi bilan tanishtirdi. Nguyen Txi Xoang Van ushbu partiya tuzilmasi, uning asosiy  funksional majburiyatlari haqida so‘zlab berdi. U shuningdek, Vetnamning bugungi  ijtimoiy-iqtisodiy holati, iqtisodiyotning turli sohalarida olib borilayotgan islohotlar hamda ushbu mamlakatning Ming yillik maqsadlarga erishish yo‘lida rivojlanishi haqida to‘xtalib o‘tdi.
Nguyen Txi Xoang Van Vetnam O’zbekistonning iqtisodiy rivojlanishini diqqat bilan kuzatayotanini alohida ta’kidladi. Shu bois delegatsiya rahbari Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida iqtisodiyot sohasida erishilayotgan yutuqlar, mamlakatda ijtimoiy-siyosiy barqarorlik  ta’minlanayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Uchrashuv doirasida partiya qurilishida tajriba almashish, davlatlararo munosabatlarga oid dolzarb masalalar bo‘yicha partiyalararo anjumanlar formatida qo‘shma tadbirlarni o‘tkazish kabi o‘zaro hamkorlikning istiqbollari muhokama qilindi.
Partiyalarning o‘zaro hamkorligi doirasida Nguyen Txi Xoang Van O’zLiDeP faollari va tarafdorlarini  partiyaning bo‘lajak yubileyi bilan tabrikladi.
Tadbir yakunida har ikki tomon ham O’zbekiston va Vetnam o‘rtasidagi muloqotni kengaytirishda bu kabi uchrashuvlarning foydali ekanini qayd etishdi.

Одним из направлений партийной деятельности УзЛиДеП является расширение межпартийного сотрудничества в контексте развития принципов народной дипломатии. На сегодня УзЛиДеП продолжает системную работу в рамках межпартийного сотрудничества, как с межпартийными организациями, так и напрямую с рядом зарубежных партий.
Очередное такого рода мероприятие состоялась на днях в Исполкоме Политсовете УзЛиДеП в виде встречи с членами делегации Коммунистической партии Вьетнама (КПВ) во главе с первым заместителем заведующего Международным отделом Нгуен Тхи Хоанг Ван. В начале беседы гости были проинформированы о целях и программных задачах УзЛиДеП, современном состоянии и деятельности партии, работе с населением в регионах страны, участии в парламентских и президентских выборах, подготовки проекта и сути обновленной Конституции, в том числе, проведении всенародного референдума в этом году.
В свою очередь глава вьетнамской делегации, поблагодарив за встречу, ознакомила представителей УзЛиДеП с деятельностью КПВ, решениях центральных органов партии и их реализацией на практике. Нгуен Тхи Хоанг Ван рассказала о структуре этой партии, их основных функциональных обязанностях. Она также затронула современное социально-экономическое состояние Вьетнама, основных успехах реформ в различных сферах экономики, а также развития этой страны по пути достижения Целей тысячелетия.
Нгуен Тхи Хоанг Ван отдельно выделила, что во Вьетнаме внимательно следят за экономическим развитием Узбекистана, поэтому она с радостью отмечает несомненные успехи в экономике под руководством Президента Шавката Мирзиёева, а также сохранения социально-политической стабильности в стране.
В рамках встречи были обсуждены возможные перспективы взаимного сотрудничества, такие как обмен опытом партийного строительства, проведения совместных мероприятий в формате межпартийных конференций по актуальным темам межгосударственных отношений и т.д. В контексте взаимодействия партий, Нгуен Тхи Хоанг Ван поздравила активистов и сторонников УзЛиДеП с предстоящим юбилеем партии.
По завершении, обе стороны отметили несомненную пользу от такого рода встреч для расширения диалога между Узбекистаном и Вьетнамом.