Turkiy davlatlar tashkiloti tobora muhim davlatlararo birlashmaga aylanib bormoqdaki, bu boshqa mamlakatlarning tashkilotga teng huquqli a’zo yoki kuzatuvchi sifatida qo‘shilishga qiziqish bildirayotganliklarida namoyon bo‘lmoqda. Tashkilot turk aholisi bo‘lgan yoki keng ma’noda aytganda, turk olamiga tegishli, qo‘shma madaniy va iqtisodiy loyihalarni taklif etishga tayyor davlatlar uchun avvalgidek jozibador bo‘lib qolmoqda.
Mintaqaviy savdo munosabatlari va investitsiyalar uchun qulay sharoitlar yaratish; har tomonlama va balanslashgan iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy taraqqiyotga intilish; fan, texnika, ta’lim va madaniyat sohalarida o‘zaro hamkorlikni kengaytirish – Turkiy davlatlar tashkilotining asosiy vazifalaridir.
O’tgan yili bo‘lib o‘tgan Turkiy davlatlar tashkilotinin Samarqand sammiti bu vazifalarni amalga oshirishga ulkan hissa qo‘shdi. O’tgan davr mobaynida imzolangan muhim hujjatlar izchil amalga oshirilmoqda. Ta’kidlash joizki, O’zbekiston Tashkilotning barcha a’zolari bilan strategik hamkorlik munosabatlarini yo‘lga qo‘ydi.
O’zbekiston raisligi davrida turkiy davlatlar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan yuzdan ortiq turli tadbirlar o‘tkazildi, muhim tashabbuslar ilgari surildi, yangi tuzilmalar tashkil etildi, bir qator nufuzli global va mintaqaviy tuzilmalar bilan yaqin sheriklik aloqalari o‘rnatildi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning taklifiga binoan Turkiy davlatlar tashkiloti Kengashining navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etish uchun amaliy tashrif bilan Ostona shahrida bo‘ldi. Sammit kun tartibidan tashkilot doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni, eng avvalo, savdo-iqtisodiyot, investitsiya, transport-kommunikatsiya, ekologiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda yanada rivojlantirish masalalari o‘rin olgan.
Sammit delegatsiya rahbarlariga xalqaro siyosat va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashish imkonini berdi. Kun tartibiga muvofiq, Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi ko‘p qirrali munosabatlarning bugungi holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi, amaliy hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
O’zbekiston Prezidenti o‘z nutqida bugungi shiddat bilan o‘zgarib borayotgan zamonda tili, dini va yuraklari bir-biriga chambarchas bog‘langan turkiy xalqlarning ovozi dunyo bo‘ylab yanada baland, yanada kuchliroq yangrayotganini ta’kidladi. Tashkilot bugungi kunda shakllanayotgan yangi dunyo tartiboti va xalqaro institutlar tizimida o‘ziga xos muhim o‘ringa ega bo‘lib bormoqda.
Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida qadimiy turk davlati asoschilaridan biri Bilga Xoqonning quyidagi da’vatini keltirdi: “Ey turkiy elim, o‘zligingga qayt, o‘zingni angla – yanada yuksalgaysan!”.
Shu munosabat bilan O’zbekiston yetakchisi tomonlarni zudlik bilan harbiy harakatlarga barham berib, o‘t ochishni to‘xtatishga, gumanitar maqsadlarda murosaga kelishga chaqirdi. Falastin-Isroil muammosini BMT rezolyutsiyalariga muvofiq “ikki xalq uchun ikki davlat” tamoyili asosida hal etish zarurligi borasida O’zbekistonning pozitsiyasi qat’iy ekani bildirildi.
O’zbekiston rahbari ishtirokchilar  e’tiborini ming yillar davomida tarixi va taqdiri turkiy elatlar bilan chambarchas bog‘liq bo‘lgan ko‘pmillatli jafokash Afg‘oniston xalqiga qaratdi. Mamlakatimiz yetakchisi afg‘on xalqiga insonparvarlik yordami ko‘rsatishni susaytirmaslik, bu yurtdagi o‘tkir ijtimoiy muammolarni hal etishga qaratilgan aniq mexanizmlarni ishlab chiqishga chaqirdi.
Tashkilotga a’zo davlatlar o‘rtasidagi ko‘p tomonlama va uzoq muddatli aloqalarni yanada kengaytirish maqsadida O’zbekiston Prezidenti qator taklif va tashabbuslarni ilgari surdi. Xususan, Sanoat kooperatsiyasini kuchaytirish va yirik qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish maqsadida Turkiy taraqqiyot bankini tashkil etish ishlarini faollashtirish muhimligi qayd etilib, ushbu moliya muassasasini Toshkent shahrida joylashtirish taklifi bildirildi.
Turkiy davlatlar savdo hamkorligi tadqiqot markazini tashkil etish bo‘yicha boshlangan amaliy ishlarni to‘liq ma’qullab, O’zbekiston Prezidenti markaz imkoniyatlaridan savdo to‘siqlarini bartaraf etish, eksport-import hajmini ko‘paytirish bo‘yicha yangi mexanizmlarni keng joriy qilish, elektron savdo platformalarini rivojlantirishda unumli foydalanish zarurligiga e’tibor qaratdi.
Global logistika zanjirlari va transport yo‘laklarini rivojlantirish va diversifikatsiya qilish, yagona tranzit tarmog‘ini shakllantirish masalalari dolzarb ekani ta’kidlandi. Shu ma’noda, davlatimiz rahbari O’rta koridor salohiyatini kengaytirish, qo‘shimcha ko‘p tarmoqli yo‘nalishlarni, jumladan, Xitoy, Janubiy Osiyo va Yevropa bozorlariga mamlakatlarimiz orqali o‘tadigan yo‘laklarni rivojlantirish hamda transport xizmatlarini raqamlashtirish chora-tadbirlarini qo‘llab-quvvatladi.
Shuningdek, Tashkilotning Temir yo‘l idoralari kengashini ta’sis etish va bu tuzilmaning direksiyasini O’zbekistonda joylashtirish taklif etildi.
Xulosa qilib, shuni ta’kidlaymizki, sammit yakunida Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha qator bitim va qarorlar qabul qilindi. Tashkilotga raislik Qozog‘iston Respublikasiga o‘tdi. Umuman olganda, bo‘lib o‘tgan sammit  Turkiy davlatlar tashkiloti mamlakatlarining o‘zaro hurmat, ishonch va ochiqlik tamoyillarini mustahkamlash, birgalikda turli to‘siqlarni samarali yengib o‘tishga tayyor ekanliklarini ko‘rsatdi.

Организация тюркских государств (ОТГ) становится все более весомым межгосударственным объединением, что характеризуется заинтересованностью других стран в присоединении к ней в качестве полноправных членов или наблюдателей. Организации по-прежнему привлекательна для государств с тюркским населением или же считающих себя принадлежащими к тюркскому миру в широком смысле, которые готовы предложить совместные культурные и экономические проекты.
К основным задачам ОТГ относятся создание благоприятных условий для региональных торговых отношений и инвестиций; стремление к всестороннему и сбалансированному экономическому, социальному и культурному развитию; расширение взаимоотношений в области науки, техники, образования и культуры; и поддержка мира и безопасности в регионе.
Большой вклад в реализацию данных задач внес Самаркандский саммит ОТГ, прошедший в прошлом году. За прошедший период последовательно реализуются важные подписанные документы. Следует отметить, что Узбекистан установил отношения стратегического партнерства со всеми членами Организации.
По приглашению Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил с рабочим визитом город Астану для участия в очередном заседании Совета глав государств Организации тюркских государств. В повестку дня саммита были включены вопросы дальнейшего развития многостороннего сотрудничества в рамках Организации, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, экологической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Саммит позволил главам делегаций также обменяться мнениями по актуальным вопросам международной политики и регионального взаимодействия. В соответствии с повесткой дня состоялся и обмен мнениями о состоянии и перспективах многоплановых отношений в рамках ОТГ, были обсуждены актуальные вопросы практического взаимодействия.
В своем выступлении Президент Узбекистана подчеркнул, что в нынешнее стремительно меняющееся время голос тюркских народов, неразрывно связанных языком, религией и духовными ценностями, ещё громче и сильнее звучит во всем мире. Организация занимает все более важное место в формирующихся сегодня новом миропорядке и системе международных институтов. Выделим, что в своей речи Шавкат Мирзиёев привел призыв одного из основателей древнего тюркского государства Билга Хакана: «Возродись, мой тюркский народ, познай себя, чтобы возвыситься вновь!».
При этом, Шавкат Мирзиёев указал на возникающие новые проблемы в обеспечении глобальной безопасности, участившиеся случаи отклонения от норм международного права. Особое беспокойство выражено обострением в последнее время палестино-израильского конфликта. В результате вооруженных столкновений резко возрастает число погибших и раненых среди мирного населения, особенно пожилых людей, женщин и детей, усиливается угроза широкой эскалации конфликта.
В этой связи глава Узбекистана призвал конфликтующие стороны к немедленному прекращению огня и военных действий, прийти к перемирию в гуманитарных целях. Озвучена твердая позиция нашей страны о необходимости решения палестино-израильской проблемы на основе принципа «два государства для двух народов» в соответствии с резолюциями ООН.
В своем выступлении глава Узбекистана обратил внимание и к положению многонационального и многострадального народа Афганистана, история и судьба которого на протяжении тысячелетий неразрывно связаны с тюркскими народами. В этой связи, прозвучал призыв не сокращать гуманитарную помощь афганскому народу, а также разработать конкретные механизмы, направленные на решение острых социальных проблем в этой стране.
Отдельно выделим, что в целях дальнейшего расширения многосторонних и долгосрочных связей между государствами-участниками Организации лидер Узбекистана выдвинул ряд предложений и инициатив. В частности, в рамках усиления промышленной кооперации и реализации крупных совместных инвестиционных проектов указано на важность активизации работы по созданию Тюркского банка развития с размещением этого финансового учреждения в Ташкенте.
Подчеркнута актуальность развития и диверсификации глобальных логистических цепочек и транспортных коридоров, формирования единой транзитной сети. В данном контексте глава государства поддержал меры по расширению потенциала Среднего коридора, развитие дополнительных многоотраслевых направлений, в частности, коридоров, проходящих через страны ОТГ к рынкам Китая, Южной Азии и Европы, а также цифровизацию транспортных услуг. Также предложено учредить Совет железнодорожных ведомств Организации и разместить дирекцию данной структуры в Узбекистане.
В завершение отметим, что по итогам саммита принят ряд соглашений и решений по приоритетным направлениям взаимодействия в рамках ОТГ. Председательство в Организации перешло к Республике Казахстан. В целом, прошедший саммит показал, что страны ОТГ проявили готовность к дальнейшему укреплению принципов взаимного уважения, доверия и открытости, совместное эффективное преодоление всех преград.