O‘zLiDeP Prezident farmoni mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazdi (video)
O‘zLiDeP Namangan viloyat Kengashi Prezidentimizning 2019 yil 14 maydagi “Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va himoya qilish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazdi.
Qayd etilganidek, keyingi yillarda mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirish, investitsiyalarni jalb qilish va biznesni yuritish uchun qulay muhit yaratilib berilmoqda. Shunga qaramay hali-hamon tadbirkorlar faoliyati davomida turli byurokratik to‘siq va g‘ovlarga duch kelmoqda. Bu esa kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni yanada rivojlantirishga to‘sqinlik qilmoqda.
“Ilgari tadbirkorlar o‘z muammolari bo‘yicha tashkilotma-tashkilot, idorama-idora sarson bo‘lib yurardi. Endi bunga barham berilib, murojaatlar uch bosqichda hal etiladigan bo‘ldi. Tuman kesimidagi muammo tumanda, agar yechim topilmasa viloyatga, unda ham hal bo‘lmasa respublikada hal etiladi. Agar shunda ham o‘z yechimini topmasa bosh vazir tomonidan o‘tkaziladigan qabulda videonkoferensiya orqali hal etiladigan bo‘ldi”, – deydi O`zLiDeP Namangan viloyat Kengashi rais o‘rinbosari Sobitxon Nugmanov.
Tadbirda Farmonning mazmun-mohiyatini tadbirkorlik sub’ektlari hamda tadbirkorlik bilan shug‘ullanish istagida bo‘lgan yoshlarga yetkazish bo‘yicha muhim vazifalar belgilab olindi.

Организованный УзЛиДеП «круглый стол», посвященный сути и значению указа Президента
Наманганским областным Кенгашем УзЛиДеП  организован «круглый стол», посвященный сути и значению указа  Президента “О мерах по коренному совершенствованию системы поддержки и защиты предпринимательской деятельности” от 14 мая 2019 года.
В последние годы в стране создаются благоприятные условия для развития предпринимательства, привлечения инвестиций и ведения бизнеса. Несмотря на это, предприниматели в своей деятельности все еще сталкиваются  с проявлением бюрократизма. Это становится преградой на пути развития малого бизнеса и частного предпринимательства.
“Ранее предприниматель для решения проблем  обивал пороги различных инстанций. Теперь это устранено, обращения рассматриваются и решаются  на трех уровнях. Проблема районного значения решается в разрезе района,  если не решена, передается в область, если не решена на уровне области, рассматривается  на уровне республики. Если же не решена на уровне республики, проблема рассматривается  на видеоконференции, которая проводится министром”, – сказал  заместитель председателя  Наманганского областного кенгаша УзЛиДеП Собитхон Нугманов.
На мероприятии намечены задачи по доведению сути и значения  указа до субъектов предпринимательства  и молодежи, желающей заниматься предпринимательской деятельностью.