O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Germaniyaga tashrifi ushbu mamlakat Federal Kansleri Olaf Shols bilan muzokaralardan boshlandi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari Germaniya Kanslerini samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi.
O‘zbekiston Germaniyani o‘zining ishonchli va strategik hamkori sifatida qabul qilishi, mamlakatlarimizni chuqur tarixiy ildizlar bog‘lab turgani qayd etildi. Keyingi yillarda ikki tomonlama munosabatlar barcha yo‘nalishlarda jadal rivojlanib bormoqda.
O‘zaro tovar ayirboshlash va qo‘shma loyihalar soni ikki barobar ortgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi. Germaniyadan O‘zbekistonga investitsiyalar hajmi 5,5 milliard dollarga yetdi, shundan 4 milliard dollar oxirgi 6 yilda jalb qilingan.
Tashrif doirasida o‘tgan qo‘shma biznes-forum yuksak baholandi. Uning yakunida umumiy qiymati 9 milliard dollarlik savdo, investitsiyaviy va texnologik loyihalarni amalga oshirish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
"Yashil" energetika, qazib chiqarish, kimyo, farmatsevtika tarmoqlarida, transport infratizulmasini rivojlantirish, qishloq xo‘jaligini raqamlashtirish, innovatsiya va boshqa sohalardagi kooperatsiya loyihalari shular jumlasidan.
Germaniya kompaniyalarining O‘zbekistondagi loyihalarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida “KfW”, “Deutsche Bank” banklari va Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati bilan keng ko‘lamli sheriklikni rivojlantirishga kelishib olindi.
Germaniya hukumati O‘zbekistonning JSTga qo‘shilishini hamda Yevropa Ittifoqi bilan Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imkon qadar tez imzolashini bundan buyon ham qo‘llab-quvvatlashga tayyorligi bildirildi.
Siyosiy muloqotni davom ettirish muhimligi qayd etildi. Tomonlar tashrif chog‘ida Ko‘p qirrali hamkorlikni yanada chuqurlashtirish to‘g‘risida Hukumatlararo deklaratsiya imzolanishini olqishladilar.
Olaf Shols O‘zbekistonning Markaziy Osiyoda do‘stlik va o‘zaro ishonch muhitini yaratish, integratsiyani chuqurlashtirish bo‘yicha yangi mintaqaviy siyosatini qo‘llab-quvvatladi.
"Germaniya - Markaziy Osiyo" formatida muloqot maydonini ishga tushirishga ahdlashib olindi.
Mintaqada, shu jumladan Afg‘onistondagi vaziyatni inobatga olgan holda xavfsizlikni ta’minlash masalalari muhokama qilindi.
Ushbu mamlakat uchun gumanitar loyihalarni davom ettirish, shu jumladan Termizdagi logistika majmuasi va Afg‘on yoshlari uchun ta’lim markazi imkoniyatlaridan foydalanish zarurligi qayd etildi.
Transport v logistikani rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar Markaziy Osiyoni Yevropa bilan bog‘laydigan samarali yo‘nalishni shakllantirishga xizmat qiluvchi Transkaspiy yo‘lagini birgalikda rivojlantirish bo‘yicha yakdil fikr bildirdilar.
Madaniy-gumanitar hamkorlikning kun tartibi boy ekani mamnuniyat bilan qayd etildi. Germaniya tomoni shu kunlarda Berlin shahrida O‘zbekistonning madaniy merosiga bag‘ishlab ochilayotgan noyob ko‘rgazmani yuqori baholadi.
O‘zbekistonda nemis tilini o‘rganishga qiziqish ortib borayotgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi. Germaniya hukumati mamlakatimiz hududlarida nemis tilini o‘qitishni kengaytirishga texnik ko‘mak ko‘rsatishi to‘g‘risida kelishib olindi.
Umuman, tashrif doirasida iqtisodiyot, savdo, moliya, ta’lim, fan va innovatsiya sohalarida 16 ta hukumatlararo va idoralararo hujjatlar imzolandi.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari Germaniya Federal Kansleri Olaf Sholsni tashrif bilan O‘zbekistonga kelishga taklif etdi.

The President of Uzbekistan and the Federal Chancellor of Germany discuss the possibilities of enhancing multifaceted relations
03.05.2023, 17:07
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev began his visit to Germany from negotiations with Federal Chancellor Olaf Scholz.
The President of Uzbekistan sincerely thanked the German Chancellor for the warm welcome.
It was emphasized that Uzbekistan sees Germany as a reliable and strategic partner. The two countries are connected by deep historical roots. In recent years, relations between Uzbekistan and Germany have been developing dynamically in all areas.
A twofold increase in mutual trade and the number of joint projects was noted with satisfaction. The volume of German investments in the economy of Uzbekistan reached $5.5 billion, of which 4 billion were attracted over the past few years.
A high assessment was given to the joint Business Forum held during the visit. Following the event, agreements were reached on the implementation of new trade, investment, and technological projects worth $9 billion.
The projects include cooperation in green energy, mining, chemical, and pharmaceutical industries, modernization of transport infrastructure, digitalization of agriculture, innovation, and other priority areas.
An agreement was reached on a full-scale partnership with KfW Development Bank, Deutsche Bank and the German Society for International Cooperation to support the projects of German companies in Uzbekistan.
The readiness of the Government of Germany to further support Uzbekistan’s accession to the WTO and the soonest signing of the Enhanced Partnership and Cooperation Agreement with the European Union was expressed.
The importance of continuing the political dialogue was emphasized. The parties welcomed the signing during the visit of the Intergovernmental Declaration on deepening multifaceted cooperation
Olaf Scholz supported the new regional policy of Uzbekistan on the creation of an atmosphere of friendship and mutual trust in Central Asia, deepening integration in the region.
An agreement was reached to launch a dialogue platform in the Germany – Central Asia format.
Issues of ensuring regional security were discussed, including in the context of the situation in Afghanistan.
The need for continuing humanitarian projects was confirmed, including through the capabilities of the logistics hub and the Educational Center for Afghan Youth in the city of Termez.
The main attention was paid to the development of transport and logistics. The parties agreed to develop the Trans-Caspian Corridor, which will create an effective route connecting the Central Asian region with Europe.
The rich cultural and humanitarian agenda was noted with satisfaction. The German side highly appreciated the unique exhibition of the cultural heritage of Uzbekistan that is opening these days in the city of Berlin.
The parties welcomed the growing interest in the study of the German language in Uzbekistan. An agreement was reached on the technical assistance of the Government of Germany to the expansion of the study of the German language in the regions of the country.
In general, during the visit, 16 intergovernmental and interdepartmental documents were signed in the economy, trade, finance, education, science, and innovation.
Following the meeting, the President of Uzbekistan invited the Federal Chancellor Olaf Scholz to visit Uzbekistan.