Oliy darajadagi muzokaralar yakunlangach, ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin Qo‘shma bayonotni imzoladilar va 2023-2027-yillarga mo‘ljallangan O‘zbekiston Respublikasi bilan Xitoy Xalq Respublikasi o‘rtasida yangi davrdagi har tomonlama strategik sheriklikni rivojlantirish dasturini qabul qildilar.
Yetakchilar huzurida quyidagi hujjatlar imzolandi:
– O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Xitoy Xalq Respublikasi Hukumati o‘rtasida texnik-iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi bitim;
– O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Xitoy Xalq Respublikasi Hukumati o‘rtasida Hamkorlik bo‘yicha o‘zbek-xitoy hukumatlararo qo‘mitasini tashkil etish to‘g‘risidagi Bitimga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi bayonnoma;
– O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Xitoy Xalq Respublikasi Hukumati o‘rtasida o‘rta ta’lim maktablari salohiyatini rivojlantirish bo‘yicha loyihani amalga oshirish to‘g‘risidagi bitim;
– .O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan Xitoy Xalq Respublikasi Bojxona bosh ma’muriyati o‘rtasida O‘zbekistondan Xitoyga eksport qilinadigan muzlatilgan parranda go‘shtining inspeksiya, karantin va veterinariya-sanitariya talablari to‘g‘risidagi bayonnoma;
– O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan Xitoy Xalq Respublikasi Bojxona bosh ma’muriyati o‘rtasida O‘zbekistondan Xitoyga uzum eksport qilishda fitosanitar talablar va nazorat to‘g‘risidagi bayonnoma;
– O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Bojxona qo‘mitasi bilan Xitoy Xalq Respublikasi Bojxona bosh ma’muriyati o‘rtasida vakolatli iqtisodiy operatorlar dasturlarini o‘zaro tan olish to‘g‘risidagi kelishuv;
– O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi bilan Xitoy Xalq Respublikasi Tijorat vazirligi o‘rtasida ustuvor investitsiya loyihalarini ilgari surish bo‘yicha anglashuv memorandumi;
– O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi bilan Xitoy Xalq Respublikasi Davlat kengashi Matbuot kanselyariyasi o‘rtasida ommaviy axborot vositalari sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi anglashuv memorandumi;
– 2023-2024-yillarga mo‘ljallangan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi bilan Xitoy Xalq Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi o‘rtasida hamkorlik dasturi;
– Toshkent shahri va Sichuan muzofoti o‘rtasida sheriklik aloqalarini o‘rnatish to‘g‘risidagi bitim;
– Sirdaryo viloyati va Shensi muzofoti o‘rtasida sheriklik aloqalarini o‘rnatish to‘g‘risidagi bitim;
– Samarqand viloyati va Shensi muzofoti o‘rtasida sheriklik aloqalarini o‘rnatish to‘g‘risidagi bitim.
Bundan tashqari, quyidagi muhim iqtisodiy kelishuvlar imzolandi:
– elektr uzatish liniyalari va nimstansiyalarini qurish loyihasini moliyalashtirish to‘g‘risida;
– multimodal logistika markazini tashkil etish to‘g‘risida;
– “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ lokomotivlari parkini yangilash va modernizatsiya qilish to‘g‘risida;
– O‘zbekiston-Xitoy agrosanoat parkini tashkil etish to‘g‘risida;
– Agroinnovatsion parkni tashkil etish to‘g‘risida;
– O‘zbekiston-Xitoy biotexnologik klasterini tashkil etish to‘g‘risida;
– “O‘zbektelekom” AKning telekommunikatsiya infratuzilmasini yanada kengaytirish to‘g‘risida;
– “EXEED” kompaniyasi bilan birgalikda zamonaviy avtomobillar ishlab chiqarish to‘g‘risida;
– “BYD Auto Industry” kompaniyasi bilan birgalikda elektr va gibrid avtomobillar ishlab chiqarish to‘g‘risida;
– “O‘zbekiston milliy banki” AJ bilan “Xitoy Eksim banki” o‘rtasida kredit liniyalarini jalb qilish to‘g‘risida;
– “O‘zbekiston milliy banki” AJ bilan “Xitoy taraqqiyot davlat banki” o‘rtasida kredit liniyalarini jalb qilish to‘g‘risida;
– “China Export and insurance corporation” bilan hamkorlik to‘g‘risida;
– Sirdaryo viloyatida “Norin GES kaskadini qurish” va Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanida “Aygain GES kaskadini qurish” loyihalari texnik-iqtisodiy asoslarini tayyorlash to‘g‘risida;
– telekommunikatsiya tarmoqlarini rivojlantirish sohasida hamkorlik to‘g‘risida.
Tashrif tadbirlari doirasida tarmoq memorandumlari ham imzolandi:
– O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat va turizm vazirligi huzuridagi xorijiy davlatlar bilan millatlararo munosabatlar va do‘stona aloqalar Qo‘mitasi bilan Xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik Shanxay xalq uyushmasi o‘rtasida;
– O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi bilan Xalqaro savdoga ko‘mak ko‘rsatish bo‘yicha Xitoy kengashi o‘rtasida tijorat huquqi sohasida hamkorlik bo‘yicha O‘zbek-Xitoy qo‘mitasinni tuzish to‘g‘risida;
– O‘zbekiston Respublikasi tovar-xomashyo birjasi bilan Dalyan tovar birjasi o‘rtasida;
– O‘zbekiston Parrandachilik uyushmasi bilan Xitoy Chorvachilik uyushmasi o‘rtasida parrandachilik sohasida hamkorlik to‘g‘risida;
– O‘zbekiston Respublikasi «Uzcharmsanoat» uyushmasi bilan Xitoy charm sanoati bo‘yicha hamkorlik uyushmasi o‘rtasida;
– Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti bilan Pekin xorijiy tillar va madaniyat universiteti o‘rtasida;
– Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti bilan Lyaonin pedagogika universiteti o‘rtasida;
– Samarqand xalqaro texnologiyalar universiteti bilan Tyanszin fan va texnika universiteti o‘rtasida;
– Samarqand xalqaro texnologiyalar universiteti bilan Shimoliy-sharq elektroenergetika universiteti o‘rtasida;

По завершении переговоров на высшем уровне состоялась церемония подписания двусторонних документов.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин подписали Совместное заявление и приняли Программу развития всестороннего стратегического партнёрства в новую эпоху между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой на 2023-2027 годы.
В присутствии лидеров заключены:
– Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Китайской Народной Республики о технико-экономическом сотрудничестве;
– Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Китайской Народной Республики о создании Узбекско-Китайского межправительственного комитета по сотрудничеству;
– Соглашение о реализации проекта по развитию потенциала средних школ между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Китайской Народной Республики;
– Протокол между Министерством сельского хозяйства о Республики Узбекистан и Главным таможенным управлением Китайской Народной Республики о карантине и ветеринарно-санитарных требованиях при поставках мяса птицы;
– Протокол между Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан и Главным таможенным управлением Китайской Народной Республики о фитосанитарных требованиях и контроле при экспорте винограда;
– Договорённость между Таможенным комитетом при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан и Главным таможенным управлением Китайской Народной Республики о взаимном признании программы уполномоченных экономических операторов;
– Меморандум о взаимопонимании между Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан и Министерством коммерции Китайской Народной Республики по продвижению приоритетных инвестиционных проектов;
– Меморандум о взаимопонимании между Агентством информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан и Пресс-канцелярией Государственного совета Китайской Народной Республики
по сотрудничеству в сфере средств массовой информации;
– Программа сотрудничества между Министерством иностранных дел Республики Узбекистан и Министерством иностранных дел Китайской Народной Республики на 2023-2024 годы;
– Соглашение об установлении партнёрских отношений между городом Ташкент и провинцией Сычуань;
– Соглашение об установлении партнёрских отношений между Сырдарьинской областью и провинцией Шэньси;
– Соглашение об установлении партнёрских отношений между Самаркандской областью и провинцией Шэньси.
Кроме того, был подписан ряд важных экономических соглашений:
– о финансировании проекта строительства линий электропередач и подстанций;
– о создании мультимодального логистического центра;
– об обновлении и модернизации парка локомотивов на базе АО «Узбекистон темир йуллари»;
– о строительстве Узбекско-Китайского агропромышленного парка;
– о создании Агроинновационного парка;
– о создании Узбекско-Китайского биотехнологического кластера;
– о расширении телекоммуникационной инфраструктуры АК «Узбектелеком»;
– о производстве современных автомобилей совместно с компанией «EXEED»;
– о производстве электрических и гибридных автомобилей совместно с компанией «BYD Auto Industry»;
– о привлечении кредитной линии между АО «НБУ» и «Эксимбанк Китая»;
– о привлечении кредитной линии между АО «НБУ» и «ГБРК»;
– о сотрудничестве с «China Export & Credit Insurance Corporation»;
– о подготовке ТЭО проектов «Строительство каскада Нарынской ГЭС в Наманганской области» и «Строительство каскада Айгаин ГЭС в Бостанлыкском районе Ташкентской области»;
– о сотрудничестве в области развития телекоммуникационных сетей.
В рамках мероприятий визита также подписаны отраслевые меморандумы:
– между Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Министерстве культуры и туризма Республики Узбекистан и Шанхайской народной ассоциацией дружбы с зарубежными странами;
– между Китайским советом по содействию международной торговле и Торгово-промышленной палатой Узбекистана о создании Узбекско-Китайского комитета по сотрудничеству в области коммерческого права;
– между Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржей и Даляньской товарной биржей;
– между Ассоциацией птицеводства Узбекистана и Китайской Ассоциацией животноводства о сотрудничестве в птицеводческой отрасли;
– между Ассоциацией «Узчармсаноат» Республики Узбекистан и Китайской Ассоциацией кожевенной промышленности по сотрудничеству;
– между Ташкентским государственным университетом востоковедения и Пекинским университетом иностранных языков и культуры;
– между Ташкентским государственным университетом востоковедения и Ляонинском педагогическим университетом;
– между Самаркандским международным технологическим университетом и Тяньцзиньским университетом науки и техники;
– между Самаркандским международным технологическим университетом и Северо-Восточным электроэнергетическим университетом;
– между Университетом мировой экономики и дипломатии и Шанхайским университетом.
Всего в рамках визита был подписан 41 документ, направленный на дальнейшее укрепление отношений всестороннего стратегического партнерства и углубление практического сотрудничества между двумя странами.