Oliy darajadagi muzokaralar yakunlangach, ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin Qo‘shma bayonotni imzoladilar va 2023-2027-yillarga mo‘ljallangan O‘zbekiston Respublikasi bilan Xitoy Xalq Respublikasi o‘rtasida yangi davrdagi har tomonlama strategik sheriklikni rivojlantirish dasturini qabul qildilar.
Yetakchilar huzurida quyidagi hujjatlar imzolandi:
– O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Xitoy Xalq Respublikasi Hukumati o‘rtasida texnik-iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi bitim;
– O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Xitoy Xalq Respublikasi Hukumati o‘rtasida Hamkorlik bo‘yicha o‘zbek-xitoy hukumatlararo qo‘mitasini tashkil etish to‘g‘risidagi Bitimga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi bayonnoma;
– O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Xitoy Xalq Respublikasi Hukumati o‘rtasida o‘rta ta’lim maktablari salohiyatini rivojlantirish bo‘yicha loyihani amalga oshirish to‘g‘risidagi bitim;
– .O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan Xitoy Xalq Respublikasi Bojxona bosh ma’muriyati o‘rtasida O‘zbekistondan Xitoyga eksport qilinadigan muzlatilgan parranda go‘shtining inspeksiya, karantin va veterinariya-sanitariya talablari to‘g‘risidagi bayonnoma;
– O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan Xitoy Xalq Respublikasi Bojxona bosh ma’muriyati o‘rtasida O‘zbekistondan Xitoyga uzum eksport qilishda fitosanitar talablar va nazorat to‘g‘risidagi bayonnoma;
– O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Bojxona qo‘mitasi bilan Xitoy Xalq Respublikasi Bojxona bosh ma’muriyati o‘rtasida vakolatli iqtisodiy operatorlar dasturlarini o‘zaro tan olish to‘g‘risidagi kelishuv;
– O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi bilan Xitoy Xalq Respublikasi Tijorat vazirligi o‘rtasida ustuvor investitsiya loyihalarini ilgari surish bo‘yicha anglashuv memorandumi;
– O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi bilan Xitoy Xalq Respublikasi Davlat kengashi Matbuot kanselyariyasi o‘rtasida ommaviy axborot vositalari sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi anglashuv memorandumi;
– 2023-2024-yillarga mo‘ljallangan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi bilan Xitoy Xalq Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi o‘rtasida hamkorlik dasturi;
– Toshkent shahri va Sichuan muzofoti o‘rtasida sheriklik aloqalarini o‘rnatish to‘g‘risidagi bitim;
– Sirdaryo viloyati va Shensi muzofoti o‘rtasida sheriklik aloqalarini o‘rnatish to‘g‘risidagi bitim;
– Samarqand viloyati va Shensi muzofoti o‘rtasida sheriklik aloqalarini o‘rnatish to‘g‘risidagi bitim.
Bundan tashqari, quyidagi muhim iqtisodiy kelishuvlar imzolandi:
– elektr uzatish liniyalari va nimstansiyalarini qurish loyihasini moliyalashtirish to‘g‘risida;
– multimodal logistika markazini tashkil etish to‘g‘risida;
– “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ lokomotivlari parkini yangilash va modernizatsiya qilish to‘g‘risida;
– O‘zbekiston-Xitoy agrosanoat parkini tashkil etish to‘g‘risida;
– Agroinnovatsion parkni tashkil etish to‘g‘risida;
– O‘zbekiston-Xitoy biotexnologik klasterini tashkil etish to‘g‘risida;
– “O‘zbektelekom” AKning telekommunikatsiya infratuzilmasini yanada kengaytirish to‘g‘risida;
– “EXEED” kompaniyasi bilan birgalikda zamonaviy avtomobillar ishlab chiqarish to‘g‘risida;
– “BYD Auto Industry” kompaniyasi bilan birgalikda elektr va gibrid avtomobillar ishlab chiqarish to‘g‘risida;
– “O‘zbekiston milliy banki” AJ bilan “Xitoy Eksim banki” o‘rtasida kredit liniyalarini jalb qilish to‘g‘risida;
– “O‘zbekiston milliy banki” AJ bilan “Xitoy taraqqiyot davlat banki” o‘rtasida kredit liniyalarini jalb qilish to‘g‘risida;
– “China Export and insurance corporation” bilan hamkorlik to‘g‘risida;
– Sirdaryo viloyatida “Norin GES kaskadini qurish” va Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanida “Aygain GES kaskadini qurish” loyihalari texnik-iqtisodiy asoslarini tayyorlash to‘g‘risida;
– telekommunikatsiya tarmoqlarini rivojlantirish sohasida hamkorlik to‘g‘risida.
Tashrif tadbirlari doirasida tarmoq memorandumlari ham imzolandi:
– O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat va turizm vazirligi huzuridagi xorijiy davlatlar bilan millatlararo munosabatlar va do‘stona aloqalar Qo‘mitasi bilan Xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik Shanxay xalq uyushmasi o‘rtasida;
– O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi bilan Xalqaro savdoga ko‘mak ko‘rsatish bo‘yicha Xitoy kengashi o‘rtasida tijorat huquqi sohasida hamkorlik bo‘yicha O‘zbek-Xitoy qo‘mitasinni tuzish to‘g‘risida;
– O‘zbekiston Respublikasi tovar-xomashyo birjasi bilan Dalyan tovar birjasi o‘rtasida;
– O‘zbekiston Parrandachilik uyushmasi bilan Xitoy Chorvachilik uyushmasi o‘rtasida parrandachilik sohasida hamkorlik to‘g‘risida;
– O‘zbekiston Respublikasi «Uzcharmsanoat» uyushmasi bilan Xitoy charm sanoati bo‘yicha hamkorlik uyushmasi o‘rtasida;
– Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti bilan Pekin xorijiy tillar va madaniyat universiteti o‘rtasida;
– Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti bilan Lyaonin pedagogika universiteti o‘rtasida;
– Samarqand xalqaro texnologiyalar universiteti bilan Tyanszin fan va texnika universiteti o‘rtasida;
– Samarqand xalqaro texnologiyalar universiteti bilan Shimoliy-sharq elektroenergetika universiteti o‘rtasida;

Important Documents on Strengthening Uzbek-Chinese Relations of Comprehensive Strategic Partnership and Deepening Practical Cooperation Signed
22.05.2023, 20:38
Following the top-level talks, the ceremony of signing bilateral documents was held.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the People’s Republic of China Xi Jinping signed a Joint Statement and adopted a Program of Comprehensive Strategic Partnership in a New Era between the Republic of Uzbekistan and the People’s Republic of China for 2023-2027.
In the presence of the leaders were concluded:
- Agreement between the government of the Republic of Uzbekistan and the government of the People’s Republic of China on technical and economic cooperation;
- Protocol on amendments and additions to the agreement between the government of the Republic of Uzbekistan and the government of the People’s Republic of China on the establishment of the Uzbek-Chinese Intergovernmental Cooperation Committee;
- Agreement between the government of the Republic of Uzbekistan and the government of the People’s Republic of China on implementation of the project on developing potential of secondary schools;
- Protocol between the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan and the General Administration of Customs of the People’s Republic of China on quarantine as well as veterinary and sanitary requirements for poultry meat deliveries;
- Protocol between the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan and the General Administration of Customs of the People’s Republic of China on phytosanitary requirements and control for grape exports;
- Agreement between Customs Committee under the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan and General Administration of Customs of the People’s Republic of China on mutual recognition of authorized economic operators program;
- Memorandum of mutual understanding between the Ministry of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Commerce of the People’s Republic of China on promotion of priority investment projects;
- Memorandum of mutual understanding between the Agency for Information and Mass Communications under the Presidential Administration of the Republic of Uzbekistan and the Press Office of the State Council of the People’s Republic of China on cooperation in the field of mass media;
- Program of cooperation between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Foreign Affairs of the People’s Republic of China for 2023-2024;
- Agreement on establishment of partner relations between Tashkent city and Sichuan province;
- Agreement on establishment of partner relations between Syrdarya region and Shaanxi province;
- Agreement on establishment of partner relations between Samarkand region and Shaanxi province.
In addition, a number of important economic agreements have been signed:
- on financing a project for the construction of power lines and substations;
- on establishment of a multi-modal logistics center;
- on renewal and modernization of locomotive fleet at Uzbekistan Railways JSC;
- on construction of Uzbek-Chinese agro-industrial park;
- on establishment of Agro-Innovation Park;
- on creation of Uzbek-Chinese biotechnological cluster;
- on expansion of telecommunications infrastructure of «Uzbektelecom»;
- on production of modern cars jointly with the EXEED company;
- on production of electric and hybrid cars jointly with «BYD Auto Industry»;
- on attraction of a credit line between JSC «NBU» and «Export–Import Bank of China»;
- on attraction of a credit line between JSC «NBU» and «CDB»;
- on cooperation with «China Export & Credit Insurance Corporation»;
- on preparation of feasibility studies for the projects «Construction of the Naryn HPP Cascade in Namangan Region» and «Construction of the Aygain HPP Cascade in Bostanlyk District of Tashkent Region»;
- on cooperation in the field of telecommunications network development.
As part of the visit, sectoral memorandums have also been signed:
- between the Committee on Interethnic Relations and Friendly Cooperation with Foreign Countries under the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Uzbekistan and the Shanghai People’s Association of Friendship with Foreign Countries;
- between the Chinese Council for the Promotion of International Trade and the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan on the establishment of the Uzbek-Chinese committee on cooperation in the field of commercial law;
- between the Uzbek Commodity Exchange and the Dalian Commodity Exchange;
- between the Uzbekistan Poultry Association and the China Livestock Association on cooperation in the poultry industry;
- between the Association «Uzcharmsanoat» of the Republic of Uzbekistan and the China Leather Industry Association on cooperation;
- between the Tashkent State University of Oriental Studies and the Beijing University of Foreign Languages and Culture;
- between Tashkent State University of Oriental Studies and Liaoning Pedagogical University;
- between Samarkand International Technological University and Tianjin University of Science and Technology;
- between Samarkand International Technological University and North East Electricity University;
- between the University of World Economy and Diplomacy and Shanghai University.
A total of 41 documents have been signed during the visit, aimed at further strengthening the relationship of comprehensive strategic partnership and deepening practical cooperation between two countries.