Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligining bayrogʻi va emblemasi namunalarini tasdiqlash toʻgʻrisida
25.12.2018, 09:01
Ichki ishlar organlari birdamligini, xodimlarni Vatanga sadoqat ruhida tarbiyalash, ular tomonidan “Xalq manfaatlariga xizmat qilish” xizmat burchi soʻzsiz bajarilishini taʼminlash, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Ichki ishlar organlari faoliyatini yanada takomillashtirishga doir tashkiliy chora-tadbirlar toʻgʻrisida” 2017 yil 12 apreldagi PQ-2883-son qaroriga muvofiq:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligining bayrogʻi va emblemasi namunalari 1 va 2-ilovalarga muvofiq tasdiqlansin.
2. Belgilansinki, bayroq va emblemani tayyorlash, foydalanish va saqlash tartibi Oʻzbekiston Respublikasi ichki ishlar vaziri tomonidan tasdiqlanadi.
3. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari B.M.Mavlonov zimmasiga yuklansin.
Toshkent shahri, 2018 yil 24 dekabr
2018 yil 24 dekabrdagi PF-5602-son Farmoniga
1-ilova
Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligining bayrogʻi
TAVSIFI
Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi bayrogʻi (keyingi oʻrinlarda – bayroq) toʻq kulrang toʻgʻriburchakli matodir.
Bayroqning old va orqa tomonlari markazida geraldik belgi – Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi emblemasi tasvirlangan. Emblema diametri 98 santimetrli aylana ichiga chizilgan.
Bayroqning uzunligi 250 santimetrga, kengligi 125 santimetrga teng.
Bayroq boshqa oʻlchamlarda ham boʻlishi mumkin, biroq barcha holatlarda bayroqning kengligi va uzunligi 1:2 nisbatda boʻlishi shart.
2-ilova
Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligining
geraldik belgisi – emblemasi
2 (1).jpg
Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi geraldik belgisi – emblemasi chetlari bronza rangda hoshiyalangan halqali toʻq kumush aylana koʻrinishiga ega. Ichki chiziq markazida hayotiy kuchni ifodalovchi qizil rangli yoʻl-yoʻl chiziq tushirilgan.
Halqali chiziqning tepa qismida bronza rangli toʻgʻri bosma harflarda lotin alifbosida “OʻZBEKISTON RESPUBLIKASI”, pastki qismida “ICHKI ISHLAR VAZIRLIGI” soʻzlari yozilgan. Yozuvlar qatʼiyat, matonat va shon-sharafni ifodalovchi ikkita sakkiz qirrali yulduz bilan bir-biridan ajratilgan.
Aylana oʻrtasida Amir Temur qoʻshinlari tomonidan foydalanilgan hamda ichki va tashqi tahdidlardan himoyani ifodalovchi doirasimon qalqon tasvirlangan. Qalqon markazida doira ichiga chizilgan oʻngga aylanishni aks ettiruvchi oktogramma boʻlib, u tartib, muvozanat va kamolotga yetishishni anglatadi. Qalqon chetlari milliy ornament bilan bezatilgan.
Qalqon ortida – tigʻi pastga qaratilgan va diagonal tarzda kesishgan ikki shamshir – kuch va himoyaning qadimiy ramzi joylashgan. Shamshirlarning dastasi Oʻzbekiston Respublikasi ichki ishlar organlari faoliyatining asosiy prinsiplari – qonuniylik, yagonalik, fuqarolarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlariga rioya etish hamda hurmat qilish, ochiqlik va shaffoflikni ifodalovchi toʻrtta hoshiyadan iborat.
Qalqon hoshiyasi grafit kulrang, shamshirlar kumushrangda.
Qalqon va shamshirlar ortida tilla rangda ishlangan, qanotlari yoyilgan, omad va baxt ramzi boʻlgan Xumo qushi tasvirlangan. Bunday joylashuv mamlakatda tinchlik va osoyishtalik himoyalanganligini, ichki ishlar organlari xalq manfaatlariga xizmat qilishini ifodalaydi.
Geraldik belgi bir rangli (siluet) tasvirda bajarilishi mumkin.
2093
Навоий вилоят Кенгаши Қўчқоров Беҳзод Исомиддинович2018-12-30 11:00:07
Бир қарашнинг ўзидаёқ хар қандай инсонни ўзига жалб қиладиган даражади ишлаб чикилган,Рес ИИВ тизимларида мехнат килаётган катта кичик барча ходимларни касбий фаолиятига янада сидқидилдан ёндошишларида хамда юртимиз осойишталиги йўлидаги хизматларига омад тилаб тилайман.

Об утверждении образцов флага и эмблемы Министерства внутренних дел Республики Узбекистан
В целях обеспечения сплоченности органов внутренних дел, воспитания сотрудников в духе преданности Родине, безусловного выполнения каждым из них своего служебного долга – «Служить интересам народа», а также в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 12 апреля 2017 года № ПП–2883 «Об организационных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности органов внутренних дел»:
1. Утвердить образцы флага и эмблемы Министерства внутренних дел Республики Узбекистан согласно приложениям №№ 1 и 2.
2. Установить, что порядок изготовления, использования и хранения флага и эмблемы утверждается министром внутренних дел Республики Узбекистан.
3. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.
Город Ташкент, 24 декабря 2018 года
Приложение № 1
от « 24 » декабря 2018 года № УП–5602
ОПИСАНИЕ
флага Министерства внутренних дел Республики Узбекистан
Флаг Министерства внутренних дел Республики Узбекистан (далее – флаг) представляет собой прямоугольное полотнище насыщенного серого цвета.
В центре флага на лицевой и оборотной сторонах изображен геральдический знак – эмблема Министерства внутренних дел Республики Узбекистан. Эмблема вписана в окружность диаметром 98 см.
Длина флага составляет – 250 см, ширина – 125 см.
Флаг может быть и других размеров, однако во всех случаях отношение ширины флага к его длине должно быть 1:2.
Приложение № 2
геральдического знака – эмблемы Министерства внутренних дел
2 (1).jpg
Геральдический знак – эмблема Министерства внутренних дел Республики Узбекистан представляет собой круг темно-серебристого цвета с кольцевой полосой по краю, обрамленной линиями бронзового цвета. По центру внутренней линии нанесена полоса красного цвета, символизирующая жизненную силу.
На кольцевой полосе сверху надпись бронзовыми прямыми литерами латинского алфавита: «O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI», снизу: «ICHKI ISHLAR VAZIRLIGI». Надписи разделены между собой двумя восьмиконечными звездами, символизирующими знак утверждения, непреклонность и честь.
В центре круга изображен круглый щит, символизирующий защиту от внешних и внутренних угроз, использовавшийся войсками Амира Темура. По центру щита изображена октограмма, вписанная в окружность, изображающая вращение направо, которая символизирует порядок, равновесие и самосовершенствование. Края щита украшены национальным орнаментом.
За щитом – две диагонально перекрещенные сабли остриями вниз – древний символ защиты и силы. Рукоять сабель состоит из четырех ободков, символизирующих основные принципы деятельности органов внутренних дел Республики Узбекистан – законность, единство, соблюдение и уважение прав, свобод и законных интересов граждан, открытость и прозрачность.
Поле щита графитового серого, сабли – серебристого цвета.
За щитом и саблями изображена птица Хумо с раскрытыми крыльями, выполненная в золотистом цвете, которая символизирует удачу и счастье. Данное расположение символизирует защищенность мира и спокойствия в стране, служение органов внутренних дел в интересах народа.