O‘zbekiston va Turkiya Prezidentlari o‘rtasida telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘on o‘rtasida Turkiya tomonining tashabbusi bilan 2017-yil 11-dekabr kuni telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Matbuot xizmati xabar qilishicha, muloqot avvalida Turkiya Prezidenti davlatimiz rahbarini mamlakatimizda tarkibiy o‘zgarishlar va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning yangi bosqichini amalga oshirish bo‘yicha qo‘lga kiritilgan amaliy natijalar bilan samimiy muborakbod etdi.
O‘zbekiston Prezidenti mamlakatimizda davlat va jamiyat hayotining barcha jabhalarida barqaror va yuksak taraqqiyotni ta’minlashga qaratilgan siyosatni yuqori baholagani uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.
Muloqotda davlat rahbarlari joriy yil oktabr oyida Turkiya Respublikasiga oliy darajadagi tashrif yakunlari bo‘yicha erishilgan kelishuv va bitimlarni amalga oshirish muhimligini alohida ta’kidladi.
Savdo-iqtisodiy, texnologik, moliya-sarmoyaviy, transport, turizm va madaniyat sohalaridagi qo‘shma dastur va loyihalarni amalga oshirish borasida o‘zaro samarali aloqalarni davom ettirish zarurligi qayd etildi.
Prezidentlar, shuningdek, Istanbul shahrida bo‘lib o‘tadigan Islom hamkorlik tashkilotining navbatdan tashqari sammiti kun tartibidagi masalalar, jumladan, mintaqaviy va xalqaro siyosatning boshqa dolzarb masalalari bo‘yicha fikr almashdilar.

О телефонном разговоре Президентов Узбекистана и Турции
11 декабря 2017 года состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом, по инициативе турецкой стороны.
Как сообщила Пресс-служба Президента Республики Узбекистан, в начале беседы Президент Турции искренне поздравил главу нашего государства с достигнутыми практическими результатами в реализации нового этапа структурных преобразований и социально-экономических реформ в республике за прошедший год.
Президент Узбекистана выразил глубокую признательность за высокую оценку проводимой в стране политики, нацеленной на обеспечение устойчивого и качественного развития во всех сферах жизни государства и общества.
В ходе разговора главы государств особо отметили важность практической реализации договорённостей и соглашений, достигнутых по итогам визита на высшем уровне в Турецкую Республику в октябре текущего года.
Подчеркнута необходимость продолжения эффективного взаимодействия с целью продвижения совместных программ и проектов сотрудничества в торгово-экономической, технологической, финансово-инвестиционной, транспортной сферах, а также в области туризма и культуры.
Президенты также обменялись мнениями по повестке дня внеочередного саммита Организации исламского сотрудничества в городе Стамбуле, а также по другим актуальным вопросам международной и региональной политики.