O‘zbekiston va Turkiya Prezidentlari o‘rtasida telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘on o‘rtasida Turkiya tomonining tashabbusi bilan 2017-yil 11-dekabr kuni telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Matbuot xizmati xabar qilishicha, muloqot avvalida Turkiya Prezidenti davlatimiz rahbarini mamlakatimizda tarkibiy o‘zgarishlar va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning yangi bosqichini amalga oshirish bo‘yicha qo‘lga kiritilgan amaliy natijalar bilan samimiy muborakbod etdi.
O‘zbekiston Prezidenti mamlakatimizda davlat va jamiyat hayotining barcha jabhalarida barqaror va yuksak taraqqiyotni ta’minlashga qaratilgan siyosatni yuqori baholagani uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.
Muloqotda davlat rahbarlari joriy yil oktabr oyida Turkiya Respublikasiga oliy darajadagi tashrif yakunlari bo‘yicha erishilgan kelishuv va bitimlarni amalga oshirish muhimligini alohida ta’kidladi.
Savdo-iqtisodiy, texnologik, moliya-sarmoyaviy, transport, turizm va madaniyat sohalaridagi qo‘shma dastur va loyihalarni amalga oshirish borasida o‘zaro samarali aloqalarni davom ettirish zarurligi qayd etildi.
Prezidentlar, shuningdek, Istanbul shahrida bo‘lib o‘tadigan Islom hamkorlik tashkilotining navbatdan tashqari sammiti kun tartibidagi masalalar, jumladan, mintaqaviy va xalqaro siyosatning boshqa dolzarb masalalari bo‘yicha fikr almashdilar.

On telephone conversation of Presidents of Uzbekistan and Turkey
On December 11, 2017, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan, at the initiative of the Turkish side.
According to the Press service of the President of the Republic of Uzbekistan, at the beginning of the conversation the President of Turkey sincerely congratulated the Head of our state on the practical results achieved in implementing the new stage of structural and socio-economic reforms in the country over the past year.
The President of Uzbekistan expressed deep gratitude for the high assessment of the policy implemented in the country, aimed at ensuring sustainable and qualitative development in all spheres of life of the state and society.
During the conversation, the heads of states emphasized the importance of practical implementation of agreements reached on the results of the high-level visit to the Republic of Turkey in October this year.
The need of continuing effective interaction in order to promote joint programs and projects of cooperation in trade-economic, technological, financial-investment, transport spheres, as well as in tourism and culture was emphasized.
The Presidents also exchanged views on the agenda of the extraordinary summit of the Organization of the Islamic Cooperation in the city of Istanbul, as well as on other current issues of international and regional policy.