Termiz shahrida Xalqaro baxshichilik san’ati festivalining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev barchani Xalqaro baxshichilik san’ati festivalining tantanali ochilishi bilan muborakbod etdi.
Turli xalqlarning milliy o‘zligini, ularning tili va hayot tarzini, an’ana va urf-odatlarini ifoda etadigan baxshichilik san’ati umumbashariy madaniyatning uzviy qismi sifatida barchamiz uchun qadrlidir. Jahon madaniy merosining bu o‘lmas asarlari bizga insoniyatning naslu nasabi, tarixiy ildizlari, olijanob ideallari bir ekanini, binobarin, turli millat va elat vakillarining kelajak sari intilishlari ham mushtarak ekanini anglatadi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tabrikda bugungi zamon talabi va qadriyatlar himoyasi, baxshilar ijodi va olimlarning vazifasi haqida dolzarb fikrlar ham aytildi. «Folklor san’ati bu – insoniyatning bolalik qo‘shig‘idir», «Baxshilar nafaqat xalq o‘tmishining aks-sadosi, ayni paytda bugungi kunning ham jarangdor ovozidir» degan so‘zlar butun anjumanning mazmun-mohiyatini ifodalagandek bo‘ldi.
Xalq dostonlari faqat sevgi-muhabbat tarannumi emas, balki madaniyat, ma’rifat, tarbiya vositasi bo‘lib kelgan. Yozma manbalar bo‘lmagan qadimgi davrlardayoq ajdodlarimiz og‘zaki ijod orqali avlodlarga mardlik, yaxshilik, halollik, vatanparvarlik, do‘stlik ibratini yetkazgan. Shu jihatdan, baxshilar ezgulik elchilari bo‘lgan va hamisha e’zozlangan.
Bugungi globallashuv zamoniga kelib ushbu tarixiy san’at e’tibordan chetda qoldi. Katta baxshilar keksayib, ko‘p joylarda bu meros unutilib borayotgan edi. Chunki e’tibor, qiziqish, rag‘bat yo‘q edi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan Surxondaryoda baxshichilik maktabi tashkil etilgani uni asrab-avaylash, yosh avlodga yetkazish uchun yaxshi sharoit yaratdi. 2018-yil 1-noyabr kuni bu sohaga doir yana bir tarixiy qaror - Prezidentimizning «Xalqaro baxshichilik san’ati festivalini o‘tkazish to‘g‘risida»gi qarori qabul qilindi.
Tashkiliy qo‘mita tuzilib, keng ko‘lamli tayyorgarlik ishlari olib borildi. Festival ishtirokchilari, xorijlik mehmonlar va tomoshabinlar uchun zarur sharoit yaratildi.
Anjuman o‘tkaziladigan maydon atrofi bayramona bezatilgan. Baxshichilik san’atiga oid ko‘rgazmalar, milliy soz va liboslar, o‘tov va so‘zanalar, tasviriy va amaliy san’at asarlari, kitoblar, albomlar namoyishi tashkil etilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ochilish marosimidan so‘ng ushbu ko‘rgazmalar bilan tanishdi. Qoraqalpog‘iston va barcha viloyatlardan kelgan folklor jamoalarning chiqishlarini tomosha qildi, xalq hunarmandchiligi mahsulotlarini ko‘zdan kechirdi. Ijodkor va hunarmandlar bilan suhbatlashib, kelgusi ishlariga muvaffaqiyat tiladi.
Xalqaro baxshichilik san’ati festivali ikki yilda bir marta o‘tkaziladi, dostonchilik san’atini asrab-avaylash va keng targ‘ib qilish, turli xalqlar o‘rtasida do‘stlik va ijodiy hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Bu yil birinchi marta o‘tkazilayotgan festivalda 74 ta mamlakatdan 160 dan ziyod vakillar qatnashmoqda.

Международный фестиваль искусства бахши послужит делу сохранения и передачи будущим поколениям редчайших образцов народного творчества (+ФОТОГАЛЕРЕЯ)
07.04.2019, 18:39
В Термезе состоялась церемония открытия Международного фестиваля искусства бахши.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил на церемонии торжественного открытия и поздравил собравшихся с этим событием.
Искусство сказителей-бахши, отражающее национальную самобытность разных народов, их язык, образ жизни, обычаи и традиции, имеет особое значение как неотъемлемая часть общечеловеческой культуры. Эти бессмертные произведения, являющиеся яркими образцами мирового культурного наследия, свидетельствуют об общности исторических корней, благородных идеалов человечества и, естественно, о стремлении всех народов к прекрасному будущему, сказал Шавкат Мирзиёев.
В своем приветственном слове глава государства высказал актуальные мнения касательно современных требований, защите ценностей, творчестве бахши и миссии ученых.
Его слова "фольклорное искусство – это колыбельная песнь человечества" и "искусство бахши – это не только эхо прошлого, это и звонкий голос современности" стали выражением сути и значимости фестиваля.
Народный эпос служил не только воспеванию лучших человеческих качества, но и средством развития культуры, просвещения и воспитания. В древние времена, когда письмо еще не было изобретено, предания об отваге, добром деле, честности, патриотизме и дружбе передавались через устное творчество. Поэтому сказители-бахши служили послами гуманизма и всегда пользовались почетом.
В нынешнюю эпоху глобализации внимание к данному древнему искусству начало ослабевать. С уходом со сцены старшего поколения бахши, в отсутствие внимания, интереса и стимула их наследие постепенно утрачивалось.
Благодаря созданию по инициативе главы нашего государства школы бахши в Сурхандарье появились широкие возможности для сохранения данного искусства и обеспечения его преемственности. А 1 ноября 2018 года был принят еще один исторический документ - постановление Президента "О проведении Международного фестиваля искусства бахши".
Образован соответствующий организационный комитет, проделана масштабная подготовительная работа. Созданы необходимые условия для участников фестиваля, зарубежных гостей и зрителей.
Празднично украшена площадь, где проходит фестиваль. Организованы выставки об искусстве бахши, показ юрт и сюзане, произведений изобразительного и прикладного искусства, книг и альбомов.
Президент Шавкат Мирзиёев после церемонии открытия ознакомился с этими выставками. Посмотрел выступления фольклорных коллективов из Каракалпакстана и всех областей, осмотрел изделия ремесленничества. Побеседовал с артистами и ремесленниками, пожелал им успехов в творчестве.
Международный фестиваль искусства бахши проводится раз в два года. Он послужит сохранению и широкой пропаганде сказительского искусства, укреплению дружбы и творческого сотрудничества между народами.