Iqtisodiy zonalar infratuzilmasini yaxshilash uchun 1 trillion 600 milliard so‘m ajratiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-aprel kuni erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalarida amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalari muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Bugungi kunda mamlakatimizda 23 ta erkin iqtisodiy va 348 ta kichik sanoat zonasi faoliyat yuritmoqda. Erkin iqtisodiy zonalarda umumiy qiymati 2,6 milliard dollarlik 453 ta loyiha amalga oshirilib, 36 mingga yaqin ish o‘rni yaratilgan. Kichik sanoat zonalarida esa 5 trillion so‘mlik 1 ming 497 ta loyiha ishga tushirilib, 36 mingdan ziyod kishining bandligi ta’minlangan.
Shu bilan birga, bu hududlarda hali imkoniyatlar ko‘p. Shu maqsadda bugun davlatimiz rahbari “Maxsus iqtisodiy va kichik sanoat zonalari muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qaror qabul qildi. Qarorga muvofiq, joriy yilda erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari infratuzilmasini yaxshilash uchun 1 trillion 600 milliard so‘m mablag‘ ajratilishi belgilandi.
Xususan, 17 ta erkin iqtisodiy zonada qo‘shimcha elektr energiyasi, gaz, ichimlik suvi va oqova suv tarmoqlari hamda avtomobil yo‘llarini barpo etish uchun 584 milliard so‘m, 145 ta kichik sanoat zonasi uchun 395 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
Yirik investitsiya loyihalarini infratuzilma bilan ta’minlash maqsadida 232 milliard so‘m ko‘zda tutilgan. Rivojlanishdan ortda qolgan 33 ta tumanda sanoat va biznesni jadal rivojlantirish uchun 264 milliard so‘m ajratiladi.
Mutasaddilarga mazkur mablag‘larni ajratish va maqsadli ishlatilishi ustidan qat’iy nazorat o‘rnatish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Yig‘ilishda Prezident Shavkat Mirziyoyev endigi eng muhim masala erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalaridagi loyihalarni o‘z vaqtida ishga tushirish ekanini ta’kidladi.
Joriy yilda erkin iqtisodiy zonalarda umumiy qiymati 1,1 milliard dollar bo‘lgan 332 ta loyiha, kichik sanoat zonalarida umumiy qiymati 9,5 trillion so‘m bo‘lgan 1 ming 800 ta loyiha ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
Mutasaddilar mazkur loyihalar yuzasidan hisobot berdi. Bu loyihalar yurtimizda sanoatni yanada rivojlantirish, import o‘rnini bosuvchi va eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarishda muhim omil bo‘lishi qayd etildi.
Yig‘ilishda erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalarida yangi istiqbolli loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.

На улучшение инфраструктуры экономических зон будет выделено 1,6 триллиона сумов
Президент Шавкат Мирзиёев 27 апреля провел совещание, посвященное обсуждению инвестиционных проектов, реализуемых в свободных экономических и малых промышленных зонах.
Сегодня в нашей стране действуют 23 свободные экономические и 348 малых промышленных зон. В СЭЗ реализовано 453 проекта на общую сумму 2,6 миллиарда долларов и создано около 36 тысяч рабочих мест. В МПЗ осуществлено 1 497 проектов общей стоимостью 5 триллионов сумов, обеспечена занятость более 36 тысяч человек.
Вместе с тем потенциал этих зон все еще не реализован в полной мере. Для задействования их возможностей глава государства подписал сегодня постановление «О мерах по дальнейшему развитию инженерно-коммуникационной инфраструктуры специальных экономических и малых промышленных зон». Согласно документу, в этом году на улучшение инфраструктуры СЭЗ и МПЗ будет направлено 1 триллион 600 миллиардов сумов.
В частности, 584 миллиарда сумов будет выделено на строительство сетей электро-, газо- и водоснабжения, канализации и дорог в 17 свободных экономических зонах, еще 395 миллиардов сумов будет направлено на развитие 145 малых промышленных зон.
На обеспечение инфраструктурой крупных инвестиционных проектов предусмотрено выделение 232 миллиардов сумов. На ускоренное развитие промышленности и бизнеса в 33 слаборазвитых районах будет направлено 264 миллиарда сумов.
Ответственным лицам дано указание установить строгий контроль за выделением и целевым использованием этих средств.
На совещании Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что сегодня наиболее важное значение имеет своевременный запуск проектов.
В этом году планируется реализовать 332 проекта на сумму 1,1 миллиарда долларов в СЭЗ и 1 800 проектов на 9,5 триллиона сумов в МПЗ.
Ответственные лица доложили информацию об этих проектах, которые внесут важный вклад в дальнейшее развитие промышленности в стране, производство импортозамещающей и экспортоориентированной продукции.
На совещании рассмотрены предложения по реализации новых перспективных проектов в свободных экономических и малых промышленных зонах.