O‘zbekiston Prezidenti Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashi yig‘ilishida ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21 may kuni videoanjuman shaklida o‘tgan Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etdi.
O‘zbekiston Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi huzuridagi kuzatuvchi davlat maqomini ushbu tashkilotning o‘tgan yil 11 dekabrdagi sammitida olgan edi.
O‘tgan davrda Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi bilan hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum va uni amalga oshirish bo‘yicha uch yillik Chora-tadbirlar rejasi imzolandi. Mamlakatimiz vakillari YeOIIning ko‘p tomonlama tadbirlarida ishtirok etmoqda. Joriy yil aprel oyida Toshkent shahrida birlashmaning Sanoat siyosati bo‘yicha kengashi yig‘ilishi va xalqaro “Innoprom” ko‘rgazmasi o‘tkazildi.
Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev raisligida o‘tgan Oliy kengashning navbatdagi yig‘ilishida kengash Faxriy Raisi, Qozog‘istonning Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyev, Armaniston Respublikasi Bosh vaziri vazifasini bajaruvchisi Nikol Pashinyan, Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti  Vladimir Putin, YeOII huzuridagi kuzatuvchi davlat - Kuba Prezidenti Migel Bermudes va Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi Hay’ati Raisi Mixail Myasnikovich ham ishtirok etdi.
Tadbir kun tartibidan iqtisodiyotning turli tarmoqlarida amaliy hamkorlik qilish hamda YeOII faoliyatini takomillashtirishga doir dolzarb masalalar o‘rin oldi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida hal etilishi o‘zaro muvofiqlashgan yondashuvlarni talab etuvchi eng muhim vazifalarga alohida to‘xtaldi.
Xususan, quyidagilar alohida qayd etildi:
- savdo munosabatlarini, shu jumladan to‘siqlarni bartaraf etish va savdoni notarif tartibga solish choralarini yaqinlashtirish orqali yanada kengaytirish uchun salmoqli salohiyat mavjud;
- mamlakatlarimizning yetakchi korxonalari va hududlarning sanoat kooperatsiyasini mustahkamlash, Yevroosiyo taraqqiyot bankini jalb qilgan holda iqtisodiyotning real sektori tarmoqlarida hamda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha loyihalarni ilgari surish muhim ahamiyatga ega;
- transport-tranzit sohasidagi dolzarb masalalarni hal qilish va yuk tashish hajmini oshirish maqsadida o‘zaro imtiyozlarni kengaytirish lozim.
Epidemiologik vaziyatning barqarorlashuvi va aholini emlash bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlarni hisobga olib, mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi muntazam havo va temir yo‘l qatnovini qayta tiklash taklif etildi.
Bundan tashqari, O‘zbekistonning YeOII soliq va bojxona ma’muriyatchiligi, sanoat, mehnat migratsiyasi va turizm bo‘yicha raqamli platformalariga ulanish imkoniyati ko‘rib chiqilmoqda, shuningdek, boshqa qator ustuvor yo‘nalishlar borasida hamkorlik qilish imkoniyatlari o‘rganilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti so‘zining yakunida mamlakatimizning kuzatuvchi davlat sifatida Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan hamkorligida aniq va sezilarli natijalarga erishish muhim ekanini yana bir bor ta’kidladi.

On May 21, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the Supreme Eurasian Economic Council meeting, via video conference.
Uzbekistan received the status of an observer state in the Eurasian Economic Union during the summit of the Organization on December 11 last year.
Over the past period, a Memorandum of Cooperation was signed with the Eurasian Economic Commission and a three-year Action Plan for its implementation. Uzbekistan representatives take part in various multilateral events of the EAEU. In April this year, Tashkent hosted a meeting of the EAEU Industrial Policy Council and Innoprom International Exhibition.
The current meeting of the Supreme Council, chaired by the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, was attended by the Honorary Chairman of the Council, the First President of Kazakhstan, Elbasy Nursultan Nazarbayev, Acting Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov, President of the Russian Federation Vladimir Putin, President of Cuba – an observer state to the EAEU Miguel Bermudez and Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission Mikhail Myasnikovich.
The agenda of the event included the current issues of practical cooperation in various sectors of the economy, as well as improving the EAEU activities.
In his speech, the President of Uzbekistan dwelt on the most important tasks, the solution of which requires coordinated approaches.
The following have been highlighted:
– significant potential for further building up trade relations, including by removing barriers and converging non-tariff trade regulation measures;
– the importance of deepening industrial collaboration between leading enterprises and regions of the countries, promoting projects in the real sector of the economy and ensuring food security with the involvement of the Eurasian Development Bank;
– solving the current issues in the transport and transit sphere and enhancing mutual preferences to increase the volume of cargo transportation.
Taking into account the stabilization of the epidemiological situation and the ongoing measures for vaccinating the population, it was proposed to resume regular air and rail links between the region’s countries.
The possibility of connecting Uzbekistan to the EAEU digital platforms on tax and customs administration, industry, labor migration and tourism is being considered. Opportunities for cooperation in several other priority areas are being studied.
President Shavkat Mirziyoyev once again emphasized the importance of achieving concrete and tangible results of the interaction of Uzbekistan with the Eurasian Economic Union as an observer state.