Uy-joylarga xizmat ko‘rsatish tizimini takomillashtirish bo‘yicha vazifalar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 28-may kuni ko‘p qavatli uy-joylar barpo etish va ularga xizmat ko‘rsatish tizimini takomillashtirish masalalari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizda shahar va qishloqlarni yangilash, aholi uchun munosib turmush sharoitlari yaratish bo‘yicha keng ko‘lamli va manzilli ishlar amalga oshirilmoqda. So‘nggi uch yilda umumiy maydoni 41 million kvadrat metr bo‘lgan 155 mingta xonadon foydalanishga topshirildi. Ko‘p kvartirali uy-joylar soni 2 baravarga oshdi.
Yangi uylar, zamonaviy massivlar ko‘payishi bilan ularga xizmat ko‘rsatishning dolzarbligi ortib bormoqda. Bu bo‘yicha o‘tkazilgan so‘rovlarda ko‘p qavatli uylarda yashovchi 35 foiz aholi ko‘rsatilayotgan xizmatlardan norozi ekani, 65 foizi shirkatlar ishini amalda sezmayotganini aytgan.
Bunga sabab – ko‘p shirkatlarning o‘zi moliyaviy og‘ir ahvolda. Yaxshi xizmat ko‘rsatib, odamlar ishonchini qozonolmayapti. Imtiyozlar berilganiga qaramay, kreditlar vaqtida so‘ndirilmayapti.
Shu bilan birga, uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish sohasida mablag‘larni samarasiz ishlatish, byudjet mablag‘larini talon-toroj qilish holatlari juda ko‘p. Jumladan, oxirgi 2 yilda sohaning 100 ga yaqin mansabdor shaxslari korrupsiyaviy jinoyatlar sodir etgani uchun javobgarlikka tortilgan.
Yig‘ilishda ko‘p qavatli uylarga xizmat ko‘rsatishni yaxshilash va uy-joy fondini yangilash borasidagi ustuvor vazifalar muhokama qilindi.
Viloyat markazlari, shuningdek, Nukus, Chirchiq va Angren shaharlarida ayrim mavzelarni, tajriba tariqasida, malakali boshqaruv-servis kompaniyalariga berish zarurligi ta’kidlandi.
Ushbu kompaniyalar faoliyatini reyting asosida baholash joriy qilinadi. Xizmat ko‘rsatishi yaxshi bo‘lganlariga ob’ekt soni ko‘paytirib beriladi. Barcha boshqaruv-servis kompaniyalarida 24 soat ishlaydigan buyurtma berish markazlari tashkil etiladi.
Yana bir muhim masala – ko‘p hollarda, shirkatlardagi qarzdorlik xizmatlar narxidagi nomutanosiblik tufayli kelib chiqardi. Endi, uy-joylarni saqlashning minimal xizmatlari va me’yorlarini mahalliy kengashlar aholi bilan kelishgan holda tasdiqlaydi. Bunda, hududiy kommunal xizmat boshqarmasi tarif parametrlarini bandma-band asoslab, qiladigan ishlari va ko‘rsatadigan xizmatlari bo‘yicha rejalarini taqdimot qiladi.
Ijtimoiy reyestrga kirgan ehtiyojmand oilalarga uy-joylarni saqlashga majburiy to‘lovlar uchun subsidiya ajratiladi.
Axborot texnologiyalari va kommuni-katsiyalarini rivojlantirish vazirligiga shu yil 1 oktyabrdan boshlab majburiy to‘lovlarni billing tizimida amalga oshirish bo‘yicha yagona elektron platformani ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.
Yangi qurilgan 3 mingta ko‘p kvartirali uylarga xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yilmagani ko‘rsatib o‘tilib, ular uchun boshqaruv kompaniyalari tashkil qilish zarurligi ta’kidlandi.
- Insonning yashash sharoiti yaxshi bo‘lmasa, oilasida tinchlik, ishida unumdorlik bo‘lmaydi. Mening eng katta tashvishim - loyiha sifatli emas. Agar qurilishda korrupsiya omillarini yo‘q qilib, iqtisod nuqtai nazaridan xalqning puli nazoratini kuchaytirsak, natija boshqacha bo‘ladi, - dedi davlatimiz rahbari.
Joriy yilda avariya holatidagi 212 ta ikki qavatli uylarni renovatsiya asosida yangidan qurish rejalashtirilgan. Shuningdek, joriy yilda 456 ta avariya holatidagi ikki qavatli uylarni ta’mirlash ishlari yakuniga yetkaziladi. Bundan tashqari, bu yil 2 ming 400 ta, kelgusi ikki yilda 4 ming 100 ta ko‘p kvartirali uylarni ta’mirlash kerak.
Shu maqsadda Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi huzurida uylarni ta’mirlashni moliyalashtirish bo‘yicha maxsus jamg‘arma tashkil etilishi belgilandi. Uning mablag‘lari teng ulushlarda respublika va mahalliy byudjet hisobidan shakllantiriladi. Joriy yilda shu tarzda jami 220 milliard so‘m ajratilishi, qolgan 100 milliard so‘mga aholi mablag‘lari jalb qilinishi qayd etildi.
Shunday qilib, ko‘p qavatli uylarni ta’mirlash xarajatlarining 30 foizi mulkdorlar tomonidan, qolgan 70 foizi esa jamg‘arma mablag‘laridan amalga oshiriladi.
Viloyat hokimlariga bu mablag‘lardan maqsadli foydalangan holda renovatsiya va ta’mirlash ishlarini samarali tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda issiqliq tizimini modernizatsiya qilish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.
Shaharlarimizda 15 mingta ko‘p qavatli uy markazlashgan issiqlik tarmoqlariga ulangan. Lekin 2 ming kilometr quvurlar yaroqsiz ahvolda bo‘lib, tarmoqdagi yo‘qotishlar o‘rtacha 40 foizni tashkil etmoqda.
Shu bois yil yakuniga qadar 56 ta qozonxona qurish va rekonstruksiya qilish, 205 kilometr tarmoqlarni ta’mirlash orqali 2 mingdan ziyod ko‘p qavatli uylarni markaziy issiqlik tarmog‘iga ulash choralari belgilandi.
– Yangi ko‘p qavatli uylarni yaxlit massiv shaklida qurishdan maqsad – energiya resurslarini, infratuzilma xarajatlarini iqtisod qilish. Lekin, bu bo‘yicha vazirlikda ham, hududlarda ham haligacha yagona yondashuv yo‘q, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Turar joylarni zamonaviy issiqlik ta’minotiga o‘tkazish, bunga xususiy sektorni keng jalb qilish muhimligi ta’kidlandi.
Bu yil 183 ta yangi uy-joy massivlari qurilmoqda. Ularga 185 kilometr ichimlik suvi, 290 kilometr oqava tizimi, 130 kilometr elektr, 110 kilometr tabiiy gaz tarmoqlari tortiladi. Buning uchun zarur 415 milliard so‘m mablag‘ning manbalari aniq.
Mutasaddilarga ushbu massivlarni infratuzilma bilan sifatli ta’minlash yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Osiyo taraqqiyot bankining 50 million dollar krediti hisobidan aholi zich, uy-joyga talab yuqori bo‘lgan tumanlarda kamida 3 mingta xonadonli ko‘p qavatli uylar qurilishi qayd etildi.
Uy-joyning boshlang‘ich badali uchun subsidiya to‘lash tartibini soddalashtirish hamda muddatini qisqartirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Hududlarni obod qilish, ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha bajarilayotgan ishlarga ham to‘xtalib o‘tildi. Joriy yilda 7 ming 794 ta qishloq va mahalladagi sharoitlarini yaxshilash uchun 18 trillion so‘m mablag‘ yo‘naltirilgan. Bundan tashqari, aholini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash, ichki yo‘llar qurish va ta’mirlashga yana 300 million dollar ajratilgan.
Prezidentimiz bu boradagi ishlar ijrosini tanqid qilib, mutasaddilarga qoloqlikni bartaraf etish va loyihalarni sifatli bajarish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

President chairs a meeting on construction and improvement of multifamily housing services
On May 28, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on the construction and improvement of multifamily housing services.
Large-scale activity is being carried out in Uzbekistan to update the appearance of cities and villages, to create decent living conditions for the population. Over the past three years, housing for 155 thousand apartments with a total area of 41 million square meters has been commissioned. The number of apartment buildings has doubled.
With the advent of new homes, modern housing estates, the relevance of their maintenance increases. According to surveys, 35 percent of residents of multifamily housing are not satisfied with provided services, and 65 percent said that they do not feel the work of partnerships.
This is also because many partnerships are in a difficult financial situation. There is a low level of service and, consequently, trust in them. Despite the provided benefits, they do not cope with the timely repayment of loans.
There are many cases of inefficient use of funds in housing and communal services, theft of budget funds. Over the past 2 years, about 100 officials of the sphere were brought to justice for corruption crimes.
Priority tasks for improving the maintenance of multifamily housing and updating the housing stock were discussed at the meeting.
It was noted that the maintenance of some areas will be transferred to qualified service management companies in the regional centers, as well as in Nukus, Chirchik and Angren cities, as an experiment.
A rating assessment of the activities of these companies will be introduced. Companies with better service will get more facilities in the future. Round-the-clock reception centers will be organized in all management service companies.
Another important problem is that in many cases, the debt of partnerships arises from an imbalance in the cost of services. From now on, the minimum set and standards of housing maintenance services will be approved by local councils in consultation with the population. At the same time, the territorial administration of housing and communal services will have to justify the tariff parameters point-by-point, holding a presentation of the planned works and services.
Low-income families included in the register of social assistance will receive subsidies for mandatory payments for housing maintenance.
The Ministry for Development of Information Technologies and Communications has been instructed to launch a single electronic billing platform for housing and communal services payments from October 1 this year.
It was noted that 3 thousand newly built multifamily housing is not provided with maintenance services. The need was noted for creating management companies for their maintenance.
“If there are no good housing conditions, there will be no peace in the family, productivity in work. I am most concerned about low-quality projects. If we eliminate the corruption factors in construction and strengthen control over the people's money in terms of its intended use, the result will be different”, the President noted.
This year, it is planned to renovate 212 and complete the repair of 456 two-story houses in disrepair. In addition, this year it is necessary to repair 2.4 thousand apartment buildings, and in the next two years – 4.1 thousand houses.
For this purpose, a special fund will be created under the Ministry of Housing and Communal Services to finance the repair of houses. Its funds will be formed from the national and local budgets in equal shares. This year, 220 billion UZS will be allocated for this purpose, and another 100 billion UZS will be raised from the funds of the population.
Thus, 30 percent of expenses for the repair of apartment buildings will be carried out by owners, the remaining 70 percent – at the expense of the fund.
Hokims of the regions were given instructions for the effective organization of activities on renovation and repair with the targeted use of these funds.
The main attention was paid to the modernization of the heating system.
15 thousand apartment buildings are connected to the district heating networks in cities. But 2 thousand kilometers of pipelines are in a state of disrepair, and losses in the networks amount to an average of 40 percent.
In this regard, the task was set to connect more than 2 thousand apartment buildings to the centralized heat supply by the end of the year, having completed the construction and reconstruction of 56 boiler houses, repair of 205 kilometers of networks.
“The purpose of building new multifamily housing in the form of a whole neighborhood is to save energy resources, reduce infrastructure costs. However, neither the ministry nor the regions have developed a unified approach to this issue”, Shavkat Mirziyoyev said.
The importance of converting housing to a modern model of heat supply and involving the private sector in this process was noted.
This year, 183 new residential areas are being built. 185 kilometers of drinking water supply networks, 290 kilometers of sewerage, 130 kilometers of electricity and 110 kilometers of gas supply networks will be laid to them. This requires 415 billion UZS and specific sources of funding have already been identified.
Responsible officials were instructed to provide the neighborhoods with infrastructure.
It was also noted that at least 3 thousand apartment buildings will be built in densely populated areas with high housing needs at the expense of a $50 million loan from the Asian Development Bank.
It was instructed to simplify the procedure and reduce the time for issuing subsidies for the payment of the initial housing payment.
Work on the improvement of territories and the development of social infrastructure was also considered. This year, 18 trillion UZS have been allocated to improve conditions in 7,794 villages and mahallas. Another $300 million was allocated to provide the population with clean drinking water, construction and repair of internal roads.
The President criticized the progress of these projects and instructed the responsible persons to eliminate the backlog of projects and ensure their high-quality implementation.