Ikki xalq do‘stligining yorqin ifodasi (+konsert dasturi)
Prezident Shavkat Mirziyoyev Dushanbe shahridagi “Do‘stiy” maydonida Ismoil Somoniy haykali poyiga gullar qo‘ydi.
So‘ng “Ko‘hi Borbad” san’at saroyida O‘zbekiston va Tojikiston san’at ustalari ishtirokida konsert bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Tojikiston Respublikasi Prezidentining O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish yo‘lidagi ulkan xizmatlari uchun Tojikistonning yuksak mukofoti - I darajali «Zarrintoj» ordeni bilan mukofotlash to‘g‘risidagi farmoni o‘qib eshittirildi. Ordenni davlatimiz rahbariga Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon tantanali ravishda topshirdi.
Davlatimiz rahbari yuksak e’tibori uchun minnatdorlik bildirib, ushbu mukofot katta hurmat va ishonch ifodasi, xalqlarimiz o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnichilik rishtalarini mustahkamlash borasidagi birgalikdagi sa’y-harakatlar e’tirofi ekanini ta’kidladi.
Mamlakatlarimiz yaqin qo‘shni, xalqlarimizning muqaddas yeriyu suvi, dini bir, tarixi va taqdiri, tashvishu shodliklari mushtarak ekani qayd etildi.
– Bir-birimizni qo‘llab-quvvatlab, o‘zaro manfaatli hamkorligimizni rivojlantirib, katta maqsadlarimizga erisha olamiz. Biz doim bir-birimizga tayanch bo‘lishimiz, har qanday qiyinchilik va sinovlarni yelkama-yelka yengib o‘tishimiz lozim, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Keyingi yillarda ikki tomonlama munosabatlarda ulkan o‘zgarishlar ro‘y berib, ularni O‘zbekiston va Tojikistondagi millionlab odamlar o‘z kundalik hayotida his etmoqda.
Bu O‘zbekiston-Tojikiston munosabatlarining yangi modeli, yangi muhitida o‘z aksini topmoqda. Eng muhimi, barcha sa’y-harakatlarimiz va amaliy ishlarimiz xalqlarimiz manfaatlari va orzu-intilishlariga to‘liq mosdir, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz ikki mamlakat san’at ustalarining bunday konsertlari xalqlarimiz o‘rtasidagi abadiy va samimiy do‘stlikni ifodalovchi yaxshi an’anaga aylangani, san’at xalqlarni yaqinlashtirishda muhim o‘rin tutishini ta’kidladi.
– Insonga turli chegaralar o‘rnatish xos bo‘lsa, san’at chegara bilmaydi, uning buyuk vazifasi – odamlarni birlashtirish. Mehr-oqibatli bo‘lish, tinch-totuv yashash – xalqlarimizning azaliy orzusi va samimiy intilishidir. Biz ham, ikki davlat rahbarlari – o‘rtamizdagi chegaralar bizni ajratishga emas, faqat birlashtirishiga xizmat qilishi uchun bundan buyon ham harakat qilamiz.
Tinchlik va osoyishtalikni asrash, kelajak avlodlar uchun mamlakatlarimizning barqaror va izchil taraqqiyotini ta’minlash – umumiy burchimiz, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Konsert dasturida iste’dodli san’atkorlar xalqlarimiz madaniyatining boyligi, o‘ziga xosligi va shu bilan birga mushtarakligini namoyish etdilar.

Яркое воплощение вечной и искренней дружбы народов двух стран (+концерт)
Президент Шавкат Мирзиёев возложил цветы к подножию памятника Исмаила Сомони на площади «Дусти» в городе Душанбе.
Затем во Дворце искусств «Кохи Борбад» прошёл концерт с участием мастеров искусств Узбекистана и Таджикистана.
На мероприятии был зачитан указ Президента Таджикистан о награждении Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева высокого государственной наградой Таджикистана – орденом «Зарринточ» («Золотая корона») первой степени за выдающиеся заслуги в деле развития сотрудничества между нашими странами. Президент Таджикистана Эмомали Рахмон торжественно вручил эту награду главе нашего государства.
Выразив слова благодарности, лидер Узбекистана отметил, что столь высокая награда является выражением большого уважения и доверия, признания и оценки общих усилий по укреплению многовековых уз братства и добрососедства между нашими народами.
Подчёркнуто, что наши страны являются близкими соседями, у наших народов одна священная земля и вода, одна религия, история и судьба, одни заботы, радости и тревоги.
– Поддерживая друг друга, развивая взаимовыгодное сотрудничество, мы сможем достичь высокого полёта, наших самых заветных целей. Мы всегда должны быть друг другу опорой, плечом к плечу преодолевать любые трудности и испытания, – сказал Президент Узбекистана.
В последние годы в наших двусторонних отношениях произошли колоссальные, исторические изменения. Сегодня их ощущают в своей повседневной жизни миллионы людей и в Узбекистане, и в Таджикистане, отметил глава нашего государства.
- Это воплощение новой модели, совершенно новой атмосферы узбекско-таджикских отношений. Самое главное, все наши усилия и практические дела полностью отвечают насущным интересам и чаяниям народов Узбекистана и Таджикистана, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Отметив, что совместный концерт мастеров искусств двух стран стал доброй традицией, воплощающей вечную и искреннюю узбекско-таджикскую дружбу, лидер Узбекистана подчеркнул важную роль искусства в сближении народов.
– Если людям свойственно возводить разные границы, то искусство не знает границ, его великая миссия – объединять людей. Быть ближе друг к другу, жить в мире и согласии – вековая заветная мечта и искреннее стремление наших народов. И мы – руководители двух государств - будем и дальше делать все, чтобы границы между нами не разделяли, а только объединяли нас.
Наш общий долг – сохранить мир и спокойствие, обеспечить стабильное и устойчивое развитие наших стран ради будущих поколений, – подчеркнул Президент Узбекистана.
На красочном концерте талантливые узбекские и таджикские артисты продемонстрировали богатство, разнообразие, самобытность и в то же время общность наших культур.