Ikki xalq do‘stligining yorqin ifodasi (+konsert dasturi)
Prezident Shavkat Mirziyoyev Dushanbe shahridagi “Do‘stiy” maydonida Ismoil Somoniy haykali poyiga gullar qo‘ydi.
So‘ng “Ko‘hi Borbad” san’at saroyida O‘zbekiston va Tojikiston san’at ustalari ishtirokida konsert bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Tojikiston Respublikasi Prezidentining O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish yo‘lidagi ulkan xizmatlari uchun Tojikistonning yuksak mukofoti - I darajali «Zarrintoj» ordeni bilan mukofotlash to‘g‘risidagi farmoni o‘qib eshittirildi. Ordenni davlatimiz rahbariga Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon tantanali ravishda topshirdi.
Davlatimiz rahbari yuksak e’tibori uchun minnatdorlik bildirib, ushbu mukofot katta hurmat va ishonch ifodasi, xalqlarimiz o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnichilik rishtalarini mustahkamlash borasidagi birgalikdagi sa’y-harakatlar e’tirofi ekanini ta’kidladi.
Mamlakatlarimiz yaqin qo‘shni, xalqlarimizning muqaddas yeriyu suvi, dini bir, tarixi va taqdiri, tashvishu shodliklari mushtarak ekani qayd etildi.
– Bir-birimizni qo‘llab-quvvatlab, o‘zaro manfaatli hamkorligimizni rivojlantirib, katta maqsadlarimizga erisha olamiz. Biz doim bir-birimizga tayanch bo‘lishimiz, har qanday qiyinchilik va sinovlarni yelkama-yelka yengib o‘tishimiz lozim, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Keyingi yillarda ikki tomonlama munosabatlarda ulkan o‘zgarishlar ro‘y berib, ularni O‘zbekiston va Tojikistondagi millionlab odamlar o‘z kundalik hayotida his etmoqda.
Bu O‘zbekiston-Tojikiston munosabatlarining yangi modeli, yangi muhitida o‘z aksini topmoqda. Eng muhimi, barcha sa’y-harakatlarimiz va amaliy ishlarimiz xalqlarimiz manfaatlari va orzu-intilishlariga to‘liq mosdir, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz ikki mamlakat san’at ustalarining bunday konsertlari xalqlarimiz o‘rtasidagi abadiy va samimiy do‘stlikni ifodalovchi yaxshi an’anaga aylangani, san’at xalqlarni yaqinlashtirishda muhim o‘rin tutishini ta’kidladi.
– Insonga turli chegaralar o‘rnatish xos bo‘lsa, san’at chegara bilmaydi, uning buyuk vazifasi – odamlarni birlashtirish. Mehr-oqibatli bo‘lish, tinch-totuv yashash – xalqlarimizning azaliy orzusi va samimiy intilishidir. Biz ham, ikki davlat rahbarlari – o‘rtamizdagi chegaralar bizni ajratishga emas, faqat birlashtirishiga xizmat qilishi uchun bundan buyon ham harakat qilamiz.
Tinchlik va osoyishtalikni asrash, kelajak avlodlar uchun mamlakatlarimizning barqaror va izchil taraqqiyotini ta’minlash – umumiy burchimiz, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Konsert dasturida iste’dodli san’atkorlar xalqlarimiz madaniyatining boyligi, o‘ziga xosligi va shu bilan birga mushtarakligini namoyish etdilar.

A vivid embodiment of eternal and sincere friendship
President Shavkat Mirziyoyev laid flowers at the monument to Ismail Somoni on Dusti Square in Dushanbe.
A concert was held at Kokhi Borbad Art Palace with the participation of Uzbekistan and Tajikistan artists.
The Decree of the President of Tajikistan on awarding the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev with the highest state award of Tajikistan – Zarrintoch (Golden Crown) Order of the first degree for outstanding services in the development of cooperation between the two countries was readout. President of Tajikistan Emomali Rahmon solemnly presented this award to the President of Uzbekistan.
Expressing gratitude, the President of Uzbekistan noted that such a high award is an expression of great respect and trust, recognition and appreciation of common efforts to strengthen the centuries-old ties of brotherhood and good-neighborliness between peoples of the two countries.
It was emphasized that Uzbekistan and Tajikistan are close neighbors, peoples of both countries have one sacred land and water, one religion, history and destiny, same worries, joys and anxieties.
“By supporting each other, developing mutually beneficial cooperation, we will be able to achieve a high flight, our most cherished goals. We must always be each other's support, shoulder to shoulder to overcome any difficulties and trials”, the President of Uzbekistan said.
In recent years, our relations have undergone enormous, historical changes. Today, millions of people in both Uzbekistan and Tajikistan feel them in their daily lives, the President noted.
“This is the embodiment of a new model, a completely new atmosphere of Uzbekistan – Tajikistan relations. Most importantly, all our efforts and practical actions fully meet the vital interests and aspirations of the peoples of Uzbekistan and Tajikistan”, Shavkat Mirziyoyev said.
Noting that the joint concert of art masters of the two countries has become a good tradition, embodying the eternal and sincere Uzbekistan – Tajikistan friendship, the President of Uzbekistan stressed the important role of art in bringing peoples closer together.
“If people tend to build different borders, then art knows no borders, its great mission is to unite people. To be closer to each other, to live in peace and harmony is an age-old cherished dream and a sincere aspiration of our peoples. And we – the leaders of the two countries – will continue to do everything to ensure that the borders between us do not divide, but only unite us.
Our common duty is to preserve peace and tranquility, to ensure the stable and sustainable development of our countries for the sake of future generations”, the President of Uzbekistan stressed.
Talented Uzbek and Tajik artists demonstrated the richness, diversity, identity and at the same time the commonality of our cultures.