Do‘stlik va hamkorlikni rivojlantirish yo‘lidagi intilishlar qat’iy ekani ta’kidlandi
O‘zbekiston va Pokiston yetakchilarining muzokaralari yakunlari bo‘yicha ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifing o‘tkazildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Pokiston Bosh vaziri Imron Xonning rasmiy tashrifini davlatlararo munosabatlar tarixida yangi sahifa ochadigan muhim siyosiy voqea, deb baholadi.
– Ko‘p qirrali aloqalarimiz oxirgi yillarda sifat va mazmun jihatidan yuqori bosqichga ko‘tarilib borayotgani bizni mamnun etadi. Hozirgina yakunlangan tor va kengaytirilgan doiradagi muzokaralar do‘stlik va hamkorlikni rivojlantirish yo‘lidagi intilishlarimiz qat’iy ekanini isbotladi. O‘zbekiston va Pokiston hamkorligining bugungi yuqori darajasidan kelib chiqib, davlatlarimiz o‘rtasida Strategik sheriklik to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani imzoladik. Bu muhim qadam aloqalarimiz tarixida yangi davrni boshlab beradi, deb ishonch bilan ayta olamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
– Bu mening O‘zbekistonga birinchi tashrifim, inshoolloh, oxirgisi bo‘lmaydi. Biz janob Prezident bilan juda keng qamrovli muloqot qildik. Suhbatimiz g‘oyatda samimiy bo‘lgani va uzoq davom etganidan uning oxiriga borib men o‘zbekchani tushuna boshladim. Chunki urdu tili bilan o‘zbek tili bir-biriga yaqin. Bugungi kunda Pokiston va O‘zbekistonda aholining quyi qatlamlariga e’tibor qaratish, kambag‘allikni qisqartirish, ta’limni rivojlantirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar hamohang. Biz savdo-iqtisodiyot, transport, ta’lim, madaniyat, turizm sohalaridagi imkoniyatlarni atroflicha muhokama qilib, strategik kelishuvlarga erishdik, – deb ta’kidladi Imron Xon.
O‘zaro ishonch va ochiqlik, samimiy va amaliy ruhda o‘tgan samarali muzokaralarda sheriklikning yangi imkoniyatlari ko‘rib chiqilib, “o‘sish nuqtalari” belgilangani qayd etildi. So‘nggi yillarda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi to‘rt barobar o‘sgani, kelgusida ushbu raqamlarni yana to‘rt-besh barobarga oshirish bo‘yicha kelishib olingani ta’kidlandi.
Tashrif arafasida o‘tgan Hukumatlararo qo‘shma komissiya yig‘ilishi va biznes-forum doirasida 500 million dollardan ortiq aniq loyihalar bo‘yicha kelishuvlarga erishilgan. Tranzit va savdo to‘g‘risidagi bitim rejalashtirilgan ulkan maqsadlarga erishishga xizmat qiladi.
Qishloq xo‘jaligi, urug‘chilik va chorvachilik, mashinasozlik va qurilish, farmatsevtika va kimyo, yengil sanoat va boshqa ustuvor sohalarda yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, hududlar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar o‘rnatishga kelishilgani ma’lum qilindi.
“Termiz – Mozori Sharif – Kobul – Peshovar” temir yo‘li qurilishi masalasi ham atroflicha ko‘rib chiqilgani qayd etildi.
Xavfsizlik sohasidagi hamkorlikni kengaytirishga kelishib olingani aytildi. Tomonlar nufuzli xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar doirasida bir-birini qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishini tasdiqladilar.

Aspiration to strengthen friendship and collaboration confirmed
President Shavkat Mirziyoyev called the official visit of the Prime Minister of Pakistan Imran Khan an important political event that opens a new page in the history of interstate relations.
“We are pleased that in recent years our multifaceted relations have been rising to an even higher level of quality and content. The talks that have just ended in a contracted and expanded format have proved the firmness of our intentions to develop friendship and cooperation. Taking into account the current high level of cooperation between Uzbekistan and Pakistan, we have signed a Joint Declaration on Strategic Partnership between the two countries. We can say with confidence that this important step will open a new era in the history of our relations”, Shavkat Mirziyoyev said.
“This is my first visit to Uzbekistan, and I hope that it will not be the last. Mr. President and I had a very meaningful dialogue. The sincerity and duration of the conversation were such that at the end I began to understand Uzbek. After all, Urdu and Uzbek are similar. Today, both Pakistan and Uzbekistan are carrying out consonant work to support low-income segments of the population, reduce poverty, and develop education. We have thoroughly discussed the possibilities of cooperation in trade-economic, transport, educational, cultural and tourism spheres, and reached strategic agreements”, Imran Khan noted.
It was noted that during the fruitful talks held in an atmosphere of mutual trust and openness, in a sincere and pragmatic spirit, new opportunities for the partnership were considered and growth points were identified. It was emphasized that the volume of bilateral trade has increased fourfold in recent years, the parties agreed to increase this indicator by another four to five times.
At the meeting of the joint Intergovernmental Commission held on the eve of the visit and within the framework of today’s business forum, agreements were reached on specific projects worth more than $500 million. Among them, we should mention the Agreement on Transit and Trade, which will serve to achieve the large-scale plans outlined by our countries.
An agreement was also reached on the implementation of new joint projects in agriculture, seed and animal husbandry, mechanical engineering and construction, pharmaceuticals and chemistry, light industry and other priority areas, as well as on the establishment of direct ties between the regions.
The construction of Termez – Mazar-i-Sharif – Kabul – Peshawar railway line was considered in detail.
As it was noted at the briefing, the parties also agreed to enhance security cooperation. The parties confirmed their mutual support within the framework of authoritative international and regional structures.