Oliy Majlis Qonunchilik palatasi spikeri o‘rinbosari, O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi
Bugungi kunda Xitoy O’zbekistonning savdo sheriklari  orasida birinchi o‘rinni egallaydi. Masalan, o‘tgan yil yakuniga ko‘ra,  davlatlar o‘rtasidagi  tovar ayirboshlash hajmi qariyb to‘qqiz milliard dollarni tashkil etgan. Joriy yilda bu ko‘rsatkich  o‘n milliard dollarga yetadi. Xitoy o‘zbek  mahsulotlari uchun katta va istiqbolli bozor, investitsiyalar sohasida  juda muhim hamda vaqt sinovidan o‘tgan  hamkordir.
Biz O’zbekistonda tarixiy qisqa davr ichida “Bir kamar, bir yo‘l” yoki “Kamar va yo‘l” dasturi unda ishtirok etuvchi davlatlar uchun taraqqiyotning yangi imkoniyatlarini ochgan holda, o‘zining hayotiyligi va muhim rolini  ko‘rsatganini ko‘rib turibmiz. Bundan tashqari, hozirgi kunda “Kamar va yo‘l” dasturining mintaqaviy va global miqyosdagi roli, ayniqsa, xalqaro munosabatlarning global miqyosda o‘zgarishini hisobga olganda,  yanada dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
O’zbekiston “Kamar va yo‘l” dasturini birinchilardan bo‘lib qo‘llab-quvvatlagan davlatlardan biri sifatida XXRning ushbu tashabbusida faol ishtirok etib kelmoqda. Bu mamlakatimizga savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy hamkorlik ko‘lamini kengaytirish hamda yuk tashish yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilgan holda, yangi ishlab chiqarish va yetkazib berish zanjirini barpo etish imkonini beradi.
Bu dastur qurilishiga bevosita bog‘liq bo‘lgan yangi transport yo‘laklarini shakllantirishga xizmat qiladigan transport-kommunikatsiya aloqalarini rivojlantirish mamlakatimiz uchun muhim ahamiyatga ega.
Shu o‘rinda, ShHTning Samarqand  sammitida kelishilgan Xitoy – Qirg‘iziston – O’zbekiston temir yo‘l qurilishi loyihasini alohida ta’kidlab o‘tamiz. Loyihaning amalga oshirilishi muhim ahamiyatga  ega, chunki u mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikning savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va boshqa sohalarida  yangi imkoniyatlarni ochib beradi.
Xavfsiz va qulay transport yo‘laklarini rivojlantirish strategik ahamiyatga ega. Ular Xitoyni bizning mintaqamiz bilan bog‘lab, Yevropa, Yaqin Sharq va Janubiy Osiyo bozorlariga chiqish imkoniyatini beradi.
Shu bois davlatlar rahbarlarining “Markaziy Osiyo – Xitoy” formatidagi birinchi sammitining qadimiy Sian shahrida o‘tkazilishi g‘oyat ramziy ma’noga ega. Chunki Buyuk ipak yo‘li aynan shu yerdan boshlanadi,  bu shahar xalqlarimiz, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p asrlik aloqalarning  yorqin  timsolidir. Ushbu nufuzli  tadbirda O’zbekiston  Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ham ishtirok etdi. Unda  Markaziy Osiyo mamlakatlari va Xitoy o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada  kengaytirish, dolzarb xalqaro va mintaqaviy masalalar muhokama qilindi.
Sammit  tarixiy voqeaga aylandi va  barcha mamlakatlar uchun  yangi imkoniyatlarni ochadi. Prezidentimizning  2022 yil yanvar oyida Markaziy Osiyo mamlakatlari va Xitoy rahbarlarining onlayn sammiti chog‘ida “Markaziy Osiyo – Xitoy” yangi iqtisodiy muloqotini o‘tkazish bo‘yicha bildirgan tashabbusini alohida qayd etish o‘rinli.
Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida murakkab xalqaro vaziyatda ushbu uchrashuv  alohida  ahamiyat kasb etishini qayd etgan edi.  Mamlakatlarimiz pandemiya bilan bog‘liq sinovlarni yengib o‘tib, global miqyosdagi ishonch taqchilligining salbiy oqibatlariga to‘qnash keldi. Ayniqsa, Markaziy Osiyo uchun alohida ahamiyatga ega bo‘lgan barqaror transport-logistika zanjirlaridagi jiddiy uzilishlar, oziq-ovqat va energetika xavfsizligiga tahdidlar, inflyatsiya importi o‘sib borayotgan sharoitdagi ijtimoiy keskinlik bilan bog‘liq xavf-xatarlar va boshqa muammolar bizdan amaliy hamkorligimizni kuchaytirish va faoliyatimizni yanada ko‘proq muvofiqlashtirishni talab etmoqda.
Shu nuqtai nazardan, Shavkat Mirziyoyev uzoq muddatli kun tartib, istiqbolli rejalar va ko‘p qirrali hamkorlik vazifalari asosida mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha bir qancha muhim tashabbuslarni ilgari surdi.
Strategik yondashuvlar, kompleks tavsiya va qarorlar, mintaqaviy va global miqyosda tub burilish yasaydigan loyihalarni ishlab chiqish maqsadida mamlakatlarimizda  yetakchi “aql markazlari”ning birgalikdagi faoliyatini yo‘lga qo‘yish zarurligi  qayd etildi. Munozara  maydoni sifatida kelgusi yil Samarqandda milliy strategiyalarimizni uyg‘unlashtirish masalalari bo‘yicha birinchi xalqaro ekspertlar konferensiyasini o‘tkazish taklif etildi.
Prezidentimiz mintaqa mamlakatlarining barqaror rivojlanishi uchun  sharoitlar yaratish masalalariga alohida to‘xtaldi. Bunda kambag‘allikka qarshi samarali kurashish masalalariga  ustuvor ahamiyat qaratiladi.
Shuningdek, davlatimiz rahbari yangi iqtisodiy muloqotni shakllantirish va mamlakatlarimiz o‘zaro bog‘liqligini kuchaytirish, mintaqa mamlakatlarining 2030 yilgacha Xitoy bilan tovar aylanmasi hajmini ikki barobar oshirishga erishish tarafdori ekanini ta’kidladi. Bunga sanoat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini o‘zaro yetkazib berishning mutanosib o‘sishi, samarali savdo-logistika infratuzilmalari va zamonaviy ulgurji-taqsimlash tarmoqlarini shakllantirish, “yashil” va ekspress-yo‘laklar tizimini joriy etish, elektron tijoratning umumiy platformasini yaratish hisobidan erishiladi.
Qulay shart-sharoitlar va zaruriy huquqiy bazani shakllantirish uchun o‘zaro savdoga ko‘maklashish va investitsiyalarni rag‘batlantirish to‘g‘risida ko‘p tomonlama bitimni qabul qilish imkoniyatini ko‘rib chiqishni taklif etildi. Sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish, raqamli texnologiyalarni jalb etish va innovatsiyalarni, ayniqsa, qishloq xo‘jaligiga keng joriy etish masalalari Xitoyning provinsiyalari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri hududlararo muloqotlar doirasida samarali hal etilishi mumkin.
Yig‘ilish yakuni bo‘yicha davlatlar rahbarlari “Markaziy Osiyo – Xitoy” sammitining Sian deklaratsiyasini imzolashdi.  Unda sammitning samarali natijalari o‘z ifodasini topgan bo‘lib, bu mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnichilik aloqalari va har tomonlama hamkorlikni mustahkamlash,  farovonligini ta’minlashga xizmat qiladi. Xitoy haqida gapirganda, O’zbekistonning xitoylik sheriklari bilan birga  amalga oshirayotgan investitsiyaviy loyihalari milliy iqtisodiyotimiz va texnologik modernizatsiyani rivojlantirishga  yordam berayotganini qayd etish joiz. O’zbekiston ko‘p sohalarda dunyodagi yetakchi mamlakatlardan biri sifatida Xitoy bilan hamkorlikda katta istiqbollarni ko‘radi.
265
Жўраева Гулбахор O`zLiDeP Нишон туман Кенгаши раси ўринбосари 2018-08-08 14:32:49
давлатимиз раҳбари Сергели туманида қурилаётган метро ва кўп қаватли уйларнинг жорий аҳволи билан танишиб, Ташриф давомида қурилаётган метро ва уй лойиҳалари билан яқиндан танишиб бу борада керакли маслахатларини бердилар. Бу ҳаммаси биз Ўзбекистонликлар учун яна бир қулайликлардан биридир
Абдуллалатиф Раҳманов Наманган вилоят Кенгаши Сиёсий таълим маркази раҳбари2018-07-31 18:00:22
метрони сифатли, қулай ва хавфсиз қилиб қуриш нафақат инсонлар ҳавфсизлиги шу билан биргаликда мамлакатимизнинг туризм салоҳиятига ҳам ижобий таъсир қилади
Миришкор туман Жейнов Чорвадори МЧЖ даги БПТ раиси Саидова Ирода2018-07-24 16:24:50
Давлатимиз раҳбарининг шахсан ўзлари Сергели туманида қурилаётган метро ва кўп қаватли уйларни бориб кўрганликлари ишларнинг сифатли ва тез битиши учун бир пойдевор десам муболаға бўлмайди.Бу борада ўз кўрсатмалари ва маслаҳатларини берганликлари қурувчилар ва фаолият олиб бораётган мутахасисларни кучига - куч ғайратига – ғайрат қўшганига ишонаман ва бундай масъулиятли ишда қурувчиларга омад тилайман.
Б.Утешова Канликул тумани2018-07-24 15:43:23
Республикамизда олиб борилаётган бинёдкорлик ишлари энг аввало инсон манфаатлари учун. Амалга оширилаетган ишлар халқимизнинг маданиятини ошириб, яшаш тарзини яхшилашда хизмат қилади
O`zLiDeP Олмазор туман Кенгаши раисининг биринчи ўринбосари-аппарат раҳбари2018-07-24 12:58:54
Юртбошимиз Шавкат Миромонович Сергели туманида қурилаётган метро ва кўп қаватли уйларнинг бунёдкорлик ишлари билан танишдиб бунёд этилаётган метро ва кўп қаватли уйлар лойиҳалари доирасида ўзларнинг тавсияларни бердилар. Амалга оширилаётган улкан бунёдкорлик ишлари халқимизнинг турмуш фаравонлигини янада оширишга хизмат қилиши билан алоҳида эьтиборлидир.
А.Шахриев Косон туман Гулбог МФЙ БПТ раиси2018-07-24 09:16:41
Давлатимиз раҳбарининг Сергели туманида қурилаётган метро ва кўп қаватли уйларнинг жорий аҳволи билан танишдилар.Қурилаётган метро ва уй лойиҳалари доирасида керакли маслаҳатлар берилди. Бу ҳаммаси республикамиз фуқароларимизга қулайликлардан далолатдир.

Uzbekistan’s initiatives for the development of regional cooperation
China ranks first among the trade partners of Uzbekistan. At the end of 2022, the trade turnover between the countries amounted to about nine billion dollars. Bilateral trade is predicted to reach $10 billion in 2023. Thus, China is a large and promising market for Uzbek goods and a vital and time-tested potential partner in the field of investment.
We in Uzbekistan see that in a historically short period, the Belt and Road program has demonstrated its viability and an essential role in developing regional international cooperation, opening up new development opportunities for those countries that participate in this program. Moreover, the role of the Belt and Road on a regional and global scale is now becoming increasingly relevant, especially considering the transformation of international relations worldwide.
Uzbekistan, as one of the first countries to support the Belt and Road Initiative, actively participates in implementing this initiative of the PRC. This allows our country to increase the volume of trade and economic investment cooperation and build new production and supply chains, diversifying cargo transportation routes. The development of transport and communication links is of great importance for our country, forming new transport corridors directly related to the construction of the Belt and Road.
In this context, let us single out the China – Kyrgyzstan – Uzbekistan railway construction project, an agreement that was reached during the Samarkand SCO Summit. Implementing the project is of great importance, as it will open up new opportunities in trade, economics, investment, and other areas of cooperation between our countries. The development of safe and shortest transport corridors connecting China with Central Asia, with access to Europe, the Middle East, and South Asia, is strategically important.
Therefore, it is very symbolic that the first summit, the first meeting at the level of heads of state in the “Central Asia – China” format, was held in the historical and ancient city of Xi'an. So, it is from there that the Great Silk Road originates. This city is a vivid embodiment of the ties between our peoples, between our countries that go back centuries. The President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev also took part in this representative event. Issues of further expansion of mutually beneficial cooperation between the countries of Central Asia and China and current international and regional issues were discussed at the summit.
This summit has become a historic event and will bring new opportunities for all our countries. Separately, we highlight the initiative of the President of Uzbekistan, expressed during the online summit of Central Asia and China leaders in January 2022, the new economic dialogue “Central Asia – China”.
In his speech, Shavkat Mirziyoyev stressed that this meeting is crucial in a complex international situation. Our countries, having overcome the ordeals of the pandemic, have faced the negative consequences of a global crisis of confidence. Serious gaps have occurred in sustainable transport and logistics chains, which is especially sensitive for Central Asia, challenges to food and energy security, and risks of social tension against the backdrop of growing inflation imports have emerged. All this requires closer coordination and practical interaction.
In this regard, for closer coordination and practical interaction, Shavkat Mirziyoyev put forward several valuable initiatives to develop regional cooperation based on a long-term agenda, long-term plans, and tasks of multifaceted cooperation. The need to establish interaction between the leading think tanks of the six countries for the development of strategic approaches, comprehensive recommendations, and solutions, breakthrough projects on a regional and global scale was noted. As a discussion platform, it was proposed to hold the first International Expert Conference in Samarkand next year on the conjugation of national development strategies.
The President dwelled separately on the issues of creating conditions for the sustainable development of the region’s countries, where the central place is given to the effective fight against poverty. Adopting and implementing a joint program with specific tasks to improve living standards and developing territories, primarily rural areas, will contribute to achieving the Goals of the 2030 Agenda.
Also, the President of Uzbekistan called for the further formation of the New Economic Dialogue and strengthening connectivity, achieving a twofold increase in trade between the countries of the region and China by 2030. This can be achieved through a balanced growth of mutual supplies of industrial goods and agricultural products, an efficient trade and logistics infrastructure and modern wholesale distribution networks, the introduction of green and express corridor systems, and common e-commerce platforms.
It was proposed to consider adopting a Multilateral Agreement on the Promotion of Mutual Trade and Investments to form favorable framework conditions and a legal framework. The issues of deepening industrial cooperation, attracting digital technologies, and introducing innovations can be effectively resolved through direct regional contacts with the provinces of China.
In conclusion, we would like to note that following the meeting, the heads of state signed the Xi'an Declaration of the Central Asia – China Summit. It reflects the fruitful results of the last summit, which will strengthen good-neighborly relations and all-round cooperation, the prosperity of countries and peoples. Speaking about China, it can be noted that the investment projects that Uzbekistan is implementing with the participation of Chinese partners contribute to developing the national economy and technological modernization. Uzbekistan sees excellent prospects in using the potential of China as one of the world leaders in many areas.