Yangi iqtisodiy imkoniyatlar yaratuvchi tashabbuslar
Jahondagi eng yirik tuzilmalardan biri – Qo‘shilmaslik harakatiga a’zo 120 ta davlat harbiy-siyosiy bloklar va tashkilotlarda ishtirok etmaslikni o‘z  tashqi siyosatlarining asosi deb e’lon qilgan.  Shu haftada Boku shahrida pandemiyadan keyingi global tiklanish masalalariga bag‘ishlangan ikki kunlik sammit bo‘lib o‘tdi. Unda 158 ta mamlakat va xalqaro tashkilotlarning delegatsiyalari ishtirok etdi,  60 ga yaqin mamlakat davlat va hukumat rahbarlari darajasida qatnashdi. E’tiborlisi, Qo‘shilmaslik harakati tarixida  ilk marotaba davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev O’zbekiston Respublikasi delegatsiyasiga  rahbarlik qildi.
O’zbekiston puxta o‘ylangan, oqilona tashqi siyosat olib boryapti. Mamlakatimiz butun dunyoda tinchlik, barqarorlik va taraqqiyotga erishilishi tarafdori. Respublikamiz jahonda yuzaga kelayotgan barcha nizo va mojarolar  faqat  xalqaro huquq me’yorlari asosida hal qilinishi lozim deb hisoblaydi.
Kun tartibiga muvofiq, Covid-19 koronavirus pandemiyasi oqibatlarini barataraf etish, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, atrof-muhitni muhofaza qilish masalalari hamda pandemiyadan keyingi global tiklanish davrida barqaror rivojlanishning boshqa dolzarb muammolari muhokama qilindi.
Biz Ozarbayjonning Qo‘shilmaslik harakatidagi raisligi  ishtirokchi davlatlarning ushbu mamlakatga bo‘lgan ishonchi hamda uning xalqaro nufuzining  ortib borayotganining yorqin namunasidir, deb hisoblamoqda.  Ozarbayjon o‘z raisligi davrida Harakat kun tartibini koronavirus pandemiyasi (COVID-19) va pandemiyadan keyingi  davr voqeliklariga  tez va samarali muvofiqlashtirgani diqqatga sazovor. Ishonchimiz komilki, bunda Prezident Ilhom Aliyevning tashabbuskorligi va  siyosiy irodasi  muhim rol o‘ynamoqda.
Shavkat Mirziyoyev sammitdagi nutqida insoniyat pandemiyaga qarshi kurashish bilan bir qatorda, so‘nggi yillarda yuz berayotgan iqlim o‘zgarishi, tabiiy ofatlar va texnogen fojialar bilan bog‘liq  tahdidlar va xavflarga alohida to‘xtalib o‘tdi. Yaqin Sharq mintaqasi va Afg‘onistonda uzoq vaqtdan buyon davom etayotgan nizolarning global yechimi hanuzgacha topilmaganiga e’tibor qaratdi.
Davlatimiz rahbari yana bir muhim mavzu –  davom etayotgan va oxiri ko‘rinmayotgan iqtisodiy inqiroz asoratlarini yumshatish masalasini ham ko‘tardi. Oziq-ovqat mahsulotlari, suv va energetika resurslarining tobora taqchil bo‘lib borayotgani mamlakatlarning  ijtimoiy-iqtisodiy tizimlari uchun jiddiy sinov bo‘lmoqda. Bunday  qiyin vaziyatda aynan rivojlanayotgan mamlakatlar eng katta murakkabliklar va salbiy ta’sirlarga duch kelmoqda. Shu bois  amaliy hamkorlikni rivojlantirish, qo‘shma dasturlar va yirik loyihalarni ilgari surish maqsadida Prezidentimiz tomonidan Tashkilot sammitlari arafasida Qo‘shilmaslik harakati Iqtisodiy forumini muntazam o‘tkazib borish taklif etildi.
Bizningcha, bunday muhim tadbirlar innovatsiyalar, zamonaviy bilim va ilg‘or texnologiyalar almashuvini jadallashtirishga, umuman olganda, to‘rtinchi sanoat inqilobi, xususan, aqlli iqtisodiyotni rivojlantirish uchun mustahkam poydevor yaratishga xizmat qiladi.
Shuningdek, davlatimiz rahbari  tashrif doirasida  Ozarbayjon Prezidenti bilan uchrashdi. Unda mamlakatlar rahbarlari kun tartibidagi dolzarb masalalarni muhokama qilib, ilgari oliy darajada erishilgan kelishuvlar ijrosining borishini batafsil ko‘rib chiqdilar. Xususan, o‘tgan yili ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 50 foizdan  oshdi. Bularning barchasi O’zbekiston-Ozarbayjon strategik sheriklik munosabatlarini  sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqqan  tizimli va samarali muloqotlar natijasidir.
Xulosa o‘rnida shuni ta’kidlaymizki, partiyalararo aloqalar ana shunday hamkorlikning yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, u o‘zaro munosabatlarni xalq diplomatiyasiga xos mazmun bilan boyitadi. Bu mexanizm imzolangan hujjatlar to‘plami doirasida davlatlar rahbari ilgari surgan tashabbuslarni amalga tatbiq qilinishi jarayonlari miqyosini kengaytiradi. O’zLiDeP va «Yeni Azerbayjan» partiyalari – o‘z mamlakatlarida yetakchi siyosiy kuchlarning do‘stona aloqalari ushbu davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlik loyihalarining fraksiyalar orqali qonuniy maqomini ta’minlashda ahamiyati kattaligini  alohida qayd etish zarur.  Shuningdek, partiyalar  har ikki mamlakatning muayyan hududlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, mushtarak iqtisodiy va gumanitar  loyihalarni  amalga oshirish jarayonlarini ham qo‘llab-quvvatlamoqda.

Одним из крупных объединений в мире является движение неприсоединения, в рамках которого 120 государств-участников провозгласили основой своей внешней политики неучастие в военно-политических блоках и организациях. На этой неделе в городе Баку прошел двухдневный саммит, посвященного вопросам постпандемийного восстановления мира, в работе которого приняли участие делегации 158 стран и международных организаций. Около 60 стран представлены на форуме на уровне глав государств и правительств. Отдельно выделим, что впервые в истории Движения делегацию Республики Узбекистан на мероприятии возглавил глава нашего государства Шавкат Мирзиёев.
Узбекистан соблюдает взвешенную, нейтральную позицию в своей внешней политике. Наша страна заинтересована в обеспечении мира, стабильности и устойчивого развития во всем мире. Все возникающие споры и разногласия в мире должны решаться исключительно на основании норм международного права, считают в нашей республике.
В соответствии с повесткой дня на саммите обсуждены вопросы преодоления последствий пандемии коронавируса COVID-19, обеспечения продовольственной безопасности, защиты окружающей среды и другие актуальные проблемы устойчивого развития в период постпандемийного восстановления мира.
Мы в Узбекистане видим, что председательство Азербайджана в Движении неприсоединения является ярким примером доверия государств-участников этой стране и роста ее международного авторитета. Показательно, что Азербайджан в период своего председательства оперативно и эффективно привела повестку дня Движения в соответствие с реалиями пандемии коронавируса (COVID-19) и постпандемийного периода. Уверены, что важную роль сыграли инициативность и политическая воля Президента Ильхама Алиева.
В своем выступлении на саммите Шавкат Мирзиёев подчеркнул вызовы и риски, связанные с изменением климата, природными бедствиями и техногенными катастрофами, с которыми сталкивается в последние годы человечество помимо борьбы с пандемией. До сих пор не найдены глобальные решения конфликтов, сохраняющихся на протяжении долгого времени в регионе Ближнего Востока и Афганистане, - также отметил лидер Узбекистана.
В выступлении был поднят такой важный вопрос глобальной повестки дня как смягчение последствий продолжающегося экономического кризиса. Серьёзным испытанием для социально-экономических систем стран становится усугубляющийся дефицит продовольствия, водных и энергетических ресурсов. В такой непростой обстановке основная тяжесть этого негативного воздействия ложится именно на развивающиеся страны. В этой связи, для открытия широких экономических возможностей развития практического сотрудничества, продвижения региональных совместных программ и крупных проектов нашим Президентом предложено регулярно накануне саммитов Движения неприсоединения проводить Экономические форумы.
На наш взгляд, такого рода важные мероприятия будут способствовать ускорению обмена инновациями, современными знаниями и передовыми технологиями и, в целом, созданию прочного фундамента для четвёртой промышленной революции, в частности, развития «умной» экономики.
Также в рамках визита глава нашего государства провел встречи с Президентом Азербайджана, в ходе которой лидеры обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки, подробно рассмотрели ход исполнения договоренностей, достигнутых ранее на высшем уровне. Так, в 2022 году товарооборот между двумя странами вырос более чем на 50 процентов. Все это является отражением системных и продуктивных узбекско-азербайджанских контактов, которые вывели стратегическое партнерство на качественно новый уровень.
В завершение отметим, что одним из направлений такого партнерства являются межпартийные связи, которые наполняют партнерство конкретным содержанием народной дипломатии. Этот механизм расширяет процессы практической реализации инициатив, выдвинутых Главами государств в рамках целого пакета подписанных документов. Отдельно выделим связи партий УзЛиДеП и «Ени Азербайджан» как ведущих политических сил в плане законодательного обеспечения через фракции взаимовыгодных проектов сотрудничества стран. Также партии поддерживают процессы укрепления связей между отдельными регионами республик, реализацию общих экономических и гуманитарных проектов.