O’zbekiston va Fransiya: uzoq muddatli aloqalarning zamonaviy bosqichi
Yevropa mamlakatlari bilan hamkorlik Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan faol tashqi siyosatning ustuvor yo‘nalishlaridan biridir. Demokratiya, inson huquq va erkinliklari bo‘yicha umume’tirof etilgan me’yorlarga muvofiq rivojlanayotgan, xalqaro hamjamiyat bilan do‘stlik va hamkorlik  tamoyillariga tayangan Yangi O’zbekistonni barpo etishda Yevropa mamlakatlari bilan munosabatlar sifat jihatidan yangi bosqichiga ko‘tarildi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning mamlakatimizga rasmiy tashrifi mazkur tendensiyaning dalilidir. Fransiya Respublikasi Prezidenti bilan birgalikda rasmiy shaxsllar, yetakchi kompaniyalar rahbarlari, taniqli madaniyat va fan  arboblaridan iborat delegatsiya ham mamkatimizga tashrif buyurdi.
Tashrif dasturiga muvofiq, Samarqandda oliy darajadagi muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Unda O’zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi ko‘p  tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi. Qayd etish joizki, savdo-iqtisodiy, innovatsion, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari e’tibor markazida bo‘ldi. Xalqaro kun tartib masalalari, umumiy chaqiriqlar va xavfsizlikka tahdidlarga qarshi kurashishda hamkorlikni davom ettirish yuzasidan fikr almashildi.
Fransiya O’zbekistonning Markaziy Osiyoda ishonchni mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlarini, shuningdek, mamlakatimizning JSTga a’zo bo‘lishini hamda Yevroittifoq bilan Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim tez fursatda imzolanishini bundan buyon ham qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekani ta’kidlandi.
Shuningdek, O’zbekiston va Fransiya rahbarlari ikki mamlakatning yetakchi kompaniyalari va bank-moliya institutlari vakillari yig‘ilgan  qo‘shma biznes-forumda ham ishtirok etdi.
Ishbilarmonlik hamkorligini rivojlantirish maqsadida O’zbekiston-Fransiya savdo palatasini tashkil etilishi  va Toshkent shahrida “Business France” agentligining ofisini ochish rejalashtirilayotgani  e’lon qilindi.
Tashrif doirasida Samarqanddagi Registon maydoniga tashrif uyushtirilishi ramziy ma’noga ega. Bu yerda xalqlarimiz o‘rtasidagi tarixiy mushtaraklikni mujassam etgan jihatlar ko‘p. Ma’lumki, Amir Temur va Fransiya qiroli Karl VI bir-biriga maktublar yuborib, aloqa o‘rnatgan.
Bugungi kunda oliy darajadagi muntazam uchrashuvlar samarasida O’zbekiston va Fransiya munosabatlari keng qamrovli tus oldi. Xususan, O’zbekistonda iqtisodiy islohotlar yangi bosqichga ko‘tarilganidan so‘ng,  keyingi 6 yilda O’zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash  hajmi 133,2% ga o‘sdi. 2022 yilda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 2021 yilga nisbatan 122% ga, eksport hajmi 3,3 barobarga oshdi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, yaqin orada 1 milliard yevroga yetishi kutilayotgan tovar ayirboshlash jadal o‘sayotganini mamnuniyat bilan qayd etamiz. Joriy va istiqbolli loyihalar portfeli 10 milliard yevrodan ziyodni tashkil etmoqda.
Tomonlar faol siyosiy aloqalarni, parlamentlar, hukumatlar, tashqi siyosiy va iqtisodiy idoralarning muntazam muloqotini davom ettirishga kelishib oldilar.
Gumanitar sohadagi hamkorlikni chuqurlashtirish maqsadida uch yillik dastur qabul qilish va uning doirasida o‘zaro Madaniyat kunlarini o‘tkazish taklif qilindi. Fransiyaning turli shaharlaridan Samarqand, Buxoro va Xivaga charter reyslarni tashkil etgan holda sayyohlar almashinuvini rivojlantirish dasturini ishlab chiqish tashabbusi ilgari surildi.
Qayd etish joizki,  muzokaralar yakunida davlatlar rahbarlari barcha erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni  tayyorlash bo‘yicha topshiriqlar berdi. Xususan, O’zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan qator ikki tomonlama hujjatlar imzolandi. Jumladan, Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida Qo‘shma bayonot qabul qilindi hamda moliya, ta’lim, madaniyat va ikki tomonlama hamkorlikning boshqa yo‘nalishlari bo‘yicha 8 ta ikki tomonlama hujjat imzolandi.
Tashrif doirasida O’zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi hamda «SUEZ» va «Bouygues» kompaniyalari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiyalar imzolandi.
Tashrif yakunlarini sarhisob qilar ekanmiz, yetakchilar Fransiya bilan O’zbekiston o‘rtasidagi keng qamrovli hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalarini atroflicha muhokama qildilar hamda ikki tomonlama munosabatlarni strategik sheriklik darajasiga ko‘tarishga kelishib oldilar.
Fransiya delegatsiyasining nufuzliligi E.Makronning O’zbekiston-Fransiya o‘rtasidagi do‘stlik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashga ko‘rsatayotgan  shaxsiy e’tibori  va alohida yondashuvining tasdig‘idir.
Yurtimizda Fransiyaning Orano, EDF, Total, SUEZ, Eiffage, Voltalia, Lactalis, Veolia va ko‘plab boshqa yetakchi kompaniyalari muvaffaqiyatli ish olib bormoqda. Biroq mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy  salohiyat to‘la ro‘yobga chiqmagan. Qazib olish tarmog‘i, strategik xomashyo resurslarini qayta ishlash, gibrid, quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish, suv ta’minoti tizimlarini modernizatsiya qilish, “aqlli” qishloq xo‘jaligini joriy etish, shahar va transport infratuzilmasini rivojlantirish, turizmni hamkorlikning ustuvor sohalari sifatida qayd etish mumkin.

Сотрудничество со странами Европы является одним из приоритетов проактивной внешней политики Узбекистана, инициированной Президентом Ш.М. Мирзиёевым. Строительство Нового Узбекистана, государства, развивающегося в соответствии с общепризнанными нормами в области демократии, прав и свобод человека, опирающегося на принципы дружбы и сотрудничества с международным сообществом, отношения со странами Европы вышли на качественно новый уровень динамичного развития.
Свидетельством данной тенденции является официальный визит Президента Французской Республики Э. Макрона по приглашению Президента Республики Узбекистан Ш. Мирзиёева в нашу страну. Вместе с Президентом Франции прибыла представительная делегация, в которую вошли официальные лица, руководители ведущих компаний, известные деятели культуры и науки.
В соответствии с программой визита в Самарканде прошли переговоры на высшем уровне, на которых рассмотрены вопросы дальнейшего развития многосторонних отношений между Узбекистаном и Францией. Отметим, что в центре внимания были вопросы расширения практического сотрудничества в торгово-экономической, инновационной, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах. Состоялся обмен мнениями по вопросам международной повестки, продолжения сотрудничества по борьбе с общими вызовами и угрозами безопасности.
Выражена готовность Франции к дальнейшей поддержке усилий Узбекистана по укреплению доверия в Центральной Азии, а также вступления нашей страны в ВТО и скорейшего подписания Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве с Евросоюзом.
Лидеры Узбекистана и Франции также приняли участие в совместном бизнес-форуме, собравшем представителей ведущих компаний и банковско-финансовых институтов двух стран. Для продвижения делового партнерства объявлено о запуске узбекско-французской Торговой палаты и планируемом открытии офиса агентства «Business France» в Ташкенте.
Символично, что в рамках визита состоялась посещение площади Регистан в городе Самарканде, где много свидетельств существующих с давних пор связей между нашими народами. Как известно, Амир Темур и король Франции Карл VI обменивались посланиями.
На сегодня же, благодаря регулярным встречам на высшем уровне узбекско-французские отношения обрели всеобъемлющий характер. Так, за последние 6 лет после выхода экономических реформ в Узбекистане на новый уровень, товарооборот между Узбекистаном и Францией вырос на 133,2%. В 2022 году товарооборот между странами по сравнению с 2021 годом вырос на 122%, а экспорт вырос в 3,3 раза. С удовлетворением отметим динамичный рост товарооборота, который по оценкам в ближайшее время достигнет отметки в 1 миллиард евро. Портфель текущих и перспективных проектов превышает 10 миллиардов евро.
В ходе прошедших переговоров стороны договорились продолжить активные политические контакты, регулярный диалог парламентов, правительств, внешнеполитических и экономических ведомств. В целях углубления сотрудничества в гуманитарном измерении предложено принять трехлетнюю программу и провести в ее рамках перекрестные Дни культуры. Предстоит разработать программу развития туристических обменов с организацией чартерных рейсов из разных городов Франции в Самарканд, Бухару и Хиву.
Выделим, что по итогам переговоров главы государств поручили подготовить «дорожную карту» по реализации всех достигнутых договоренностей. Так, подписан ряд двусторонних документов, направленных на дальнейшее развитие сотрудничества между Узбекистаном и Францией, в том числе, Совместное заявление по итогам состоявшихся в городе Самарканде переговоров, а также 8 двусторонних документов в сфере финансов, образования, культуры и других направлениях межгосударственного сотрудничества. В рамках визита подписаны декларации о сотрудничестве между Фондом развития культуры и искусства Узбекистана и компаниями «Suez» и «Bouygues».
Обобщая итоги визита, можно выделить то, что лидеры подробно обсудили вопросы дальнейшего наращивания всеобъемлющего узбекско-французского сотрудничества и договорились вывести двусторонние отношения на уровень стратегического партнерства. Представительность делегации Франции является свидетельством личного внимания Э.Макрона и его особого отношения к дальнейшему развитию и укреплению узбекско-французских отношений дружбы и многопланового партнерства.
В нашей стране успешно работают такие лидеры бизнеса Франции, как Orano, EDF, Total, SUEZ, Eiffage, Voltalia, Lactalis, Veolia и многие другие. Однако, торгово-экономический потенциал между нашими странами не полностью реализован. В качестве приоритетных отраслей кооперации обозначим добывающую отрасль, переработку стратегических сырьевых ресурсов, строительство гибридных, солнечных и ветряных электростанций, модернизацию систем водоснабжения, внедрение умного сельского хозяйства, развитие городской и транспортной инфраструктуры, туризм.