Birlashgan Millatlar Tashkilotining Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha yillik konferensiyasida ishtirokchi davlatlar global iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq qarorlar qabul qilish va strategiyalarni ishlab chiqish maqsadida uchrashadi. Ilk konferensiya 1995 yilda Berlinda o‘tkazilgan.
30 noyabr – 12 dekabr kunlari Dubay shahrida BMT Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha konferensiyasi (COP28) bo‘lib o‘tmoqda. Tadbirda 70 mingdan ortiq delegatlar ishtirok etishmoqda. Anjumanda hukumatlar global harorat ko‘tarilishini cheklash, unga moslashish va iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish bo‘yicha siyosiy va iqtisodiy chora-tadbirlarlarni kelishib olish ko‘zda tutilgan. Konferensiyaning asosiy maqsadi Parij kelishuvi maqsadlariga erishishdagi taraqqiyot yo‘lini tahlil qilishdan iborat. Sammit ishtirokchilari so‘nggi sakkiz yil davomida qo‘lga kiritilgan yutuqlarni baholab, kelgusidagi harakatlar rejasini belgilab oladi.
Oliy darajadagi sessiya konferensiyaning eng muhim voqeasi bo‘ldi. Dubayda 140 dan ortiq davlat prezidentlari yig‘ildi. 1-2 dekabr kunlari davlat va hukumat rahbarlari o‘z mamlakatlarining iqlim inqirozi bo‘yicha pozitsiyalariga oid bayonotlar bilan chiqdi.
Mutaxassislarning fikricha, sammitning dastlabki kunlarida qator yutuqlarga erishildi. Delegatlar zaif mamlakatlarga iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq yo‘qotishlarni qoplashga yordam beradigan maxsus jamg‘armani ishga tushirishga kelishib oldi. Iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash borasida ilg‘or tajribaga ega rivojlanayotgan davlatlar qurg‘oqchilik, suv toshqini va dengiz sathining ko‘tarilishi kabi tabiat hodisalari oqibatlarini bartaraf etishda yordam berish uchun shu kabi jamg‘arma tashkil etish taklifini ilgari surgan. Xususan, 2022 yilda Sharm Al-Shayxda (Misr) bo‘lib o‘tgan BMTning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha doiraviy konvensiyasi (COP27) ishtirokchilarining 27-konferensiyasi davomida – BMT shafeligida bir necha yillik qizg‘in muzokaralardan so‘ng rivojlangan davlatlar jamg‘arma tashkil etish g‘oyasini qo‘llab-quvvatladi.
COP28 sammiti prezidenti Sulton Ahmad al-Jobir Birlashgan Arab Amirliklari jamg‘armaga 100 million dollar ajratishini ma’lum qildi. Xabarlarga ko‘ra, Germaniya ham 100 million dollar ajratishni va’da qilgan. Amerika Qo‘shma Shtatlari va Yaponiya ham jamg‘armaga hissa qo‘shishini e’lon qildi. O’z navbatida, BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish konferensiya ochilishida sayyoramizning eng zaif aholi qatlamlari uchun “iqlim adolati”ni ta’minlashning muhim vositasi bo‘lmish “Yo‘qotish va zararlar” jamg‘armasini tashkil etish bo‘yicha qabul qilingan qarorni olqishladi.
Ekspertlarning fikriga ko‘ra, bu yo‘nalishdagi jamoaviy sa’y-harakatlarning ahamiyati shundan dalolat beradiki, sayyoramizning zararli chiqindilar oqibatlarini bartaraf etish qobiliyati tugashiga taxminan olti yil qoldi. 2015 yilda Parijda o‘tkazilgan iqlim konferensiyasini eng muvaffaqiyatli anjuman deb hisoblash mumkin. Unda dunyo rahbarlari “global isish chegarasi”ni belgilagan. Ular global haroratning sanoatdan oldingi davrga nisbatan 1,5 darajadan ortiq ko‘tarilishini oldini olishni maqsad qilib qo‘ygan. Agar xalqaro hamjamiyat iqlim yo‘nalishini o‘zgartirmasa, sayyoramiz harorati shu asr oxiriga borib Selsiy bo‘yicha 3 darajaga ko‘tarilishi mumkin.
19 asrning oxiridan boshlab Yerdagi o‘rtacha harorat 1,1°C ga ko‘tarildi. Buning oqibatlari allaqachon halokatli deb baholanmoqda. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, qazib olinadigan yoqilg‘ilarni yoqish, shuningdek, energiya va yer resurslaridan oqilona foydalanmaslik global isishga sabab bo‘lmoqda hamda qurg‘oqchilik kuchayishiga, bo‘ronlar, toshqinlar, hayvonlar ko‘chishi va turlarining yo‘q bo‘lib ketishiga olib kelmoqda. Masalan, haroratning 1,5 darajaga ko‘tarilishi bilan sayyoramiz marjon riflarining 70-90 foizini yo‘qotadi (ular allaqachon nobud bo‘lmoqda). Agar Yer 2 darajaga qizisa, riflarning 99 foizi yo‘qoladi. Bu esa minglab hayvonlar turlarining yo‘q bo‘lib ketishiga olib keladi.
Mutaxassislar Dubay sammitida davlatlar iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash borasida nafaqat qanday choralar ko‘rishini, balki ularni qanday aniq amalga oshirish borasida ham kelishib olishishini kutmoqda. Biroq, afsuski, energetika sohasida “yashil” taraqqiyotga erishish yo‘lida qator to‘siqlar mavjud.
Bu borada Shavkat Mirziyoyevning Dubayda bo‘lib o‘tgan Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha konferensiyasidagi (SOP28) nutqi alohida ahamiyatga ega. Davlatimiz rahbari iqlim muammolari barqaror rivojlanish yo‘lida eng asosiy tahdidga aylanib ulgurganini ta’kidladi. Iqlim o‘zgarishining salbiy oqibatlari Orol fojiasi tufayli Markaziy Osiyoda ayniqsa jiddiy sezilmoqda. Prezident “yashil” iqtisodiyotga o‘tish va uglerod neytralligiga erishish Yangi O’zbekistonning ustuvor strategik vazifasi ekanini qayd etdi.
Sammit mavzusi O’zbekiston uchun dolzarbdir. Masalan, Markaziy Osiyoda havo haroratining oshishi jahondagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan ikki baravar ko‘p, so‘nggi yillarda favqulodda issiq kunlar soni 2 marta ortdi, muzliklar maydonining uchdan bir qismi erib yo‘qoldi. Tuproq yemirilishi, muntazam chang va qum bo‘ronlari, ichimlik suvi taqchilligi, havo iflaslanishi, bioxilma-xillik qisqarishi, hosildorlikning keskin pasayishi va ko‘plab boshqa muammolar mintaqada istiqomat qilayotgan millionlab odamlarning turmushi sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
O’zbekiston yetakchisi qator takliflarni ilgari surdi. Jumladan, Prezidentimiz Parij shartnomasi doirasida Iqlim o‘zgarishiga moslashish sohasidagi Global hadli mexanizmni tezroq kelishishga chaqirdi.
Davlatimiz rahbari kecha “Yo‘qotish va zararlar” global jamg‘armasini tashkil etish bo‘yicha qabul qilingan qarorni yuksak baholadi. Ushbu mexanizmlar Jahon banki va xalqaro moliya institutlari tomonidan faol qo‘llab-quvvatlanishi, eng avvalo, iqlim o‘zgarishidan katta aziyat chekayotgan mamlakatlarga salmoqli yordam beradi.
Shavkat Mirziyoyev global miqyosda kam uglerodli iqtisodiyotga o‘tish adolatli, shaffof va inklyuziv bo‘lishi zarurligi, bunda rivojlanayotgan davlatlarning manfaatlari albatta inobatga olinishi juda muhimligini qayd etdi. Bu dolzarb muammoni muntazam ravishda, shu jumladan “Katta yettilik” va “Katta yigirmalik” formatlari kun tartiblarida ko‘rib chiqib borishni taklif qildi. Orolbo‘yi hududini Innovatsiyalar, texnologiyalar va yangi imkoniyatlar mintaqasiga aylantirish uchun davlatimiz rahbari bu yerda ilg‘or bilim, tajriba va yechimlarni qo‘llash maqsadida Iqlim texnologiyalari xalqaro ekspo-xabini yaratishda barchani yaqin hamkorlikka taklif etdi.
So‘zining yakunida, O’zbekiston iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash bo‘yicha umumbashariy g‘oyalarga doimo sodiqdiligini tasdiqlab, davlatimiz rahbari kelgusi yili Samarqand xalqaro iqlim forumini o‘tkazish va Markaziy Osiyo mamlakatlarining umumiy yondashuvlari o‘z ifodasini topgan BMT Bosh Assambleyasining alohida rezolyutsiyasini qabul qilishni qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi.

Конференция ООН по вопросам изменения климата (или известная как COP, что означает Conference of the Parties) - это ежегодная встреча, на которой страны-участники собираются для принятия решений и разработки стратегий в ответ на глобальные изменения климата. Первая конференция состоялась в 1995 году в Берлине.
С 30 ноября по 12 декабря в Дубае (ОАЭ) проходит уже 28-я Конференция Сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (КС-28). В ней по прогнозам должно принять участие более 70 тысяч делегатов. На конференции правительства стран будут согласовывать политические и экономические меры по ограничению повышения глобальной температуры, адаптацию и смягчение воздействий изменения климата. Основная же задача заявлена как «глобальная инвентаризация» Парижского соглашения. Так, участникам саммита предстоит оценить достигнутый за последние восемь лет прогресс и согласовать план дальнейших действий.
Самым значимым событием из них стала сессия Сегмента высокого уровня. Так, в Дубай съехались президенты более 140 стран. В течение двух дней - 1 и 2 декабря - главы государств и правительств выступили с национальными заявлениями, в которых изложили свои позиции стран по климатическому кризису.
По мнению экспертов, первые дни работы саммита уже ознаменовались определённым прорывом, так как делегаты договорились о начале работы специального Фонда, который поможет компенсировать уязвимым странам потери, связанные с изменением климата. Развивающиеся страны, находящиеся на переднем крае борьбы с изменением климата, ранее выступали за создание подобного фонда, который поможет им справиться с последствиями экстремальных климатических явлений, таких как засухи, наводнения и повышение уровня моря. В частности, в 2022 году во время КС-27 в Шарм-эль-Шейхе (Египет) - после нескольких лет интенсивных переговоров под эгидой ООН - развитые страны поддержали идею создания фонда.
Так, Председатель климатической конференции КС-28 Султан аль-Джабер объявил, что его страна, Объединенные Арабские Эмираты, внесет в фонд 100 миллионов долларов. Сообщается, что Германия также пообещала выделить 100 миллионов долларов. О взносах в фонд объявили США и Япония. В свою очередь, Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш приветствовал принятое на открытии конференции решение о введении в действие Фонда потерь и ущерба – важного инструмента для обеспечения климатической справедливости для наиболее уязвимых жителей планеты.
О важности коллективных усилий в этом направлении говорит то, что, по мнению специалистов, у человечества есть около шести лет до того момента, когда способность планеты справляться с последствиями вредных выбросов будет исчерпана. Наиболее успешной можно считать климатическую конференцию 2015 года в Париже - тогда мировые лидеры определили «глобальный предел потепления». Они поставили цель не допустить повышения температур на планете более чем на 1,5 градуса по сравнению с доиндустриальной эпохой. Если же климатический курс международного сообщества не изменится, планета движется к повышению температуры на 3 градуса по Цельсию к концу этого столетия.
С конца XIX века средняя температура на Земле поднялась на 1,1°C. И последствия уже оцениваются как катастрофичные. В ООН видят причину глобального потепления в сжигании ископаемого топлива, а также нерациональном энерго- и землепользовании. Дальше - все больше засух, штормов, наводнений, миграции животных и исчезновение видов. Пример: при потеплении на 1,5 градуса планета потеряет 70-90% коралловых рифов (и они погибают уже сейчас). Если же Земля потеплеет на 2 градуса, исчезнет 99% рифов, что повлечет вымирание тысяч видов животных.
Специалисты ожидают, что саммит в Дубае станет поворотным моментом, когда страны договорятся не только о том, какие меры по борьбе с изменением климата нужно принять, но и о том, как именно их осуществлять. Однако, к сожалению, до сих пор существуют ряд преград на пути к «зеленому» пути в энергетике.
В этом отношении выделяется и выступление Шавката Мирзиёева на саммите COP28 в Дубае, где он заявил, что изменение климата стало одним главных вызовов на пути устойчивого развития. Это особенно остро ощущается в Центральной Азии и сопредельных регионах на фоне Аральской трагедии - одного из самых губительных экологических кризисов нашего времени. Он отметил, что переход к «зелёной» экономике и достижение углеродной нейтральности являются «стратегической задачей Нового Узбекистана».
Актуальность темы саммита для Узбекистана подчеркивается тем, рост температуры воздуха в Центральной Азии вдвое превышает средний мировой показатель, количество чрезвычайно жарких дней увеличилось в два раза, а треть массивов ледников растаяла. Деградация почв, регулярные пылевые и песчаные бури, дефицит питьевой воды, загрязнение воздуха, сокращение биоразнообразия, резкое снижение урожайности и многое другое негативно сказываются на качестве жизни миллионов жителей региона.
В ходе своего выступления Глава страны также выдвинул ряд предложений. В частности, Президент выступил за скорейшее согласование Глобального рамочного механизма в области адаптации к изменению климата в рамках Парижского соглашения.
Он высоко оценил принятое на COP28 решение о создании Глобального фонда потерь и ущерба для поддержки развивающихся стран. Активная поддержка этих механизмов Всемирным банком и международными финансовыми институтами позволит оказывать значительную помощь прежде всего тем странам, которые страдают от изменения климата.
Шавкат Мирзиёев также затронул тему глобального перехода на низкоуглеродную экономику. По его словам, этот процесс должен быть справедливым, прозрачным и инклюзивным, а также обязательно учитывать интересы развивающихся стран. Он предложил рассматривать эту проблему на постоянной основе, в том числе в рамках саммитов Большой семёрки и Большой двадцатки. Для превращения Приаралья в Зону инноваций, технологий и новых возможностей, глава Узбекистана пригласил всех к тесному сотрудничеству по созданию в этом регионе Международного экспо-хаба климатических технологий.
В завершение Президент заявил о приверженности Узбекистана всеобщей идее человечества о борьбе с изменением климата и призвал поддержать проведение в следующем году Самаркандского международного климатического форума, а также принятие специальной резолюции Генассамблеи ООН, которая отражает общие подходы стран Центральной Азии.