“Qo‘lba”liklar O‘zLiDeP sayyor qabulida toza ichimlik suvi yetishmasligidan shikoyat qilishdi
O‘zLiDeP Samarqand tuman Kengashi “Qo‘lba” mahalla fuqarolar yig‘ini aholisi uchun sayyor qabul tashkil etdi.
Qabulda so‘z olgan J.Norbekov toza ichimlik suvi yetishmasligidan aziyat chekayotganini aytib, shu masalada ko‘mak so‘radi. Uning murojaatini tuman “Suvoqova” ishlab chiqarish davlat korxonasi xodimi M.Xo‘jaboyeva o‘z zimmasiga olib, yaqin kunlarda hal etib berishga va’da berdi.
Shu mahallada yashovchi S.Choriyeva va P.Isayev mahalla hududida aholi tomonidan belgilanmagan joylarga chiqindi tashlash holatlari kuzatilayotganini aytib, chiqindilarni vaqtida olib ketishni tartibga solishda yordam so‘rab murojaat qilishdi. Mazkur murojaat yuzasidan tuman “Toza hudud” DUK filial boshlig‘i R.Xayrullayev qo‘yidagicha izoh berdi.
–“Qo‘lba” MFY aholisining qariyb 70 foizi “Toza hudud” DUK  tuman filiali bilan shartnoma tuzmagan, – dedi R.Xayrullayev. – Shunga qaramasdan, haftada bir marotaba hududdagi chiqindilarni olib ketyapmiz.
Shuningdek, R.Xayrullayev atrof-muhit tozaligi uchun barcha birdek mas’ul ekanini aytib, muammoni ijobiy hal etish uchun har bir mahalla, har bir xonadon “Toza hudud” DUK filiali bilan shartnoma qilishini bildirdi.

В выездном приеме УзЛиДеП жители махалли пожаловались на нехватку чистой питьевой воды
Самаркандским районным Советом УзЛиДеП организован выездной прием жителей схода граждан махалли “Кулба”.
Выступивший в мероприятии Ж.Норбеков сообщил о том, что жители махалли ощущают нехватку чистой питьевой воды, и попросил помощи в этом вопросе. Решение его обращения взяла на себя сотрудник районного производственного государственного предприятия “Сувокова” М.Хужабоева.
Жители этой махалли С.Чориева и П.Исаев сказали о том, что на территории махалли наблюдается выброс мусора гражданами в неустановленных местах, попросили оказать содействие в своевременном вывозе бытовых отходов. По данному обращению начальник районного филиала ГУП “Тоза худуд”  Р.Хайруллаев дал  следующие пояснения.
– Почти 70 процентов жителей схода граждан махалли “Кулба” не заключили договор с районным филиалом ГУП “Тоза худуд”. Несмотря на это, раз в неделю наша служба вывозит отходы с данной территории.
Также Р.Хайруллаев сказал о том, что все как один ответственны за чистоту окружающей среды, что для положительного решения проблемы каждая махалла, каждое домохозяйство должны заключить договор с филиалом  ГУП “Тоза худуд”.
Следует отметить, что в ходе выездного приема от жителей территории поступило около 20 обращений по различным вопросам. В ходе изучений большая часть из них решена на месте, остальные взяты под строгий контроль.