Shavkat Mirziyoyev: Xalqimiz salomatligi hamma narsadan ustun va qadrli
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-mart kuni tibbiyot xodimlari bilan ochiq muloqot o‘tkazdi.
Bu tadbirga uzoq tayyorgarlik ko‘rilib, ham shifokorlar, ham bemorlarning fikrlari so‘ralgan edi. Jami 25 mingdan ziyod murojaatlar qabul qilindi. Ularning 8 mingdan ko‘pi shaxsiy bo‘lib, joyida hal etilmoqda. 17 mingtasi esa tizimga oid masalalardir.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida ularni umumlashtirib, 7 ta muhim yo‘nalishni ko‘rsatib o‘tdi. Birinchi yo‘nalish – birlamchi tibbiy xizmatlarni aholiga yaqinlashtirish, ikkinchisi – tez tibbiy yordamni rivojlantirish, uchinchisi – tibbiyot muassasalarining sharoitini yaxshilash, to‘rtinchisi – soha xodimlarini moddiy rag‘batlantirish, beshinchisi – shifoxonalarni malakali kadrlar bilan ta’minlash, oltinchisi – jamiyatda sog‘lom turmush madaniyatini oshirish, yettinchisi – kasalliklarning oldini olishga qaratilgan.
Prezident bu yo‘nalishlarning har biriga atroflicha to‘xtalib, yangi tashabbuslarni ilgari surdi.
Masalan, murojaatlarning 55 foizi birlamchi tibbiyot muassasalari haqida bo‘lgan. Shu bois, joylarda poliklinikalar tarmog‘i yanada kengaytirilishi ta’kidlandi.
Xususan, 2 mingdan ziyod olis mahallalarda tibbiyot punktlari tashkil etiladi. “Qishloq shifokori” dasturi yanada takomillashtirilib, chekka hududlarda faoliyat olib borayotgan shifokorlarning oylik ish haqiga 2 million so‘mdan qo‘shimcha ustama to‘lanadi, uy-joy sotib olishiga ko‘maklashiladi. Bunday joylarda uzluksiz uch yil ishlagan shifokor klinik ordinaturaga imtihonsiz qabul qilinadi. Nafaqaga chiqqan tajribali shifokorlarga o‘z uyida yoki ijara binoda davolashiga ruxsat beriladi.
Ikkinchi yo‘nalishga asosan, tez tibbiy yordam sifatini yaxshilash, ularni aholiga yanada yaqinlashtirish uchun alohida dastur qabul qilinadi. Eng avvalo, “103” tez tibbiy yordam xizmati respublika, viloyat, shahar va tuman darajasida yagona boshqaruv tizimiga birlashtiriladi. Tez yordam tuman yoki viloyat chegarasiga qarab emas, balki bemorgacha masofaning yaqinligiga qarab xizmat ko‘rsatadi. 2022-2025-yillarda tez tibbiy yordam tizimidagi barcha eskirgan mashinalar zamonaviy avtomobillarga almashtiriladi.
So‘nggi besh yilda 2 mingga yaqin tibbiyot muassasasi qurilib, ta’mirlandi. Bu ishlar davom ettirilib, 1 ming 100 ta shifo maskanidagi sharoitlar yaxshilanadi. Birlamchi bo‘g‘indan boshlab, tibbiyotning barcha sohalarini raqamlashtirish bo‘yicha dastur qabul qilinadi. Ikki yil ichida barcha tibbiyot muassasalari yangi kompyuterlar bilan jihozlanadi. Qog‘ozbozlik qisqartirilib, zamonaviy uslub va uskunalarda ishlashga o‘tiladi.
To‘rtinchi yo‘nalishda tibbiyot xodimlarini qo‘llab-quvvatlash choralari belgilandi. Joriy yil 1 iyundan tibbiyot xodimlarining oylik maoshi malaka toifasiga qarab 15 foizgacha oshiriladi. Yuqori texnologik murakkab operatsiyalarni bajargan shifokorlarga esa yana 25 foiz miqdorida ustama to‘lanadi. Barcha tibbiyot xodimlari uchun dastlabki va davriy kasbiy tibbiy ko‘rik bepul o‘tkaziladi.
Sohani malakali kadrlar bilan ta’minlash ham dolzarb masalalardan. Tizimdagi shifokorlarning 45 foizi, hamshiralarning esa 40 foizi malaka toifasiga ega emas. Ko‘p muassasalarda mutaxassis yetishmaydi.
Shu bois 2022-2023-o‘quv yilidan tibbiyot oliygohlariga davlat grantlari asosida qabul kvotalari hududlarda shifokorlarga bo‘lgan haqiqiy ehtiyojdan kelib chiqib, maqsadli oshirib boriladi. Tibbiyot oliygohlarida olti oylik ixtisoslashgan kurslar tashkil etilib, oilaviy shifokorlarni hududlarda zarur mutaxassislik bo‘yicha maqsadli o‘qitish yo‘lga qo‘yiladi. Barcha tibbiyot kollejlari va texnikumlari oliy ta’lim muassasalariga biriktiriladi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining ma’lumotlariga ko‘ra, inson salomatligi 19 foiz tashqi muhitga, 20 foiz genetik omillarga, 9 foiz sog‘liqni saqlashni tashkil etish va 52 foiz turmush tarziga bog‘liq. Shu bois oltinchi yo‘nalish jamiyatda sog‘lom turmush madaniyatini oshirishga qaratilgan.
Joriy yildan boshlab, tibbiy brigada, oilaviy shifokor punkti va poliklinikalar ish samaradorligini baholash bo‘yicha reyting tizimi joriy qilinishi aytildi. Ijobiy ko‘rsatkichlarga erishgan tibbiyot xodimlari mukofotlanadi. “Xalq salomatligi posboni” ko‘krak nishoni ta’sis etiladi.
Yettinchi yo‘nalishda kasalliklarning oldini olish vazifalari ko‘rsatib o‘tildi. Shu maqsadda tibbiyot tizimi “mablag‘ni bevosita bemorga sarflash” tamoyili asosida moliyalashtirilishi belgilandi. Tibbiy sug‘urta tizimi yil yakuniga qadar Sirdaryo viloyatida, kelgusi yillarda barcha hududlarda yo‘lga qo‘yiladi. Tibbiyot sohasida yagona tibbiy ma’lumotlar bazasi yaratilib, tibbiy-iqtisodiy, statistik va analitik tahlillarni o‘tkazish imkonini beradigan milliy tizim joriy etiladi.
Prezidentimiz ma’ruzasida aytilgan har bir vazifa bo‘yicha aniq moliyaviy manbalar, texnik yechimlar va amaliy mexanizmlar belgilandi.
– Biz xalqimiz salomatligi uchun har qancha mablag‘ va kuch-imkoniyat sarflashga tayyormiz. Shaxsan men uchun xalqimiz salomatligi hamma narsadan ustun va qadrli. Lekin sohaga ajratilayotgan mablag‘lardan to‘g‘ri foydalanilyaptimi? Meni shu savol ko‘p o‘ylantiradi. Soha rahbarlari har bir so‘mning qadriga yetishi, ularning samarasini odamlarimiz o‘z hayotida his etishi lozim, – dedi Prezident.
Tizimda korrupsiyaga butunlay chek qo‘yish zarurligi ta’kidlandi.
– Shifokorning nafaqat ustidagi xalati, eng avvalo, ko‘ngli ham, qo‘li ham pok bo‘lishi kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Ochiq muloqotda shifokorlar so‘zga chiqib, faoliyatida duch kelayotgan muammolar, taklif va mulohazalarini aytdi. Prezidentimiz ularni mutaxassislar ishtirokida muhokama qilib, mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.

Шавкат Мирзиёев: Здоровье нации превыше и ценнее всего
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 марта провел открытый диалог с медицинскими работниками.
Мероприятию предшествовала долгая подготовка, были изучены мнения врачей и населения. Поступило более 25 тысяч обращений, 8 тысяч из которых касались личных вопросов и были решены на месте. 17 тысяч обращений посвящены системным проблемам.
Глава нашего государства в своем выступлении обозначил 7 направлений работы, выработанных на основе обобщения и систематизации обращений. Первое направление – приближение первичных медицинских услуг населению, второе – развитие скорой медицинской помощи, третье – улучшение условий в медицинских учреждениях, четвертое – материальное стимулирование работников сферы, пятое – обеспечение больниц квалифицированными кадрами, шестое – повышение культуры здоровой жизни в обществе, седьмое – профилактика заболеваний.
Президент отдельно остановился на каждом из направлений и выдвинул новые инициативы.
К примеру, 55 процентов обращений касаются учреждений первичного звена. В связи с этим определено дальнейшее расширение сети поликлиник на местах.
В частности, более чем в 2 тысячах отдаленных и труднодоступных махаллях будут организованы махаллинские медицинские пункты. Программа «Сельский врач» будет еще более усовершенствована, и начиная с 1 мая 2022 года к месячной заработной плате врачей, осуществляющих деятельность в отдаленной и труднодоступной местности, будет выплачиваться дополнительная надбавка в размере 2 миллионов сумов. Отныне врач, в течение трех лет непрерывно работавший в таких районах, будет приниматься в клиническую ординатуру без экзаменов.
Согласно второму направлению, будет принята отдельная программа по повышению качества скорой медицинской помощи и ее доступности населению. Прежде всего служба скорой помощи «103» войдет в единую систему управления на уровне республики, области, города и района. Отныне скорая помощь будет обслуживать не в границах района или области, а по кратчайшему до больного расстоянию. В 2022–2025 годы все автомашины марки «Дамас» и другие устаревшие автомобили заменят на современные автомобили.
За последние пять лет было построено и отремонтировано около 2 тысяч медицинских учреждений. Эта работа будет продолжена, улучшатся условия в 1100 больницах.  Будет принята Программа цифровизации всех направлений медицины, начиная с первичного звена. В ближайшие два года все медучреждения будут оснащены новыми компьютерами, бумажная работа сократится, будут внедрены современные методы.
В рамках четвертого направления определены меры поддержки медицинских работников. С 1 июня 2022 года заработная плата медицинских работников будет увеличена на 15 процентов в зависимости от квалификационной категории. Врачам, выполняющим сложные высокотехнологичные операции, будет выплачиваться надбавка в размере 25 процентов. Профосмотры при приеме на работу и регулярные профосмотры будут бесплатными для всех медицинских работников.
Актуальным является и вопрос кадрового обеспечения сферы. 45 процентов врачей и 40 процентов медсестер не имеют категории. Во многих учреждениях не хватает специалистов.
В связи с этим с 2022-2023 учебного года будут целенаправленно увеличены квоты приема в медицинские вузы на основе государственных грантов исходя из реальной потребности регионов во врачах. В медицинских вузах будет реализована целевая программа шестимесячной специализации по самым востребованным в регионах медицинским специальностям. Отныне все медицинские колледжи и техникумы закрепят за медицинскими вузами.
По данным Всемирной организации здравоохранения, здоровье человека на 19 процентов зависит от окружающей среды, на 20 процентов – от генетических факторов, на 9 процентов — от организации здравоохранения и на 52 процента — от образа жизни. Поэтому шестое направление нацелено на утверждение в обществе здорового образа жизни.
С нынешнего года будет внедрена рейтинговая система оценки эффективности медицинских бригад, семейных врачебных пунктов и семейных поликлиник. Медицинские работники с положительными результатами будут поощряться. Будет учрежден отдельный нагрудный знак «Халк саломатлиги посбони».
В седьмом направлении обозначены задачи в области профилактики заболеваний. Медицинская система будет переведена на финансирование по принципу «расходовать средства непосредственно на пациента». До конца нынешнего года в Сырдарьинской области будет полностью налажена система медицинского страхования и в ближайшие годы она будет внедрена во всех областях. Будет внедрена национальная система учета здравоохранения, которая позволит проводить медико-экономический и статистический анализ.
По каждой поставленной Президентом задаче определены конкретные источники финансирования, технические решения и практические механизмы.
– Мы готовы направить любые средства и возможности на то, чтобы обеспечить здоровье нашего народа. Лично для меня здоровье нации превыше и ценнее всего. Но правильно и эффективно ли мы используем то внимание, которое уделяется в стране медицинской сфере? Этот вопрос меня очень беспокоит. Руководители сферы обязаны ценить каждый выделенный сум, и наши люди должны в своей жизни ощутить эффективность принимаемых мер, – сказал Президент.
Указано на необходимость полного искоренения коррупции в системе.
– У врача должны быть чистыми не только его белый халат, но прежде всего его душа и руки, – сказал глава государства.
Выступившие в ходе открытого диалога медицинские работники рассказали о проблемах, с которым сталкиваются в своей деятельности, изложили свое видение и предложения. Президент обсудил прозвучавшие мнения со специалистами и дал ответственным лицам соответствующие указания.