“Har bir oila – tadbirkor” dasturini amalga oshirish to‘g‘risida
So‘nggi yillarda mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va bunyodkorlik salohiyatini qo‘llab-quvvatlash orqali aholiga munosib hayot sharoitlarini yaratish, ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, bandlikni ta’minlash bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Shu bilan birga, olib borilgan tahlil natijalari joylarda aholini tadbirkorlikka jalb qilish va bu orqali yangi ish o‘rinlarini yaratish, bandlikni ta’minlash, o‘z mehnati bilan daromad topish istagida bo‘lgan fuqarolarga amaliy yordam ko‘rsatish, mehnat resurslaridan oqilona foydalanish ishlari talab darajasida emasligini ko‘rsatmoqda.
Mehnatkash xalqimizning qadimiy kasb-hunar an’analari, ishbilarmonlik salohiyati oilaviy tadbirkorlik, hunarmandchilik, kasanachilik va boshqa tadbirkorlik faoliyati turlarini keng ommalashtirish, ekin maydonlaridan unumli foydalangan holda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarishni kengaytirish uchun katta tajriba va zaxira mavjudligidan dalolat beradi.
Har bir oilaning tadbirkorlik bilan shug‘ullanishi va barqaror daromad manbaiga ega bo‘lishi uchun shart-sharoitlar yaratish maqsadida:
1. Belgilab qo‘yilsinki, mamlakatimizning har bir tuman va shahrida, eng avvalo olis va tabiiy-iqlim sharoiti og‘ir hududlarda aholining moddiy sharoitlarini tubdan yaxshilash, turmush tarzi sifati va darajasida sezilarli ijobiy o‘zgarishlar amalga oshirilishini ta’minlashga qaratilgan “Har bir oila – tadbirkor” dasturi (keyingi o‘rinlarda Dastur deb yuritiladi) amalga oshiriladi.
2. Quyidagilar Dasturning asosiy yo‘nalishlari etib belgilansin:
tadbirkorlik bilan shug‘ullanish istagida bo‘lgan aholining tadbirkorlik tashabbuslarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularga imtiyozli kreditlar ajratish hamda tadbirkorlik faoliyatini tashkil etish va amalga oshirishning har bir bosqichida mutasaddi idoralar tomonidan tizimli amaliy yordam ko‘rsatilishini ta’minlash;
tadbirkorlik va daromad keltiradigan mehnat faoliyati bilan shug‘ullanmagan aholiga tadbirkorlik ko‘nikmalarini o‘rgatish va tegishli faoliyat turini tashkil qilishga amaliy yordam ko‘rsatish;
tadbirkorlik subyektlari faoliyatini kengaytirishga amaliy yordam berish orqali qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratish;
kasanachilik va kichik hajmda ishlab chiqaruvchi subyektlarni (mikrofirmalarni) tashkil etish uchun moliyaviy yordam berish orqali aholiga qo‘shimcha daromad ishlab topish imkoniyatini yaratish;
qishloq va mahallalarning ixtisoslashuvini (hunarmandchilik, tikuvchilik, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining ayrim turlarini yetishtirish, ixcham issiqxonalar tashkil qilish va boshqalar) hisobga olgan holda mazkur sohada ijobiy natijalarga erishgan ishbilarmonlik tajribasiga ega tadbirkorlarni mahallalarda yangi biznes faoliyati bilan shug‘ullanishni boshlagan oilalarga biriktirish – mini-klasterlar tashkil etish;
joylarda oilaviy tadbirkorlikka ko‘rsatiladigan xizmatlar ko‘lamini tubdan kengaytirish, tadbirkor oilalarning ishlab chiqargan mahsulotlari savdosini tashkil qiluvchi bozor infratuzilmasi obyektlari, xizmat ko‘rsatish va servis shoxobchalarini barpo etish;
qishloq va mahallalarda bo‘sh turgan yer maydonlarini yangi tashkil etilayotgan oilaviy tadbirkorlik subyektlariga berish orqali aholi uchun qo‘shimcha ish o‘rinlari va daromad manbalarini yaratish;
vaqtinchalik moliya-xo‘jalik faoliyatini amalga oshirmayotgan hamda davlat ro‘yxatidan o‘tmasdan faoliyat yuritayotgan tadbirkorlarni aniqlab, ular faoliyatini tiklash va qonuniylashtirish yuzasidan aniq chora-tadbirlarni amalga oshirish.
3. Dasturni amalga oshirish uchun quyidagi ishchi guruhlar tuzilsin:
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari rahbarligida
“Har bir oila – tadbirkor” dasturi doirasida amalga oshirilayotgan ishlarni muvofiqlashtirish bo‘yicha tashkiliy ishchi guruhlar (keyingi o‘rinlarda – Tashkiliy muvofiqlashtiruvchi ishchi guruhlar);
investitsiyalar, innovatsiyalar, xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish, erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari hamda turizmni rivojlantirish masalalariga mas’ul bo‘lgan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlarining o‘rinbosarlari rahbarligida Aholiga tadbirkorlik ko‘nikmalarini o‘rgatish va tavsiyalar berish bo‘yicha maxsus ishchi guruhlar (keyingi o‘rinlarda – Maxsus ishchi guruhlar);
tuman (shahar) hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari rahbarligida Tadbirkorlik faoliyati tashkil etishga amaliy yordam berish hamda monitoring qilish bo‘yicha hududiy ishchi guruhlar (keyingi o‘rinlarda – Hududiy ishchi guruhlar).
Bunda:
Tashkiliy muvofiqlashtiruvchi ishchi guruhlar Markaziy bankning hududiy boshqarmalari, hududiy moliya, soliq, investitsiya boshqarmalari, tijorat banklari hududiy filiallari va iqtisodiy majmuaga kiruvchi boshqa idoralarning mas’ul xodimlari, O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi hududiy bo‘linmalari rahbar xodimlari;
Maxsus ishchi guruhlar hududiy Savdo-sanoat palatasi, investitsiya, soliq boshqarmalari, tijorat banklari hududiy filiallari, “Hunarmand” uyushmasi, O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi hududiy bo‘linmalari vakillari;
Hududiy ishchi guruhlar iqtisodiy majmuaga kiruvchi tashkilotlar malakali mutaxassis xodimlarining 50 foiz qismidan, bank filiallari, O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi tuman bo‘linmalari, mahalla fuqarolar yig‘inlari xodimlari va profilaktika inspektorlaridan iborat tarkibda shakllantiriladi.
4. Tashkiliy muvofiqlashtiruvchi ishchi guruhlarga:
Hududiy ishchi guruhlarning har bir oilani o‘rganish natijalari bo‘yicha ishlarini muvofiqlashtirish;
Hududiy ishchi guruhlar tomonidan o‘rganish natijalari bo‘yicha kiritilgan muammolarni hal etish choralarini ko‘rib borish, respublika miqyosida hal etilishi zarur bo‘lgan masalalarni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, tegishli vazirlik va idoralarga kiritib borish;
tuman va shaharlarda tadbirkorlik faoliyati rivojlanishi uchun qo‘shimcha chora-tadbirlarni amalga oshirish, yanada qulay ishbilarmonlik muhitini yaratish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish;
aholini tadbirkorlikka jalb etish, faoliyat ko‘rsatayotgan tadbirkorlik subyektlarini qo‘llab-quvvatlash borasida Hududiy ishchi guruhlarning faoliyatini muntazam ravishda monitoring qilib borish va har oy natijalari bo‘yicha ular faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlarini belgilash;
har bir tuman va shaharda Dasturda belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar va ularning natijalari xususida Dastur koordinatorlariga batafsil axborot kiritib borish vazifalari yuklatilsin.
5. Maxsus ishchi guruhlarga:
tadbirkorlik bilan shug‘ullanish ishtiyoqida bo‘lgan fuqarolarni ushbu faoliyatga yo‘naltirish uchun joylarga chiqqan holda “Tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish asoslari va uning mahalliy sharoitlarga mos bo‘lgan turlari” mavzusida o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazib, ularga aniq hisob-kitoblar asosida ishlab chiqilgan turli yo‘nalishlardagi tayyor biznes-rejalarni taqdim etish;
ichki va tashqi bozorlarni doimiy ravishda o‘rganib borgan holda barqaror hamda dolzarb talabga ega bo‘lgan mahsulotlarning ro‘yxati va hajmi yuzasidan ma’lumotlar bazasini shakllantirish, har oyda yangilab borish hamda ushbu ma’lumotlarni ommaviy axborot vositalari va Internet tarmog‘idan keng foydalangan holda aholiga muntazam ravishda yetkazib borish va yo‘nalishlar berib borish;
xaridorgir mahsulotlar ishlab chiqarish uchun zamonaviy mini-texnologiya va boshqa uskunalarning tadbirkorlik bilan shug‘ullanish istagida bo‘lgan oilalarga taqdimotlarini o‘tkazish va sotib olishiga ko‘maklashish;
ko‘p qavatli uylarda istiqomat qiluvchi aholiga kasanachilik va kichik hajmda mahsulot ishlab chiqaruvchi mikrofirmalarni tashkil etish orqali qo‘shimcha daromad topish imkonini yaratish;
tadbirkorlar tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni sotish
(shu jumladan, byudjet tashkilotlariga) orqali ularning faoliyatiga ko‘maklashish yuklatilsin.
6. Hududiy ishchi guruhlarga:
har bir oila va xonadonlarni xatlov asosida qamrab olgan holda tadbirkorlik bilan shug‘ullanish salohiyati, istak va takliflarni sinchkovlik bilan o‘rganish;
o‘rganish davomida oilalarning tadbirkorlik g‘oyasi va ko‘nikmasi, ushbu faoliyatni amalga oshirish uchun yetarli sharoitlari mavjudligini aniqlash;
hovli va ko‘p qavatli xonadonlarda yashovchi har bir oilaning tadbirkorlik salohiyati va imkoniyatlarini tahlil qilish, yashash hududining xususiyatidan kelib chiqqan holda ularning tadbirkorlik faoliyatini tashkil etishlari uchun keng qamrovli yo‘nalishlar berish va ko‘maklashish;
tadbirkorlikni yo‘lga qo‘yish yoki rivojlantirish istagida bo‘lgan shaxslarga tijorat banklari tomonidan kreditlar ajratish ishlarini tashkillashtirish;
aholining shaxsiy tomorqa yer maydonlaridan samarali foydalanish yuzasidan takliflar berish, ularni amalga oshirishga ko‘maklashish;
tadbirkorlik bilan shug‘ullanayotgan va faoliyat turini kengaytirish istagini bildirgan oilalarga yangi loyihalarni amalga oshirish hamda ayrim sabablarga ko‘ra faoliyatini to‘xtatgan tadbirkorlik subyektlari va hunarmandlar faoliyatini qayta tiklash uchun tegishli shart-sharoitlar yaratilishi hamda mavjud muammolar hal etilishiga amaliy yordam berish;
tadbirkorlik faoliyatini tashkil etish, uni amalga oshirishda hujjatlarni rasmiylashtirish va boshqa davlat xizmatlari ko‘rsatilishida tavsiyalar hamda ko‘mak berish;
har oyda kamida bir marta tadbirkorlikni yangi tashkil qilgan oilalarga tashrif buyurib, faoliyati davomida yuzaga kelayotgan muammolarni o‘rganib borish, ularni bartaraf etish va ajratilgan imtiyozli kreditlardan foydalanish samaradorligini o‘rganish;
o‘rganish natijalari bo‘yicha hudud va respublika miqyosida hal etilishi zarur bo‘lgan masalalar va takliflarni Tashkiliy muvofiqlashtiruvchi ishchi guruhlarga kiritib borish vazifalari yuklatilsin.
7. Dastur amalga oshirilishini muvofiqlashtirish, tizimli monitoring qilish va ro‘yobga chiqarilishiga ko‘maklashish O‘zbekiston Respublikasi moliya vazirining o‘rinbosari A.R.Karimov, iqtisodiyot vazirining o‘rinbosari A.J.Ortiqov, Markaziy bank raisining o‘rinbosari A.R.Islamovlar – Dastur koordinatorlariga yuklatilsin.
Dastur koordinatorlari ishchi guruhlar tomonidan olib borilayotgan ishlar yuzasidan har oy yakuni bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti devoniga axborot kiritib borsin.
8. O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi huzuridagi Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalarini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi, O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi huzuridagi Jamoat ishlari jamg‘armasiga zarur bo‘lgan holatlarda Dasturda belgilangan vazifalarni qo‘shimcha moliyalashtirish tavsiya etilsin.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) Dastur doirasida tadbirkorlik subyektlariga ajratiladigan kreditlarga ustuvor ravishda kafilliklar va foiz xarajatlarini qoplash uchun kompensatsiyalar ajratsin.
Tashkiliy muvofiqlashtiruvchi ishchi guruhlar Jamg‘armaga tadbirkorlik subyektlariga ajratiladigan kreditlar bo‘yicha foiz xarajatlarini qoplash uchun kompensatsiya taqdim etiladigan yo‘nalishlarni kengaytirish yuzasidan takliflar kiritib borsin.
9. Belgilab qo‘yilsinki, tijorat banklari tomonidan imtiyozli kreditlar:
eng kam ish haqining yuz ellik baravarigacha miqdorda – oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish uchun hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha sektorlar rahbarlari va mahalla fuqarolar yig‘ini tavsiyanomalari;
eng kam ish haqining ming baravarigacha miqdorda – belgilangantartibda davlat ro‘yxatidan o‘tgan kichik tadbirkorlik subyektlariga uchinchi shaxs kafilligi, sug‘urta polislari, kredit hisobiga sotib olinayotgan mol-mulklar garovi, Jamg‘armaning kafilligi va qonun hujjatlari doirasidagi boshqa ta’minot turlari;
eng kam ish haqining ming baravaridan ortiq miqdorda – tadbirkorlik subyektlarining investitsiyaviy loyihalarini kreditlashda qonun hujjatlari doirasida belgilangan ta’minot turlariga asosan ajratiladi.
10. Dastur koordinatorlari zimmasiga tuman va shaharlarda kichik tadbirkorlik subyektlari tomonidan samaradorligi yuqori, barqaror ish o‘rinlari yaratishga qaratilgan loyihalarga eng kam ish haqining ming baravaridan ortiq miqdorda Dastur doirasidagi resurslar hisobidan imtiyozli kredit ajratishga Tashkiliy muvofiqlashtiruvchi ishchi guruhlarning qaroriga asosan xulosa berish vazifasi yuklatilsin.
Tashkiliy muvofiqlashtiruvchi ishchi guruhlar a’zolari o‘z qarori asosida imtiyozli kredit ajratilgan loyihalarning to‘liq ishga tushirilishi hamda kelgusida ushbu loyihalarning samarali ishlashini monitoring qilsin.
Dastur koordinatorlari Tashkiliy muvofiqlashtiruvchi ishchi guruhlarning qarorlari asosida kredit ajratilgan investitsiya loyihalarining amalga oshirilishi holatini alohida nazorat qilib borsin.
11. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi sug‘urta tashkilotlari bilan birgalikda tijorat banklari tomonidan imtiyozli kreditlarning qaytmaslik xatari sug‘urtalanganda sug‘urta to‘lovini 1,5 foizdan ortiq bo‘lmagan miqdorda belgilash hamda sug‘urtalash shartlarini yengillashtirish choralarini ko‘rsin.
12. O‘zbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya
va davlat kadastri davlat qo‘mitasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari va boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda foydalanilmayotgan yer maydonlarini inventarizatsiyadan o‘tkazib, belgilangan muddatlarda foydalanilmagan yer uchastkalariga bo‘lgan huquqlarni qonun hujjatlarida o‘rnatilgan tartibda bekor qilinishi hamda ushbu yer maydonlarini Dastur doirasida faoliyatini boshlayotgan va kengaytirayotgan tadbirkorlik subyektlariga ajratish yuzasidan zaruriy choralar ko‘rsin.
13. O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasi davlat ro‘yxatidan o‘tmasdan faoliyat yuritayotgan tadbirkorlarni aniqlash va ular faoliyatini qonuniylashtirish yuzasidan aniq chora-tadbirlarni amalga oshirsin va natijasi yuzasidan har chorak yakuni bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga axborot kiritib borsin.
14. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi, Savdo-sanoat palatasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda muntazam ravishda tuman va shaharlarda zamonaviy mini-texnologiyalar va boshqa uskunalar sayyor ko‘rgazmalarini tashkil qilish choralarini ko‘rsin.
15. Joriy yilning 10 iyunidan boshlab namunaviy tarzda Andijon viloyatining tuman va shaharlarida “Har bir oila – tadbirkor” hududiy dasturi (keyingi o‘rinlarda – Hududiy dastur) amalga oshirilsin.
Andijon viloyati hokimi (Sh.Q.Abdurahmonov) joriy yilning 10 iyuniga qadar mazkur qarorda ko‘rsatilgan ishchi guruhlarni tuzsin.
16. Hududiy dasturda ko‘zda tutilgan vazifalarni moliyaviy ta’minlash maqsadlariga O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi tomonidan jalb qilinadigan xorijiy moliya institutlari kredit liniyalaridan 200 million AQSH dollari miqdoridagi mablag‘lar ajratilishi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
Dastur koordinatorlari mazkur mablag‘larni tumanlar (shaharlar) salohiyati, kelib tushgan murojaatlarning asoslanganligi, shakllantirilgan loyihalarning istiqboli va qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratishga yo‘naltirilganligi hamda haqiqiy ehtiyojdan kelib chiqqan holda Andijon viloyati tijorat banklari va tumanlar (shaharlar) kesimida taqsimlasin hamda ularga zarur hollarda qayta taqsimlash vakolati berilsin.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki (A.K.Mirsoatov) ushbu kredit mablag‘larini Dastur koordinatorlari taqsimotiga asosan Andijon viloyatida faoliyat yurituvchi tijorat banklariga yillik 3 foiz to‘lov sharti bilan qayta moliyalashtirsin.
17. Andijon viloyati hokimligi (Sh.Q.Abdurahmonov) manfaatdor vazirlik, idora va xo‘jalik birlashmalari, O‘zbekiston Respublikasi aksiyadorlik tijorat Xalq banki bilan birgalikda:
bir oy muddatda naslli qoramol, parranda va quyonlarni mahalliy sharoitlarga moslashtiruvchi maxsus fermalarni tashkil etish;
mazkur fermalarga chet eldan mahsuldorligi yuqori bo‘lgan nasldor qoramol, echki va quyon zotlarini olib kelish, ko‘paytirish hamda viloyatning tabiiy-iqlim sharoitlariga mos zotlarini yaratish, mollarni sun’iy qochirishning ilg‘or texnologiyalarini joriy etish;
mazkur fermalarda mahalliy sharoitga moslashtirilgan nasldor qoramol, echki va quyon zotlarining ko‘rgazmalarini tashkil etish va aholi
xohishiga asosan ularni tanlov asosida maqbul narxlarda sotib olinishiga zamin yaratish;
aholiga maxsus fermalardan sotib olingan chorva mollari, quyon va parrandalarni boqish texnologiyalarini batafsil tushuntirish va kelgusida har bir xonadonda mavjud chorva mollari va parrandalarni vaksinatsiya qilish tadbirlarini amalga oshirish, aholiga nasldor mollarni sun’iy qochirish va uzluksiz veterinariya xizmatlari ko‘rsatish tarmog‘ini kengaytirish;
sifatli omixta yem ishlab chiqarish korxonalarini tashkil qilish borasida loyiha tashabbuskorlariga har tomonlama ko‘maklashish, aholining yillik ehtiyojini hisobga olgan holda omixta yem, vitaminlar, premikslar, qo‘shimchalar hamda veterinariya preparatlarini yetkazib berish;
yirik tadbirkorlarni jalb etgan holda sanoatlashgan chorvachilik klasterlarini tashkil etish choralarini ko‘rsin.
18. O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – moliya vaziri J.A.Qo‘chqorov, tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari B.Z.Asadov Andijon viloyati hokimi Sh.Q.Abdurahmonov bilan birgalikda oilaviy tadbirkorlik faoliyati ilg‘or rivojlangan xorijiy mamlakatlar tajribasini o‘rganish uchun Andijon viloyati iqtisodiy kompleksi mutasaddi xodimlarini xizmat safariga yuborish bo‘yicha tegishli choralarni ko‘rsin.
19. Belgilansinki, respublikaning boshqa hududlarida Dastur uni amalga oshirishning aniq moliyaviy manbalari va hisob-kitoblarini nazarda tutgan holda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori asosida amalga oshiriladi.
20. O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankiga Adliya vazirligi bilan birgalikda bir hafta muddatda “Har bir oila – tadbirkor” dasturi doirasida kreditlar ajratish tartibini ishlab chiqish tavsiya etilsin.
21. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga ushbu qaror bilan belgilab berilgan maqsad va vazifalarni keng ko‘lamda yoritish tavsiya etilsin.
22. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – moliya vaziri J.A.Qo‘chqorov zimmasiga yuklansin.
Toshkent shahri, 2018-yil 7-iyun
O‘zLiDePning Facebook va Instagramdagi rasmiy sahifasi hamda Telegram’dagi kanaliga a’zo bo‘lib, so‘nggi yangiliklardan xabardor bo‘ling

О реализации программы «Каждая семья – предприниматель»
В последние годы проводится широкомасштабная работа по созданию достойных условий жизни для населения, улучшению деловой среды, обеспечению занятости путем социально-экономического развития страны, поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и созидательного потенциала.
Вместе с тем результаты проведенного анализа показывают, что работы на местах по вовлечению населения в предпринимательство, созданию новых рабочих мест, обеспечению занятости, оказанию практической помощи гражданам, желающим получить доходы от трудовой деятельности, рациональному использованию трудовых ресурсов не находятся на должном уровне.
Давние профессиональные традиции, предпринимательский потенциал нашего трудолюбивого народа свидетельствуют о наличии большого опыта и резерва для популяризации семейного предпринимательства, ремесленничества, надомного труда и других видов предпринимательской деятельности, расширения производства сельскохозяйственной продукции на основе эффективного использования посевных площадей.
В целях создания условий для занятия предпринимательством и приобретения стабильного источника дохода в каждой семье:
1. Установить, что в каждом районе и городе страны, прежде всего в отдаленных регионах и местностях с тяжелыми природно-климатическими условиями, реализуется программа «Каждая семья – предприниматель» (далее – Программа), направленная на обеспечение коренного улучшения материальных условий, значительных позитивных изменений в качестве и уровне образа жизни населения.
2. Определить основными направлениями Программы:
обеспечение оказания всемерной поддержки предпринимательских инициатив населения, желающего заниматься предпринимательством, выделения ему льготных кредитов и предоставления ответственными ведомствами систематической практической помощи на каждом этапе организации и осуществления предпринимательской деятельности;
обучение населения, не занимавшегося предпринимательством и доходообразующей деятельностью, навыкам предпринимательства и оказание ему практической помощи в организации соответствующего вида деятельности;
создание дополнительных рабочих мест путем оказания практического содействия в расширении деятельности субъектов предпринимательства;
создание возможностей для населения в зарабатывании дополнительного дохода посредством оказания финансовой поддержки в организации субъектов надомного труда и мелких производителей (микрофирм);
создание мини-кластеров – закрепление предпринимателей, имеющих бизнес-навыки и достигших положительных результатов в данной отрасли, за семьями, начавшими заниматься новой предпринимательской деятельностью в махаллях, с учетом специализации сельской местности и махаллей (ремесленничество, швейное производство, выращивание некоторых видов сельскохозяйственной продукции, организация компактных теплиц и другие);
коренное расширение объемов услуг, предоставляемых субъектам семейного предпринимательства на местах, создание объектов рыночной инфраструктуры, пунктов обслуживания и сервиса для организации торговли продукцией, произведенной семьями-предпринимателями;
создание дополнительных рабочих мест и источников дохода для населения путем предоставления свободных земельных участков в сельской местности и махаллях вновь создаваемым субъектам семейного предпринимательства;
выявление субъектов предпринимательства, временно не осуществляющих финансово-хозяйственную деятельность и не прошедших государственную регистрацию, и реализация конкретных мероприятий по восстановлению и легализации их деятельности.
3. В целях реализации Программы создать:
организационные рабочие группы по координации работ, осуществляемых в рамках программы «Каждая семья – предприниматель» (далее – Организационно-координирующие рабочие группы) во главе с первыми заместителями Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента;
специальные рабочие группы по обучению населения навыкам предпринимательства и даче им рекомендаций (далее – Специальные рабочие группы) под руководством заместителей Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента, ответственных по вопросам инвестиций, инноваций, содействия приватизированным предприятиям, развития свободных экономических и малых промышленных зон и туризма;
территориальные рабочие группы по оказанию практического содействия в организации предпринимательской деятельности и мониторингу под руководством первых заместителей хокимов районов (городов) (далее – Территориальные рабочие группы).
При этом:
Организационно-координирующие рабочие группы формируются из числа ответственных сотрудников территориальных главных управлений Центрального банка, территориальных управлений по финансам, налогам, инвестициям, филиалов коммерческих банков и других ведомств экономического комплекса, руководящих сотрудников территориальных подразделений Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана;
Специальные рабочие группы формируются из числа представителей территориальных подразделений Торгово-промышленной палаты, по инвестициям, налогам, филиалов коммерческих банков, Ассоциации «Хунарманд», Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана и других государственных органов;
Территориальные рабочие группы формируются из числа 50 процентов квалифицированных специалистов организаций, входящих в экономический комплекс, сотрудников филиалов банков, районных подразделений Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, сходов граждан махаллей и инспекторов по профилактике.
4. Возложить на Организационно-координирующие рабочие группы:
координацию работы Территориальных рабочих групп по результатам изучения каждой семьи;
принятие мер по решению проблем, представленных Территориальными рабочими группами по итогам изучения, внесение вопросов, требующих решения на республиканском уровне, в Кабинет Министров Республики Узбекистан, а также в соответствующие министерства и ведомства;
реализацию дополнительных мер по развитию предпринимательства в районах и городах, разработку предложений по созданию благоприятной деловой среды;
осуществление постоянного мониторинга деятельности Территориальных рабочих групп по вовлечению населения в предпринимательство и поддержке существующих субъектов и определение мер по повышению эффективности их деятельности на основе проведения ежемесячного мониторинга;
предоставление подробной информации координаторам Программы о предпринимаемых мерах в каждом районе и городе по выполнению задач, указанных в Программе, и их результатах.
5. Возложить на Специальные рабочие группы:
проведение выездных тренингов на тему «Основы осуществления предпринимательской деятельности и виды предпринимательства, соответствующие местным условиям» с целью направления граждан, желающих заниматься предпринимательской деятельностью, и предоставление им готовых бизнес-планов, подготовленных на основе конкретных расчетов;
формирование и ежемесячное обновление на основе постоянного изучения внутренних и внешних рынков базы данных по перечню и объему продукции, на которую имеется устойчивый и актуальный спрос, систематическое предоставление рекомендаций и распространение данной информации среди общественности посредством широкого использования средств массовой информации и сети Интернет;
проведение презентаций и оказание помощи в приобретении современных мини-технологий и оборудования по производству востребованной продукции для семей, желающих заниматься предпринимательской деятельностью;
создание возможности получения дополнительного дохода для лиц, проживающих в многоэтажных домах, путем создания микрофирм по производству продукции в малых объемах и продукции надомничества;
оказание содействия предпринимателям путем продажи производимой ими продукции (в том числе, бюджетным организациям).
6. Возложить на региональные рабочие группы обязанности по:
тщательному изучению потенциала, желаний и предложений каждой семьи и домохозяйств по занятию предпринимательской деятельностью путем их инвентаризации и полного охвата;
выявлению в ходе изучения предпринимательских идей и навыков семей, а также определение наличия соответствующих условий для осуществления данной деятельности;
анализу предпринимательского потенциала и возможности каждой семьи, проживающей в индивидуальном жилом и многоэтажном доме, предоставление им всесторонних консультаций и оказание содействия в организации предпринимательской деятельности с учетом особенностей места их проживания;
организации выделения коммерческими банками кредитов лицам, желающим начать или развивать предпринимательскую деятельность;
консультированию населения по эффективному использованию личных приусадебных земель и оказанию содействия в его осуществлении;
оказанию практической помощи в реализации новых проектов семьям, занимающимся предпринимательской деятельностью и имеющим желание расширить свою предпринимательскую деятельность, созданию надлежащих условий для восстановления деятельности субъектов предпринимательства и ремесленников, которые по определенным причинам прекратили свою деятельность, а также оказанию практической помощи в разрешении существующих проблем;
консультированию и оказанию содействия в организации предпринимательской деятельности, оформлении документов для ее осуществления, а также получении других государственных услуг;
посещению не реже одного раза в месяц семей, начавших осуществление предпринимательской деятельности, изучению эффективности использования предоставленных им льготных кредитов, возникающих в процессе их деятельности проблем и принятию мер по их устранению;
внесению выявленных в ходе изучения вопросов и предложений, подлежащих разрешению на областном и республиканском уровне, в Организационно-координирующие рабочие группы.
7. Возложить на координаторов Программы – заместителя министра финансов Республики Узбекистан А.Р. Каримова, заместителя министра экономики А.Ж. Артыкова, заместителя председателя Центрального банка Республики Узбекистан А.Р. Исламова координацию, осуществление системного мониторинга и оказание содействия в реализации Программы.
Координаторам Программы по итогам каждого месяца предоставлять информацию о проведенной рабочими группами работе в аппарат Президента Республики Узбекистан.
8. Рекомендовать Фонду поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель при Совете фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, Фонду общественных работ при Министерстве занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан, при необходимости, обеспечить дополнительное финансирование мероприятий, предусмотренных Программой.
Государственному фонду поддержки развития предпринимательской деятельности при Кабинете Министров Республики Узбекистан (далее – Фонд) в приоритетном порядке предоставлять поручительства и компенсации на покрытие процентных расходов по кредитам, выделяемым субъектам предпринимательства в рамках настоящей Программы.
Организационно-координирующим рабочим группам вносить в Фонд предложения о расширении направлений предоставления компенсаций для покрытия процентных расходов по кредитам, выделяемым субъектам предпринимательства.
9. Установить, что льготные кредиты коммерческих банков выдаются в сумме:
до стапятидесятикратного размера минимальной заработной платы – для развития семейного предпринимательства на основе рекомендации руководителей секторов по социально-экономическому развитию территорий и сходов граждан махаллей;
до тысячекратного размера минимальной заработной платы – зарегистрированным в установленном порядке субъектам малого бизнеса на основе поручительств третьих лиц, страховых полисов, залога приобретаемого в кредит имущества, поручительства Фонда и других предусмотренных законодательством видов обеспечения;
более чем тысячекратный размер минимальной заработной платы – для кредитования инвестиционных проектов субъектов предпринимательства на основе предусмотренных законодательством видов обеспечения.
10. Возложить на координаторов Программы предоставление на основе решений Организационно-координирующих рабочих групп заключений по выделению льготных кредитов в сумме более чем тысячекратный размер минимальной заработной платы на высокоэффективные проекты субъектов предпринимательства, направленные на создание устойчивых рабочих мест в районах и городах, за счет выделенных в рамках Программы ресурсов.
Членам Организационно-координирующих рабочих групп осуществлять мониторинг полного ввода в действие и эффективности дальнейшего функционирования проектов, по которым льготные кредиты выделены на основании их решения.
Координаторам Программы осуществлять особый контроль за состоянием реализации инвестиционных проектов, по которым кредиты выделены на основании решений Организационно-координирующих рабочих групп.
11. Министерству финансов Республики Узбекистан совместно со страховыми организациями принять меры по установлению страховой премии в размере не более 1,5 процента и упрощению условий страхования при страховании коммерческими банками риска невозврата льготных кредитов.
12. Государственному комитету по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента и другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок провести инвентаризацию неиспользуемых земельных участков и принять меры по отмене в установленном законодательством порядке прав на земельные участки, неиспользованные в установленные сроки, и выделению указанных земельных участков субъектам предпринимательства, начинающим и расширяющим свою деятельность в рамках настоящей Программы.
13. Государственному налоговому комитету Республики Узбекистан осуществлять конкретные меры по выявлению и регистрации предпринимателей, осуществляющих деятельность без государственной регистрации, и вносить по итогам каждого квартала информацию о принятых мерах в Кабинет Министров Республики Узбекистан.
14. Министерству внешней торговли, Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами принимать меры по организации на постоянной основе регулярных выездных выставок современных мини-технологий и оборудования в районах и городах.
15. Реализовать начиная с 10 июня текущего года в качестве образца в районах и городах Андижанской области региональную программу «Каждая семья – предприниматель» (далее – Региональная программа).
Хокиму Андижанской области (Ш.К. Абдурахмонов) до 10 июня текущего года сформировать указанные в данном постановлении рабочие группы.
16. Принять к сведению, что на финансирование мероприятий, предусмотренных в Региональной программе, Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям выделяются средства в размере 200 миллионов долларов США за счет привлечения кредитных линий зарубежных финансовых институтов.
Координаторам Программы обеспечить распределение указанных средств в разрезе коммерческих банков и районов (городов) Андижанской области исходя из потенциала районов (городов), обоснованности поступивших обращений, перспектив сформированных проектов и их направленности на создание дополнительных рабочих мест, имеющейся реальной потребности, а также предоставить им полномочия по перераспределению при необходимости выделенных средств.
Национальному банку внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан (А.К. Мирсоатов) в соответствии с распределением координаторов Программы рефинансировать указанные кредитные средства коммерческим банкам, осуществляющим деятельность в Андижанской области, на условиях уплаты процентов в размере 3 процентов годовых.
17. Хокимияту Андижанской области (Ш.К. Абдурахмонов) совместно с заинтересованными министерствами, ведомствами и хозяйственными объединениями, акционерным коммерческим Народным банком Республики Узбекистан принять меры по:
организации в месячный срок специальных ферм по адаптации к местным условиям породистого скота, птицы и кроликов;
ввозу из-за рубежа, разведению и созданию для данных ферм пород высокопродуктивного племенного скота, коз и кроликов, адаптированных под природно-климатические условия региона, и внедрению передовых технологий искусственного осеменения рогатого скота;
организации выставок пород племенного крупного рогатого скота, коз и кроликов, адаптированных к местным условиям на данных фермах, и созданию для населения возможности их приобретения по своему выбору и доступным ценам;
подробному разъяснению населению технологий содержания поголовья скота, кроликов и птиц, приобретенных у специальных ферм, последующей вакцинации поголовья скота и домашней птицы в каждом домохозяйстве, расширению сети искусственного осеменения племенного скота и беспрерывного оказания услуг ветеринарии;
оказанию инициаторам проектов всестороннего содействия в создании высококачественных предприятий по производству комбикормов, поставке витаминов, премиксов, добавок, комбикормов и ветеринарных препаратов с учетом годовых потребностей населения;
созданию производственных кластеров животноводства с привлечением крупных предпринимателей.
18. Заместителю Премьер-министра – министру финансов Республики Узбекистан Ж.А. Кучкорову, первому заместителю министра иностранных дел Б.З. Асадову и хокиму Андижанской области Ш.К. Абдурахмонову принять соответствующие меры по направлению в командировку ответственных сотрудников экономического комплекса области для изучения опыта зарубежных стран с передовым уровнем развития семейного предпринимательства.
19. Установить, что реализация Программы в других регионах республики осуществляется на основе постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан с указанием расчетов и конкретных источников ее финансирования.
20. Рекомендовать Центральному банку совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан в недельный срок разработать порядок выделения кредитов в рамках программы «Каждая семья – предприниматель».
21. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана и другим средствам массовой информации широко освещать цели и задачи, определенные настоящим постановлением.
22. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н. Арипова, заместителя Премьер-министра – министра финансов Республики Узбекистан Ж.А. Кучкорова.