Izboskanlik Abbosbek Hojimatov “yosh fermer” tanlovi g‘olibi
Andijon qishloq xo‘jaligi institutida O’zLiDeP Andijon viloyat Kengashi “Yoshlar qanoti” tashabbusi bilan “Yosh fermer” ko‘rik-tanlovining viloyat bosqichi bo‘lib o‘tdi. Unda tanlovning shahar va tuman bosqichlarida g‘olib bo‘lgan 16 nafar fermer ishtirok etdi.
– Mazkur tanlov, eng avvalo, yosh fermerlar bilan fikr almashishga imkon yaratdi, – deydi tanlov g‘olibi Izboskan tumanidagi “Yakkatut Abdullajon” ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi rahbari Abbosbek Hojimatov. – Endi oldimizda yana bir katta sinov turibdi. Respublika miqyosida davom etadigan tanlov g‘olibligi uchun ham astoydil harakat qilaman.
Ta’kidlash kerak, “Yakkatut Abdullajon” ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi ayni kunda sholichilik, asalarichilik, paxtachilik, g‘allachilik va chorvachilik yo‘nalishlarida faoliyat olib bormoqda. Fermer hozirda Polshadan keltirilgan 63 ta zotdor qoramoldan olinayotgan sut mahsulotlarini qayta ishlovchi korxona faoliyatini yo‘lga qo‘yish arafasida.

Аббосбек Хожиматов из Избоскана - победитель конкурса “Молодой фермер”
В Андижанском сельскохозяйственном институте по инициативе "Молодежного крыла" Андижанского областного Совета УзЛиДеП  проведен областной этап смотра-конкурса "Молодой фермер”. В нем приняли участие 16 фермеров, ставших победителями в городских и районных этапах.
– Данный конкурс, прежде всего, создал возможность для обмена мнениями с молодыми фермерами, – сказал победитель конкурса, руководитель многопрофильного фермерского хозяйства “Яккатут Абдуллажон” Избосканского района Аббосбек Хожиматов. – Теперь передо мной стоит еще одно важное испытание. Буду стремиться стать победителем республиканского этапа конкурса.
Следует отметить, что многопрофильное фермерское хозяйство “Яккатут Абдуллажон” в настоящее время осуществляет деятельность в сферах рисоводства, пчеловодства, хлопководства, зерноводства и животноводства. Фермер в настоящее время готовится наладить деятельность предприятия по переработке молочной продукции за счет молока, получаемого от завезенных из Польши 63 голов породистого скота.