Inson huquq va erkinligi ta’minlanadi
Termiz shahridagi “Silk Road Text” kompleksi ishchi-xizmatchilari uchun Konstitutsion qonun loyihasidagi o‘zgarishlar yuzasidan tadbir tashkil etildi. Unda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi spekiri o‘rinbosari, O’zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi Aktam Xaitov ishtirok etib, loyihadagi inson huquqlari va erkinliklari kafolatlari haqida so‘z yuritdi.
Qonun loyihasining 13-moddasida keltirilgan insonning sha’ni va qadr-qimmatini, huquq va erkinliklarini hurmat qilish, ularga rioya etish, ularni himoya qilish davlatning majburiyati hamda inson huquq va erkinliklari bevosita amal qiladi, qonunlarning ma’nosini, mazmunini va qo‘llanilishini, davlat organlarining, fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organlarining va ular mansabdor shaxslarining faoliyatini belgilashi haqidagi bandning mohiyatini tushuntirib berdi.
Konstitutsion qonun loyihasiga kiritilayotgan 200 dan ortiq o‘zgartirishlarning mohiyatida aynan inson manfaatlari, huquq va erkinligini kafolatlovchi qoidalar yotganligini ta’kidladi.
So‘ngra, “Silk Road Text” kompleksida joylashgan “Dream Silk Textile” mas’uliyati cheklangan jamiyatining tayyor kiyim-kechak va trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish jarayonlari bilan yaqindan tanishildi. A.Xaitov ichki va tashqi bozorga mo‘ljallangan raqobatdosh tayyor mahsulotlarning xom ashyo ta’minoti, ishlab chiqarish quvvatlari, sifati va yaratilgan ish o‘rinlari bilan qiziqdi.
Termiz shahridagi tayyor mahsulotlar ishlab chiqaruvchi «Dream silk textile» mas’uliyati cheklangan jamiyatida 250 dan ortiq ishchi mehnat qiladi. U yerda 80 turdagi poyabzal hamda 30 turdagi trikotaj kiyimlar ishlab chiqarilmoqda.
Poyabzal uchun xom ashyo sifatida asosan Farg‘ona, Namangan, Andijon viloyatlaridan keltirilgan toza charmdan foydalaniladi. Poyabzallarning andozasi Turkiyadan kelgan dizaynerlar tomonidan chizib beriladi. Tayyor mahsulot mahalliy bozordan tashqari, Tojikiston davlatiga ham eksportga chiqarilayapti. Fabrika to‘liq quvvat bilan ishlasa, yiliga 950 ming ta poyabzal ishlab chiqarish imkoniyatiga ega bo‘ladi.

Будут обеспечены права и свободы человека
Для работников комплекса “Silk Road Text” в городе Термезе провели мероприятие, посвященное проекту конституционного закона. Принявший участие в мероприятии заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, председатель Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП Актам Хаитов рассказал о гарантируемых в проекте правах и свободах человека.
В 13-статье законопроекта обозначены уважение чести и достоинства человека, соблюдение его прав и свобод, их защита государством, применение законов, определение деятельности государственных органов, органов самоуправления граждан и должностных лиц.
Отмечалось, что основой более 200 изменений, вносимых в проект конституционного закона, являются правила, гарантирующие интересы, права и свободы человека.
Затем состоялось знакомство с процессом производства готовой одежды и трикотажной продукции в ООО “Dream Silk Textile”, действующем при комплексе “Silk Road Text”. А.Хаитов поинтересовался обеспечением сырьем для рассчитанной на экспорт конкурентоспособной продукции, производственными мощностями, наличием рабочих мест.
В ООО «Dream silk textile» работают более 250 человек. На предприятии производят 80 видов обуви и 30 видов трикотажной продукции.
Обувь производят из натуральной кожи, которую завозят из Ферганской, Наманганской, Андижанской областей. Модели обуви создают дизайнеры из Турции. Готовая продукция реализуется на местном рынке и экспортируется в Таджикистан. После пуска предприятия на полную мощность объем годового производства составит 950 тысяч пар обуви.
— Трикотажные ткани завозим из Китая и Турции, производим 30 видов мужской одежды, - сказал делопроизводитель предприятия Шавкат Тожимуродов. — В настоящее время в Денаусском районе приступили к созданию предприятия по производству трикотажной ткани. С задействованием нового предприятия будем работать на основе местного сырья.