Xalq deputatlari Samarqand shahar Kengashidagi O’zLiDeP deputatlik guruhining navbatdagi eshituvi bo‘lib o‘tdi. Unda deputatlar Samarqand shahridagi turizm va servis sohalarida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar ijrosi hamda sohani yanada rivojlantirish bo‘yicha kelgusida rejalashtirilgan ustivor vazifalar bo‘yicha viloyat turizm va madaniy meros bosh boshqarmasining hisobotini tingladilar.
Hisobotga ko‘ra, 2021 yilda jami xizmatlar hajmi 7,9 trln.so‘mni, o‘sish sur’ati 127 foizni tashkil etgan bo‘lsa,  2022 yilda bu ko‘rsatgichlar jami xizmatlar hajmi 12,0 trln.so‘mga o‘sish sur’ati 151,4% ga, aholi jon boshiga jami xizmatlar hajmi 21,4 mln.so‘mga, barcha sohalarda 3,1 trln. so‘mlik 530 ta yirik va kichik loyihalar amalga oshirsh rejalashtirilgan.
Bu dasturlar doirasida esa 2022 yilda jami 42 834 nafar fuqarolar bandligi ta’minlanadi, jumladan legalizatsiya, o‘zini-o‘zi band qilinadi. Misol uchun, Samarqand shahridagi "Saxar" MChJ tomonidan qiymati 107,0 mlrd.so‘m. bo‘lgan Zamonaviy logistika ko‘rinishidagi uy ro‘zg‘or buyumlari hamda elektr texnika buyumlari ulgurji savdo yo‘nalishidagi shourumlar tashkil etiladi.
Rasadxona MFYda Tashabbuskor tadbirkor Sharipov Jo‘rabek tomonidan qiymati – 4,5 mlrd.so‘mlik avtokemping ishga tushiriladi.
Shuningdek, Samarqand viloyat turizm va madaniy meros bosh boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i F.Uralov axborotiga ko‘ra 2022 yil boshidan Samarqandga 240 ming 302 nafar xorijiy va 1 mln. 544 ming 823 nafar mahalliy turistlar tashrif buyurgani qayd etildi.
Bugungi kunda Samarqand viloyatida 365 ta yangi loyihalar amalga oshirilmoqda. Ushbu loyihalarni ishga tushirish orqali 15 mingga yaqin yangi ish o‘rinlari, 62 ta yangi turizm yo‘nalishlari tashkil etilishi rejalashtirilgan. Bu rejalar asosida esa turistlarning shaharda qolishlarini yana 1 kunga uzaytirish orqali turizm xizmatlar eksportiga 14 mln. AQSh dol. qo‘shimcha tushum bo‘lishi ko‘zda tutilgan.
Yil yakuniga qadar jami 2 610 ta o‘ringa ega bo‘lgan 15 ta yangi mehmonxonalar foydalanishga topshiriladi.
Ochiqlik va oshkoralik, tanqidiy-tahliliy ruxda o‘tgan mazkur deputatlik eshituvida deputatlar tomonidan bir qator og‘riqli masalalar aytilib, savollar berildi. Ularning ijobiy yechimi tez orada hal etilishi bo‘yicha deputatlardan ham tashabbuskorlik ya’ni jamoatchilik nazorati kuchaytirilishi qayd etildi.

Состоялось очередное слушание депутатской группы УзЛиДеП в Самаркандском городском кенгаше народных депутатов. Депутаты заслушали отчет главного управления по туризму и культурному наследию области об исполнении намеченной работы в сферах туризма и сервиса, и приоритетных задачах по развитию этих сфер в будущем.
Согласно отчету, в 2021 году объем предоставленных услуг составил 7,9 трлн сумов, темпы роста - 127 процентов, в  2022 году эти показатели составили, соответственно, 12,0 трлн сумов и 151,4% , запланировано увеличение объема услуг на душу населения до 21,4 млн сумов, реализация во всех сферах 530 крупных и малых проектов в объеме 3,1 трлн сумов.
В рамках намеченных программ в 2022 году будет обеспечена занятость 42 834 граждан в форме легализированной деятельности и самозанятости. Например, ООО "Saxar" в городе Самарканде в форме современной логистики будут организованы шоурумы (общая стоимость 107, 0 млрд сумов) оптовой продажи изделий домашнего обихода и электротехники.
В СГМ Расадхона инициативный предприниматель Шарипов Журабек задействует автокемпинг стоимостью 4,5 млрд сумов.
Согласно информации начальника отдела главного управления по туризму и культурному наследию области Ф.Уралова, с начала 2022 года Самарканд посетили 240 тысяч 302 иностранных и 1 млн. 544 тысячи 823 местных туристов.
В настоящее время в Самаркандской области реализуются 365 новых проектов. Посредством задействования этих проектов запланировано создание 15 тысяч новых рабочих мест, 62 новых туристических направлений. На основе этих планов предполагается продление нахождения туристов еще на 1 день, благодаря чему предусмотрены дополнительные поступления в экспорт туристических услуг в объеме 14 млн долларов США.
К концу года будут сданы в эксплуатацию 15 гостиниц на 2 610 мест.
На депутатском слушании, проводившемся открыто, гласно и аналитико-критическом духе, депутаты затронули несколько актуальных проблем. Было отмечено, что для положительного и своевременного решения этих проблем депутаты должны проявить инициативность и усилить общественный контроль.