Yoshlarga g‘amxo‘rlik qilish – davlat va jamiyat majburiyati!
O‘zLiDeP Samarqand viloyat Kengashi hamda Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti bilan hamkorlikda “Bu mening tanlovim – bu mening Konstitutsiyam!” shiori ostida yoshlar bilan uchrashuv tashkil qilindi.
Konstitutsiyaviy qonun loyihasida ijtimoiy davlatga xos yondashuv ta’lim sohasi bo‘yicha ham ko‘pgina modda va normalarda o‘z ifodasini topmoqda. Ta’lim va ilm-fanga oid normalar qariyb 2 barobarga oshmoqda.
Konstitutsiyada fuqarolarning oliy ta’lim muassasalarida davlat granti hisobidan o‘qish imkoniyati belgilab qo‘yilyapti. Aytish mumkinki, 2017 yilgacha oliygohlarda o‘qish uchun davlat grantlari soni faqat qisqarib kelgan bo‘lsa, oxirgi olti yilda bu boradagi ahvol butunlay o‘zgardi. Grantlar soni 2 baravar ko‘payib, 40 mingtaga yetdi. Magistratura uchun esa 5 baravarga ko‘paydi.
Konstitutsiyada davlatning o‘qituvchilar sha’ni va qadr-qimmatini himoya qilish, ularning ijtimoiy va moddiy farovonligi, kasbiy jihatdan o‘sishi to‘g‘risida g‘amxo‘rlik qilish majburiyati kuchaytirilmoqda.
Bu qoidalar mamlakatimizdagi 685 ming nafardan ortiq o‘qituvchilarning professional o‘sishi hamda ijtimoiy va moddiy qo‘llab-quvvatlanishi ularning jamiyatdagi ijtimoiy maqomi, obro‘sini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Konstitutsiyamizda oliy ta’lim tashkilotlariga akademik erkinlik, o‘zini o‘zi boshqarish, tadqiqotlar o‘tkazish va o‘qitish erkinligi huquqi kafolatlanmoqda. Ushbu normaning kiritilishi oliy o‘quv yurti va ilmiy-tadqiqot muassasalarining ta’lim va ilmiy-tadqiqot jarayoniga davlat ishtirokini cheklashga, professor-o‘qituvchilar va talabalarning o‘quv jarayonidagi mustaqilligini ta’minlashga zamin yaratadi.
Uchrashuvda so‘z olgan partiya vakillari joriy yil 30 aprel kuni respublikamizda bo‘lib o‘tadigan umumxalq referendumida barcha talabalarni o‘zlarining fuqarolik pozitsiyasini namoyon etgan holda faol ishtirok etishga chaqirdi.

При сотрудничестве Самаркандского областного кенгаша УзЛиДеП и Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и  биотехнологий под девизом “Это мой выбор – это моя Конституция!” состоялась встреча с молодежью.
В проект Конституционного закона внесено много норм по сфере образования с точки зрения подхода, присущего социальному государству. В 2 раза увеличено число норм, касающихся образования и науки.
В Конституции определена возможность обучения граждан в высших образовательных учреждениях за счет государственных грантов. До 2017 года в вузах число государственных образовательных грантов уменьшалось, в последние шесть лет ситуация в этом направлении изменилась.  Число грантов увеличено в 2 раза и составило 40 тысяч, для обучения в магистратуре число грантов увеличено в 5 раз.
В Конституции усиливаются обязанности государства по защите чести и достоинства учителей, обеспечению их социального и материального благосостояния, возможности профессионального роста.
Эти нормы будут способствовать профессиональному росту, усилению авторитета и статуса в обществе более 685 тысяч учителей нашей страны.
Высшим образовательным учреждениям Конституцией гарантируются академическая свобода, право на самоуправление, проведение исследований и свободное обучение. Включение в Основной закон этой нормы создаст основу для ограничения участия государства в образовательный и научно-исследовательский процесс вузов и научно-исследовательских учреждений, обеспечения независимости профессоров, преподавателей и студентов в учебном процессе.
Выступившие на встрече представители партии призвали студентов к демонстрации своей гражданской позиции на всенародном референдуме, который будет проводиться в нашей республике 30 апреля текущего года.