Yoshlarga g‘amxo‘rlik qilish – davlat va jamiyat majburiyati!
O‘zLiDeP Samarqand viloyat Kengashi hamda Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti bilan hamkorlikda “Bu mening tanlovim – bu mening Konstitutsiyam!” shiori ostida yoshlar bilan uchrashuv tashkil qilindi.
Konstitutsiyaviy qonun loyihasida ijtimoiy davlatga xos yondashuv ta’lim sohasi bo‘yicha ham ko‘pgina modda va normalarda o‘z ifodasini topmoqda. Ta’lim va ilm-fanga oid normalar qariyb 2 barobarga oshmoqda.
Konstitutsiyada fuqarolarning oliy ta’lim muassasalarida davlat granti hisobidan o‘qish imkoniyati belgilab qo‘yilyapti. Aytish mumkinki, 2017 yilgacha oliygohlarda o‘qish uchun davlat grantlari soni faqat qisqarib kelgan bo‘lsa, oxirgi olti yilda bu boradagi ahvol butunlay o‘zgardi. Grantlar soni 2 baravar ko‘payib, 40 mingtaga yetdi. Magistratura uchun esa 5 baravarga ko‘paydi.
Konstitutsiyada davlatning o‘qituvchilar sha’ni va qadr-qimmatini himoya qilish, ularning ijtimoiy va moddiy farovonligi, kasbiy jihatdan o‘sishi to‘g‘risida g‘amxo‘rlik qilish majburiyati kuchaytirilmoqda.
Bu qoidalar mamlakatimizdagi 685 ming nafardan ortiq o‘qituvchilarning professional o‘sishi hamda ijtimoiy va moddiy qo‘llab-quvvatlanishi ularning jamiyatdagi ijtimoiy maqomi, obro‘sini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Konstitutsiyamizda oliy ta’lim tashkilotlariga akademik erkinlik, o‘zini o‘zi boshqarish, tadqiqotlar o‘tkazish va o‘qitish erkinligi huquqi kafolatlanmoqda. Ushbu normaning kiritilishi oliy o‘quv yurti va ilmiy-tadqiqot muassasalarining ta’lim va ilmiy-tadqiqot jarayoniga davlat ishtirokini cheklashga, professor-o‘qituvchilar va talabalarning o‘quv jarayonidagi mustaqilligini ta’minlashga zamin yaratadi.
Uchrashuvda so‘z olgan partiya vakillari joriy yil 30 aprel kuni respublikamizda bo‘lib o‘tadigan umumxalq referendumida barcha talabalarni o‘zlarining fuqarolik pozitsiyasini namoyon etgan holda faol ishtirok etishga chaqirdi.

Samarkand Regional Council of UzLiDeP and Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology hosted a meeting with youth under the motto “This is my choice – this is my Constitution!”.
The draft Constitutional Law includes many norms in education from the point of view of the approach inherent in the social state. The number of norms relating to education and science has been doubled.
The Constitution defines the possibility of educating citizens in higher education institutions at the expense of state grants. Until 2017, the number of state educational grants in universities was decreasing, in the last six years the situation has changed in this direction. The number of grants has been doubled and amounted to 40,000, for master’s studies, the number of grants has been increased by 5 times.
The Constitution strengthens the obligations of the state to protect the honor and dignity of teachers, ensure their social and material well-being, and opportunities for professional growth.
These norms will contribute to the professional growth, strengthening the authority and status in society of more than 685 thousand teachers in our country.
Higher education institutions are guaranteed academic freedom, the right to self-government, research and free learning by the Constitution. The inclusion of this norm in the Basic Law will create a basis for limiting the participation of the state in the educational and research process of universities and research institutions, ensuring the independence of professors, teachers and students in the educational process.
Representatives of the party who spoke at the meeting called on students to demonstrate their civic position at the nationwide referendum to be held in Uzbekistan on April 30 this year.