Shavkat Mirziyoyev farg‘onalik saylovchilar bilan uchrashdi
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O’zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 15 iyun kuni Farg‘ona viloyati saylovchilari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirni nomzodning Farg‘ona viloyati bo‘yicha ishonchli vakili Mavludaxon Xodjayeva olib bordi. U o‘zining kirish so‘zida
Shavkat Mirziyoyev davlat rahbari sifatida hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy jihatdan barqaror rivojlantirishga alohida e’tibor qaratib kelayotgani, ijobiy o‘zgarishlarni oilalar o‘z hayotida his qilayotgani haqida fikr yuritdi.
Viloyat iqtisodiyoti 2016 yilga nisbatan 1,3 marta o‘sib, 56 trillion so‘mni tashkil etgani bu fikrni tasdiqlaydi. Qisqa muddatda korxonalar soni 2 barobar oshib, 50 mingtaga yetgan. 3 milliard 600 million dollarlik investitsiya evaziga 4 ming 200 ta yangi loyiha ishga tushirilgan. Tadbirkorlarning sa’y-harakati bilan viloyatda 735 ming nafar aholi bandligi ta’minlangan.
Ijtimoiy soha ham izchil rivojlanib, 131 ta yangi maktab qurilgan, 35 ta xususiy maktab ochilgan. 18 ming oilaga mo‘ljallangan 611 ta ko‘p qavatli uy barpo etilgan. Yo‘llar, muhandislik tarmoqlari yangilangan.
Uchrashuvda nomzod partiya vakillari va faollarni “Yangi O’zbekistonni xalqimiz bilan birgalikda quramiz!” degan g‘oyani mujassam etgan saylovoldi dasturi doirasida, Farg‘ona viloyatini kelgusi yetti yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga qaratilgan tashabbuslari bilan tanishtirdi.
Avvalo, aholining ijtimoiy ehtiyojlarini hal qilish rejalari bayon etildi. Unga ko‘ra, 2 mingta davlat va xususiy bog‘chalar tashkil etiladi. Yangi maktablar qurish va mavjudlarining quvvatini oshirish, xususiy sektorni qo‘llab-quvatlash hisobiga qo‘shimcha 125 ming o‘quvchi o‘rni yaratiladi.
Xususiy sektor ishtirokida 300 dan ziyod klinika, Farg‘ona shahrida 1 ming o‘ringa mo‘ljallangan ko‘p tarmoqli tibbiyot klasteri faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Kelgusi yetti yilda viloyatda 2,5 mingta ko‘p qavatli uylar qurilishi hisobiga, 100 ming oila shinam uy-joyga ega bo‘ladi. 5 ming kilometr suv tarmoqlari barpo etilib, viloyatda toza ichimlik suvi bilan ta’minlash darajasi 96 foizga yetkaziladi.
Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash izchil davom ettiriladi. Viloyatga kelgusi yetti yilda 18 milliard dollar investitsiya jalb qilinib, 10 mingta loyiha ishga tushadi. Shuningdek, viloyatda 30 ta sanoat zonasi tashkil etilib, ularda 50 ming yuqori daromadli ish o‘rinlari yaratiladi.
Uchrashuvda odamlar turmushini yaxshilashda mahallalarni markaziy bo‘g‘inga aylantirish, aholining daromadlarini oshirish orqali ehtiyojmand oilalar sonini keskin kamaytirishga qaratilgan maqsadlar ham aytib o‘tildi.
Umuman, Farg‘onani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish uchun yetti yillik dastur qabul qilib, unga jami 28 milliard dollardan ziyod mablag‘ yo‘naltirish rejalashtirilgani ta’kidlandi.
Nomzodning nutqida qishloq xo‘jaligi sohasini yanada rivojlantirish masalalariga alohida urg‘u berildi. Qayd etilganidek, 2030 yilgacha bir gektardan olinadigan o‘rtacha daromadni 2,5 baravar oshirib, 7 ming dollarga yetkazish, eksportni esa 10 milliard dollarga chiqarish, sohaga 15 milliard dollar investitsiya jalb qilish mo‘ljallangan.
Buning uchun, avvalo, qishloq xo‘jaligi iqlim o‘zgarishlariga moslashtiriladi. Ilg‘or xorijiy tajriba asosida alohida dastur ishlab chiqilib, yerlarning unumdorligini oshirish, erroziyadan himoyalash, degradatsiyaga uchragan yaylovlarni qayta tiklash kabi masalalar hal qilinadi. Barcha ekin maydonlarida suv tejaydigan texnologiyalar joriy etiladi. Suv yetkazishdagi yo‘qotishlarning oldini olish maqsadida yopiq quvurlar tizimi qo‘llaniladi.
Kelgusi yetti yilda 100 ta zamonaviy agrologistika markazi barpo etiladi. Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash darajasi hozirgi 8 foizdan 25 foizga oshiriladi.
Dehqon-fermer va klasterlarni moliyalashtirish tizimi takomillashtiriladi. Ular faoliyatining huquqiy kafolatlari kuchaytiriladi. Avvalo, klasterlar va fermerlar o‘rtasidagi shartnoma munosabatlari to‘liq qayta ko‘rib chiqiladi.
Nomzodning O’zbekiston Qahramoni Lola Murodova xotirasini abadiylashtirish maqsadida uning nomidagi fermerlar maktabini tashkil etish taklifi farg‘onalik saylovchilarning dilidan joy oldi.
Shu bilan birga, uchrashuvda sanoat va xizmat ko‘rsatish sohalarini rivojlantirish, yoshlarning intellektual-ma’naviy salohiyatini yuksaltirish bo‘yicha aniq reja va maqsadlar bildirildi.
Uchrashuv so‘ngida partiya faollari so‘zga chiqib, farg‘onaliklar islohotlar bardavom bo‘lishini istashyotganini bildirishdi va O’zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida barchani Shavkat Mirziyoyev nomzodini qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с ферганскими избирателями
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 15 июня провел встречу с избирателями Ферганской области.
Мероприятие открыла доверенное лицо кандидата в Ферганской области Мавлудахон Ходжаева. В своем вступительном слове она отметила, что Шавкат Мирзиёев с самого начала деятельности в качестве главы государства уделяет особое внимание вопросам устойчивого социально-экономического развития регионов, и граждане ощущают в своей повседневной жизни позитивные результаты этой политики.
Об этом свидетельствует и тот факт, что экономика области выросла в 1,3 раза с 2016 года и объем валового регионального продукта составил 56 триллионов сумов. За прошедшее короткое время количество предприятий увеличилось в 2 раза и достигло 50 тысяч. В регионе реализовано 4 тысячи 200 проектов с привлечением инвестиций в размере 3 миллиардов 600 миллионов долларов. Усилиями предпринимателей обеспечена занятость 735 тысяч жителей области.
Последовательно развивается и социальная сфера – была построена 131 новая школа, открылось 35 частных школ. Возведено 611 многоквартирных домов на 18 тысяч семей. Были обновлены дороги и инженерная инфраструктура.
На встрече кандидат ознакомил членов партии и представителей актива области с ключевыми целями по социально-экономическому развитию Ферганской области в ближайшие семь лет в рамках своей предвыборной программы, воплощающей в себе идею “Мы вместе с нашим народом построим Новый Узбекистан!”.
В начале представлены планы по решению социальных вопросов. Так, предусматривается создание 2 тысяч государственных и частных детских садов. Дополнительно 125 тысяч ученических мест будет организовано за счет строительства новых и увеличения вместимости существующих школ, поддержки частного сектора.
С участием частного сектора в области будет открыто более 300 клиник, а также многопрофильный медицинский кластер на 1000 коек в городе Фергане.
В течение следующих семи лет намечено обеспечить жильем 100 тысяч семей за счет строительства 2,5 тысячи многоквартирных домов. Будет проложено 5 тысяч километров водопроводных сетей, а уровень обеспеченности чистой питьевой водой в области будет доведен до 96 процентов.
Последовательно продолжится поддержка предпринимательской деятельности. В ближайшие семь лет в регион будет инвестировано 18 миллиардов долларов и запущено 10 тысяч проектов. Также планируется организовать 30 промышленных зон с созданием в них 50 тысяч высокооплачиваемых рабочих мест.
В ходе встречи кандидат также изложил свое видение касательно превращения махалли в центральное звено в улучшении жизни людей, значительного сокращения числа малообеспеченных семей за счет роста доходов населения.
Было отмечено, что в целом будет принята семилетняя программа социально-экономического развития Ферганы, на ее реализацию планируется выделить более 28 миллиардов долларов.
В выступлении кандидата отдельный акцент был сделан на вопросах дальнейшего развития сельского хозяйства в стране. Отмечалось, что к 2030 году планируется увеличить средний доход с одного гектара в 2,5 раза - до 7 тысяч долларов, довести аграрный экспорт до 10 миллиардов долларов, а также привлечь в отрасль 15 миллиардов долларов инвестиций.
Для этого в первую очередь сельское хозяйство будет адаптировано к изменениям климата. На основе передового зарубежного опыта будет разработана отдельная программа для решения таких вопросов, как повышение плодородности земель, защита от эрозии, восстановление деградированных пастбищ. Водосберегающие технологии будут внедрены на всех посевных площадях. Для предотвращения потерь при подаче воды будет применяться система закрытых трубопроводов.
В следующие семь лет будет построено 100 современных агрологистических центров. Уровень переработки сельхозпродукции увеличится с нынешних 8 процентов до 25 процентов.
Предусматривается усовершенствовать систему финансирования фермеров и кластеров. Правовые гарантии их деятельности будут усилены. Прежде всего, будут полностью пересмотрены договорные отношения между кластерами и фермерами.
В целях увековечения памяти Героя Узбекистана Лолы Муродовой кандидат выдвинул предложение о создании школы фермеров ее имени, что было воспринято ферганскими избирателями с большим воодушевлением.
Вместе с тем на встрече были озвучены конкретные планы и цели по развитию промышленности и сферы услуг, повышению интеллектуального и духовного потенциала молодежи.
В завершение встречи выступили активисты партии. Они отметили, что ферганцы желают продолжения этих реформ, и призвали всех поддержать кандидатуру Шавката Мирзиёева на выборах Президента Республики Узбекистан.