O‘zLiDeP vakillari ICAPP Yoshlar qanoti yig‘ilishida ishtirok etdi
O‘zLiDeP so‘nggi besh yil ichida Osiyo mamlakatlaridagi siyosiy partiyalar o‘rtasida o‘zaro ishonchni oshirish va barqaror tinchlikni o‘rnatish doirasida Osiyo siyosiy partiyalarining Xalqaro konferensiyasi (ICAPP) bilan samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘ydi. Ushbu tuzilma Osiyo va Okeaniya mamlakatlari siyosiy partiyalarining xalqaro birlashmasi bo‘lib, uning maqsadi Osiyo mintaqasidagi turli mamlakatlarning siyosiy partiyalari o‘rtasidagi almashinuv va hamkorlikka ko‘maklashishdan iborat.
Mo‘g‘uliston poytaxti Ulan Bator shahrida mazkur konferensiyasining “Biz, parlamentda yoshlarga ha deymiz” mavzusida Yoshlar qanotining VII yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Ushbu uchrashuv Osiyoning 12 mamlakatidagi 17 ta siyosiy partiyaning Yoshlar qanotlari vakillarini birlashtirib, davlatlar, umuman mintaqadagi muammolar haqida fikr almashish imkonini berdi.
Konferensiyada Davlat buyuk Xurali spikeri Gombojavin Zandanshatar parlament mexanizmida yoshlar ishtiroki masalalariga alohida to‘xtalib o‘tdi. Xususan, Mo‘g‘uliston yoshlarining siyosat va qonunlar qabul qilinishi jaryonidagi ishtirokini raqamlashtirish borasida yo‘lga qo‘yilgan tajriba konferensiya ishtirokchilarining eʼtiborini tortdi. Bu tajriba orqali fuqarolarni qonunchilik faoliyatidagi ishtirokini qo‘llab-quvvatlovchi “D-parliament” tizimi va yoshlarga o‘z fikrini bayon qilish imkonini beruvchi “D-petition” ommaviy murojaatlar tizimi joriy qilingan.
Mazkur anjumanda bevosita O‘zLiDeP vakillari Sardor G‘iyosov va Otabek Sobitovlar ham ishtirok etishdi. Uchrashuv davomida ishtirokchilar yoshlarning jamiyat va davlat hayotidagi shaxsiy, siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy huquqlarini taʼminlash borasidagi masalalarda o‘zaro fikr almashishdi.

Международная конференция азиатских политических партий (ICAPP) – это международное объединение политических партий стран Азии и Океании. Её цель содействие обмену и сотрудничеству политических партий различных стран азиатского региона. УзЛиДеП на протяжении последних пяти лет наладила эффективное взаимодействие с этой структурой в рамках повышения взаимопонимания и доверия между политическими партиями стран Азии, создавая условия для устойчивого мира и совместного процветания в регионе.
В столицы Монголии Улан Батыре прошло VII заседание Молодежного крыла Международной конференции политических партий Азии (ICAPP) на тему: «Мы, молодежь в парламенте, скажем да!». Данная встреча объединила представителей молодежных крыльев 17 партий из 12 стран Азии, позволив обменяться мнениями о проблемах государств и региона в целом, способствуя миру и процветанию.
Конференцию открыл Спикер Великого Государственного Хурала Г.Занданшатар, который затронул вопросы участия молодежи в политической жизни различных стран, в том числе, через парламентские механизмы. В частности, привлек внимание опыт Монголии в сфере цифровизации участия молодежи в политике и принятии решений. Например, введена система «D-parliament» для поддержки участия граждан в законодательной деятельности и системе публичных обращений «D-petition», позволяющих молодежи высказать свое мнение.
В работе данной конференции активное участие приняли ответсотрудники ИКПС УзЛиДеП С.Гиясов и О.Сабитов. Отмечено, что наша партия и ее Молодежное крыло считают важным обеспечивать защиту личных, политических, экономических, социальных, культурных, экологических прав молодежи, поддерживая ее активное участие в жизни общества и государства. Узбекистан стремится к строительству демократического, правового государства, а значит, по мнению нашей партии, мы сможем достичь поставленной цели только путем эффективной защиты прав молодежи, которая является будущим страны, обеспечения ее активное участие в жизни общества и государства.