“TADBIRKOR YO‘LIGA TO‘SIQ BO‘LISHNI DAVLAT SIYOSATIGA XIYONAT DYEB QABUL QILISH KYERAK”
Prezidentimizning O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 25 yilligiga bag‘ishlangan tantanali marosimda aytgan ushbu so‘zlari O‘zLiDeP faoliyatida dasturilamaliga aylanadi.
Avvalo shuni ta’kidlash kerakki, ma’ruzani diqqat bilan tinglab, yurtimizda barcha sohalarda olib borilayotgan yangilanishlardan ko‘zlangan maqsad-muddao insonni e’zozlash va xalqqa xizmat qilish ekanligiga yana bir bor amin bo‘lish mumkin. Davlatimiz rahbari o‘z nutqida amalga oshirilayotgan eng muhim o‘zgarishlar haqida so‘z yuritib, avvalo, inson manfaatlari ustuvorligini ta’minlash, jamiyatda adolatni qaror toptirish, xalq bilan ochiq muloqotni yangi bosqichga ko‘tarish kabi dolzarb masalalar haqida asosli fikrlarni o‘rtaga tashladi.
Haqiqatan ham, Prezidentimiz tashabbusi bilan O‘zbekistonni yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakat strategiyasining hayotga tatbiq etilishi yurtimizda islohotlar izchilligi hamda bardavomligini ta’minladi. Ta’bir joiz bo‘lsa, barcha islohotlarni yangi bosqichga olib chiqdi.
Bu yil barchamiz yana bir tarixiy voqeaga guvoh bo‘ldik. Konstitutsiyamizning 25 yilligini nishonlash arafasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan mamlakatimiz tarixida ilk marotaba 2 ming 700 nafar mahkumni afv etish to‘g‘risida farmon qabul qilindi.
Ta’kidlash joizki, mamlakat tarixida ilk bor mazkur farmonning qabul qilinishi, Asosiy qonunimizda qayd etilganidek, O‘zbekiston insonparvar davlat qurishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘yganining amaliy isboti, yurtimizda inson hayoti, erkinligi, sha’ni, qadr-qimmati va boshqa huquqlari oliy qadriyat sifatida tan olinishining yorqin ifodasi bo‘ldi.
Ma’ruzada ko‘tarilgan har bir yo‘nalish yurtimiz, elimiz kelajagi uchun nihoyatda dolzarbligini, mamlakatmiz rahbari mamlakat Konstitutsiyasining chorak asrlik tarixida aynan shu mavzularni bejiz ko‘tarmaganini har bir yurtdoshimiz yaxshi tushinib, anglab turibdi, albatta.
Ushbu ustuvor vazifalar ichida alohida urg‘u tadbirkorlikni rivojlantirish masalalari bilan bog‘liq bo‘lganini ta’kidlab o‘tmoqchi edik. Haqiqatdan ham, o‘tgan qisqa davr ­— bir yil ichida bu borada nihoyatda katta o‘zgarishlar amalga oshirildi. Ochig‘i, buni har bir tadbirkor o‘z faoliyatida his qilayotganiga markazda va joylarda o‘tkazayotgan uchrashuvlarimizda amin bo‘lib turibmiz. Qolaversa, bu sa’y-harakatlarning amaliy natijalari bugun jahon moliyaviy institutlar rahbarlarining samimiy e’tiroflari, xalqaro reytinglarda ham aks etmoqda. O‘zbekiston aynan tadbirkorlarga yaratilayotgan sharoitlar bo‘yicha 2017 yilda jahondagi eng ilg‘or o‘nta islohotchi davlat qatoridan joy olgani mamlakatimizning bu yo‘nalishdagi harakatlari naqadar qat’iyligini butun dunyoga namoyon etdi.
Ijobiy o‘zgarishlar bugun nafaqat tadbirkorlarga soliq va boshqa yo‘nalishlarda berilayotgan imtiyozlarda yoki tadbirkorlik sub’ektini ro‘yxatdan o‘tkazishu faoliyatni litsenziyalash kabi jarayonlarda yaratilayotgan yengilliklarda, balki sohadagi institutsional yangilanishlarda ham o‘z ifodasini topmoqda. Bugun aksariyat vazirliklarning faoliyati mazmun-mohiyati tubdan o‘zgartirilib, tadbirkorlikni rivojlantirish, investitsiyalar jalb qilishga yaqindan ko‘mak berish ular uchun asosiy masalalarga aylangan. Mamlakatda ishbilarmonlik muhitining rivojiga to‘siq bo‘lib kelayotgan valyuta konvertatsiyasi masalasining nihoyatda qisqa vaqtda tadbirkorlar uchun og‘riqsiz hal etilishi xorijiy ommaviy axborot vositalarida haligacha ekspertlar tahliliga mavzu bo‘lib qolmoqda. MDH davlatlari ichida birinchilardan bo‘lib mamlakat rahbari huzurida tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil institutining joriy etilishi bu borada tashlangan nihoyatda katta qadam bo‘ldi.
Prezidentimiz tomonidan yurtimiz taraqqiyoti uchun belgilangan muhim yo‘nalishlar orasida tadbirkorlikning bundan keyin ham eng muhim ustuvorliklardan bo‘lib qolishi nihoyatda ahamiyatlidir. Tadbirkorlik faoliyatining erkinligi, xususiy mulk daxlsizligini amalda ta’minlash bundan buyon ham davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishi bo‘lib qolishini ta’kidlar ekan, mamlakatimiz rahbari “Hech mubolag‘asiz aytish mumkinki, ana shu konstitutsiyaviy qoidaning izchil amalga oshirilishi ijtimoiy yo‘naltirilgan bozor iqtisodiyotini jadal rivojlantirish bo‘yicha olib borayotgan barcha ishlarimizning mazmun-mohiyatini belgilab beradi”, deb ta’kidladi. Bosh qomusimizda tadbirkorlik rivoji, xususiy mulk daxlsizligini ta’minlash borasidagi qoidalarning bundan keyin ham davlatimiz rahbarining bevosita e’tiborida va nazoratida bo‘lishi sohaning yanada keng quloch yoyishi uchun mustahkam asos yaratishiga hech bir shubha yo‘q.
Mamlakatimiz rahbarining tadbirkorlik rivojiga bunday e’tibor qaratayotgani hamda ushbu e’tiborni amalda namoyon etayotgani bejiz emas, albatta. Bugun tadbirkorlik nafaqat iqtisodiy yuksalish omili, balki aholi bandligi, xalq farovonligining muhim shartiga ham aylangan. Ijtimoiy majburiyatlarni amalga oshirishga asosi bo‘ladigan budjetning daromad qismi aynan tadbirkorlik sub’ektlari faoliyati bilan bog‘liqligi hech kimga sir emas. Shuning o‘ziyoq tadbirkorlik jamiyatimiz hayotida qanday o‘rin tutishini yaqqol ko‘rsatib turibdi. Prezidentimiz ma’ruzalaridan birida “Tadbirkorlik – taraqqiyot lokomotivi, yurt tayanchi” degan so‘zlari zamirida juda katta ma’no yotibdi. Demak, tadbirkorlar yo‘liga g‘ov bo‘lishni Vatan ravnaqining lokomotivi, ya’ni yetaklovchi, olg‘a boshlovchi kuch oldiga to‘siq qo‘yish, ko‘zlangan marralarga erishishga to‘sqinlik qilish sifatida qabul qilish kerak bo‘ladi.
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi joylarda o‘tkazayotgan uchrashuvlarda mamlakatimiz rahbari ma’ruzalarining mazmun-mohiyatini, ayniqsa, tadbirkorlik harakati himoyasi bilan bog‘liq kuyinib bildirayotgan fikrlari, yo‘l-yo‘riqlarini atroflicha tushuntirishga alohida e’tibor qaratishi lozim.
Bir so‘z bilan aytganda, Prezidentimizning “Tadbirkor yo‘liga to‘siq bo‘lishni davlat siyosatiga xiyonat deb qabul qilish kerak” deya qat’iyat bilan aytgan so‘zlari partiyamiz faoliyatida asosiy shiorga aylanadi.

ВОПРЕПЯТСТВОВАНИЕ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЯ СЛЕДУЕТ ВОСПРИНИМАТЬ КАК ИЗМЕНУ ПОЛИТИКЕ ГОСУДАРСТВА
Эта мысль Президента нашей страны на торжественном собрании, посвященном 25-й годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан, станет руководством к действию в деятельности УзЛиДеП.
Прежде всего, следует отметить, что внимательно прочитав доклад, можно вновь убедиться в том, что цель проводимых в нашей стране преобразований и обновлений заключается в почитании человека, служении народу. Глава нашего государства в своей речи, говоря об осуществляемых важных изменениях, прежде всего, выразил обоснованные мнения по таким актуальным вопросам, как обеспечение приоритета прав человека, утверждение справедливости в обществе, повышение на новый уровень открытого диалога с народом.
Действительно, претворение в жизнь по инициативе Президента нашей страны Стратегии действий по дальнейшему развитию Узбекистана обеспечивает последовательность реформ в нашей стране. Наконец, это вывело все реформы на новый этап.
В этом году все мы стали свидетелями еще одного исторического события. Накануне празднования 25-й годовщины Конституции Президентом Республики Узбекистан впервые в истории нашей страны принят указ  о помиловании 2700 осужденных.
Следует отметить, что принятие впервые в истории нашей страны данного указа, как определено в нашем Основном Законе, стало практическим подтверждением цели Узбекистана на пути построения гуманистического государства, ярким отражением признания в нашей стране в качестве высшей ценности жизни человека, его свободы, чести, достоинства и других прав.
Каждый наш соотечественник хорошо понимает, что изложенные в докладе направления имеют чрезвычайно важное значение для будущего нашей страны, нашего народа, что глава нашего государства неслучайно поднял именно эти темы в четверть вековой истории Конституции страны.
Хотелось бы отметить, что среди данных приоритетных задач особый акцент сделан на вопросах развития предпринимательства. Действительно, за истекший короткий период времени – в течение года осуществлены большие изменения. Каждый предприниматель чувствует это в своей деятельности, в чем мы убеждаемся в ходе проводимых встреч в центре и на местах. Наконец, практические результаты этих действий сегодня находят свое отражение в искренних признаниях глав мировых финансовых институтов, международных рейтингах. Узбекистан занял место в ряду десяти государств-реформаторов в мире в 2017 году по создаваемым для предпринимателей условиям, что продемонстрировало решимость действий нашей страны в этом направлении.
Позитивные изменения сегодня отражаются не только в предоставляемых предпринимателям налоговых и других льготах, но и в преференциях, создаваемых в процессах регистрации, лицензирования деятельности субъектов, институциональных обновлениях в сфере. Ныне в корне изменены суть и значение деятельности большинства министерств, для них основными вопросами стали непосредственное содействие развитию предпринимательства, привлечению инвестиций. Безболезненное решение для предпринимателей за короткое время вопроса конвертации валюты, который препятствовал развитию в стране деловой среды, до сих пор остается темой для анализа экспертов в зарубежных средствах массовой информации. Внедрение в ряду первых среди государств СНГ института уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Президенте Республики Узбекистан стало большим шагом в этом направлении.
Чрезвычайно важно, что среди обозначенных Президентом нашей страны важных направлений для развития государства предпринимательство и впредь будет оставаться в ряду приоритетных направлений.  Глава нашего государства, отмечая, что обеспечение на практике свободы предпринимательской деятельности, неприкосновенности частной собственности будет оставаться приоритетным направлением политики государства, подчеркнул, что последовательная реализация этой конституционной нормы определяет суть и значение всех наших дел, проводимых по ускоренному развитию социально ориентированной рыночной экономики. Положения нашего Основного закона в деле обеспечения развития предпринимательства, неприкосновенности частной собственности и впредь будет находиться под непосредственным вниманием и контролем главы нашего государства, что несомненно создаст прочную основу для дальнейшего развития сферы.
Такое внимание главы нашего государства развитию предпринимательства находит свое практическое воплощение. Сегодня предпринимательство стало не только фактором экономического роста, но и важным условием занятости населения, благосостояния народа. Ни для кого не секрет, что доходная часть бюджета, являющаяся основой для социальных обязательств, связана именно с деятельностью субъектов предпринимательства. Уже само это ярко свидетельствует о роли предпринимательства в жизни нашего общества. Есть глубокий смысл в основе слов Президента нашей страны в одном из его докладов о том, что предпринимательство является локомотивом развития, опорой страны. Следовательно, воспрепятствование на пути предпринимателей следует считать преградой на пути локомотива развития Родины, барьером в достижении намеченных целей.
Движение предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократическая партия Узбекистана в ходе проводимых на местах встреч должна обращать особое внимание подробному разъяснению сути и значения докладов главы нашего государства, особенно, в сфере защиты предпринимательского движения.
Одним словом, слова Президента нашей страны о том, что воспрепятствование деятельности предпринимательства следует воспринимать как измену политике государства, станет основным девизом в деятельности нашей партии.