“Do‘stlik” va “Ali” ovullaridagi toza ichimlik suvi muammosi deputat aralashgach hal bo‘ldi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Z.Xaniyazov xalq bilan muloqot qilish, ularni o‘ylantirayotgan muammolarni bartaraf etish maqsadida hududlarda bo‘lib, saylovchilar bilan uchrashmoqda. Xalq vakilining dastlabki manzili Qoraqalpog‘iston Respublikasining Qonliko‘l tumani bo‘ldi.
Deputat tumandagi bir qator ijtimoiy ob’ektlarda olib borilayotgan ishlarni ko‘zdan kechirdi, tuman tibbiyot birlashmasi shoshilinch tez yordam bo‘limlarining faoliyati bilan tanishdi. Bu yerda davolanayogan bemorlarning holidan xabar olib, ular bilan dildan suhbat qurdi.
Shu kuni xalq noibi malakali shifokorlar bilan birgalikda  “Madaniyat” MFYda yashovchi A.Utemuratova hamda “Qosjap” ovul fuqarolar yig‘inida istiqomat qiluvchi S.Ismoilovalarning xonadonida bo‘lib, ularni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazdi va nogironlik aravachalari sovg‘a qildi.
Deputatning “Arzimbet” ovul fuqarolar yig‘ini ahli bilan uchrashuvi ham ko‘tarinki ruhda o‘tdi. Uchrashuv davomida qator muammolar joyida hal etilib, murojaatchilarning talabi qondirildi. Ma’lum muddat o‘rganish taqozo etiladigan murojaatlar bo‘yicha tegishli mutasaddilarga so‘rov chiqariladigan bo‘ldi.
Masalan, “Do‘stlik” MFYda yashovchi N.Babajanova va R.Jiyenbayevlar ish masalasida murojaat qilgan bo‘lsa, “Arzimbetqum” ovul fuqarolar yig‘inida yashovchi G.Allambergenova tadbirkorlik faoliyatini boshlamoqchi ekanligini aytib, imtiyozli kredit olishda ko‘mak so‘radi.
Bandlik masalasida murojaat qilgan fuqarolar shu kunning o‘zida tuman bandlikka ko‘maklashish markazi ko‘magida ishga joylashtirildi. Endi N.Babajanova tuman Obodonlashtirish boshqarmasiga ishchi, R.Jiyenbayev esa “Invest” MChJda mexanik bo‘lib ish boshlaydi.
Uchrashuvlar davomida “Madaniyat” MFYda yashovchi D.Karimbekov va 2-guruh nogironi Sh.Qazaqbayev o‘z salomatligi bilan bog‘liq dori vositalarini olishda amaliy yordam so‘rashdi. Deputat tashabbusi bilan fuqarolarning har biriga 50250 so‘mlik dori vositalari bepul tarqatildi.
Xalq vakili Z.Xaniyazovning keyingi manzili Mo‘ynoq tumani bo‘ldi. Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati hududdagi ahvol bilan tanishib, “Bozatao‘” va “Tik o‘zak” ovul fuqarolar yig‘ini aholisi bilan uchrashdi.
Muloqotlar chog‘ida “Bozatao‘” OFYda yashovchi A.Qurbaniyazov suyultirilgan gaz balloni yo‘qligidan, “Tik o‘zak” OFY yashovchi K.Temirbekov esa gaz bosimining past ekanligidan shikoyat qildi.  “Do‘stlik” MFYda istiqomat qiluvchi M.Turdimuratova kredit olishda ko‘mak so‘ragan bo‘lsa, “Hokim-ota” ovul fuqarolar yig‘inida yashovchi M.Qonisbayev toza ichimlik suvi bilan ta’minlashda amaliy yordam so‘rab murojaat qildi.
Shu kuni fuqarolar tomonidan kelib tushgan ko‘plab murojaatlarning aksariyati joyida hal bo‘ldi. Jumladan, fuqaro A.Qurbaniyazov tuman gaz ta’minoti tomonidan suyultirilgan gaz balloni bilan ta’minlandi, M.Turdimuratovaga esa “Har bir oila – tadbirkor” dasturi doirasida kredit ajratiladigan bo‘ldi.
“Hokim - ota” OFYdagi “Do‘stlik” va “Ali” ovullari aholisini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash masalasi hal etildi.
Ta’kidlash kerak, xalq vakili bugun yuzma-yuz muloqotlarda aniqlangan muammolarni mutasaddi tashkilotlar bilan hamkorlikda hal etish choralarini ko‘rmoqda.
1340
Рахманова Гульнара КР Тахтакупир туман Кенгаши ижрочи котиб 2019-06-12 09:08:32
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати З.Ханиязов халқ билан мулоқот қилиши хам халкимизнинг бир катор муоммаларининг шу жойнинг узида хал килинишига амалий ердами халкнинг ишончига эришади ва албатта халк рози булади. Бу эса хар бир депутатнинг иш самародорлигини янада оширади.

В целях проведения диалога с народом, устранения проблем людей депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса З.Ханиязов выезжает на территории и встречается с избирателями.  Первым пунктом посещения стал Канликульский район Республики Каракалпакстан.
Депутата ознакомился  с работой, проводимой  на социальных объектах района, деятельностью отделений экстренной помощи районного медицинского объединения. Имел беседу с пациентами этих отделений.
В этот день депутат вместе  с квалифицированными врачами посетили  дома А.Утемуратовой, проживающей в СГМ  “Маданият”  и С.Исмоилова, проживающего  в сходе граждан аула  “Косжап”,  провели медицинский осмотр и подарили инвалидные коляски.
В духе взаимопонимания  прошла встреча депутата с жителями  схода граждан аула  “Арзимбет”. В ходе встречи на месте был решен ряд проблем и удовлетворены требования  обратившихся.  По обращениям, для решения которых требуется определенное время, направлены запросы в соответствующие организации.
Например,  жители СГМ  “Дустлик” Н.Бабажанова и Р.Жиенбаева обратились с вопросом о трудоустройстве, Г.Алламбергенов из схода граждан аула  “Арзимбеткум” – желании начать собственный бизнес и оказания помощи в получении кредита.
Граждане, обратившиеся по вопросу о трудоустройстве,  в этот же день получили работу при поддержке  районного центра занятости. Теперь Н.Бабажанова будет работать в районном управлении благоустройства в должности рабочей, Р.Жиенбаев  - механиком  в ООО “Инвест”.
В ходе встречи  жители  СГМ “Маданият”  Д.Каримбеков  и инвалид 2-группы Ш.Казакбаев попросили оказать помощь в приобретении необходимых лекарственных средств. По инициативе депутата  каждому из них выделили лекарственные средства на сумму  50250 сумов.
Следующим пунктом посещения  стал Муйнакский район.  Депутат Законодательной палаты  Олий Мажлиса ознакомился с состоянием территории, встретился  с населением  СГА “Бозатаў” и “Тик узак”.
В ходе беседы  житель СГА “Бозатау” А.Курбаниязов пожаловался на отсутствие баллонов с сжиженным газом,  житель СГА  “Тик узак” К.Темирбеков  - на низкое давление природного газа.  М.Турдимуратова  из СГМ “Дустлик” попросила помочь  в получении кредита,   М.Конисбаев из СГА “Хоким-ота”  попросил оказать содействие  в обеспечении аула питьевой водой.
В этот день положительно были решены многие обращения граждан. Гражданин  А.Курбаниязов  обеспечен  районным отделом  газоснабжения газовыми баллонами с сжиженным газом, М.Турдимуратовой  решено выделить кредит в рамках программы  “Каждая семья – предприниматель”.
Положительно решен вопрос об обеспечении питьевой водой  аулов “Дустлик” и “Али”  СГА “Хоким - ота”.
Уместно отметить,  в ходе прямых диалогов с депутатом предусматриваются   по решению выявленных проблем  совместно  с должностными организациями.