“Do‘stlik” va “Ali” ovullaridagi toza ichimlik suvi muammosi deputat aralashgach hal bo‘ldi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Z.Xaniyazov xalq bilan muloqot qilish, ularni o‘ylantirayotgan muammolarni bartaraf etish maqsadida hududlarda bo‘lib, saylovchilar bilan uchrashmoqda. Xalq vakilining dastlabki manzili Qoraqalpog‘iston Respublikasining Qonliko‘l tumani bo‘ldi.
Deputat tumandagi bir qator ijtimoiy ob’ektlarda olib borilayotgan ishlarni ko‘zdan kechirdi, tuman tibbiyot birlashmasi shoshilinch tez yordam bo‘limlarining faoliyati bilan tanishdi. Bu yerda davolanayogan bemorlarning holidan xabar olib, ular bilan dildan suhbat qurdi.
Shu kuni xalq noibi malakali shifokorlar bilan birgalikda  “Madaniyat” MFYda yashovchi A.Utemuratova hamda “Qosjap” ovul fuqarolar yig‘inida istiqomat qiluvchi S.Ismoilovalarning xonadonida bo‘lib, ularni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazdi va nogironlik aravachalari sovg‘a qildi.
Deputatning “Arzimbet” ovul fuqarolar yig‘ini ahli bilan uchrashuvi ham ko‘tarinki ruhda o‘tdi. Uchrashuv davomida qator muammolar joyida hal etilib, murojaatchilarning talabi qondirildi. Ma’lum muddat o‘rganish taqozo etiladigan murojaatlar bo‘yicha tegishli mutasaddilarga so‘rov chiqariladigan bo‘ldi.
Masalan, “Do‘stlik” MFYda yashovchi N.Babajanova va R.Jiyenbayevlar ish masalasida murojaat qilgan bo‘lsa, “Arzimbetqum” ovul fuqarolar yig‘inida yashovchi G.Allambergenova tadbirkorlik faoliyatini boshlamoqchi ekanligini aytib, imtiyozli kredit olishda ko‘mak so‘radi.
Bandlik masalasida murojaat qilgan fuqarolar shu kunning o‘zida tuman bandlikka ko‘maklashish markazi ko‘magida ishga joylashtirildi. Endi N.Babajanova tuman Obodonlashtirish boshqarmasiga ishchi, R.Jiyenbayev esa “Invest” MChJda mexanik bo‘lib ish boshlaydi.
Uchrashuvlar davomida “Madaniyat” MFYda yashovchi D.Karimbekov va 2-guruh nogironi Sh.Qazaqbayev o‘z salomatligi bilan bog‘liq dori vositalarini olishda amaliy yordam so‘rashdi. Deputat tashabbusi bilan fuqarolarning har biriga 50250 so‘mlik dori vositalari bepul tarqatildi.
Xalq vakili Z.Xaniyazovning keyingi manzili Mo‘ynoq tumani bo‘ldi. Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati hududdagi ahvol bilan tanishib, “Bozatao‘” va “Tik o‘zak” ovul fuqarolar yig‘ini aholisi bilan uchrashdi.
Muloqotlar chog‘ida “Bozatao‘” OFYda yashovchi A.Qurbaniyazov suyultirilgan gaz balloni yo‘qligidan, “Tik o‘zak” OFY yashovchi K.Temirbekov esa gaz bosimining past ekanligidan shikoyat qildi.  “Do‘stlik” MFYda istiqomat qiluvchi M.Turdimuratova kredit olishda ko‘mak so‘ragan bo‘lsa, “Hokim-ota” ovul fuqarolar yig‘inida yashovchi M.Qonisbayev toza ichimlik suvi bilan ta’minlashda amaliy yordam so‘rab murojaat qildi.
Shu kuni fuqarolar tomonidan kelib tushgan ko‘plab murojaatlarning aksariyati joyida hal bo‘ldi. Jumladan, fuqaro A.Qurbaniyazov tuman gaz ta’minoti tomonidan suyultirilgan gaz balloni bilan ta’minlandi, M.Turdimuratovaga esa “Har bir oila – tadbirkor” dasturi doirasida kredit ajratiladigan bo‘ldi.
“Hokim - ota” OFYdagi “Do‘stlik” va “Ali” ovullari aholisini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash masalasi hal etildi.
Ta’kidlash kerak, xalq vakili bugun yuzma-yuz muloqotlarda aniqlangan muammolarni mutasaddi tashkilotlar bilan hamkorlikda hal etish choralarini ko‘rmoqda.
1340
Рахманова Гульнара КР Тахтакупир туман Кенгаши ижрочи котиб 2019-06-12 09:08:32
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати З.Ханиязов халқ билан мулоқот қилиши хам халкимизнинг бир катор муоммаларининг шу жойнинг узида хал килинишига амалий ердами халкнинг ишончига эришади ва албатта халк рози булади. Бу эса хар бир депутатнинг иш самародорлигини янада оширади.

In order to conduct dialogue with people, to eliminate people’s problems, the deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Z. Khaniyazov visits the territory and meets with voters. The first place of the visit was Kanlikul district of the Republic of Karakalpakstan.
The deputy became familiar with the work carried out at social facilities of the district, activities of emergency departments of the district medical association. Had a conversation with patients of these departments.
On this day, the deputy, together with qualified physicians, visited the homes of A. Utemuratova, residing in “Madaniyat” CAM and S. Ismoilova, who lives in a citizens’ assembly of “Kosjap” village, conducted a medical examination and presented wheelchairs.
The meeting of the deputy with residents of the citizens’ assembly of “Arzimbet” village was held in the spirit of mutual understanding. During the meeting, a number of problems were solved on the spot and demands of the applicants were satisfied. For appeals that require a certain time to be resolved, requests are sent to the appropriate organizations.
For example, residents of “Dustlik” CAM N. Babajanova and R. Jiyenbayeva asked about employment, G. Allambergenov from the citizens’ assembly of “Arzimbetkum” village – the desire to start own business and assistance in obtaining a loan.
Citizens who applied for employment, on the same day received a job with the support of the district employment center. Now N. Babajanova will work in the district improvement department as a worker, R. Jiyenbayev as a mechanic in Invest LLC.
At the meeting, the residents of “Madaniyat” CAM D. Karimbekov and the disabled of group 2 Sh. Kazakbayev asked to assist in acquisition of necessary medicines. At the initiative of the deputy, each of them was allocated medicines in the amount of 50,250 soums.
The next place of the visit was Muynak district. Deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis became familiar with the state of the territory, met with the population of the CAM “Bozatak” and “Tik uzak”.
During the conversation, a resident of “Bozatau” CAM A. Kurbaniyazov complained about the absence of liquefied gas cylinders, “Tik uzak” CAM resident K. Temirbekov – about low pressure of natural gas. M.Turdimuratova from “Dustlik” CAM asked for help in obtaining a loan, M.Konisbayev from “Khokim-ota” CAM asked for assistance in providing the village with drinking water.
On this day, many complaints of citizens were positively resolved. Citizen A. Kurbaniyazov was provided with district gas supply department with gas cylinders with liquefied gas, decision was taken to allocate a loan for M. Turdimuratova under the program “Every family entrepreneur”.
The issue of providing drinking water to villages “Dustlik”, “Ali”, “Khokim-ota” CAM was positively resolved.
It should be noted that during direct dialogues with the deputy, it is envisaged to solve problems identified together with official organizations.