O‘zLiDeP fraksiyasi a’zosi yordami bilan Beshariqda madaniyat uyi ochildi (FOTO)
Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi O‘zLiDeP fraksiyasi a’zosi Mavluda Xadjayevaga Farg‘ona viloyatining Beshariq tumanidagi Chorbog‘turong‘i qishlog‘ida madaniyat uyini ochishda va uni zaruriy jihozlar bilan ta’minlanishida aholidan amaliy yordam so‘rab murojaat qilingan edi. Mazkur masala deputatning faolligi evaziga ijobiy yechim topdi. Bu haqida deputat Facebook’dagi rasmiy sahifasida quyidagilarni ma’lum qildi:
“Farg‘ona viloyatining viloyat markazidan 135 km uzoqlikda joylashgan, qo‘shni Tojikiston Respublikasi bilan chegaradosh Beshariq tumanidagi Chorbog‘turong‘i qishlog‘ida aholi bilan o‘tkazgan uchrashuvlarimda mahalla aholisi qishloqda biror bir madaniyat maskanini yo‘qligidan shikoyat qilib, ushbu muammoni hal etishda yordam so‘ragan edi.
Muammoni joyida o‘rganib, uni yechimini topishga harakat qildim. Mahalla hududida xashar yo‘li bilan qurilgan bino ta’mirdan chiqarildi. Mazkur binodan maqsadli foydalanish maqsadida, shu joyda Madaniyat uyini ochishda va uni zaruriy jihozlar bilan ta’minlanishida amaliy yordam so‘rab O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligiga deputatlik so‘rovini yubordim. Vazirlik va viloyat, tuman faollarinig ko‘magida mazkur madaniyat o‘chog‘i o‘z faoliyatini boshladi. Kuni kecha mazkur Madaniyat uyining mahalla ahli va bir guruh yoshlar ishtirokida tantanali ochilish marosimi o‘tkazildi. Bu savobli ishga ozgina xissam qo‘shilganligidan, nuroniy otaxon va onaxonlarning duolarini olganimdan bexad mamnunman.”

С помощью члена фракции УзЛиДеП в Бешарике открыт дом культуры (+ФОТО)
Члену фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса  Мавлуде Хаджаевой поступило обращение от жителей села Чорбогтуронги Бешарыкского района Ферганской области об оказании практической помощи в открытии дома культуры и оснащении его необходимым оборудованием. Данный вопрос при активном содействии депутата был решен положительно. Об этом депутат рассказала на своей страничке в  Facebook’:
“В ходе встреч с жителями села Чорбогтуронги, расположенного в 135 километрах от областного центра Ферганской области, в приграничном с Республикой Таджикистан Бешарыкском районе, население обратилось с жалобой о том, что в их селе нет ни одного учреждения культуры, и попросило оказать содействие в решении данной проблемы.
Я постаралась изучить проблему на месте и найти ее решение. Методом хашара было отремонтировано здание на территории махалли. В целях целевого использования данного здания и открытия здесь Дома культуры, оснащения его необходимым оборудованием я обратилась с депутатским запросов в Министерство культуры Республики Узбекистан. При содействии министерства, активистов области и района данный очаг культуры начал свою работу. На днях состоялось торжественное открытие Дома культуры с участием жителей махалли и группы молодежи. Я безгранично рада, что смогла внести свой скромный вклад в это доброе дело”.