Kartoshka importi QQSdan ozod etildi
Prezidentning 20.02.2018 yildagi PF–5354-son Farmoni bilan 2019 yil 1 yanvarga qadar muddatga bojxona to‘lovlari to‘lashdan ozod qilinadigan (bojxona rasmiylashtiruvi uchun yig‘imlar bundan mustasno) oziq-ovqat mahsulotlari va xom ashyolarning ayrim turlari ro‘yxati to‘ldirildi.
Ro‘yxatga barra va sovutilgan kartoshka (TIF TN bo‘yicha kodi - 0701) kiritilgan.
Eslatib o‘tamiz, Ro‘yxatga import bojxona boji nol darajali stavka bo‘yicha to‘lanadigan va aksiz solig‘i to‘lanmaydigan 8 ta pozitsiya kiritilgan edi. Boshqa pozitsiyalarga nisbatan bo‘lgani kabi kartoshkaga nisbatan so‘z QQSdan ozod etish haqida bormoqda.
Shu o‘rinda Davlat bojxona qo‘mitasiga olib kirilayotgan kartoshkani belgilangan tartibda o‘z vaqtida va to‘sqinliklarsiz bojxona rasmiylashtiruvidan o‘tkazish topshirildi.

Импорт картофеля освобожден от НДС
Указом Президента от 20.02.2018 г. № УП–5354 дополнен Перечень отдельных видов продовольственных товаров и сырья, освобождаемых от уплаты таможенных платежей, за исключением сборов за таможенное оформление, сроком до 1 января 2019 года.
В него включен картофель свежий и охлажденный (код ТН ВЭД 0701).
Напомним, в Перечень уже включены 8 позиций, которые итак облагаются импортной таможенной пошлиной по нулевой ставке и не облагаются акцизным налогом. Как и по другим позициям, в отношении картофеля речь идет об освобождении от НДС.
При этом Государственному таможенному комитету поручено обеспечить своевременное и беспрепятственное таможенное оформление ввозимого картофеля по установленному порядку.