O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 23-avgust kuni xalq ta’limi tizimini rivojlantirish, pedagoglarning malakasi va jamiyatdagi nufuzini oshirish, yosh avlod ma’naviyatini yuksaltirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari prezidentlik faoliyatining dastlabki kunlaridan boshlab yurtimizda innovatsion va kreativ fikrlaydigan, zamonaviy kadrlar tayyorlash, yoshlarni vatanparvarlik ruhida, yuksak ma’naviyat egalari etib tarbiyalash, shu maqsadda ta’lim tizimini takomillashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratib kelmoqda.
Prezidentimiz yig‘ilishda maktab ta’limi tizimini isloh qilish bo‘yicha mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar, bu borada oldimizda turgan dolzarb vazifalar haqida fikr yuritar ekan, ulug‘ ma’rifatparvar bobomiz Mahmudxo‘ja Behbudiyning “Dunyo imoratlari ichida eng ulug‘i maktabdir” degan fikrini alohida ta’kidlab, bu masalaning mohiyati va ahamiyatiga atroflicha to‘xtalib o‘tdi.
Haqiqatan ham, jahondagi rivojlangan davlatlar tarixiga nazar tashlaydigan bo‘lsak, ularda jamiyat hayotini o‘zgartirishga qaratilgan islohotlar avvalo ta’lim tizimidan, bog‘cha, maktab, tarbiya masalasidan boshlanganini ko‘ramiz. Chunki maktabni o‘zgartirmasdan turib, odamni, jamiyatni o‘zgartirib bo‘lmaydi. Ta’lim va tarbiyaning asosi, poydevori bu – maktab. Maktabni maktab qiladigan kuch esa o‘qituvchilardir.
Ma’lumki, murakkab o‘tish yillarida maktablardagi ma’naviy-ma’rifiy muhit, o‘qituvchi kasbining obro‘yi, nufuzi pasayib ketgani, yangi davr pedagoglarini tarbiyalash, pedagogika fanini rivojlantirish, innovatsion ta’lim texnologiyalarini joriy etishga yetarli e’tibor berilmagani sohada bir qator jiddiy muammolarni keltirib chiqardi.
Keyingi yillarda ana shu muammolarni samarali hal etish, kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish bo‘yicha mamlakatimizda ulkan ishlar amalga oshirilmoqda. Prezidentimiz tomonidan xalq ta’limi tizimiga oid 6 ta farmon va qaror, Vazirlar Mahkamasining 21 ta qarori qabul qilinib, bu sohadagi islohotlarning huquqiy-me’yoriy asoslari mustahkamlandi.
Ota-onalar, jamoatchilikning istaklari inobatga olinib, yurtimizda 11 yillik maktab ta’limi tizimi tiklandi. So‘nggi uch yilda yurtimizda 157 ta umumta’lim maktabi yangidan qurildi.
Ulug‘ allomalarimiz – Mirzo Ulug‘bek va Muhammad Xorazmiy nomidagi iqtidorli bolalar maktablari, Hamid Olimjon va Zulfiya, Erkin Vohidov, Abdulla Oripov, Ibroyim Yusupov, Ishoqxon Ibrat, Muhammad Yusuf, Halima Xudoyberdiyeva nomlari bilan atalgan ijod maktablari, “Temurbeklar maktabi”, Prezident maktablari, xususiy maktablar singari yangi va zamonaviy namunadagi ta’lim dargohlari tashkil etilgani yurtimiz farzandlari uchun ta’lim-tarbiya olish borasida yangi imkoniyatlar ochib bermoqda.
Ta’lim-tarbiya ishlarini samarali olib borishda erkak o‘qituvchilarning alohida o‘rni va ta’siri borligi hisobga olinib, ko‘rilgan aniq chora-tadbirlar natijasida xalq ta’limi tizimiga 12 ming 871 nafar erkak o‘qituvchi qaytdi.
Pedagog xodimlar mehnatini rag‘batlantirish bo‘yicha katta ishlar qilinmoqda. Oxirgi 3 yilda o‘qituvchilarning ish haqi o‘rtacha 2,5 barobar oshirildi. Uzoq tumanlarga borib ishlayotgan pedagog kadrlar mehnatini rag‘batlantirish bo‘yicha aniq mezonlar belgilandi. Ularga 50 foizgacha qo‘shimcha oylik ustamalar to‘lanmoqda. Bu olis hududlarda yetishmayotgan mingdan ziyod o‘qituvchini jalb etish imkonini berdi. Nafaqa yoshida faoliyatini davom ettirayotgan o‘qituvchilarga pensiyasi to‘liq miqdorda berilmoqda.
“Hurmatli muallimlarimiz, jonkuyar maktab direktorlarini, soha faxriylarini el-yurtimizning tayanchi va suyanchi, deb bilamiz, – dedi Prezidentimiz. – Maktablar tizimini rivojlantirish uchun bundan buyon ham mablag‘ni, imkoniyatni aslo ayamaymiz. Kelajak avlodimiz taqdiri, butun millatimiz, xalqimiz, davlatimiz taqdiri muhtaram muallimlarga bog‘liq”.
Ammo amalga oshirilayotgan ijobiy o‘zgarishlarga qaramasdan, ta’lim tizimida hamon tizimli muammolar borligi, maktablarning moddiy-texnik bazasi, ayrim pedagog xodimlarning bilim va malakasi bugungi zamon talablariga javob bermasligi yig‘ilishda tanqid qilib o‘tildi.
Ta’lim-tarbiya sohasida zamonaviy va oqilona tizim yaratish, o‘qitish metodlari, ta’lim standartlari, darslik va o‘quv qo‘llanmalarini yangilash zarurligi, bilim berishda chet eldagi ilg‘or tajribalardan foydalanish, tarbiyada esa milliy an’ana va qadriyatlarga suyanish muhimligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari “Milliy tiklanishdan – milliy yuksalish sari” degan tamoyilga asoslangan holda, milliy g‘oya va uning mafkuraviy negizlarini puxta ishlab chiqish, yosh avlodni bolalikdan milliy g‘urur va vatanparvarlik ruhida tarbiyalash dolzarb ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Maktablardagi kamchiliklarni tuzatish, ta’lim sifatini nazorat qilish uchun ota-onalar, keng jamoatchilikning ishtiroki zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.
“Maktab bu hayot-mamot masalasi, kelajak masalasi. Uni davlat, hukumat va hokimlarning o‘zi hal qilolmaydi. Bu butun jamiyatning ishi, burchiga aylanishi kerak", dedi Shavkat Mirziyoyev.
Videoselektorda xalq ta’limi tizimini tubdan takomillashtirish, muammolarni kompleks hal etish masalalari chuqur tahlil qilinib, kelgusidagi vazifalar muhokama etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 29-apreldagi farmoniga muvofiq, Xalq ta’limi tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasi tasdiqlandi. Unda 48 ta maqsadli ko‘rsatkichlarga erishish bo‘yicha aniq mexanizmlar belgilandi.
Masalan, 2030-yilga borib o‘quvchilar bilimini baholash bo‘yicha PISA xalqaro dasturi reytingida O‘zbekistonning jahondagi yetakchi 30 ta mamlakat qatoridan joy egallashi maqsad qilib qo‘yilgan.
Davlatimiz rahbari o‘qituvchining maqomi va nufuzini oshirish, huquqlari va imtiyozlarini kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratdi.
“Maktab o‘qituvchisini moddiy rag‘batlantirmasak, uning hayot sifati darajasini oshirmasak, islohot, natija haqida gapira olmaymiz”, dedi Prezident.
Shu munosabat bilan Vazirlar Mahkamasi, Moliya va Xalq ta’limi vazirliklariga 2020 yilda xalq ta’limi xodimlari oylik ish haqini oshirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi. Uzoq qishloqlardagi maktablarga o‘qituvchilarni jalb etishni yanada rag‘batlantirish uchun ularga uy-joylar, avtotransport uchun kreditlar berish ham ko‘zda tutilgan.
Bu ishlar davlatimiz tomonidan izchil davom ettiriladi. Lekin bu – masalaning bir tomoni. Ikkinchi tomondan, o‘qituvchi va murabbiylarning o‘zi ham bilim va saviyasini oshirish, jamoat ishlarida faol ishtirok etish, halol mehnati va tashabbuskorligi bilan bu kasbning obro‘sini oshirishi kerakligiga urg‘u berildi.
Nizomiy nomidagi universitet, hududlarda 6 ta pedagogika institutlari mavjud. Respublika ta’lim markazi, Abdulla Avloniy nomidagi xalq ta’limi tizimi rahbar va mutaxassis xodimlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish instituti, viloyatlarda ham shunday institutlar bor. Lekin o‘quv-tarbiya jarayonini takomillashtirish, o‘qituvchilarning bilim va saviyasini yuksaltirishda, afsusuki, ularning o‘rni sezilmayapti.
Yig‘ilishda pedagogika yo‘nalishidagi oliy o‘quv yurtlari faoliyatini tanqidiy o‘rganib, takomillashtirish, ularni eng nufuzli ta’lim muassasalariga aylantirish, pedagoglikka moyilligi bo‘lgan yoshlarni maqsadli tarbiyalab borish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Prezident maktablari va ijod maktablari faoliyatini muvofiqlashtirish, ularning samaradorligini ta’minlash maqsadida Vazirlar Mahkamasi huzurida alohida tuzilma tashkil etilishi ma’lum qilindi.
Maktablardagi ma’naviy-tarbiyaviy ishlarni yangicha asosda tashkil etish, “Milliy g‘oya”, “Odobnoma”, “Dinlar tarixi”, “Vatan tuyg‘usi” kabi fanlarni birlashtirgan holda, yagona “Tarbiya” fanini joriy qilish zarurligi qayd etildi. Maktablarga buyuk allomalar, davlat va siyosat arboblari, mashhur sarkarda ajdodlarimizning nomlarini berish muhimligi ta’kidlandi.
Oiladagi ta’lim-tarbiya muhiti, ota-onalarning mas’uliyati va o‘qituvchilar bilan hamkorligi masalalariga ham e’tibor qaratildi.
Maktab hayoti, fidoyi o‘qituvchilar haqida badiiy va hujjatli filmlar, spektakl va videoroliklar yaratish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
“Moddiy va ma’naviy hayotni uyg‘un rivojlantirishimiz kerak. Maktab bu borada asosiy bo‘g‘in bo‘lishi lozim. Maktab ta’limini rivojlantirish biz uchun buyuk umummilliy maqsadga, umumxalq harakatiga aylanishi zarur”, deb uqtirib o‘tdi davlatimiz rahbari.
Yig‘ilishda ishtirok etgan rahbar va mutasaddilar, ta’lim sohasida faoliyat yuritayotgan tajribali va fidoyi muallimlar, ziyolilar, mahalla faollari muhokama qilingan masalalar yuzasidan o‘z fikr va takliflarini bildirdilar.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference meeting on August 23 to discuss the development of the public education system, advanced training of teachers and state of their clout in society, as well as the spiritual and moral education of the young generation.
From the first days of his activity as President, Shavkat Mirziyoyev has paid particular attention to the issues of training modern creative-minded specialists, fostering the young people as patriotic and highly ethical personalities, as well as improving the education system to achieve these goals.
Speaking about the measures taken in our country to reform the school system and the urgent tasks in this area, the President cited the outstanding enlightener Mahmudkhuja Behbudi: “School is the greatest shrine in the world,” and dwelt on the essence and significance of the issue under discussion.
Indeed, the historical experience of developed nations shows that reforms aimed at changing the society’s life began primarily with modernization of the education system. For, without changing schools it is impossible to change a person, a society. And the school is the foundation of education and upbringing, and teachers constitute its cornerstone.
In the difficult years of the transition period, as it is known, the spiritual and educational environment in schools turned out to be vulnerable, the authority and prestige of the teaching profession declined, attention to the training of teachers of a new formation, the development of pedagogical science, and the introduction of innovative learning technologies decreased, which led to a number of serious problems.
In recent years, large-scale reforms have been carried out to effectively address these shortcomings and to radically improve the training system. In particular, in accordance with the public education system, 6 decrees and resolutions of the President, 21 resolutions of the Cabinet of Ministers were adopted, and the legal framework for transformation in the sphere was strengthened.
Based on the wishes of parents and the general public, the 11-year school system was restored. Over the past three years, 157 new general schools have been built.
Schools of a new type were organized, including those for gifted children, and those named after the great scientists Mirzo Ulugbek and Muhammad al-Khorezmi, along with literary-creative schools named after Hamid Alimjan and Zulfiya, Erkin Vahidov, Abdulla Aripov, Ibraim Yusupov, Iskhokkhon Ibrat, Muhammad Yusuf, Halima Khudoyberdiyeva, as well as Temurbeklar Maktabi schools, Presidential and private schools, which remarkably enhanced access to education.
Given the importance of men’s role in the education system, their participation in the effective pedagogical activities, 12 thousand 871 male teachers returned to schools as a result of specific encouragement packages taken.
Extensive work is also underway to stimulate the work of teachers. Over the past three years, their salaries have been increased by an average of 2.5 times. Clear criteria for motivating the work of teachers working in remote areas are defined; they are paid allowances of up to 50 percent. This facilitated the attraction of more than a thousand teachers to remote areas where there was a shortage of such specialists. Teachers who continue to work at retirement age are paid the full pension.
“In our teachers, dedicated school principals, and veterans of the sphere we see the country’s support and hope,” the President said. “We will not continue to spare resources and opportunities for the development of the school system. The fate of the future generation, the fate of our entire nation, people, state depend on our esteemed teachers.”
The head of our state noted the fact that in the education system, despite positive changes, systemic problems persist, the material and technical base of schools, the level of knowledge and qualifications of educators do not meet the requirements of the time.
The necessity of creating a modern and reasonable system in the field, updating teaching methods and learning standards, textbooks and manuals, the importance of using international best practices in teaching, and in the process of upbringing, reliance on national traditions and values.
The President emphasized the urgent magnitude of forming a national idea based on the principle “From national revival to national prosperity”, devising its deeply thought-out ideological foundations, as well as educating the young generation in the spirit of national pride and patriotism from childhood.
Attention was focused on the need for the participation of parents and the general public to correct deficiencies in schools and monitor the quality of education.
“School is a matter of life and death, our future. The state, government and hokims cannot resolve this issue alone. This should be the cause and duty for the whole society,” Shavkat Mirziyoyev insisted.
The meeting participants deeply analyzed the radical improvement of the public education system, integrated problem solving, and discussed impending tasks.
The Concept of Public Education Development System through to 2030 was approved by a decree of the President of the Republic of Uzbekistan, signed April 29 this year. It identifies specific mechanisms for achieving 48 targets.
For example, the goal was set for Uzbekistan to join the ranks of top 30 nations of the world by 2030 in the rating of the PISA student assessment program.
The head of state paid special attention to raising the status and authority of teachers, consolidating the guarantees of their rights and expanding benefits for them.
“Without material incentives for teachers, without improving the quality of their lives, there can be no talk of reforms, of any results,” the President pointed out.
The Cabinet of Ministers, the ministries of finance and public education were instructed to increase the wages of public education workers in 2020. In addition, as it was reported at the meeting, it is planned to provide teachers with housing and car loans to further stimulate their work in remote rural schools. Work in this direction will be sequentially continued. Teachers and mentors, in turn, must maintain the prestige of their profession, constantly bolstering their knowledge and professional level, actively participating in public affairs, with their diligent efforts and initiative.
There are Nizami Tashkent State Pedagogical University and 6 pedagogical institutes in the regions. There is the Republican Education Center, the Abdulla Avloni Institute for Retraining and Advanced Training of Leaders and Specialists of the Public Education System, and institutes for continuing education of teachers in the regions. However, unfortunately, their participation in improving the educational process, increasing the knowledge and level of teachers has been hardly noticeable.
In this regard, the meeting set the task of critically studying and perfecting the activities of pedagogical universities, turning them into prestigious educational institutions, and systematically nurturing young people who are striving to master pedagogical specialties.
It was reported that a separate division will be created under the Cabinet of Ministers to coordinate and ensure the effectiveness of the activities of the Presidential schools and creative schools.
The necessity was noted of organizing spiritual and educational work in schools in accordance with the new system, the introduction of a single subject “Ethical enlightenment” on the basis of combining such disciplines as “National Idea”, “Moral Principles”, “History of Religions”, “Sense of Patriotism”. The importance of naming the schools with the names of prominent scientists of our people, statesmen and politicians, well-known military commanders was emphasized.
Special attention was paid to issues of upbringing in the family, parental responsibility and their cooperation with teachers.
Recommendations were given on the creation of motion pictures and documentaries, performances and videos about school life, the work of dedicated teachers.
“We should harmoniously develop material and spiritual life. The main link in this chain is expected to be school. The development of public education should be a great national goal, a nationwide movement,” Shavkat Mirziyoyev suggested.
Sphere leaders and decision makers, experienced teachers, intellectuals and mahalla activists expressed their views and proposals on the issues discussed at the meeting.