O‘zLiDeP: Коррупция устидан ғалаба қозониш мумкин ва зарур
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон либерал-демократик партияси жамиятда ижтимоий тенгсизликни юзага келтирувчи, аҳолини, халқни олиб борилаётган ислоҳотларга бўлган ишончини йўқ қилувчи, жамиятда мавжуд ижтимоий муносабатларда адолатсизликни вужудга келтирувчи, аҳоли ўртасида турли хил норозиликларни келтириб чиқарувчи коррупция устидан ғалаба қозониш, мамлакатимизнинг коррупцияни рад этадиган ва бу борада “ноль тоқатлилик”ка эришган давлатлар қаторига киришига эришишга қатъий бел боғлаган.
Маълумки, мансабдор шахсларнинг мол-мулки ва даромадини декларация қилиш кўпгина давлатларда коррупцияга қарши чора сифатида қўллаб келинади. Жумладан, Хитойда барча давлат хизматчилари ҳар йили ўзлари ва яқинларининг даромад ва харажатлари тўғрисидаги маълумотни тақдим этса, Бразилия, Дания, АҚШ ва Қозоғистонда давлат хизматчилари даромади декларацияланади, Швеция, Норвегия ва Канадада нафақат давлат хизматчилари, балки барча фуқароларнинг даромади ҳам декларацияланади. Финляндия ва Сингапурда давлат хизматчилари ҳар йили ўз чиқимлари ҳақида ҳисоботни тақдим этади. Буюк Британияда Парламент аъзолари ва Лордлар палатаси аъзолари ўз даромадини декларация қилади. Грузиядаги полиция хизматида ўтказилган туб ислоҳотлар натижасида полиция шунчаки давлат институти эмас, балки одамларга уларнинг муаммоларини ҳал қилишда ёрдам берадиган, пора олмайдиган, муқаррар равишда жиноятларни рўйхатга олувчи бир сервис-хизматга айлангани, унга аҳоли тарафидан мурожаатлар сони 15-20 баробар ошганидан,  ўтган асрнинг 90-йилларида Нью-Йорк  маҳаллий ҳокимияти ҳар қандай қонун бузилишлар (ҳаттоки метрода чиптасиз юриш) га “ноль тоқатлилик” сиёсатини жорий этиб,  ҳуқуқбузарликларнинг турли хил кўринишлари бўйича курашиш стратегияларини ишлаб чиқиш, янги технологиялардан қўлланиш орқали шаҳар кўчаларида назоратни тўла қўлга ола билгани, кейинчалик ушбу тажриба АҚШ, Европа, Жанубий Африка, Индонезия, Сингапур ва бошқа мамлакатларда кенг қўлланилганлигидан хабаримиз бор.
Шунинг учун  сиёсий арбоблар ва давлат хизматчиларининг маблағлари ва молк-мулклари ҳақидаги маълумотларни очиқлаштириш ва декларация қилишнинг янги тизимини жорий қилиш, давлат харидларини амалга оширишда манфаатлар тўқнашувини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш механизмларини кучайтириш мақсадида “Давлат харидлари тўғрисида”ги қонунни ва электрон харидлар тизимини такомиллаштириш, жиноят ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш тизими фаолияти самарадорлигини ошириш, уюшган жиноятчиликка қарши кураш бўйича ҳуқуқий ва ташкилий-амалий чораларни кучайтириш, қонунчиликдаги жазони оғирлаштириш ёки енгиллаштиришга оид нормаларни қўллаш жараёнидаги инсон омилини бартараф этиш, парламент палаталаридаги коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмиталарининг ваколат ва функцияларини кучайтириш таклиф қилинмоқда.
Ўзбекистон БМТнинг Коррупцияга қарши конвенциясига (Нью-Йорк, 2003 йил 31 октябрь) қўшилган. Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган илк қонун ташаббуси, бу –“Коррупцияга қарши кураш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни бўлгани ҳам эътирофга лойиқ.  Юртимизда айни пайтда Коррупцияга қарши курашиш бўйича республика идоралараро комиссияси фаолият юритади. Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Давлат хавфсизлик хизмати, Ички ишлар вазирлиги, Адлия вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти коррупцияга қарши курашиш бўйича изчил иш олиб бормоқда. Хусусан, Бош прокуратура, Давлат хавфсизлик хизмати, Ички ишлар вазирлигида коррупцияга қарши курашувчи алоҳида тузилмалар ташкил этилган.
Шунга қарамай партия коррупцияга қарши курашиш тизимини тубдан ислоҳ этиш зарур, деб ҳисоблайди. Яъни мавжуд тизим негизида, раҳбарлари Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан тайинланадиган ва лавозимдан озод этиладиган, парламентга ҳисобдор, Прокуратура, ИИВ, ДХХдан мустақил фаолият юритадиган алоҳида давлат органлари – Коррупцияга қарши кураш ва Тергов департаментларини ташкил мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблайди. Негаки, мавжуд идоралараро комиссия иши ўз натижадорлигини кўрсата олмади. Коррупцияга қарши тузилмаларнинг бир нечта давлат идораларида фаолият кўрсатиши бир-бирининг фаолият ва ваколатларини такрорласа, иккинчи жиҳатдан битта идорада ҳам ушбу тузилма ва тергов органининг фаолият юритиши ўз-ўзидан шу органга судлар фаолиятига таъсир этиш механизмини тақдим этади, судлар мустақиллигига путур етади, пировардида эса одил судловни тўла таъминлаш қийинлашади. Бу эса, аҳолининг одил судловга, адолатга ишончига таъсир кўрсатмай қолмайди. Шу нуқтаи назардан коррупцияга қарши курашувчи яхлит давлат идораси нафақат коррупцияга қарши кураш, балки, унинг оқибатлари, келиб чиқиш омилларини бартараф этиш борасида ҳам амалий, ҳам назарий жиҳатларни мувофиқлаштириб борадиган, бу иллатнинг сиёсий, иқтисодий, ижтимоий ва маънавий томонларини илмга таянган ҳолда ечим излайдиган ташкилот сифатида тузилиши муҳим аҳамият касб этади.

UzLiDeP: Corruption can and should be defeated
Movement of Entrepreneurs and Businesspeople - the Liberal Democratic Party of Uzbekistan is ready to ensure victory over corruption, causing social inequality in society, eliminating public confidence in the reforms, causing discontent among the population, joining the country in a number of states that reject corruption and achieve “zero patience” to its manifestations.
It is known that the declaration of ownership and income of officials in many countries is used as a measure against corruption. For example, in China, all public servants annually report on their income and expenses, as well as income and expenses of relatives, the income of public servants is declared in Brazil, Denmark, the United States, Kazakhstan, the income of not only public servants, but also of all citizens is declared in Sweden, Norway and Canada. In Finland and Singapore, public officials report annually on expenditures. In the United Kingdom, members of Parliament and members of the House of Lords declare their income. It is known that as a result of reforms carried out in the Georgian police service, the police became not only a state institution, but also a service that does not take bribes, helps people in solving problems, inevitably records all crimes, as a result the population’s appeal to the police increased by 15 -20 times, in the 90s of the last century, the local authorities of New York introduced a “zero patience” policy in relation to any violation of the law (up to stowaways in the subway), developed a strategy of combating any manifestations of offenses and using new technologies achieved full control of the situation on city streets, later these experiments began to be widely applied throughout America, in Europe, South Africa, Indonesia, Singapore and other countries.
In order to introduce a new system of transparency and declare data on the means and property of politicians and public servants, strengthen mechanisms for identifying and preventing conflicts of interests in public procurement, the party proposes to improve the Law on “Public procurement” and the electronic procurement system, to strengthen legal and organizational-practical measures to increase the effectiveness of the system for prevention of crimes and offenses, the fight against organized crime, to eliminate the human factor in the process of applying the norms of legislation to aggravate or facilitate punishment, to strengthen the powers and functions of anti-corruption and judicial-legal committees operating in the houses of parliament.
Uzbekistan joined the United Nations Convention against Corruption (New York, October 31, 2003). It is worth noting that the first legislative initiative forwarded by President Shavkat Mirziyoyev was the Law of the Republic of Uzbekistan “On combating corruption”. Currently, Uzbekistan has a republican interdepartmental commission on combating corruption. Consistent work on combating corruption is carried out by the Prosecutor General’s Office of the Republic of Uzbekistan, the State Security Service, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Justice, and the Department for Combating Economic Crimes under the Prosecutor General’s Office of the Republic of Uzbekistan. In particular, anti-corruption structures have been formed under the Prosecutor General’s Office, the State Security Service, and the Ministry of Internal Affair.
Despite this, the party believes that it is necessary to reform the anti-corruption system. That is, organize the Anti-Corruption Department and the Investigative Department – separate government bodies reporting to parliament, acting independently of the prosecutor’s office, the Ministry of Internal Affairs, and the State Security Service, whose leaders are appointed or dismissed by the President of the Republic of Uzbekistan on the basis of the current system. Because the existing interdepartmental commissions failed to show the effectiveness of the work. The presence of anti-corruption structures in a number of government departments leads to a repetition of their activities and powers, and secondly, the action of this structure and the investigating authority in one agency is a mechanism for the influence of this body on the activities of the courts, damaging the independence of courts and, as a result, ensuring justice is complicated. This, of course, cannot but affect the population’s confidence in justice and fairness. From this point of view, the formation of an integrated government agency to combat corruption is of particular importance, which will not only deal with the fight against corruption, but also coordinate the practical and theoretical aspects of its occurrence and consequences, determine the political, economic, social aspects of this ailment on a scientific basis.