Давлат дастурида белгиланган вазифалар ижроси устидан парламент ва жамоатчилик назоратини ўрнатишимиз зарур
03.03.2020, 18:56
2019 йил Ўзбекистон ҳаётида жуда муҳим воқеалар юз берган, тараққиётнинг янги босқичига қадам қўйилган йил сифатида тарихга муҳрланди. Ўтган йилда ҳаётимизнинг барча соҳаларида, жумладан, илм-фан, таълим-тарбия, маданият ва санъат, спорт соҳаларини ривожлантириш йўлида муҳим ўзгаришлар бўлди. Мамлакат ҳаётига дахлдор қарорлар халқ билан бамаслаҳат қабул қилинди.
Давлатимиз раҳбари қаерга бормасин, халқ билан мулоқот қилиб, одамларнинг хоҳиш-истаклари, қизиқишларига алоҳида эътибор беради. Энг муҳими, “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили”да салмоқли натижаларга эришилди. Хусусан, “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури доирасида ўз бизнесини бошлаётган оилаларга 5,9 триллион сўм кредитлар ажратилди. Янги солиқ сиёсати доирасида иш ҳақига солиқ юки 1,5 баробар камайтирилди. Амалга оширилган ислоҳотлар натижасида ўтган йили 93 мингта ёки 2018 йилга нисбатан қарийб 2 баробар кўп янги тадбиркорлик субъектлари ташкил этилди.
Бу ислоҳотлар 2020 йил ва ундан кейин ҳам жадал давом эттирилишига шубҳа йўқ. Нега деганда, куни кеча Президентимиз томонидан имзоланган “2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”ги Фармон моҳияти замирида ҳам, аввало, халқимизнинг турмуш фаровонлигини яхшилаш мақсади мужассам.
Айтиш ўринлики, мазкур Фармон янги тараққиёт босқичимизнинг узвий давоми бўлиб, иқтисодий-ижтимоий, маданий-маърифий ҳаётимиздаги ўзгариш ва янгиланишларга замин яратади. Унинг ижроси эса, нафақат ҳар бир давлат ва нодавлат ташкилоти, балки сиёсий партия вакиллари, айниқса, депутатлар зиммасига катта масъулият юклайди. Чунончи, мазкур ҳужжат 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси ижросини таъминлаш, шунингдек, Президентимизнинг Олий Мажлисга Мурожаатномасида белгиланган вазифаларни самарали, ўз вақтида амалга ошириш учун қабул қилинди.
Ушбу ҳужжатнинг энг муҳим жиҳати шундаки, у билан 2020 йил 1 апрелдан бошлаб 1995 йилгача Ўзбекистонга келган ва шундан буён фуқаролиги бўлмаган шахс гувоҳномаси асосида доимий истиқомат қилаётган ҳамда Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлиш истагини билдирган шахсларни Ўзбекистон Республикаси фуқароси деб тан олиш тартиби жорий этилмоқда.
Бундан ташқари, божхона соҳасидаги қонун ҳужжатларини бузиш жиноятини биринчи марта содир этган, товар учун тўловни ихтиёрий равишда тўлаган ва божхона расмийлаштирувини амалга оширган шахсларни жиноий жавобгарликдан озод қилиш тартиби жорий этилаётир. Айниқса, янги ташкил этиладиган кичик саноат зоналарига барча зарур инфратузилмаларни етказиб бериш учун кичик саноат зоналарини бошқариш дирекцияларига Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағларидан 100 миллиард сўм ажратилаётгани партиямиз электорати бўлган тадбиркорлар учун муҳим янгилик бўлди. Боиси, бутун халқимиз, айниқса, унинг энг фаол қатламига айланиб бораётган тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини таъминлаш борасида белгиланган вазифалар, шубҳасиз, оилалар фаровонлигини таъминлаш билан бирга, юртимиз иқтисодий салоҳиятини янада юксалтиришга хизмат қилади.
Фармонда яна бир муҳим масала ечими кўрсатиб ўтилгани катта амалий аҳамиятга эгадир. Унга кўра, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги тасарруфига ўтказилган 30 та коллеж базасида, шунингдек, Тошкент шаҳрининг ҳар бир туманида камида биттадан “Ишга марҳамат” мономарказлари ва касбга тайёрлаш марказларини ташкил этиб, уларда, биринчи навбатда, ишсизлар ва камбағал оилалар аъзоларининг тадбиркорлик асослари бўйича ҳамда касбга ўқитилишини таъминланмоқда.
Агарда мазкур Фармон ва унда белгиланган вазифаларни сўзсиз амалга оширсак, мамлакатимиз ва жамиятимиз ҳаёти бундан-да яхшиланади, ҳуқуқий демократик давлат, кучли фуқаролик жамияти барпо этиш йўлидаги саъй-ҳаракатларимизни янги босқичга олиб чиқиш имкониятлари кенгаяди. Зеро, ушбу ҳужжатнинг мақсади, асл мазмун-моҳияти юртимизда истиқомат қилаётган барча фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари, қонуний манфаатларини тўлиқ таъминлаш ҳамда кафолатлашдан иборат.
Шундай экан, эндиликда Давлат дастурининг мазмун-моҳиятини аҳолининг кенг қатлами орасида тарғиб қилиш ҳамда унда белгиланган устувор вазифалар самарали ижро этилиши устидан парламент ва жамоатчилик назоратини ўрнатишимиз зарур.

Необходим парламентский и общественный контроль исполнения задач, намеченных в Государственной программе
10.03.2020, 16:17
В 2019 году в жизни Узбекистана произошли важные события, этот год  запечатлен в истории как шаг  на новый этап развития страны. В прошедшем году  произошли серьезные изменения на пути развития  многих сфер, в том числе в науке, образовании, культуре, искусстве, спорте.  Постановления, касающиеся жизни страны, принимались после народного обсуждения.
Где бы ни был глава государства, он везде  проводит диалог с народом, уделяет большое внимание желаниям и устремлениям людей.  В «Год активных инвестиций  и социального развития» достигнуты весомые результаты. В частности, в рамках программы  “Каждая семья - предприниматель” начавшим собственный бизнес семьям выделены кредиты в размере  5,9 триллиона сумов. В рамках  новой налоговой политики  налоговый груз снижен в  1,5 раза.  В результате проводимых реформ в прошлом году  образовано 93 тысяч субъектов предпринимательства, что в 2 раза больше относительно  2018 года.
Безусловно, эти реформы будут продолжены в  2020 и в последующие годы. Потому  указ  Президента  “О Государственной программе по реализации  рассчитанной на 2017-2021 годы Стратегии действий  развития Республики Узбекистан по пяти приоритетным направлениям в  “Год развития науки, просвещения и цифровой экономики”  нацелен, прежде всего, на повышение уровня жизни народа.
Уместно отметить, данный указ будучи неразрывным продолжением  нового этапа развития формирует основу  изменений и обновлений в социально-экономической, культурно-просветительской жизни страны. Исполнение этого документа  возлагает  большую ответственность не только на государственные и негосударственные организации, но и на политические партии. Потому что этот документ принят для обеспечения исполнения Стратегии действий  развития Республики Узбекистан по пяти приоритетным направлениям в  2017-2021 годах, а также эффективной и своевременной реализации задач, намеченных  в Послании Президента  Олий Мажлису.
Еще одним важным аспектом в указе является  введение порядка   о признании с 1 апреля 2020 года гражданами Республики Узбекистан лиц, прибывших до 1995 года и постоянно проживающих в Узбекистане на основе удостоверения лица без гражданства, изъявивших желание стать гражданами Республики Узбекистан.
Также внедряется  порядок освобождения от уголовной ответственности лиц, впервые совершивших преступление, связанное с нарушением таможенного законодательства, добровольно внесших платежи за товар и осуществивших таможенное оформление. Выделение  из Государственного бюджета Республики Узбекистан 100 миллиардов сумов дирекции по управлению малыми промышленными зонами  для ввода  необходимой инфраструктуры  во вновь образуемые малые промышленные зоны стало важным новшеством для предпринимателей, явяющихся электоратом партии. Так реализация намеченных задач по  всесторонней поддержке и обеспечению  прав и законных интересов  предпринимателей – на современном этапе самого активного слоя населения, безусловно, будет служить обеспечению благосостояния  семей и повышению  экономического потенциала страны.
Важное практическое значение  имеет решение в указе  еще одного важного вопроса.  На базе  30 колледжей системы министерства  занятости и трудовых отношений, а также  по одному в каждом районе города Ташкента  сформированы моноцентры  “Ишга мархамат” и  центры профессиональной подготовки, в которых, обеспечивается  обучение  основам предпринимательства и профессиональная ориентация в первую очередь безработных  и членов бедных семей.
Неукоснительное выполнение указа и намеченных в нем задач  расширит возможности для выведения  работы по строительству демократически-правового государства  и сильного гражданского общества на качественно новый уровень. Потому что цель указа  - полное обеспечение и гарантирование  прав, свобод и законных интересов  граждан, проживающих в нашей стране.
Теперь нам предстоит широко пропагандировать суть и значение Государственной программы среди широких слоев населения и  установить парламентский и общественный контроль эффективного исполнения  намеченных в программе  приоритетных задач.