Актам Хаитов: "Пахтанинг бошланғич нархи шаклланишида қўлланилаётган 10 фоизли чегирма бекор қилинади"
10.03.2020, 09:30
Актам Хаитов:
Мамлакатимизда аграр соҳани интенсив ривожлантириш, замонавий агротехнологияларни жорий этишга қаратилган ислоҳотларда Президентимизнинг 2019 йил 23 октябрдаги “Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги фармони янги имкониятлар эшигини очди.
Куни кеча давлатимиз раҳбари қабул қилган пахтачиликда бозор тамойилларини жорий этиш ҳақидаги қарор эса шубҳасиз, соҳада янгича ислоҳотларни бошлаб берди.
Мазкур қарор пахта етиштириш соҳасида кўп йиллардан буён давом этиб келаётган маъмурий бошқарув усулларидан воз кечиш ва бозор тамойилларини қарор топтиришни қўллаб-қувватлаши билан алоҳида аҳамият касб этади. Зеро, пахта хомашёси ишлаб чиқариш ҳажмини кескин камайтирмаган ҳолда сифатни яхшилаш чуқур қайта ишлаш асосида қўшилган қиймат занжирини ҳосил қилади ва пировардида даромадни кўпайтиради.
Пахтачилик соҳасида бозор тамойилларининг кенг жорий қилинишида бир қатор муҳим жиҳатларни алоҳида эътиборга олиш шарт. Мисол учун, жорий йил ҳосилидан бошлаб, пахта хом-ашёси етиштиришда давлат буюртмаси бекор қилинади ва харид нархини белгилаш амалиётидан воз кечилади. Бундай бўлиши йиллар давомида “пахтакор” номини олиб, ҳовлисида пахта етиштирган халқимизнинг “тушига ҳам кирмаган” эди.
Яна бир янгилик шундан иборатки, номи йиллар давомида бир неча бор ўзгарган бўлса-да, ҳар сафар пахта сўзи қолган “Пахтасаноат” уюшмаси тугатилади. Энди мавжуд 25 мингга яқин пахтачилик фермер хўжаликлари шартнома асосида пахта тўқимачилик кластерлари, кооперацияларга маҳсулот етиштириб беришади. Кооперациялар ва кластерлар ташкил этилмаган ҳудудларда пахта тозалаш корхоналари негизида фермер хўжаликларининг ихтиёрий бирлашмаси ташкил этилади.
Ўрнатилган тартибга кўра, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши, “Ўзтўқимачиликсноат” уюшмаси биргаликда жаҳон бозори нархлари таҳлили асосида ҳар йили 1 декабрга қадар келгуси йил ҳосили учун пахта хом ашёсига кутилаётган минимал нархларни эълон қилиб боради.
Шу мақсадда Жаҳон банкининг “Қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш” лойиҳаси доирасида туманларда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари, жумладан пахта ва ғалла майдонларида, экинларнинг ривожланиш ҳолати ва кутилаётган ҳосил прогнози билан шуғулланувчи ахборот-маслаҳат марказлари ташкил этилади.
Яна бир муҳим янгилик бу республикада ишлаб чиқарилган пахта толаси учун биржада бошланғич нарх шаклланишида амалда қўлланилаётган 10 фоизли чегирма бекор қилинишидир.
Пахтачиликда бозор тамойиллари жорий этилиши билан пахта етиштирувчи фермер хўжаликлари ва қайта ишловчи корхоналарнинг ўзаро муносабатларини тартибга солиш юзасидан амалий чоралар кўрилади. Бунда молиялаштириш тизимида жиддий ўзгаришлар бўлади. Хусусан, янги тартибга кўра 2021 йил ҳосилидан бошлаб пахта хом-ашёси етиштириш харажатларини молиялаштириш учун имтиёзли кредитларни фермер хўжаликларининг талаби асосида ажратиш тизими жорий этилади.
Бунда мулкдор агротехник тадбирлардан келиб чиқиб, кредит маблағларини эркин тасарруф этади ҳамда моддий ресурслар етказиб берувчиларни ихтиёрий танлайди. Бу фермерларни тежамкорлик ва ажратилган маблағлардан самарали фойдаланишида қўл келади.
Пахтачилик соҳасини интенсив ривожланиш йўлига ўтказиш мавжуд меҳнат, ер, сув ва бошқа моддий ресурслардан фойдаланиш самарадорлигини оширади, аграр соҳада барқарор ўсишни таъминлашга шароит яратади.
Энг муҳими, пахтачиликда чуқур қайта ишлаш орқали қатор ижтимоий масалалар ҳам ечим топади, қишлоқда кўплаб иш жойлари очилади, экспорт салоҳияти ошади. Шунингдек, тармоқдаги туб ўзгаришлар пахта етиштирувчи фермерлар, агрокластерлар ва кооперацияларнинг иқтисодий манфаатдорлигини оширишга хизмат қилади.

Внедрение рыночных принципов в хлорководство - путь к активному развитию сферы
В соответствии  с указом Президента Республики Узбекистан “Об утверждении стратегии  развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020-2030 годы”  от 23 октября  2019 года в стране  проводятся реформы  по интенсивному развитию аграрной сферы, внедрению современных агротехнологий.
Принятое 6 марта постановление главы государства о внедрении в хлопководство рыночных  принципов, вне сомнения, что стало началом  новых реформ в сфере.
Внедрение рыночных приципов в сферу, обеспечивающих свободную конкруенцию в заготовке, закупе и продаже хлопка-сырца, значительно своей направленностью  на повышение интересов  производителей в сельскохозяйственной сфере.
Постановление направлено на отказ от многолетнего административного управления в сфере заготовки хлопка  и на эффективное использование  ресурсов путем утверждения рыночных принципов  и повышения интереса к сфере. Ппри недопущении резкого снижения объема заготовки сырья, постановление будет способствовать повышению качества продукции, на основе глубокой переработки формированию цепочки  добавочной стоимости и, соответственно, повышению доходов.
В связи с внедрением в сферу хлопководства  рыночных принципов, целесообразно обратить особое внимание на следующие важные аспекты:
Во-первых,  начиная с урожая текущего года отменяются государственный заказ на заготовку хлопка-сырца и установление закупочной стоимости на хлопок-сырец;
Во-вторых, заготовители хлопка-сырца  получают право свободного размещения районизированных сортов хлопчатника;
В-третьих, действующие почти 25 тысяч хлопководческие фермерские хозяйства на договорной основе будут поставлять продукцию  хлопко-текстильным кластерам, кооперациям. На территориях, где не образованы кластеры, кооперации создаются  на базе хлопкоочистительных предприятий в качестве  добровольных объединений фермерских хозяйств.
Согласно установленного порядка, министерство сельского хозяйства совместно с министерством экономики и промышленности,  Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, ассоциацией  “Узтукимачиликсаноат” на основе анализа  мировых рыночных цен до 1 декабря каждого года  объявляет прогнозируемые минимальные цены на хлопок-сырец урожая будущего года. С этой целью  в раках  проекта “Модернизация сельского хозяйства” Всемирного банка  в районах будут созданы  информационно-консультативные  центры, которые будут заниматься вопросами развития сельскохозяйственных посевов, в том числехлопка и зерна и прогнозированием будущего урожая.
Еще одно новшество заключается в аннулировании 10-процентного начисления, применяемого при формировании  на бирже первичной стоимости на производимое в республике хлопковое волокно.
Вместе с тем, в настоящее время необходиос закрепить законные основы  организации деятельности хлопко-текстильного производства и кластеров, с этой целью дано задание по разработке Положения.  Такой нормативный документ  будет служит  эффективной организации кластерной системы  в сфере хлопководства.
В связи с внедрением в хлопководство рыночных принципов  будут предприняты практические меры  по упорядочению  отношений между  хлопоковдческими предприятиями и перерабатывающими предприятиями.
Прежде всего, серьезные изменения будут проведены в системе финансирования. Согласно новым правилам, начиная с урожая 2021 года  исходя из требований фермерских хозяйств будет внедрена система выделения льготных кредитов на финансирование  выращивания хлопка.  Главное, фермерские хозяйства исходя из агротехнических требований будут свободно использовать кредитные средства и свободно будут  определяться  поставщики материальных ресурсов. Это будет стимулировать эффективное использование фермерами выделяемых средств и призывать их к экономии.
Перевод хлопководства на путь интенсивного развития  повысит эффективность использования труда, земли, воды и других ресурсов, создаст условия для стабильного развития аграной сферы.
Важно, что посредством внедрения в хлопководство  глубокой переработки будут решены  многие социальные вопросы,  в сельской местности будут созданы рабочие места, увеличится экспортный потенциал.
Проводимые преобразования привнесут  коренные изменения  в отрасль, будут способствовать усилению  экономической заинтересованности фермеров-заготовителей, агрокластеров и коопераций.