Yoshlar huquqlari Konstitutsiya himoyasi ostida bo‘ladi
Targ‘ibot tadbirida O’zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi bo‘lim mudiri Otabek Sobitov ishtirok etdi.
Tashviqot avvalida yangilanayotgan Konstitutsiyada yoshlar masalasi alohida bob darajasiga olib chiqilishi Yangi O’zbekistonda yoshlar siyosati ustuvor ekanligiga yaqqol ishoraligiga urg‘u berilib, aholimizning 18 milliondan ortig‘i yoshlar ekanligi, ushbu ko‘rsatkich 2040 yilga borib, 25 millionga yetishini hisobga olib, Konstitutsiyaga yoshlar masalasiga alohida bob kiritilayotgani muhim ahamiyatga egaligini alohida ta’kidladilar.
Muloqot davomida yoshlarning shaxsiy, siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy, ekologik huquqlari himoya qilinishini ta’minlash, jamiyat va davlat hayotida faol ishtirok etishini rag‘batlantirish, ularning ma’naviy, intellektual, ijodiy, jismoniy va axloqiy jihatdan rivojlanishi, o‘z huquqlarini amalga oshirishi uchun shart-sharoitlarni yaratish majburiyatini davlat o‘z zimmasiga olishi yoshlar hayotda o‘zlarini to‘laqonli namoyon etish imkoniyatini ta’minlashi ta’kidlandi.
Savol-javob ko‘rinishida bo‘lib o‘tgan uchrashuv yakunida barcha talaba-yoshlar referendumda faol ishtirok etishga chorlandi.

Права молодежи будут защищены Конституцией
В общежитии Ташкентского химико-технологического института при участии студентов состоялось пропагандистское мероприятие, направленное на разъяснение сути и значения проекта Конституционного закона.
В мероприятии принял участие заведующий отделом Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП Отабек Собитов.
Сначала на мероприятии отмечалось, с учетом того, что среди общего числа населения страны молодежь составляет более 18 миллионов человек, и по прогнозам в 2040 году это число достигнет 25 миллионов, в обновляемую Конституцию вносится отдельная глава, посвященная вопросу о молодежи.
На государство возлагается ответственность за обеспечение личных, политических, экономических, социальных культурных, экологических прав молодежи, стимулирование активного участия в жизни государства и общества, духовное, интеллектуальное, творческое, физическое и моральное развитие молодых людей, создание условий для реализации своих прав, что предоставит молодежи возможность полнокровно проявлять свои способности и дарования.
В конце встречи, проводившейся в формате вопрос-ответ, молодежь призвали к активному участию в референдуме.