Yoshlar huquqlari Konstitutsiya himoyasi ostida bo‘ladi
Targ‘ibot tadbirida O’zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi bo‘lim mudiri Otabek Sobitov ishtirok etdi.
Tashviqot avvalida yangilanayotgan Konstitutsiyada yoshlar masalasi alohida bob darajasiga olib chiqilishi Yangi O’zbekistonda yoshlar siyosati ustuvor ekanligiga yaqqol ishoraligiga urg‘u berilib, aholimizning 18 milliondan ortig‘i yoshlar ekanligi, ushbu ko‘rsatkich 2040 yilga borib, 25 millionga yetishini hisobga olib, Konstitutsiyaga yoshlar masalasiga alohida bob kiritilayotgani muhim ahamiyatga egaligini alohida ta’kidladilar.
Muloqot davomida yoshlarning shaxsiy, siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy, ekologik huquqlari himoya qilinishini ta’minlash, jamiyat va davlat hayotida faol ishtirok etishini rag‘batlantirish, ularning ma’naviy, intellektual, ijodiy, jismoniy va axloqiy jihatdan rivojlanishi, o‘z huquqlarini amalga oshirishi uchun shart-sharoitlarni yaratish majburiyatini davlat o‘z zimmasiga olishi yoshlar hayotda o‘zlarini to‘laqonli namoyon etish imkoniyatini ta’minlashi ta’kidlandi.
Savol-javob ko‘rinishida bo‘lib o‘tgan uchrashuv yakunida barcha talaba-yoshlar referendumda faol ishtirok etishga chorlandi.

Tashkent Institute of Chemical Technology hosted a campaign aimed at explaining the essence and significance of the draft Constitutional Law with the participation of students.
The event was attended by the Department Head of the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP Otabek Sobitov.
It was noted that there are more than 18 million young people in the total population of the country, and according to forecasts in 2040 this number will reach 25 million, a separate chapter on the issue of youth is being introduced into the updated Constitution.
The state is responsible for ensuring the personal, political, economic, social, cultural, environmental rights of young people, stimulating active participation in the life of the state and society, the spiritual, intellectual, creative, physical and moral development of young people, creating conditions for the realization of their rights, which will provide young people the opportunity to fully demonstrate their abilities and talents.