Yangilanayotgan Konstitutsiya yosh olimlar nigohida
30 aprel yurtimizda muhim siyosiy jarayon avvalida talaba-yoshlar uchun Referendum tashviqotiga bag‘ishlangan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O’zLiDeP Siyosiyo Kengashi Ijroiya qo‘mitasi bo‘lim mudiri, Yoshlar parlamenti a’zosi Otabek Sobitov, Toshkent kimyo texnologiyalari instituti talaba-yoshlari ishtirok etishdi.
Tashviqot avvalida Yosh olimlar Ligasi doirasida Yangilanayotgan Konstitutsiyada Oliy ta’lim tashkilotlariga akademik erkinlik berilishi, tanlov asosida davlat hisobidan bepul oliy ma’lumot olinishi, nodavlat ta’lim tashkilotlari qo‘llab-quvvatlanishi to‘g‘risidagi qoidalar yosh avlod hayotini yaxshilash, ularning orzu-intilishlarini ro‘yobga chiqarish, zamonaviy mutaxassisliklarni egallagan holda hayotda o‘z o‘rnini topishi va shaxsiy rivojlanishi uchun imkoniyat yaratishiga oid moddalar to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Yosh olimlarni qo‘llab-quvvatlash yo‘nalishida yurtimizda so‘ngi yillarda amalga oshirilayotgan islohotlar yoshlarga yetkazildi hamda 30 aprel – Referendumda faol ishtirok etishga chaqirildi.

Накануне предстоящего 30 апреля важного политического процесса для студентов организовано агитационное мероприятие, посвященное референдуму.
В мероприятии приняли участие заведующий отделом Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП, член Молодежного парламента Отабек Собитов, студенты Ташкентского химико-технологического института.
В начале мероприятия была представлена информация о статьях Основного закона, предоставляющих молодежи возможность для реализации своих устремлений, личного развития и нахождения своего места в обществе путем овладения современными профессиями, вносимых в обновляемую Конституцию нормах, предусматривающих академическую свободу высших учебных заведений, бесплатное получение высшего образования за счет государства на основе конкурса, поддержку негосударственных некоммерческих организаций.
Молодежи рассказали о проводимых в последние годы реформах, направленных на поддержку молодых ученых и призвали к активному участию в референдуме, который состоится 30 апреля.