Kelajaging uchun ovoz ber!
Mamlakatimiz Konstitutsiyasiga kiritilayotgan o‘zgartish va qo‘shimchalarni yoshlarga yetkazish maqsadida Guliston davlat universitetida uchrashuv o‘tkazildi.
O‘zLiDeP Sirdaryo viloyat va Guliston shahar kengashi tashabbusi bilan tashkil qilingan muloqotda viloyat adliya, Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsman vakillari, mahalliy kengash deputatlari, partiya faollari, universitet professor o‘qituvchilari va talabalar ishtirok etdi.
“Referendum – 2023. Kelajaging uchun ovoz ber!” shiori ostidadagi ayni uchrashuvni universitet professori R. Mahmudov olib bordi. O‘zLiDeP viloyat kengashi apparat rahbari Sh. Bozorboyeva, adliya boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari S. Tog‘ayev va viloyatning Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsmani Sh. Alimov ma’ruza qilishdi.
- Konstitutsiyaviy qonun loyihasining 51-moddasida “Fuqarolar davlat ta’lim tashkilotlarida tanlov asosida davlat hisobidan oliy ma’lumot olishga haqli” degan norma mustahkamlanayotgani kelajakda Yangi O’zbekistonning gullab yashnashiga munosib hissa qo‘sha oladigan, yetuk, o‘z sohasining bilimdoni bo‘lgan mutaxassislarni kamol toptirishga xizmat qiladi, – dedi O‘zLiDeP faoli, yoshlar yetakchisi Faxriddin Zikriyayev.
Ochiq muloqot davomida yaqqol ko‘zga tashlangan holat shu bo‘ldiki, talaba yoshlar  qonun loyihasining mazmun-mohiyatini jiddiy o‘rganishmoqda, o‘z tengdoshlarini ham 30 aprel kuni bo‘ladigan referendumga faol ishtirok etishga chorlashmoqda.

Gulistan State University hosted a meeting to inform the youth about the amendments and additions to the Constitution.
The event, organized by Syrdarya regional and Gulistan city councils of UzLiDeP, was attended by representatives of the regional Department of Justice, the Ombudsman for Human Rights, deputies of the local council of peoples deputies, party activists, professors, teachers and university students.
Professor of the University R. Makhmudov led the meeting under the motto “Referendum – 2023. Vote for the future!”. Reports were made by the head of the Regional Council of UzLiDeP Sh. Bozorboyeva, the Deputy Head of the department of Justice S. Togayev and the Ombudsman for Human Rights in the region Sh. Alimov.
“Enshrining in the Article 51 of the draft Constitutional law the norm “Citizens have the right to receive higher education on a competitive basis at the expense of the state” will contribute to training qualified specialists who will contribute to the development of the country”, UzLiDeP activist, youth leader Fakhriddin Zikriyayev said.
At the event, which was held in the spirit of openness, it was obvious that the students are seriously studying the essence and significance of the draft law and call on their peers to actively participate in the upcoming April 30 referendum.