Kelajaging uchun ovoz ber!
Mamlakatimiz Konstitutsiyasiga kiritilayotgan o‘zgartish va qo‘shimchalarni yoshlarga yetkazish maqsadida Guliston davlat universitetida uchrashuv o‘tkazildi.
O‘zLiDeP Sirdaryo viloyat va Guliston shahar kengashi tashabbusi bilan tashkil qilingan muloqotda viloyat adliya, Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsman vakillari, mahalliy kengash deputatlari, partiya faollari, universitet professor o‘qituvchilari va talabalar ishtirok etdi.
“Referendum – 2023. Kelajaging uchun ovoz ber!” shiori ostidadagi ayni uchrashuvni universitet professori R. Mahmudov olib bordi. O‘zLiDeP viloyat kengashi apparat rahbari Sh. Bozorboyeva, adliya boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari S. Tog‘ayev va viloyatning Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsmani Sh. Alimov ma’ruza qilishdi.
- Konstitutsiyaviy qonun loyihasining 51-moddasida “Fuqarolar davlat ta’lim tashkilotlarida tanlov asosida davlat hisobidan oliy ma’lumot olishga haqli” degan norma mustahkamlanayotgani kelajakda Yangi O’zbekistonning gullab yashnashiga munosib hissa qo‘sha oladigan, yetuk, o‘z sohasining bilimdoni bo‘lgan mutaxassislarni kamol toptirishga xizmat qiladi, – dedi O‘zLiDeP faoli, yoshlar yetakchisi Faxriddin Zikriyayev.
Ochiq muloqot davomida yaqqol ko‘zga tashlangan holat shu bo‘ldiki, talaba yoshlar  qonun loyihasining mazmun-mohiyatini jiddiy o‘rganishmoqda, o‘z tengdoshlarini ham 30 aprel kuni bo‘ladigan referendumga faol ishtirok etishga chorlashmoqda.

В целях доведения до молодежи изменений и дополнений, вносимых в Конституцию, состоялась встреча в Гулистанском государственном университете.
В мероприятии, организованном Сырдарьинским областным и Гулистанским городским кенгашами УзЛиДеП, приняли участие представители областного управления юстиции, Омбудсмана по правам человека, депутаты местного кенгаша народных депутатов, активисты партии, профессора, преподаватели и студенты университета.
Вел встречу под девизом «Референдум – 2023. Голосуй за будущее!» профессор университета Р.Махмудов. С докладами выступили руководитель областного кенгаша УзЛиДеП Ш.Бозорбоева, заместитель начальника управления юстиции С.Тогаев  и Омбудсман по правам человека по области Ш.Алимов.
- Закрепление в 51-статье проекта Конституционного закона нормы  “Граждане имеют право на конкурсной основе получать высшее образование за счет государства” будет способствовать подготовке квалифицированных специалистов, которые будут вносить вклад в развитие страны, - сказал активист УзЛиДеП, лидер молодежи  Фахриддин Зикрияев.
В ходе мероприятия, проходившего в духе открытости, было очевидно, студенты серьезно изучают суть и значение проекта закона и призывают своих ровесников к активному участию в предстоящем 30 апреля референдуме.