Prezidentimiz qarori charm-poyabzal, mo‘ynachilik va qorako‘lchilik bo‘yicha yetuk mutaxassislar tayyorlash tizimini yaratadi
08.05.2018, 17:45
Prezidentimiz qarori charm-poyabzal,  mo‘ynachilik va qorako‘lchilik bo‘yicha yetuk  mutaxassislar tayyorlash tizimini yaratadi
“Classika shoes” O‘zbekiston-Xitoy qo‘shma korxonamiz 2010 yilda tashkil topgan. Erkaklar, ayollar va bolalar uchun barcha turdagi mavsumiy poyabzallarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxonamizda 102 nafar ishchi-xodimlar mehnat qiladi. Tayyorlayotgan mahsulotlarimiz nafaqat ichki, balki tashqi bozorda ham xaridorgir. Joriy yilning o‘tgan davri davomida Qozog‘iston va Ukrainaga 5943 juft charm poyabzal mahsulotlarini buyurtma asosida yetkazib berdik.
Davlatimiz rahbarining 2018 yil 3 mayda qabul qilingan “Charm-poyabzal va mo‘ynachilik sohalarini rivojlantirish va eksport salohiyatini oshirishni yanada rag‘batlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori faoliyatimizda tub burilish yasashiga ishonamiz.
Tan olib aytishimiz kerak, mazkur sohada mutaxassislar yetishmovchiligi eng katta muammolardan biri edi. Qaror ijrosi bo‘yicha 2018/2019 yilidan boshlab Toshkent to‘qimachilik va yengil sanoat instituti tuzilmasida Charm-poyabzal sohasi muhandis-texnik xodimlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish bo‘yicha o‘quv markazini tashkil etish, “Charm va mo‘ynadan ishlangan mahsulotlar texnologiyasi va ularni yaratish”, “Texnologiyalar va uskunalar: charm va mo‘yna, qorako‘l”, “Texnologiyalar va uskunalar: poyabzal va charm-attorlik mahsulotlari” ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash ko‘zda tutilgan. Charm-poyabzal, mo‘ynachilik, qorako‘lchilik tarmoqlari sohasida mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha mavjud kasb-hunar kollejlarini qayta ixtisoslashtirish va yangi yo‘nalishlar bo‘yicha kasb-hunar kollejlarini tashkil qilish ushbu muammoni barataraf qilishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Solijon KAZAKOV,
Andijon tumanidagi “Classika shoes”
O‘zbekiston-Xitoy qo‘shma korxonasi direktori
1932
Zebiniso Saparova Surxondaryo viloyati2018-05-10 17:51:02
Charm-poyabzal ishlab chiqarishda Prezidentimizning qarorlari muhim ahamiyatga ega.
Zebiniso Saparova Surxondaryo viloyati2018-05-10 17:50:53
Қобил Астонов O'zLiDeP Навоий вилоят Кенгаши ташкилий-партиявий ишлар бўлими мудири2018-05-09 11:02:08

Постановление Президента страны послужит созданию системы подготовки ведущих специалистов в кожевенно-обувной, пушно-меховой и каракулеводческой отраслях
11.05.2018, 18:54
Узбекско-китайское СП «Classika shoes» организовано в 2010 году. На нашем предприятии, специализирующемся на выпуске сезонной мужской, женской и детской обуви, трудятся 102 рабочих и служащих. Изготавливаемая продукция пользуется спросом не только на внутреннем, но и на внешнем рынках. За минувший период текущего года в Казахстан и Украину на основе заказа поставлено 5943 пар кожаной обуви.
Постановление главы нашего государства «О мерах по дальнейшему стимулированию развития и роста экспортного потенциала кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслей» от 4 мая 2018 года послужит важным руководством к действию в нашей деятельности.
Следует признать, что нехватка специалистов в данной сфере была одной из самых больших проблем. Постановлением предусмотрено с 2018/2019 учебного года создание в структуре Ташкентского института текстильной и легкой промышленности учебного курса по переподготовке и повышению квалификации инженерно-технических работников в кожевенно-обувной отрасли, а также подготовка специалистов по ряду таких направлений, как «Технология и конструирование изделий из кожи и меха», «Технологии и оборудование: кожа, мех и каракуль», «Технологии и оборудование: обувь и кожгалантерея». Перепрофилирование имеющихся профессиональных колледжей по подготовке специалистов в кожевенно-обувной, пушной, каракулеводческой отраслях и организация профессиональных колледжей по новым направлениям имеет большое значение в решении этой проблемы.